*

Αποστολέας Θέμα: Κριτήρια τοποθετήσεων  (Αναγνώστηκε 33360 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 30, 2018, 08:48:15 πμ »
Μετράνε μόνο τα παιδιά που είναι ως 18 ετών ή αν σπουδάζουν νομίζω ότι το όριο προσμέτρησης είναι ως 24 ετών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:09:22 »

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 31, 2018, 04:11:42 μμ »
Καλησπέρα! Λύστε μου σας παρακαλώ μια απορία, γιατί εδώ στη Δευτεροβάθμια Χανίων θα μας τρελάνουν (για άλλη μια φορά!) τελείως. Σε έναν κλάδο που έχει λειτουργική υπεραριθμία τον Σεπτέμβρη εφαρμόζεται η ίδια ακριβώς διαδικασία που ισχύει και για την οργανική υπεραριθμία τον Μάιο; Δηλαδή αν κάνουν αίτηση οι εκπαιδευτικοί του κλάδου, κρίνεται λειτουργικά υπεράριθμος ο παλαιότερος από αυτούς, ενώ αν δεν γίνει αίτηση από κανέναν κρίνεται αυτοδίκαια ο νεότερος; Εγώ ήξερα ως τώρα και πάντα ότι στη λειτουργική υπεραριθμία κρίνεται αυτοδίκαια και αυτόματα υπεράριθμος ο τελευταίος τοποθετηθείς, χωρίς να υπάρχει η διαδικασία αιτήσεων που προβλέπεται για την οργανική υπεραριθμία. Τι ισχύει τελικά για την λειτουργική υπεραριθμία; Υπάρχει και κάποια εγκύκλιος ή νόμος που να ρυθμίζει το ζήτημα αυτό; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 29, 2019, 02:40:33 μμ »
Ποια είναι η διαφορά λειτουργικής κ οργανικής υπεραριθμιας?πόσες ώρες πρέπει ν έχει ένας καθηγητής ώστε ν μην κριθεί υπεράριθμος?αν κριθεί τι γίνεται?εγώ είμαι νεοδιοριστη?δλδ μπορεί αν κριθεί ότι υπάρχει υπεραριθμια ν βγω εγώ υπεραριθμη ως νεότερη παρόλο που μπορεί ν πήγα στο οργανικό κενό με πλήρες ωράριο?

Αποσυνδεδεμένος cgs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 29, 2019, 08:20:24 μμ »
Οργανική < 12 ώρες πρώτης ανάθεσης. ==> Προσωρινά είσαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ.. ΑΛΛΑ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΠΡΩΤΟΣ/ΠΡΩΤΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΥΣ ΣΧΟΛΕΊΟ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ αν χαρακτηριστείς ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ.

Λειτουργική (ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ). ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ δεν συμπληρωνεις ωράριο στο σχολείο ==> πας και σε άλλο/α σχολείο/α. (Για Α ή Β ή/και Γ ανάθεση μετά τον Σεπτέμβριο...

Μπορεις ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΕΤΑ λειτουργικα θα σε τοποθετήσει το ΠΥΣΔΕ (Μπορείς να δηλώσεις και ποια σχολεία επιθυμείς με αίτησή σου).

Η ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΔΕΝ "ΧΑΝΕΤΑΙ". ΑΙΩΝΙΑ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ ΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΕΙΣ. ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΠΡΩΤΟΣ-αν χαρακτηριστείς ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ- ΑΛΛΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ,,, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ= ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΕΝΟ (ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ).

Γενικά η υπεραριθμία ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΟΝ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:09:22 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 31, 2019, 10:03:12 μμ »
Κατάλαβα!σε ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 03, 2019, 12:07:46 πμ »
Θέλω να ρωτήσω το εξής ;
Έχω ελλειμα 6 ωρών στο σχολείο της οργανικής μου ;
Βγαίνω λειτουργικά υπεράριθμος ;
Έχω κάνει αίτηση για απόσπαση εντός πυσδε
Αν κριθώ λειτουργικά υπεράριθμος γι αυτές τις 6 ώρες πρέπει να δηλώσω σχολεία για συμπλήρωση ωραρίου;
Ποια τοποθέτηση θα γίνει πρώτα της συμπλήρωσης ωραρίου και μετά αν παρω απόσπαση διαγράφεται αυτή η τοποθέτηση ;
Κάθε γνώμη δεκτή



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 11, 2019, 07:28:36 πμ »
Καλή αρχή σε όλους!
Έχω οργανική σε σχολείο, υπάρχει παλαιότερος συνάδελφος της ειδικότητάς μου και φέτος έχω 4 ώρες μόνο. Με στέλνουν για συμπλήρωση ωραρίου σε σχολείο άλλου Δήμου, πάνω από 30 χλμ απόσταση. Υπάρχει συνάδελφος της ειδικότητάς μου αποσπασμένος από άλλο ΠΥΣΔΕ με τοποθέτηση σε σχολείο του Δήμου μου και μηδενικό ωράριο που δεν μετακινήθηκε με το σκεπτικό ότι εγώ πρέπει να φουλάρω με τις ώρες μου ως οργανικά τοποθετημένος αν και υπεράριθμος και μετά να πάρει αυτός ωράριο.
Στο σχολείο της οργανικής μου υπάρχουν 8 ώρες μαθήματος δεύτερης ανάθεσης. Δεν μου τις δίνουν, τις παίρνουν συνάδελφοι εκείνης της ειδικότητας που βρίσκονται στη διάθεση. Υπάρχουν και ώρες Ερευνητικής Εργασίας. Μπορώ να κάνω ένσταση;
α) Γιατί δεν παίρνω ώρες στο σχολείο της οργανικής μου ενώ θα μπορούσα;
β) Γιατί θα πρέπει να μου πληρώνουν οδοιπορικά ενώ, αν ο αποσπασμένος συνάδελφος είχε τοποθετηθεί στο σχολείο που έχει κενό, δεν ζημιώνεται το δημόσιο;
γ) Γιατί στο νέο σχολείο δεν αναλαμβάνουν το μάθημα συνάδελφοι που το έχουν β' ανάθεση και πλεονάζουν; (ξέρω ότι υπάρχουν).
δ) Να ζητήσω με το ίδιο σκεπτικό να μετακινηθούν συνάδελφοι από το δικό μου Δήμο, αρχαιότεροι από εμένα, που επίσης δεν συμπληρώνουν ωράριο; (εντελώς χαζό αλλά τους πετάω το επιχείρημά τους).
ε) Ποιες είναι οι διαδικασίες για να κάνω ένσταση στην Περιφέρεια; Αν επικαλεστώ οικονομική ζημία για την υπηρεσία από την μετακίνησή μου θα κερδίσω τίποτα;
Ευχαριστώ!
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 11, 2019, 08:40:08 πμ »
Ναι η οικονομική ζημία που σωστά τη θέτεις είναι το μοναδικό επιχείρημα που έχει βάρος για τους μηχανισμούς ελέγχου, και μπορεί να πιάσει. Θα πρέπει να κάνεις μια καλή γραπτή περιγραφή σαν και αυτήν εδώ τονίζοντας την οικονομική ζημία και να την στείλεις στο ΣΕΕΔΔ, με κοινοποίηση στην υπουργό, στην Περιφέρεια, στο ΠΥΣΔΕ. Για ασφάλεια ενημέρωσε τουλάχιστο προφορικα ότι σκοπεύεις να το κάνεις, το ΠΥΣΔΕ και την περιφέρεια. Είναι σύνηθες να δεχτείς απειλές αφού θα τους χαλάσεις τη σούπα. Ανάλογα με την βαρύτητα των απειλών θα πρέπει να σκεφτείς αν θα χρειαστείς δικηγόρο, που αυτό θα συνιστά οικονομική ζημία για εσένα.

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 11, 2019, 05:32:44 μμ »
Καλή αρχή σε όλους!
Έχω οργανική σε σχολείο, υπάρχει παλαιότερος συνάδελφος της ειδικότητάς μου και φέτος έχω 4 ώρες μόνο. Με στέλνουν για συμπλήρωση ωραρίου σε σχολείο άλλου Δήμου, πάνω από 30 χλμ απόσταση. Υπάρχει συνάδελφος της ειδικότητάς μου αποσπασμένος από άλλο ΠΥΣΔΕ με τοποθέτηση σε σχολείο του Δήμου μου και μηδενικό ωράριο που δεν μετακινήθηκε με το σκεπτικό ότι εγώ πρέπει να φουλάρω με τις ώρες μου ως οργανικά τοποθετημένος αν και υπεράριθμος και μετά να πάρει αυτός ωράριο.
Στο σχολείο της οργανικής μου υπάρχουν 8 ώρες μαθήματος δεύτερης ανάθεσης. Δεν μου τις δίνουν, τις παίρνουν συνάδελφοι εκείνης της ειδικότητας που βρίσκονται στη διάθεση. Υπάρχουν και ώρες Ερευνητικής Εργασίας. Μπορώ να κάνω ένσταση;
α) Γιατί δεν παίρνω ώρες στο σχολείο της οργανικής μου ενώ θα μπορούσα;
β) Γιατί θα πρέπει να μου πληρώνουν οδοιπορικά ενώ, αν ο αποσπασμένος συνάδελφος είχε τοποθετηθεί στο σχολείο που έχει κενό, δεν ζημιώνεται το δημόσιο;
γ) Γιατί στο νέο σχολείο δεν αναλαμβάνουν το μάθημα συνάδελφοι που το έχουν β' ανάθεση και πλεονάζουν; (ξέρω ότι υπάρχουν).
δ) Να ζητήσω με το ίδιο σκεπτικό να μετακινηθούν συνάδελφοι από το δικό μου Δήμο, αρχαιότεροι από εμένα, που επίσης δεν συμπληρώνουν ωράριο; (εντελώς χαζό αλλά τους πετάω το επιχείρημά τους).
ε) Ποιες είναι οι διαδικασίες για να κάνω ένσταση στην Περιφέρεια; Αν επικαλεστώ οικονομική ζημία για την υπηρεσία από την μετακίνησή μου θα κερδίσω τίποτα;
Ευχαριστώ!

Πρέπει να κάνεις ένσταση για το ότι ο άλλος έχει μηδενικό ωράριο και δεν το τοποθετούν. Ενσταση στο πυσδε με κοινοποίηση στην περιφέρεια. Συνήθως οι περιφερειακοί διευθυντές δεν θέλουν να υπάρχουν εκπαιδευτικοί με μηδενικό ωράριο. Στο πυσδε μου δεν τραβολογουν τους έχοντες οργανικής αλλά αυτούς που έχουν μηδενικό ωράριο. Αλλά η περιφέρεια μπορεί να μην σου απαντήσει όπως έχει κάνει σε εμένα με ένστασή μου για λίγο διαφορετικό θέμα

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθετήσεων
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 11, 2019, 05:34:14 μμ »
Συνάδελφε σε αυτά που γράφεις υπάρχουν πολλές ασάφειες, για να μπορέσει κάποιος να σου δώσει κάποια σοβαρή πληροφορία
α) Τι είδικότητα είσαι;
β) Ποιος δεν σου δίνει τις ώρες β ανάθεσης; Ο σύλλογος είναι ο μόνος υπέυθυνος με βάση την νομοθεσία; Γιατί ο σύλλογος και ο διευθυντής δεν σε έβαλαν το συστήμα για 8 ώρες β ανάθεση όπως σαφώς αναφέρεται στις εγκυκλίους; Το ΠΥΣΔΕ δεν έχει σχέση με το ότι εσύ δεν πήρες β ανάθεση. παίρνει τα στοιχεία από το myschool το οποίο και πάλι σε μία τετοια περίπτωση γράφει  ένα μήνυμα περίπου τέτοιο¨μη δεκτό. Υπάρχει εκπαιδευτικός που μπορεί να πάρει τις ώρες ως β ανάθεση"
γ) Το ακριβώς σημαίνει ότι δεν αναλαμβάνουν το μαθημα β ανάθεσης οι συνάδελφοι στο άλλο σχολείο; Πως γραφτηκαν τα στοιχεί στο myshcool;
δ) Γιατί θεωρείς τον εαυτό σου υπεράριθμο; Για το σύστημα myschool έχεις 4=8=12 ώρες α και β ανάθεση.
πρέπει πρώτα να γράψεις σαφείς πληροφορίες και μετά να μαθουμε την αντίστοιχη νομοθεσία.
Παρεπιπτώντος κάποιες άλλες απαντήσεις για "σούπες , ψαρόσουπες και χορτόσουπες" γράφονται από ανθρώπους που έχουν γράψει χιλιάδες σελίδες εναντίον της β ανάθεσης. Οπώς επίσης επιστολές προς υπουργεία περιφέρειες και άλα τέτοια δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα. Γράψε μερικες παραπάνω πληροφορίες και μετά δούμε....
Υ.Γ αν το σύτημα σε έβγαλε υπεράριθμο (σου έγραψα  τοποθετήσε πρώτος πριν από όλους. Δεν είχε άλλο σχολείο πιο κοντά; Εκανες δήλωση υπεραριθμίας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.