*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια  (Αναγνώστηκε 60783 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 06:00:00 μμ »
Εχεις απόλυτο δίκιο. Όμως δυστυχώς συμβαίνουν τα εξής:
α) υπαρχει νομικό κενό και ασάφεια σχετικά με το θέμα διότι πρώτη φορά γίνονται αποσπάσεις απευθείας απο μια
    βαθμίδα σε άλλη (ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ).
β) πολλές φορες όσοι εμπλεκόμαστε με την α/θμια παρατηρούμε οτι επικρατεί μια επιπολαιότητα και
    αδικουμαστε κατά τις τοποθετήσεις ακόμα και σε περιπτώσεις που ύπαρχει σαφές νομικό πλαίσιο. Σε αυτές τις
    περιπτώσεις αν αξίζει τον κόπο κάνεις ενσταση. Πρέπει  όμως να την κοινοποιήσεις παντου (περιφέρεια, ΑΠΥΣΔΕ,
    ΚΥΣΔΕ, υπουργείο κα.) προκειμένου να έχεις ελπίδες δικαίωσης. Αν δεν κοινοποιήσεις την ενσταση παντού και
    δεν το κυνηγήσεις τότε... πάει  "ακλαφτη".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 06:21:18 μμ »
- Όταν ζήτουν με αίτησή τους να διατεθούν τότε Θα διατεθούν πρώτα αυτοί με τα περισσότερα μόρια
- Όταν δεν ζητούν με αιτησή τους τότε γίνεται το ανίστροφο. Θα διατεθούν πρώτα αυτοί με τα λιγότερα μόρια.

Σε πολλές περιπτώσεις όμως δεν ακολουθειται καμία από τις δύο τακτικές. Η υπηρεσίες στηριζόμενες στον νόμο
ότι πρώτα συμπληρώνει ο παλαιότερος, διαθέτουν με φθίνουσα σειρά μορίων όσους δεν συμπληρώνουν ωράριο ανεξαρτήτως είτε είχαν κανει αίτηση είτε όχι. Και όσοι περισσέψουν... ένας θεός ξέρει.

Μη με ρωτήσεις ποια διαδικασία είναι πιο νόμιμη. Δεν υπάρχει σαφής απάντηση διότι ο νομοθέτης μάλλον δεν είχε
προβλέψει ότι τα πραγματα στην εκπαιδευση (και στη χώρα) θα έφταναν σε τέτοιο σήμείο. Έχουμε πολλά να δούμε ακόμα...

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 03:12:47 μμ »
-Αν αποσπαστείς με αίτησή σου εντός β/θμιας παίρνεις τα μοριά τη σχολικής μονάδας στην οποία αποσπάστηκες
-Αν αποσπαστείς χωρίς αίτηση εντός β/θμιας παίρνεις τα μοριά τη σχολικής μονάδας που έχει τα περισσότερα
  (είτε του σχολείου αρχικής τοποθέτησης , είτε του σχολείου απόσπασης)

-Αν αποσπαστείς με αίτησή σου από β/θμια στην α/θμια παίρνεις τα μοριά της πλησιέστερης σχ. μοναδας β/θμιας
-Αν αποσπαστείς χωρίς αίτηση από β/θμια στην α/θμια παίρνεις τα μοριά τη σχολικής μονάδας που έχει τα
  περισσότερα (είτε του σχολείου αρχικής τοποθέτησης , είτε της πλησιέστερης σχ. μοναδας β/θμιας)

Όλα αυτά όταν μιλούμε για αποσπάσεις  και εξ ολοκλήρου διαθέσεις.

Σχολείο αρχικής τοποθέτησης είναι το γυμνάσιο/λύκειο/επαλ που τοποθετήθηκες αρχικά ακόμα και αν δεν πρόλαβες να πας καθόλου.

Συμβουλή μου, χωρις παρεξήγηση,  είναι να υπενθυμίσεις στον υπαλληλο του πυσδε ποια ακριβώς είναι η περιπτωσή σου προκειμένου να σου αποδοθούν τα σωστά μορια. Διότι λόγω των πολλών αποφάσεων, ανακλησεων και τοποποιήσεων που γίνονται από τα πυσδε ... ψαξε βρες!

Τελικά Agse σύμφωνα με το
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=13942 έχεις απόλυτο δίκιο στο θέμα των μορίων :)


Να σαι καλά και καλή χρονιά!
Να σου πω κατι που εχω διαπιστώσει ύστερα από 3 χρόνια διαθέσεων στην Α/θμια.
-πολλες φορές διαπιστωσα ότι γνώριζα πολύ περισσότερα από τους αρμόδιους υπαλλήλους των Α/θμιών και Β/θμιών
-Αυτό συνέβαινε διότι ορισμένοι υπαλληλοι δεν "καιγονται" ιδιαίτερα για την προσωπική περίπτωση του καθενός
-από την άλλη όσοι είναι υπεύθυνοι και φιλότιμοι πολλές φορές μπερδεύονται από τις διαφορετικές περιπτώσεις και το μεγάλο φόρτο εργασίας
-γι αυτό να ελεγχεις κάθε χρόνο προσεκτικα τα μόρια που σου αποδίδονται και να διεκδικείς το δίκιο σου αν
  χρειάζεται.
-Εγώ όπως σου είπα ότι φροντίζω  να υπενθυμίζω  προκαταβολικά στον/στην υπάλληλο τα μορια που μου
 αναλογούν έτσι ώστε να αποφεύγω τα μπλεξίματα αργότερα.

Έχεις δίκιο σε όλα. Πρέπει όλοι να ακολουθούμε τις συμβουλές σπυ!!! ;)
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 01:23:37 πμ »
Συνάδελφοι θα ήθελα να σας απασχολήσω με ένα θέμα πολύ "μικρό" ίσως, το οποίο ομως το συναντώ πρώτη φορά και θα ήθελα να γνωρίζω αν είναι σύνηθες και πόσο νομοτυπο μπορεί να είναι. Εξηγούμαι:

-Εκπαιδεύτικός διατίθεται εξ ολοκλήρου στην Α/θμια με υποχρεωτικό ωράριο 21 ώρες.
-Τοποθετείται αρχικά για 12 ώρες στο ένα  δημοτικό σχολείο
-Διατίθεται για συμλήρωση ωραρίου 8 ώρες σε ένα δευτερο δημοτικό
-Του ζητούν να κανει την 1 ώρα που χρωσταει σε ένα τμήμα ενός τρίτου σχολείου. Δεδομένου 'οτι το μάθημα είναι 2ωρο του εξηγουν ότι την μια ώρα θα την κανει αυτός και την άλλη ο συναδελφος που ανήκει οργανικα σε εκείνο το σχολείο...; Γίνεται..;
Ένα τμήμα...δύο καθηγητές...δύωρο μάθημα...Διδασκαλία την μία μέρα ο ένας και την άλλη ο άλλος;;;

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 06:12:06 μμ »
Κρατώ μια επιφύλαξη, αλλά νομίζω ότι αυτό δε γίνεται. Κάποιος πρέπει να πάρει υπερωρία (όχι ότι είναι σωστό). Στη δευτεροβάθμια είναι και πρακτικά αδύνατο. Ποιός θα βαθμολογήσει; Στη πρωτοβάθμια όμως δεν ξέρω. Λογικό πάντως δεν είναι. Για την ακρίβεια μου φαίνεται εντελώς "κουλό".

Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 09:53:30 πμ »
Στην πρωτοβάθμια συμβαίνει να μοιράζονται μάθημα.
 Για υπερωρία δεν το συζητώ καν.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος maria78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 11:21:42 μμ »
Λοιπόν, έχω διατεθεί εξ ολοκλήρου στην πρωτοβάθμια χωρίς δική μου αίτηση ενώ ήμουν στη διάθεση της β/μιας. Ο άλλος εκπαιδευτικός που πήρε απόσπαση από άλλο πυσδε στο πυσπε που διατέθηκα  προηγήθηκε στην τοποθέτηση αγνοώντας το οτι είμαι στη διάθεση (με το αιτιολογικό οτι είμαστε και οι δυο αποσπασμένοι στην πρωτοβάθμια) αν και έχω περισσόετρα μόρια μετάθεσης. Τι μπορώ να κάνω περαιτέρω; έχω κάνει ένσταση που ουσιαστικά ήταν αρνητικά; υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος νόμος;

Έχω κάνει ένσταση και στο πυσδε και στο πυσπε και λαμβάνω αρνητική απάντηση. Τι περαιτέρω μπορώ να κάνω; εν τω μεταξύ με διέθεσαν στην α/θμια και κράτησαν κενό στην περιοχή της β/μιας που ανήκα για να τοποθετήσουν αποσπασμένο από άλλο πυσδε.

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 12:23:40 πμ »
Λοιπόν, έχω διατεθεί εξ ολοκλήρου στην πρωτοβάθμια χωρίς δική μου αίτηση ενώ ήμουν στη διάθεση της β/μιας. Ο άλλος εκπαιδευτικός που πήρε απόσπαση από άλλο πυσδε στο πυσπε που διατέθηκα  προηγήθηκε στην τοποθέτηση αγνοώντας το οτι είμαι στη διάθεση (με το αιτιολογικό οτι είμαστε και οι δυο αποσπασμένοι στην πρωτοβάθμια) αν και έχω περισσόετρα μόρια μετάθεσης. Τι μπορώ να κάνω περαιτέρω; έχω κάνει ένσταση που ουσιαστικά ήταν αρνητικά; υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος νόμος;

Έχω κάνει ένσταση και στο πυσδε και στο πυσπε και λαμβάνω αρνητική απάντηση. Τι περαιτέρω μπορώ να κάνω; εν τω μεταξύ με διέθεσαν στην α/θμια και κράτησαν κενό στην περιοχή της β/μιας που ανήκα για να τοποθετήσουν αποσπασμένο από άλλο πυσδε.

Μα καλά γίνεται να παίρνει απόσπαση κάποιος και στη θέση του να βάζουν άλλον με απόσπαση??Δεν πάει αναπληρωτής?Ε ρε γλέντια...Η απόσπαση της απόσπασης...

Αποσυνδεδεμένος evsta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 05:36:51 μμ »
σε περιπτωση που υπαρχουν ηδη δυο καθηγητες σε διαθεση και ενας τριτος εχει ερθει με αποσπαση λογω συνυπηρετησης , αλλα κανεις δεν θελει να διατεθει στην πρωτοβαθμια με αιτηση του, τι συμβαινει?

Αποσυνδεδεμένος Eleni826

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 03:24:08 μμ »
Θα ήθελα να θίξω το ζήτημα των «προσωρινών τοποθετήσεων» των εκπαιδευτικών της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης  σε σχολεία της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.
Κατ’ αρχάς πρέπει να κάνουμε τις εξής λογικές παραδοχές:
1.   Οι εκπαιδευτικοί υπάγονται στον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα (Ν. 3528/2007) όντας δημόσιοι υπάλληλοι, όσον αφορά τις άδειες, την κινητικότητα κλπ. Άρα οι τοποθετήσεις τους αφορούν το άρθρο 65 του παραπάνω νόμου σύμφωνα με το οποίο «Ο υπάλληλος, μετά το διορισμό του, τοποθετείται, με απόφαση του προϊσταμένου της οικείας αρχής και μετά από γνώμη του οικείου υπηρεσιακού συμβουλίου, σε θέση για την κατάληψη της οποίας συμμετείχε στη διαδικασία πρόσληψης.

2.   Οι προκηρύξεις του ΑΣΕΠ  για τη «διεξαγωγή των διαγωνισμών για την κατάρτιση πινάκων διοριστέων εκπαιδευτικών λειτουργών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης» αποτελούν τη διαδικασία πρόσληψης των εκπαιδευτικών της Δευτεροβάθμια ς Εκπαίδευσης και αφορούν κατάληψη θέσεων στη Δευτεροβάθμια  Εκπαίδευση.

3.   Ισχύουν και Προστατεύονται οι αρχές της Χρηστής Διοίκησης, της Καλής Πίστης και Δικαιολογημένης Εμπιστοσύνης του Διοικούμενου (παραθέτω:
•   Η αρχή της χρηστής διοίκησης υποχρεώνει τα διοικητικά όργανα να ασκούν τις αρμοδιότητές τους με βάση το περί δικαίου αίσθημα τους, με αναλογικότητα και επιείκεια και στο πλαίσιο της αρχής της νομιμότητας της δημόσιας διοίκησης. Σύμφωνα με την αρχή αυτή η δημόσια διοίκηση οφείλει να διευκολύνει τους διοικούμενους να προστατεύουν τα συμφέροντά τους και να απολαμβάνουν τα δικαιώματά τους.
•   Η αρχή της καλής πίστης και η αρχή της δικαιολογημένης εμπιστοσύνης του διοικούμενου (άρθρο 5 § 1 Σ), επιβάλλουν στη δημόσια διοίκηση να μην εκμεταλλεύεται το διοικούμενο ή ακόμη περισσότερο να δημιουργεί καταστάσεις πλάνης, απάτης ή απειλής του. Η αρχή της δικαιολογημένης εμπιστοσύνης επιβάλει στη δημόσια διοίκηση να μην επικαλείται δικές της παραλείψεις, για τις οποίες ο διοικούμενος δεν φέρει καμία ευθύνη ή να αγνοεί μια ευνοϊκή για τον διοικούμενο πραγματική κατάσταση που έχει δημιουργηθεί επί μακρό χρονικό διάστημα και να αρνείται το δικαίωμα του να συνάγει της ωφέλιμες έννομες συνέπειες της, τα οφέλη δηλαδή που αυτή συνεπάγεται. Η αρχή αυτή συνδέεται με τη διαδικασία ανάκλησης των διοικητικών πράξεων, ενώ στην ουσία παρεμποδίζει την αντιφατική δράση της δημόσιας διοίκησης. (Βλ. Χριστίνα Ακριβοπούλου )

Σύμφωνα λοιπόν με τις παραπάνω λογικές παραδοχές, αν και η τρίτη έχει τεθεί υπό αμφισβήτηση ειδικά με τα γεγονότα των τελευταίων χρόνων, πράγμα που θέτει υπό αμφισβήτηση την ίδια τη δημοκρατία και τη Λαϊκή κυριαρχία, αλλά αυτό είναι μεγάλο ζήτημα και γι αυτό ο κόσμος κατεβαίνει στους δρόμους…, σύμφωνα λοιπόν με τα παραπάνω όλες οι αποφάσεις για Προσωρινή Τοποθέτηση Εκπαιδευτικών που ανήκουν στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση  σε σχολεία της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης είναι παράνομες και καταχρηστικές. Προτείνω να κάνετε όλοι αίτηση ακύρωσης ή να τρέξετε το θέμα μέσω του συνήγορου του πολίτη.

Για την κάλυψη θέσεων στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση με εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας θα έπρεπε να υπάρχουν διαδικασίας εθελοντικής τοποθέτησης και όχι διαδικασίες τύπου «οι 100 τελευταίοι στον πίνακα μεταθετέων». Τέτοιες πρακτικές είναι απαράδεκτες και προσβλητικές για τη νοημοσύνη μας αλλά και τις επιλογές μας. Όταν επιλέγω να κάνω μάθημα σε παιδιά γυμνασίου και λυκείου δεν μπορεί η διοίκηση να αποφασίσει να κάνω μάθημα σε παιδιά δημοτικού!!!Ούτε εγώ αλλά ούτε τα παιδιά του δημοτικού θα κερδίσουν από μια τέτοια μπακαλίστικα σχεδιασμένη πολιτική για την παιδεία!!! ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2012, 10:13:58 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος tataruga

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 04:58:44 μμ »
  " Για την κάλυψη θέσεων στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση με εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας θα έπρεπε να υπάρχουν διαδικασίας εθελοντικής τοποθέτησης και όχι διαδικασίες τύπου «οι 100 τελευταίοι στον πίνακα μεταθετέων». Τέτοιες πρακτικές είναι απαράδεκτες και προσβλητικές για τη νοημοσύνη μας αλλά και τις επιλογές μας. Όταν επιλέγω να κάνω μάθημα σε παιδιά γυμνασίου και λυκείου δεν μπορεί η διοίκηση να αποφασίσει να κάνω μάθημα σε παιδιά δημοτικού!!!Ούτε εγώ αλλά ούτε τα παιδιά του δημοτικού θα κερδίσουν από μια τέτοια μπακαλίστικα σχεδιασμένη πολιτική για την παιδεία!!! ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!"
Αυτό που το ξέρεις, βγήκε κάποια ανακοίνωση από το ΥΠΔΜ; Γιατί ενδιαφέρομαι για την Α/θμια Εκπαίδε

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 05:32:48 μμ »
Από τις αρχικές παραδοχές απουσιάζει η αναφορά στο άρθρο 4, παράγραφος 12 του 1566/85, από το οποίο συνάγεται ότι στα καθήκοντα του εκπαιδευτικού δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης συγκαταλέγεται και η διδασκαλία στην πρωτοβάθμια. Θα συμφωνήσω ωστόσο ότι η ορθή διαδικασία φαίνεται πως είναι η απόσπαση / διάθεση "για ανάγκες της υπηρεσίας", και όχι η προσωρινή τοποθέτηση για τους λόγους ακριβώς που αναφέρεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2012, 05:38:45 μμ από Marcus »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 10:14:24 μμ »
η προσωρινή τοποθέτηση σε άλλη βαθμίδα εκπ/σης εκπορεύεται και άρα νομιμοποιείται απο τις διατάξεις του 4024/2011 που ορίζουν τις διαδικασίες και δυνατότητες μετακίνησης των ΚΡΑΤΙΚΩΝ -πια - υπαλλήλων ( άρα και των εκπ/κών )  καθώς και της προαναγγελθείσας μέσω του νόμου 4032 ( αν δεν κάνω λάθος ) διάταξης που αφορά την ελληνόφωνη εκπ/ση στο εξωτερικό - αλλά και την κατάργηση των γραφείων α/θμιας και δ/θμιας και τη συγχώνευση των διευθύνσεων α/θμιας και δ/θμιας σε ΕΝΙΑΙΟ φορέα".

Επομένως, το αν κάποιος ξεκίνησε να διδάσκει σε γυμνάσιο ή λύκειο έχει ήδη ανατραπεί με τις ως άνω διατάξεις και η μετακίνησή του στην α/θμια - και τούμπαλιν- ειναι και εφικτή, και δυνατή και καθ΄όλα νόμιμη.

Μάλιστα, αν ισχύσουν και τα όσα ακούγονται έντονα τελευταία θα δούμε επίσης μετακινήσεις εκπ/κών και σε άλλους φορείς άσχετους με τα σχολεία αλλά σχετικούς με την ειδίκευση του καθενός ( πχ φυσιοθεραπευτές σε νοσοκομεία κτλ).

Θα συμφωνήσω μόνο προς τούτο - είναι όντως μπακαλίστικη η όλη λογική.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 10:21:23 μμ »
Η κινητικότητα των υπαλλήλων του κράτους που περιγράφεται στον 4024/2011 υλοποιείται με απόφαση Υπουργού, όχι Διευθυντή Εκπαίδευσης ή Υπηρεσιακού Συμβουλίου. Είναι άλλο πράγμα, μην τα μπερδεύουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2012, 10:26:41 μμ από Marcus »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 545
Σύνολο: 551

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.