*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια  (Αναγνώστηκε 60050 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 10:10:06 μμ »
Θέλω να σας εκφράσω τον προβληματισμό μου για ένα θέμα που ανέκυψε σήμερα κατά την ανάληψη υπηρεσίας στην α'θμια, κατόπιν διαθέσεως από τη β'θμια. Μαζί με την ανάληψη υπηρεσίας, όλοι εμείς των ειδικοτήτων της β'θμιας κάναμε και δήλωση τοποθέτησης σε κενά. Τα κενά είχαν αναρτηθεί σε δύο χωριστούς πίνακες. Ο ένας έφερε τον τίτλο 'Μη-ΕΑΕΠ, κάλυψη κατά προτεραιότητα' και ο άλλος 'ΕΑΕΠ'. Ρωτήσαμε τους υπαλλήλους του ΠΥΣΠΕ και μας είπαν ότι η α'θμια (ο διευθυντής; το συμβούλιο του ΠΥΣΠΕ ίσως;) αποφάσισε ότι πρώτα θα καλυφθούν τα κενά στα σχολεία που δεν είναι ΕΑΕΠ και μετά όλα τα υπόλοιπα. Φυσικά, όπως καταλαβαίνετε τα πολλά και... καλά κενά είναι σε σχολεία ΕΑΕΠ. Η απορία μου είναι η εξής, για όποιον συνάδελφο ξέρει: είναι νόμιμη η συγκεκριμένη ενέργεια της α'θμιας; Στην ουσία, ούτε λίγο ούτε πολύ, σου λένε 'κοίτα, δεν έχει σημασία τι σχολεία θα επιλέξεις στη δήλωση τοποθέτησης, εμείς θα σε στείλουμε σε αυτά τα συγκεκριμένα (Μη-ΕΑΕΠ), γιατί έτσι γουστάρουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2013, 10:18:43 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 10:33:37 μμ »
φυσικα και δεν νομιμη αυτη η ενεργεια αλλα θα σου εξηγησω γιατι το κανουν.

Επειδη θελουν να βαλουν τους μονιμους εκπαιδευτικους σε σχολεια μη-ΕΑΕΠ ωστε να προσλαβουν αργοτερα εκπαιδευτικους απο ΕΣΠΑ για τα ΕΑΕΠ. Και σου λεει, πηγαινε απο τωρα στα μη-ΕΑΕΠ, γιατι αν σε τοποθετησω απο τωρα σε ΕΑΕΠ, θα σε αναγκασω να σε στειλω μετεπειτα σε μη-ΕΑΕΠ αφου τον αναπληρωτη ΕΣΠΑ δεν μπορει να τον τοποθετησει σε μη-ΕΑΕΠ. Ετσι γινεται η διαδικασια εδω και 3 χρονια.

Υπαρχει ομως και η αλλη εκδοχη. Σε αλλη Δ/νση κανουν το εξης: Τοποθετουν απο την αρχη τους μονιμους στα ΕΑΕΠ γιατι τους "καιει" να καλυφθουν οι ωρες στο πρωινο προγραμμα και να τρεχει ομαλα το σχολικο προγραμμα (θεωρουν δηλαδη 2η προτεραιοτητα τα ολοημερα για τις αναγκες σε ειδικοτητες) και οταν προσλαμβανουν απο ΕΣΠΑ, τοτε πανε τους μονιμους σε μη-ΕΑΕΠ αφου μπορουν πλεον και καλυπτουν τα ΕΑΕΠ με ΕΣΠΑ....   
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 10:43:28 μμ »
φυσικα και δεν νομιμη αυτη η ενεργεια αλλα θα σου εξηγησω γιατι το κανουν.

Επειδη θελουν να βαλουν τους μονιμους εκπαιδευτικους σε σχολεια μη-ΕΑΕΠ ωστε να προσλαβουν αργοτερα εκπαιδευτικους απο ΕΣΠΑ για τα ΕΑΕΠ. Και σου λεει, πηγαινε απο τωρα στα μη-ΕΑΕΠ, γιατι αν σε τοποθετησω απο τωρα σε ΕΑΕΠ, θα σε αναγκασω να σε στειλω μετεπειτα σε μη-ΕΑΕΠ αφου τον αναπληρωτη ΕΣΠΑ δεν μπορει να τον τοποθετησει σε μη-ΕΑΕΠ. Ετσι γινεται η διαδικασια εδω και 3 χρονια.

Υπαρχει ομως και η αλλη εκδοχη. Σε αλλη Δ/νση κανουν το εξης: Τοποθετουν απο την αρχη τους μονιμους στα ΕΑΕΠ γιατι τους "καιει" να καλυφθουν οι ωρες στο πρωινο προγραμμα και να τρεχει ομαλα το σχολικο προγραμμα (θεωρουν δηλαδη 2η προτεραιοτητα τα ολοημερα για τις αναγκες σε ειδικοτητες) και οταν προσλαμβανουν απο ΕΣΠΑ, τοτε πανε τους μονιμους σε μη-ΕΑΕΠ αφου μπορουν πλεον και καλυπτουν τα ΕΑΕΠ με ΕΣΠΑ....

Τα έχω σκεφτεί κι εγώ όλα αυτά. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν καλύπτεται νομικά να το κάνει. Μπορεί, δηλαδή, να με στείλει πραξικοπηματικά σε ένα σχολείο που δεν έχω επιλέξει, αφού υπάρχουν κενά σε άλλα σχολεία, τα οποία έχω συμπεριλάβει στη δήλωση τοποθέτησης;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 10:56:12 μμ »
νομιζω πως οχι, δεν μπορει να αποκλεισει απο τις αλλες επιλογες. Αλλα οπως εγραψα πριν, αν μεσα στις επομενες 2 με 3 εβδομαδες προσλαβει αναπληρωτες ΕΣΠΑ (και λογικα θα προσλαβει αν του εχουν μεινει κενα) τοτε για τις αναγκες της υπηρεσιας και χωρις αιτηση σου μπορει καλλιστα να σε τοποθετησει σε μη-ΕΑΕΠ ωστε να διαχειριστει το υπαρχον προσωπικο αποδοτικοτερα και προς το συμφερον της υπηρεσιας.
Προσωπικες ερμηνειες ολα αυτα αλλα ετσι ειναι πανω κατω τα πραγματα...
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος river

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 11:07:44 μμ »
Καλή αρχή Νικήτα!!!!!!!!Δε ξέρω για ΕΑΠ και μη ,αλλά μου έχει συμβεί να με καλέσουν αναπληρώτρια και από τους 10 να είμαι η μόνη που έχει δεχτεί.Δε μπήκαν καν στον κόπο να μου πουν ποια κενά υπήρχαν.Απλά μου είπαν θα πας εκεί(ο διευθυντής της πρωτοβάθμιας από το τηλέφωνο καθώς δεν ήταν στο γραφείο).Η εξήγησή του ¨πρέπει να καλυφθεί αυτό το κενό¨.Πιθανόν καλύπτουν αυτά που πιέζουν πιο πολύ(;), έχουν μέσο οι διευθυντές(;), για όλους τους λόγους που έχουν αναφερθεί(;).Όπου και να πας τυχερό το σχολείο.Και μη σκας γι' αυτά.Το σημαντικό είναι ότι δουλεύεις πλέον.Όλα καλά θα πάνε. ;) ;D ;D


ΥΓ: Το απόσπασμα του Shakespeare το θυμάμαι από μια ταινία με τον Danny DeVito. Δυστυχώς δε θυμάμαι τον τίτλο.Πάντως μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση κι ήμουν μαθήτρια του δημοτικού.

Boredom's not a burden anyone should bear

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 11:15:35 μμ »
Καλή αρχή Νικήτα!!!!!!!!Δε ξέρω για ΕΑΠ και μη ,αλλά μου έχει συμβεί να με καλέσουν αναπληρώτρια και από τους 10 να είμαι η μόνη που έχει δεχτεί.Δε μπήκαν καν στον κόπο να μου πουν ποια κενά υπήρχαν.Απλά μου είπαν θα πας εκεί(ο διευθυντής της πρωτοβάθμιας από το τηλέφωνο καθώς δεν ήταν στο γραφείο).Η εξήγησή του ¨πρέπει να καλυφθεί αυτό το κενό¨.Πιθανόν καλύπτουν αυτά που πιέζουν πιο πολύ(;), έχουν μέσο οι διευθυντές(;), για όλους τους λόγους που έχουν αναφερθεί(;).Όπου και να πας τυχερό το σχολείο.Και μη σκας γι' αυτά.Το σημαντικό είναι ότι δουλεύεις πλέον.Όλα καλά θα πάνε. ;) ;D ;D


ΥΓ: Το απόσπασμα του Shakespeare το θυμάμαι από μια ταινία με τον Danny DeVito. Δυστυχώς δε θυμάμαι τον τίτλο.Πάντως μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση κι ήμουν μαθήτρια του δημοτικού.

Η ταινία είναι το "Renaissance Man" (1994), όπου ο DeVito παίζει ένα δάσκαλο που διδάσκει κάτι ρέμπελους στρατιώτες. Παραθέτω το βίντεο.

<a href="http://www.youtube.com/v/luqr-UX_oSM" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/luqr-UX_oSM</a>

Υ.Γ. Αν το 1994 ήσουν δημοτικό, είσαι πιτσιρίκι ακόμα.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 10:11:55 πμ »
Καλή σας μέρα!

Έχει δικαίωμα η πρωτοβάθμια του Πειραιά να τοποθετήσει καθηγητές που της διατέθηκαν από τη δευτεροβάθμια της Β΄ Πειραιά σε δημοτικά της β΄Πειραιά αποκλειστικά;
Είναι νόμιμο;
Διευκρινίζω ότι υπάρχουν κενά σε δημοτικά της Α Πειραιά και η Πρωτοβάθμια είναι ενιαία σε αντίθεση με τη δευτεροβαθμια που χωρίζεται σε Α και Β.
Επίσης πρέπει να ζητηθεί ειδική άδεια από τη δευτεροβάθμια ότι οι διατιθέμενοι μπορούν να πάνε στην πρωτοβάθμια και σε σχολεία της Α; Μήπως το κάνουν για να κερδίσουν χρόνο;

Θα μας τρελάνουν...

Θα παρακαλούσα για άμεση απάντηση γιατί τρέχει το θέμα.
Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2013, 10:32:58 πμ από GMaθΕrΦr »

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 10:37:25 πμ »
Κάποιος που να γνωρίζει για το θέμα;
Όταν πλέον σε διαθέτουν δεν έχεις δικαίωμα να επιλέξεις όλα τα σχολεία της περιφέρειας στην οποία σε διέθεσαν; Παίζει ρόλο από που ήρθες;

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 11:13:54 πμ »
Η πρωτοβάθμια Πειραιά είναι και αυτή χωρισμένη σε Α΄και Β΄όπως και η δευτεροβάθμια;

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 03:16:01 μμ »
Στην Αθμια διατέθηκαν 10 καθηγητές Πληροφορικής , οι 7 με την αίτησή τους και οι 3 χωρίς.
Για ποιό λόγο οι 7 που πήγαν με την αίτησή τους διαλέγουν πρώτοι σχολεία;
Και αυτοί που διατέθηκαν με αίτησή τους το ωράριο είναι το ωράριο της Αθμιας ή της Δθμιας; Γιατί αυτοί που διατέθηκαν με αίτησή τους το ΚΥΣΠΕ τους δίνει το ωράριο της Δθμιας..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2017, 03:25:00 μμ από jfk1976 »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 03:48:47 μμ »
@jfk1976

μια διευκρινηση, οι 7 με αιτηση τους ειναι απο αποσπαση ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ ή απο τους εντος ΠΥΣΔΕ δηλωσαν με αιτηση να πανε Α/μια;
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 04:15:50 μμ »
Η πρωτοβάθμια Πειραιά είναι και αυτή χωρισμένη σε Α΄και Β΄όπως και η δευτεροβάθμια;

Η Πρωτοβάθμια Πειραια εχει κανονικά Α και Β περιοχή
Αν ανήκει ο εκπαιδευτικός στη Δευτεροβάθμια στη Β Πειραια έχουν κάθε δικαίωμα να τον τοποθετήσουν στη Πρωτοβάθμια στη Β
Βέβαια αν θέλουν και υπάρχουν κενά μπορούν να τον τοποθετήσουν και στην Α στην Πρωτοβάθμια

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 06:53:51 μμ »
@jfk1976

μια διευκρινηση, οι 7 με αιτηση τους ειναι απο αποσπαση ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ ή απο τους εντος ΠΥΣΔΕ δηλωσαν με αιτηση να πανε Α/μια;

από τους εντός πύσδε! Και οι 10 ήταν  στο ίδιο πύσδε απλά οι 7 έκαναν  αίτηση να πάνε στην πρωτοβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Β/βάθμιας στην Α/βάθμια
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 07:43:27 μμ »
οκ.
Αρχικα να πουμε οτι δεν προβλεπεται απο πουθενα οποιος δεν εχει ωρες στην βαθμιδα του να τον ρωτανε αν θελει ή οχι να παει στην αλλη βαθμιδα.
απλα δεν υπαρχουν αιτησεις για αυτο το πραγμα.
δεν γινεται δηλαδη οταν καποιος εχει οργανικη και ωρες, να πει "θελω να κατεβω Α/μια και να αφησω τις ωρες που εχω".
ουτε οταν υπαρχει κενο στην βαθμιδα του να πει "δεν το θελω, να με κατεβασετε Α/μια".

αναλυτικα οι περιπτωσεις διαθεσης στην αλλη βαθμιδα ειναι εδω:
https://xenesglosses.eu/2014/10/ti-isxyei-gia-to-orario-ton-ekpaideuti-2/

οποτε οσοι κατεβαινουν απο την Β/μια στην οικεια Α/μια ειναι μονο στην περιπτωση που εχουν τελειωσει οι ωρες στην Β/μια και αυτοι κατεβαινουν χωρις αιτηση τους, κατεβαινουν αναγκαστικα. το οτι οι 7 απο τους 10 εκαναν αιτηση, ειναι κατι που εγινε ατυπα. αυτοι οι 10 ομως, κατεβαινουν προερχομενοι απο την ιδια κατασταση (δεν εχουν λειτουργικο κενο στην Β/μια να καλυψουν) οποτε πρεπει να συγκριθουν μεταξυ τους με τα μορια μεταθεσης.

τελος, θα κανουν ολοι ωραριο Β/μιας συμφωνα με το πρωτο εγγραφο που υπαρχει εδω:
https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1516-wrario-ekpaidevtikoi-diathesh-sthn-prwtovathmia-ekpaidevsh.html
We are so many...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158552
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.