*

Αποστολέας Θέμα: Ασφάλιση - ιατρικά έξοδα  (Αναγνώστηκε 3165 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dina_pappa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ασφάλιση - ιατρικά έξοδα
« στις: Οκτώβριος 16, 2008, 08:43:06 μμ »
Πρόσφατα βρήκα αυτό το άρθρο για τα ιατρικά έξοδα:
Πηγή: Καλοδήμος Δ
Ημερμομηνία καταχώρησης: May 6 2008 at 12:46:29 PM

' Λαμία 6-5-2008
Επιστροφές χρημάτων από ιατρικές δαπάνες.

Για διαφορες ιατρικές πράξεις, αγορά ορθοπεδικών και άλλων βοηθημάτων (π.χ μάσκα εισπνοών) , κλπ ένα μέρος πληρώνει το δημόσιο . Τη διαφορά μπορείτε να την εμφανίσετε στη φορολογική σας δήλωση ως ιατρικές δαπάνες. Π.χ για τη γέννηση του παιδιού σας σε ιδιωτικό μαιευτήριο πληρώσατε 2500ευρώ. Από το δημόσιο παίρνετε πίσω 1000ευρώ άρα τα 1500ευρώ μπορείτε να τα εμφανίσετε στη φορολογική σας δήλωση ως ιατρικά έξοδα οπότε θα σας αφαιρεθεί από το φόρο το 20% δηλαδή 300ευρώ.
Για να δικαιολογήσετε το παραπάνω ποσό θα πρέπει να πάτε στη Υπηρεσία Δημοσιονομικού Ελέγχου (ΥΔΕ) , στη Λαμία είναι Μ. Μπότσαρη 3, με το βιβλιάριο σας και να πάρετε τη σχετική βεβαίωση. Σε κάποιους νομούς η ΥΔΕ στο τέλος της χρονιάς στέλνει τη βεβαίωση στο σπίτι για το ΣΥΝΟΛΟ των διαφορών π.χ η ΥΔΕ Ανατολικής Αθήνας το κάνει από μόνη της. Η ΥΔΕ Φθιώτιδας ΔΕΝ το κάνει και πρέπει μόνοι σας να το ζητήσετε . Αυτή τη δυνατότητα την έμαθα φέτος κατά τύχη αφού για αρκετά χρόνια έχασα αρκετά χρήματα που νόμιμα θα έπρεπε να είχα πάρει , και όλα αυτά γιατί κάποιες υπηρεσίες δεν κάνουν τα αυτονόητα.

Καλοδήμος Δημήτρης
Φυσικός
Διαχειριστής
www.didefth.gr

πηγή: http://www.didefth.gr/menu7/arx_news.php?post_id=1952


ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει ακολουθήσει την παραπάνω διαδικασία για έξοδα οδοντιάτρου και ειδικά στην ΥΠΑΔ Αιγάλεω!!!Τα χρήματα που έχω δώσει είναι αρκετά και θα ήθελα να τα δηλώσω και στην εφορία!!Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ασφάλιση - ιατρικά έξοδα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:30:19 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ασφάλιση - ιατρικά έξοδα
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2008, 11:01:11 μμ »
Εγώ το έκανα. Βέβαια όχι στο Αιγάλεω, αλλά στον Πειραιά. όχι μόνο με οδοντίατρο (που είχα πάρει προέγκριση για τις εξετάσεις), αλλά και για πατερίτσες ( :-[ ναι μου έχουν συμβεί διάφορα τα τελευταία χρόνια).

Από τη στιγμή που θα καταθέσεις τα διακαιολογητικά σου έρχεται όντως στο σπίτι χαρτί με τη διαφορά. Όμως τα τιμολόγια του οδοντίατρου είναι διαφορετικά από τα τιμολόγια του δημοσίου, οπότε μικρό είναι το ποσό που παίρνεις πίσω από την εφορία.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ασφάλιση - ιατρικά έξοδα
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 09:27:10 πμ »
θα ηθελα να ρωτησω:εχω αγορασει ορθοπεδικα ειδη.υπαρχει προθεσμια για να καταθεσω δικαιολογητικα στον ΟΠΑΔ ή το κανω όποτε γινω καλα;
επισης θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι ισως καλυτερο να καταθεσω τα δικαιολογητικα στην φορολογικη μου δηλωση αντι για τον  ΟΠΑΔ;απο που μπορω δηληδη να παρω περισσοτερα χρηματα πισω;
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 503

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.