*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια  (Αναγνώστηκε 43089 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • Από το 2006 μέχρι σήμερα είμαι ''Νέο μέλος''...
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 07:09:30 μμ »
Με ενοχλεί ιδιαιτέρως που διοριστήκαμε στην Β'θμια εκπαιδευση και μας διαθέτουν, μερικώς ή εξ'ολοκλήρου στην Α'θμια,
 δίχως καν να μας ρωτήσουν.
Μας αποσπούν κατά προτεραιότητα σε ΙΕΚ, επίσης δίχως να ερωτηθούμε.
Δε μπαίνω ούτε καν στον κόπο να μιλήσω για μειώσεις μισθών και κεκτημένων 20ετίας!
   
Απορώ πραγματικά με τα απανωτά χαστούκια που δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα...

Καμία αντίδραση!!!

Αύριο πάω στη Διεύθυνση και θα αρνηθώ να πάω σε ολοήμερο, αφού όταν διορίστηκα επέλεξα συνειδητά τη Β'θμια.
Αν τα δεδομένα ήταν ως έχουν σήμερα ΔΕ θα έδινα ΑΣΕΠ.



Today is life, tomorrow never comes...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:48:59 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 07:25:18 μμ »
Επειδη εκανα αιτηση για διαθεση στην Α'θμια, τηλεφώνησα και στο ΠΥΣΔΕ και στο ΠΥΣΠΕ της περιοχης μου και με διαβεβαιωσαν οτι μετακινουμαστε στα σχολεια νεου τυπου με το ωραριο που είχαμε στη Β'Θμια

Oι μετακινουμενοι στην Α/θμια εκπαιδευτικοι Δ.Ε. διατηρουν το ωραριο της Β/θμιας και πιστωνονται τη μοριοδοτηση της εγγυτερης στο δημοτικο σχολειο μοναδας της Β/θμιας.
Παιδιά κι εμένα 21 ώρες μου είπαν σίγουρα, τώρα για τα μόρια απο το ΠΥΣΔΕ μου είπαν οτι εφοσον η διάθεση δεν έγινε κατόπιν αίτησης μου θα παίρνω τα μόρια του σχολείου Β/θμιας που έχω τοποθετηθεί πριν τη διάθεση.

Για να ειμεθα ακριβεις, αν τοποθετηθηκες σε σχολειο ΔΕ και στη συνεχεια διατεθηκες σε δημοτικο σχολειο, τοτε, εφοσον η εγγυτερη στο δημοτικο σχολειο μοναδα ΔΕ εχει υψηλοτερη μοριοδοτηση απο το σχολειο ΔΕ που τοποθετηθηκες αρχικα, θα πιστωθεις τα περισσοτερα μορια της εγγυτερης στο δημοτικο σχολειο μοναδας ΔΕ, για οσο χρονο διαρκει η διαθεση στο δημοτικο σχολειο. Στην αντιθετη περιπτωση, θα πιστωθεις τη μοριοδοτηση του σχολειου ΔΕ της αρχικης τοποθετησης.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2010, 12:34:40 πμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 02:48:56 μμ »
Να ρωτήσω κάτι ακόμα:

τοποθετήθηκα σε 2 σχολεία, με διαφορετική μοριοδότηση. Ο υπολογισμός των μορίων πώς θα γίνει; Με βάση τις ώρες που είμαι σε κάθε σχολείο ή με τις μέρες που πηγαίνω σε κάθε σχολείο;
Και αν είμαι και στα 2 σχολεία την ίδια ημέρα;  ???

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 04:43:10 μμ »
Σχετικά με τη διάθεση των πε19-20 στην πρωτοβάθμια, έχω κάποιες απορίες σχετικά με το ωράριο.
Φαντάζομαι πως εξακολουθούμε να διατηρούμε το ωράριο της β/θμιας και δεν "εξομοιωνόμαστε" με τους δασκάλους και τις 24 ώρες που έχουν...
Παρόλα αυτά, θα πρέπει να είμαστε κάθε μέρα 8-2 στο σχολείο ή όπως στο γυμνάσιο/λύκειο κάνουμε τις ώρες μας και φεύγουμε;
Επίσης: ξέρετε αν υπάρχει "υπεύθυνος εργαστηρίου πληροφορικής" στα δημοτικά;
Ρωτάω τόσο όσον αφορά στο θέμα της μείωσης ωραρίου που υπάρχει στο γυμνάσιο αλλά και όσον αφορά στα καθήκοντα/αρμοδιότητες μιας τέτοιας θέσης.

Από http://www.esos.gr/protobathmia/airetoi-kispe/to-orario-ton-kathigiton-pou-apospontai-i-metakinountai-sta-dimotika-sxoleia.html
Την ερχόμενη  Τρίτη [αύριο] θα αποφασίσει η πολιτική ηγεσία του υπ.Παιδείας για το ωράριο των  καθηγητών που αποσπώνται ή μετακινούνται -ως υπεράριθμοι -υποχρεωτικά στα Δημοτικά Σχολεία.
Σύμφωνα με αποκλειστικές  πληροφορίες  του esos.gr η υπουργός Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου  προσανατολίζεται στη λήψη των εξής αποφάσεων:
α.Οι καθηγητές  που  με αίτησή τους αποσπάσθηκαν σε Δημοτικά Σχολεία θα ακολουθήσουν το ωράριο των δασκάλων ,και,
β.Οι καθηγητές που μετακινούνται- ως υπεράριθμοι -υποχρεωτικά στα Δημοτικά Σχολεία θα έχουν το ωράριο που είχαν στο σχολείο από το οποίο προέρχονται.

Επίσης:
Δεν υπάρχει επίσημο έγγραφο που να χαρακτηρίζει το μάθημα της πληροφορικής ως εργαστηριακό. Αυτό συνεπάγεται ότι:
Το τμήμα παραμένει ενιαίο ανεξάρτητα από το πλήθος των μαθητών και δεν χωρίζεται όπως στο γυμνάσιο ή μπαίνει και δευτερος καθηγητής όπως στο γενικό λύκειο ή το ΕΠΑΛ.
Σχολικό Εργαστήριο Πληροφορικής & Εφαρμογών Η/Υ (Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ.): Δεν έχει θεσμοθετηθεί Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ. για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Αυτό συνεπάγεται ότι:
- Δεν μπορεί να οριστεί υπεύθυνος εργαστηρίου.
- Η πρωτοβάθμια συντήρηση του εξοπλισμού που στα Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ. γίνεται από τον υπεύθυνο εργαστηρίου δεν μπορεί να γίνεται από μη εξουσιοδοτημένο προς αυτό εκπαιδευτικό (πληροφορικής).
- Δεν εξασφαλίζεται ότι υπάρχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές ασφαλείας για τον εξοπλισμό αλλά κυρίως για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς στους χώρους τους οποίους θα γίνεται το μάθημα της πληροφορικής. Θα πρέπει οι εκπαιδευτικοί πληροφορικής να θέσουν υπόψη του διευθυντή του σχολείου τους το θέμα και να αναζητηθούν από αυτόν λύσεις ανάλογες με αυτές που προβλέπονται στα Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ. Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δοθεί στην ασφάλεια της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης των χώρων όπου θα γίνεται το μάθημα της πληροφορικής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:48:59 »

Αποσυνδεδεμένος lazgan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 06:16:44 μμ »
@ pf
Κατάφερες τίποτα με την επίσκεψή σου στη Δευτεροβάθμια;
Αν έχεις νεότερα ενημερωσέ μας γιατί κι εμενα με προβληματίζουν όλες αυτές οι ανεπιθύμητες και χωρίς τη θελησή μας μετακινήσεις...

Το σχολείο που με βάλαν έχει ένα εργαστήριο με Pentium 3 που σέρνονται οι 5-6 που δουλεύουν.. απορώ πως θα κάνουμε μάθημα..

Ξέρετε τίποτα για τα 10 Laptop που θα προμηθευτούν τα 800 δημοτικα; Θα τα χρησιμοποιήσουμε εμείς στο εργαστήριο ή οι υπόλοιποι δάσκαλοι;

Αποσυνδεδεμένος pf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • Από το 2006 μέχρι σήμερα είμαι ''Νέο μέλος''...
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 08:44:52 μμ »
@ pf
Κατάφερες τίποτα με την επίσκεψή σου στη Δευτεροβάθμια;
Αν έχεις νεότερα ενημερωσέ μας γιατί κι εμενα με προβληματίζουν όλες αυτές οι ανεπιθύμητες και χωρίς τη θελησή μας μετακινήσεις...

Το σχολείο που με βάλαν έχει ένα εργαστήριο με Pentium 3 που σέρνονται οι 5-6 που δουλεύουν.. απορώ πως θα κάνουμε μάθημα..

Ξέρετε τίποτα για τα 10 Laptop που θα προμηθευτούν τα 800 δημοτικα; Θα τα χρησιμοποιήσουμε εμείς στο εργαστήριο ή οι υπόλοιποι δάσκαλοι;

Επισκέφθηκα αρχικά τον προϊστάμενο του Γραφείου αλλά με παρέπεμψε στη ΔΔΕ.

Στη ΔΔΕ μίλησα με συνάδελφο επιφορτισμένο με τις τοποθετήσεις (ουσιαστικά αυτός τοποθετεί συναδέλφους και απλώς το Συμβούλιο επικυρώνει) και σε πολύ φιλικό, τελικά, κλίμα παραδέχτηκε ότι όλες αυτές οι τοποθετήσεις είναι νομικά έωλες δεδομένου ότι η πρόσληψή μας έγινε στη Β'θμια και όχι στην Α'θμια.
Είναι λέει άνωθεν εντολή να διαθέτουν συναδέλφους στην Α'θμια  καθώς ο Περιφερειάρχης εκπαίδευσης ακολουθεί αυστηρή εντολή της Υπουργού.
Θέλουν, οπωσδήποτε να πετύχει το ολοήμερο (έστω και με παρανομίες, δικό μου το σχόλιο) ώστε να κερδηθεί η κοινή γνώμη και από του χρόνου να αρχίσει η αναδιαμόρφωση Γυμνασίου και Λυκείου.
Πραγματικά η κατάτσταση είναι εκτός ελέγχου (στο Γραφείο επικρατούσε πανικός, δεκάδες τηλ στο πεντάλεπτο κ.α.).
Για να μη σας κουράζω, τελικά ΝΑΙ είχε νόημα η επίσκεψή μου!
ΔΕΝ διατέθηκα ολικώς στην Α'θμια όπως καμιά 30αρια συνάδελφοί μου αλλά περιμένω τωρα μερική διάθεση.

Είμαστε μορφωμένοι άθρωποι αλλά λόγω φόβου, ατολμίας ή ωχαδελφισμού δεν διεκδικούμε απολύτως τίποτα. Απλώς εκτελούμε...

Today is life, tomorrow never comes...

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 03:35:54 μμ »
Ξέρετε τίποτα για τα 10 Laptop που θα προμηθευτούν τα 800 δημοτικα; Θα τα χρησιμοποιήσουμε εμείς στο εργαστήριο ή οι υπόλοιποι δάσκαλοι;

Από ότι έχω καταλάβει από τα δημοτικά που με έστειλαν εμένα, αν υπήρχαν ήδη στις αίθουσες υπολογιστές, τότε τα 10 laptops θα διατεθούν στο εργαστήριο, αλλιώς θα μπουν στις αίθουσες για να τα χρησιμοποιούν οι δάσκαλοι και ΑΝ περισσέψει κανένας, πάει στο εργαστήριο.

Εγώ πάντως ακόμη δεν έχω βγάλει ποια μόρια θα παίρνω τις ημέρες που πηγαίνω σε 2 σχολεία... Του σχολείου με τα περισσότερα ή θα πάει αναλογικά με το πόσες ώρες την ημέρα είμαι σε κάθε σχολείο;  ???

Αποσυνδεδεμένος pf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • Από το 2006 μέχρι σήμερα είμαι ''Νέο μέλος''...
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 05:27:21 μμ »
@lazgan
Σύμφωνα με συναδέλφους που υπηρετούν σε σχολεία άλλων Διευθύνσεων αλλά και Γραφεία αρκετοί δικηγόροι έχουν αναλάβει αντίστοιχες υποθέσεις με σκοπό να αποδείξουν την παράνομη διάθεση δίχως αίτηση:

  • από Β'θμια σε Α'θμια και
  • από Β'θμια σε ΙΕΚ

Σε δύο μάλιστα Διευθύνσεις με το που καλεί δικηγόρος εκπροσωπόντας συνάδελφο, αμέσως ανακαλείται η διάθεσή του και παραμένει στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ μέχρι να εκδοθούν τα λειτουργικά κενά.


Η ερώτησή μου είναι η εξής:
πόσο νόμιμο είναι να αλλάζεις εντός ημέρας 2 σχολεία δεδομένου ότι μπορεί στο ένα (Β'θμια) να έχεις 3 πρώτες ώρες και στο Ολοήμερο να πρέπει να διδάξεις έως τις 16:20';


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2010, 05:30:27 μμ από pf »
Today is life, tomorrow never comes...

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 06:54:44 μμ »
Συγνώμη που παρεμβάλομαι στην συζήτηση σε αυτό το thread αλλά επειδή στο post που έχω κάνει  http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=20886.0 άμεσα διερωτόμαι για την νομιμότητα αυτών των διαθέσεων-αποσπάσεων χωρίς  απόφαση του περιφερειακού διευθυντή εκπαίδευσης. Δεν έχω πάρει καμία απάντηση και το μόνο συναφές thread είναι αυτό εδώ.

Μπορεί κάποιος να εκφράσει μια άποψη;

Αποσυνδεδεμένος pf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • Από το 2006 μέχρι σήμερα είμαι ''Νέο μέλος''...
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 07:33:55 μμ »
Συγνώμη που παρεμβάλομαι στην συζήτηση σε αυτό το thread αλλά επειδή στο post που έχω κάνει  http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=20886.0 άμεσα διερωτόμαι για την νομιμότητα αυτών των διαθέσεων-αποσπάσεων χωρίς  απόφαση του περιφερειακού διευθυντή εκπαίδευσης. Δεν έχω πάρει καμία απάντηση και το μόνο συναφές thread είναι αυτό εδώ.

Μπορεί κάποιος να εκφράσει μια άποψη;

Η άποψή μου είναι σαφής, αν διαβάσεις λίγο παραπάνω...
Today is life, tomorrow never comes...

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 10:15:36 μμ »
Η διάθεση στην Α/θμια γινόταν και παλιότερα, δεν ειναι φετινο φαινομενο
Πριν 5 χρόνια ο προϊσταμενος γραφειου μου ειπε οτι θα πηγαίνω 12 ωρες σε ολοημερο και θα καθομαι τις υπολοιπες 9 ωρες στο γραφειο μεχρι την συμπλήρωση του διδακτικου ωραριου με απόφαση δική του --αυτο δεν ξερω κατα ποσο ειναι νομιμο.Αν και νεοδιόριστη αρνηθηκα κατηγορηματικα λεγοντας οτι εγω διορίστηκα στην Β/θμια και θελω να παραμείνω σε σχολεια της Β/θμιας διαφορετικα ας με διαθέσουν εξ΄ολοκλήρου στο γραφείο. Την ιδια στιγμη εγινε εξαλος και αρχισε να φωναζει οτι ειμαι πολυ τυχερη που διορίστηκα και οτι εχω θρασος που δεν δεχομαι τη δουλεια αντι να λεω καθε πρωι ευχαριστω στο Θεό. Εφυγα εκνευρισμενη απο το γραφειο και χωρις να τον χαιρετησω. Την επομενη μερα το πρωι μολις με ειδε μου ειπε "κοπελια πηγαινε στο ΤΕΕ να δουλέψεις". Οταν πηγα στο ΤΕΕ ειχα κανονικα 21 ωρες ωράριο. Με τον καιρο εμαθα οτι ο Δ/ντης του ΤΕΕ ηταν μαλωμενος με τον προϊσταμενο και ενω ο ανθρωπος ζητουσε πληροφορικο δεν του εστελνε. Να σημειώσω οτι φεύγοντας απο τη Δ/θμια ειχα τοποθετηση στα χερια μου που έγραφε ΤΕΕ, πηγα στο ΤΕΕ έκανα ανάληψη υπηρεσίας,μίλησα με τον Δ/ντη και μου ειπε οτι χρειάζεται άτομο,  απλα μας ειπαν να δωσουμε το παρον στον προϊσταμενο και εμεις σαν προβατα πηγαμε στον προϊσταμενο.
Φυσικα εκείνη τη χρονία τοποθετησε 2 πληροφορικους να καλύψουν τα ολοημερα της περιοχης με δικης τους συγκαταθεση. Δεν ξερω εαν ηταν στην αρμοδιοτητα του προισταμενου γραφειου να διαθετει ατομα στην Α/θμια, πάντως και οι δύο ειχαν τοποθέτηση στο ΤΕΕ και δεν φαινόταν πουθενα οτι δουλευαν στην Α/θμια.
Ιστορίες για αγρίους. Προφανως ο Δ/ντης ήθελε ακομη 1 ατομο, εμεις ημασταν 3, οποιος φωναξε καθησε στο σχολειο, οι άλλοι 2 πηγαν Α/θμια και ολα αυτα γιατι δεν θέλαν να μας βγάλουν υπεράριθμους να πάμε σπίτια μας ή έστω σε άλλον νομο. Αισχος

Αποσυνδεδεμένος petzi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 10:30:54 μμ »
Στο ολοήμερο δημοτικό  ( ένα από τα 800 ) που με πήγαν αν και δεν έιχα επιλέξει Α/θμια  έχουμε λέει υποχρεωτική παρουσία από τις 8:00 μέχρι τις 14:00  :P :P ακόμη και όταν οι ειδικότητες ξεκινάνε από τις 10 και μετά !! Για τις 21 ώρες ακόμη δεν έχω λάβει ειδοποίηση , μέχρι στιγμής πρέπει να καλυφθούν 26 ώρες αλλά δεν έχει έρθει άλλος συνάδελφος . Αν τις καλύψω … παίρνω υπερωρίες ? Στα δικά σας σχολεία τι κάνετε ?

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 10:49:22 μμ »
Στο ολοήμερο δημοτικό  ( ένα από τα 800 ) που με πήγαν αν και δεν έιχα επιλέξει Α/θμια  έχουμε λέει υποχρεωτική παρουσία από τις 8:00 μέχρι τις 14:00  :P :P ακόμη και όταν οι ειδικότητες ξεκινάνε από τις 10 και μετά !! Για τις 21 ώρες ακόμη δεν έχω λάβει ειδοποίηση , μέχρι στιγμής πρέπει να καλυφθούν 26 ώρες αλλά δεν έχει έρθει άλλος συνάδελφος . Αν τις καλύψω … παίρνω υπερωρίες ? Στα δικά σας σχολεία τι κάνετε ?

Μια από τα ίδια... μόνο που στο δικό μου καλύπτω ΚΑΙ το ολοήμερο, αλλά πηγαίνω λίγο αργότερα (10 και κάτι). Σίγουρα περιμένουμε κι άλλον καθηγητή. Το θέμα είναι πόσες ώρες θα πάρει από τις 30 που βγαίνουν σύνολο. Για τις 21 ώρες το τοπίο είναι ακόμα θολό.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 10:51:23 μμ »
από www.esos.gr :

Τετάρτη, 15 Σεπτέμβριος 2010 10:51 Η απόφαση για το ωράριο των καθηγητών που διδάσκουν στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση
Γράφτηκε από τον  esos
μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς  αύξηση του μεγέθους γραμματοσειράς  Εκτύπωση E-mail 4 σχόλια
Βαθμολογήστε αυτό το αντικείμενο
12345(2 ψήφοι)Αποκλειστικό Ρεπορτάζ:esos.gr

Συνολικά 21 ώρες τη βδομάδα θα διδάσκουν οι καθηγητές που είτε αποσπάσθηκαν , είτε μετακινήθηκαν με αίτησή τους ή υποχρεωτικά στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, σύμφωνα με απόφαση που ελήφθη

 σε σημερινή σύσκεψη στο υπ. Παιδείας.

Το ωράριο αυτό δεν αφορά του αναπληρωτές –καθηγητές.

Τελευταία τροποποίηση Τετάρτη, 15 Σεπτέμβριος 2010 15:09
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.