*

Αποστολέας Θέμα: Ποια είναι τα πρακτικά οφέλη αν αποκτήσεις το πιστοποιητικό από το ΕΠΠΑΙΚ;  (Αναγνώστηκε 25555 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μπράβο spaceoddity για τις εξηγήσεις σου, είσαι πάντα πολύ κατατοπιστική!

Βέβαια όταν διαβάζω αυτά που γράφεις "ψυχοπλακώνομαι" γιατί αντιλαμβάνομαι πόσο λίγα ξέρω για το χώρο που θα ήθελα να μπω, πόσο δύσκολοι μηχανισμοί είναι, κλπ... -  και σίγουρα όλοι κάπως έτσι θα αισθάνονται γιατί δεν έχω δει να υπάρχει πουθενά μια... λίστα με οδηγίες για το πώς θα φτάσει κανείς στο διορισμό!
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αληθευουν οι πληροφοριες που εφθασαν στα αυτια μου, οτι γινεται προσπαθεια να αναγνωριστει η βεβαιωση της Ασπαιτε ως μεταπτυχιακό τμήμα-δίπλωμα?

Οπως και να χει το πραγμα, το πιστοποιητικο της ασπαιτε, δυναται να χρησιμευσει αλλου εκτος απο την κρατικη εκπαιδευση?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2006, 12:29:11 πμ από cool11 »

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ

Οπως και να χει το πραγμα, το πιστοποιητικο της ασπαιτε, δυναται να χρησιμευσει αλλου εκτος απο την κρατικη εκπαιδευση?

Καλό θα ήταν με το πιστοποιητικό αυτό να παίρνεις επίδομα μεταπτυχιακού :o. Ξέρω δ.υ. που δουλεύουν σε άσχετο αντικείμενο και αξιώνουν να παίρνουν επίδομα μεταπτυχιακού σε ΑΛΛΟ αντικείμενο από αυτό της δουλειάς τους. Το απίστευτο στην όλη ιστορία δεν είναι το τι αξιώνουν αυτοί, αλλά το ότι οι εκάστοτε προϊστάμενοι το εγκρίνουν (προφανώς είναι μεγάλα κελεπούρια)
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγω εχω ακουσει οτι φροντιζουν ωστε να τοποθετουν οποιον δυ εχει μαστερ, σε θεση που να ειναι σχετικη με το μαστερ, ωστε να μπορουν κι αυτοι να λαμβανουν το επιδομα του μεταπτυχιακου τους. Offtopic.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Εγω εχω ακουσει οτι φροντιζουν ωστε να τοποθετουν οποιον δυ εχει μαστερ, σε θεση που να ειναι σχετικη με το μαστερ, ωστε να μπορουν κι αυτοι να λαμβανουν το επιδομα του μεταπτυχιακου τους. Offtopic.

Εγώ "έχω ακούσει" ότι την επόμενη μέρα του διορισμού ενός δ.υ. (μέχρι εκέινη τη μέρα το μόνο που είχε στόχο ήταν πώς θα βγάλει το σίγουρο χρήμα, με κάθε τρόπο) αρχίζει να σκέφτεται πώς θα κάνει μάστερ, phd (μαϊμούδες, δηλ. άσχετα με τη δουλειά του) πώς θα κάνει μετάταξη σε θέση με περισσότερα λεφτά, πώς θα πάρει μετάθεση για να μη μείνει στη θέση του πολύ καιρό και τον "πήξει" ο προϊστάμενος και πάει λέγοντας... προκλητικά πολύ όλα αυτά...

Και πιο προκλητικό να λέει ένας δ.υ. ότι με την ΠΔΣ θα βγάλει εξτρα εισόδημα, θα πάρει μοριάκια για να γίνει καθηγητής, ή θα κάνει ΑΣΠΑΙΤΕ για να βγάλει ΨΕΥΤΟΜΑΣΤΕΡ (πάλι εξτρα λεφτά δηλαδή) λες και οι καθηγητές είμαστε ένα τσούρμο ΗΛΙΘΙΩΝ να καθόμαστε να τα ανεχόμαστε όλα αυτά.
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το ειδικό σχολείο Χλέμπουρα (δεν φταίω εγώ, εσύ το διάλεξες για nick!) που λες είναι τα ΠΕΚ, και ισχύουν για ΟΛΟΥΣ τους νεοδιόριστους, και η επιμόρφωση γίνεται απόγευμα-είμαι ΠΕ19 νεοδιόριστη και δουλέυω σε εσπερινό, το πώς θα παρακολουθήσω φέτος ΠΕΚ δεν έχω την παραμικρή ιδέα...ειδικό σχολείο για ΠΕ19-20 ΔΕΝ υπάρχει, ή αν επιμένεις ότι υπάρχει δώσε μας λεπτομέρειες να το μάθουμε κι εμείς.
xaan εγώ δεν αναφέρθηκα στο αν είναι σωστό ή λάθος να διορίζονται καθηγητές χωρίς παιδαγωγικό πτυχίο-είναι λάθος. Από τη στιγμή που διορίστηκε λοιπόν ο εκπαιδευτικός, γιατί να φάει τη θέση ΑΣΠΑΙΤΕ από κάποιον που χρειάζεται την παιδαγωγική κατάρτιση για να διοριστεί;;;
Το θέμα παιδαγωγός-απαιδαγώγητος σηκώνει ΠΟΛΛΗ κουβέντα γιατί το σύστημα είναι που πάσχει, και εμείς στο βαθμό που βλέπουμε τα στραβά του συστήματος και δεν κάνουμε κάτι γι'αυτό...π.χ., μην ανοίξω το στόμα μου και πω για κάποιους συγκεκριμένους καθηγητές εδώ από καθηγητικές σχολές οι οποίοι έχουν ως προτεραιότητα τις υποψηφιότητές τους στο Δήμο και τη Νομαρχία, δεν πατάνε στο σχολείο, και όλα αυτά με τον εκνευρισμό του διευθυντή, ΑΛΛΑ την ανοχή και τις πλάτες του προϊσταμενου Δευτεροβάθμιας...οι μαθητές έχουν εξοργιστεί, γιατί ο χαβαλές και η κατάληψη είναι το λιγότερο που ενδιαφέρει εργαζόμενους ανθρώπους...φοβάμαι πως το φιλότιμο, η αξιοπρέπεια, η υπευθυνότητα του καθηγητή δεν υπαγορεύεται από κανένα παιδαγωγικό πτυχίο-το ξέρω ότι τραβάω τη συζήτηση αλλού, αλλά εμένα αυτά τα θέματα ουσίας με απασχολούν και όχι το γεγονός ότι δεν έχω παιδαγωγικό πτυχίο-ας έρθει οποιοσδήποτε σχολικός σύμβουλος στην τάξη μου να με κρίνει στο κάτω-κάτω-και ετοιμάζομαι για δράση, ακόμα κι αν χρειαστεί να μπω στο μάτι της Διεύθυνσης...
αυτό ξαναπέστο spaceoddity ???

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ "έχω ακούσει" ότι την επόμενη μέρα του διορισμού ενός δ.υ. (μέχρι εκέινη τη μέρα το μόνο που είχε στόχο ήταν πώς θα βγάλει το σίγουρο χρήμα, με κάθε τρόπο) αρχίζει να σκέφτεται πώς θα κάνει μάστερ, phd (μαϊμούδες, δηλ. άσχετα με τη δουλειά του) πώς θα κάνει μετάταξη σε θέση με περισσότερα λεφτά, πώς θα πάρει μετάθεση για να μη μείνει στη θέση του πολύ καιρό και τον "πήξει" ο προϊστάμενος και πάει λέγοντας... προκλητικά πολύ όλα αυτά....

πές μου που κάνουν εύκολα μαστερ να πάω να κάνω και εγώ ;D

Αποσυνδεδεμένος angieth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ποιος σας είπε πως η ΑΣΠΑΙΤΕ αναγνωρίζεται ως master? Μπόρει ως προς τον τίτλο να είναι μεταπτυχιακό (δηλαδή μετά το πτυχίο), αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι master!! Με τον υπάρχοντα νόμο που ισχύει για τα Τεχνολογικά Ιδρύματα, δεν επιτρέπεται να οργανώνουν μεταπτυχιακά!! Δεν είναι τυχαίο που όσα τμήματα ΤΕΙ 'κάνουν' μεταπτυχιακά, τα κάνουν με συνεργασία με Πανεπιστήμια του εσωτερικού ή ου εξωτερικού?
Ας προσέχουμε αυτά που γράφουμε

Αποσυνδεδεμένος angieth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επίσης το επίδομα του μεταπτυχιακού το παίρνεις εξαρχής στο Δημόσιο ανεξάρτητα σε τι θέση διοριστείς με την προϋπόθεση ότι το μεταπτυχιακό είναι σχετικό με το βασικό τίτλο σπουδών σου!!

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος kobostas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρε συνάδελφοι, κάτι άλλο σχετικά με την ΑΣΠΑΙΤΕ.... ας βοηθήσει κάποιος έμπειρος!

Λοιπόν, 1) Πρακτικό θέμα: Αν οι αιτήσεις για την ΑΣΠΑΙΤΕ γίνονται μέσα Ιουνίου όπως λέγεται και εγώ παίρνω πτυχίο τον Ιούλιο, μπορώ να κάνω τις αιτήσεις;
Δηλαδή αν ξέρω ότι όταν θα ελεχθούν τα στοιχεία μου, π.χ. το Σεπτέμβρη θα έχω το πτυχίο.

           2) Και πιο σημαντικό για μένα: Τελειώνωνω Ηλεκτρολόγος μηχ., απ' ότι βλέπω τη μοριοδότηση για ΑΣΠΑΙΤΕ θα είναι δύσκολο να μπω και σκέφτομαι να τελειώσω με κατατακτήριες κάποια σχολή του Πανεπιστημίου με παιδαγωγικά, όπως η Πληροφορική. Άν δώσω ΑΣΕΠ μετά, θα είναι το ίδιο σαν να έχω βγάλει την ΑΣΠΑΙΤΕ αφού θα κατέχω τα παιδαγωγικά; Θα έχω κάποια μοριοδότηση πάνω στο αντικείμενο του μηχανικού για την εκπαίδευση;

Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δυστυχώς ακόμη κι αν πάρεις πτυχίο Πληροφορικής από ΑΕΙ δεν σου εξασφαλίζει την παιδαγωγική κατάρτιση η οποία σε θέτει σε θέση προτεραιότητας στο πίνακα διοριστέων. Τόσο για τους ΠΕ19 όσο και για τους ΠΕ20 απαιτείται πτυχίο παιδαγωγικών. Δες την προηγούμενη προκήρυξη και θα καταλάβεις (http://www.asep.gr/6.pdf). Πτυχία ισοδύναμα προς το πτυχίο της ΑΣΠΑΙΤΕ θεωρούνται τα πτυχία των:
Α. Παιδαγωγικού Νηπιαγωγών
Β. Δημοτικής Εκπαίδευσης
Γ. Επιστημών της Αγωγής  Προδημοτικής Εκπαίδευσης ή Επιστημών της Αγωγής Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου της Κύπρου
Δ. Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας
Ε. Φιλοσοφίας και Κοινωνικών Σπουδών
Στ. Σχολής Νηπιαγωγών
Ζ. Παιδαγωγικής Ακαδημίας.
Πάντως αν ψαξεις καλύτερα στο forum θα πάρεις όλες τις πληροφορίες που ζητάς Δες πχ εδώ: http://www.pde.gr/index.php?topic=471.0 :)

"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος kobostas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε! Ησουν άμεσως και κατατοπιστικός.

Μήπως μπορεί κανείς ρε παιδιά να μου απαντήσει και στο 1) που ρώτησα; Μπορώ να κάνω αίτηση τώρα τον Ιούνη, όταν ξέρω ότι το πτυχίο θα το πάρω Ιούλη; Μάλιστα για εμένα το θέμα είναι διαδικαστικό...

Επίσης, ήθελα να ρωτήσω ξέρει κανείς εμπειρικά άμα δώσω τώρα (...) ΑΣΕΠ πόσες πιθανότητες υπάρχουν με βάση τον τελευταίο να με πάρουν; Πόσους ηλεκτρολόγους μηχ. την τελευταία φορά, και από αυτούς πόσους χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ, προϋπηρεσία, μαστερ και γενικά όλα τα χαρτιά που μας ταλαιπωρούν στη ζωή; Μη βγάλω και το θέμα εκτός topic, απλά
αν γίνεται παραθέστε κάποιο αποτέλεσμα.

Και τελευταίο, εγώ που ξέρω ότι συμπληρώνω περίπου 30 μόρια ΑΣΠΑΙΤΕ, που με συμβουλεύετε να κάνω αίτηση για να είμαι λίγο-πολύ σίγουρος, όσο γίνεται.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος goodman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα ηθελα, με τη βοηθεια ολων, να γινει μια καταγραφη, όλων των δικαιωμάτων και πλεονεκτημάτων τα οποία, θεσμοθετημένα -και το τονίζω αυτό-, έχουν όσοι αποκτούν την παιδαγωγική επάρκεια - πιστοποιητικό Ασπαιτε.

Επειδή η γνώση είναι δύναμη, επειδη οι ασάφειες μόνο προβληματα δημιουργούν, νομίζω ότι η καταγραφή αυτή θα είναι πολλαπλώς χρήσιμη, για να γνωρίζουν όλοι δίχως αμφιβολίες τι ισχύει και τι δεν ισχύει.

Ξεκινώ με μερικα απο όσα ξέρω ή έχω ακούσε εγώ μέχρι τώρα.

- Για τις μη καθηγητικές σχολές, δίνει προβάδισμα διορισμού, αφού στον πίνακα Β, όποιος έχει χαρτι ασπαιτε, προηγείται-ανεξαρτήτων μοριών- έναντι όλων των αλλων συνυποψηφιων.

- Άκουσα ότι κατά τις τοποθετήσεις μονίμων καθηγητών που αιτούνται μετάθεση, προηγούνται όσοι κατέχουν χαρτί ασπαιτε. Αν δηλαδη 2 μονιμοι θέλουν την ίδια θεση, προηγειται αυτός που έχει χαρτί ασπαιτε. Θελω ομως να μου πειτε την εγκύκλιο που το τεκμηριωνει αυτο.

- Κατά την ανάθεση μαθημάτων στο σχολείο, όταν καποια μαθηματα μπορουν να τα διδαξουν 2 καθηγητες, προηγειται στην προτίμηση και την ανάληψη μαθηματος, αυτός που έχει χαρτί ασπαιτε. Θελω ομως να μου πειτε την εγκύκλιο που το τεκμηριωνει αυτο.


Ας συνεχισουμε ολοι οσοι ξερουμε κατι σχετικο, την καταγραφή. Παρακληση ομως αν γνωριζεται και την εγκυκλιο που τεκμηριωνει καθετι, να το αναφερεται, για να μην μιλαμε στον αερα.
Για το πρωτο που ανεφερα, δεν εχω καποια εγκυκλιο να αναφερω, νομιζω καθε χρονο το αναφερει η εγκυκλιος διορισμων.
Για τα αλλα δυο δεν εχω ακομη καποια εγκυκλιο, τις αναζητω, εχω επικοινωνησει με διαφορους συναδελφους, μου ειπαν θα μου τις πουν(ακομη περιμενω ομως).


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.