*

Αποστολέας Θέμα: Ποια είναι τα πρακτικά οφέλη αν αποκτήσεις το πιστοποιητικό από το ΕΠΠΑΙΚ;  (Αναγνώστηκε 25518 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
- Άκουσα ότι κατά τις τοποθετήσεις μονίμων καθηγητών που αιτούνται μετάθεση, προηγούνται όσοι κατέχουν χαρτί ασπαιτε. Αν δηλαδη 2 μονιμοι θέλουν την ίδια θεση, προηγειται αυτός που έχει χαρτί ασπαιτε. Θελω ομως να μου πειτε την εγκύκλιο που το τεκμηριωνει αυτο.

- Κατά την ανάθεση μαθημάτων στο σχολείο, όταν καποια μαθηματα μπορουν να τα διδαξουν 2 καθηγητες, προηγειται στην προτίμηση και την ανάληψη μαθηματος, αυτός που έχει χαρτί ασπαιτε. Θελω ομως να μου πειτε την εγκύκλιο που το τεκμηριωνει αυτο.


Για τα παραπάνω που αναφέρεις εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει τίποτα ποτέ και θεωρώ ότι δεν ισχύουν. Σίγουρα δεν ισχύει το πρώτο μετά τον μόνιμο διορισμό δεν γίνεται διάκριση εκτός και αν πρόκειται για κάλυψη κάποιας θέσης.
Για την ανάληψη μαθήματος στην έσχατη περίπτωση αποφασίζει ο σχολικός σύμβουλος και τότε μπορεί να θεωρήσει (σωστά) ότι έχει περισσότερα προσόντα ο ασπαιτε αν ο άλλος δεν έχει παιδαγωγική κατάρτιση.

Αν προκειται για κρίση (τομεάρχη, υποδ/ντη, δ/ντη, σχ. συμβούλου κλπ) τότε μοριοδοτείται με

ε) Επιμόρφωση (Σ.Ε.Λ.Μ.Ε., Σ.Ε.Λ.Δ.Ε., ΠΑΤΕΣ) σε 1 μονάδα.  (άρθρο 8 )
όμως αναφέρει επίσης
Τα πτυχία και οι μεταπτυχιακοί τίτλοι που αποτελούν τυπικά προσόντα διορισμού και τα πτυχία της ΠΑΤΕΣ ΣΕΛΕΤΕ, που απαιτούνται για διορισμό σε θέσεις εκπαιδευτικών της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης δεν αξιολογούνται. (άρθρο 15)
(ΦΕΚ αρ. φύλλου 128, 21/6/2006, νόμος 3467)

το δεύτερο το χρησιμοποιούν ως δούρειο ίππο ώστε να μην μοριοδοτούν τους ασπαιτίτες και προηγούνται.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2008, 06:39:19 μμ από stef »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος RENEGADE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υπάρχει περίπτωση να διοριστεί κάποιος που έχει το πιστοποιητικό του ΕΠΠΑΙΚ χωρίς να δώσει εξετάσεις στον ΑΣΕΠ;

Κερδίζει σημαντικό έδαφος στη σειρά προτεραιότητας στους πίνακες των καθηγητών σε σχέση με κάποιον που έχει μόνο πτυχίο ΤΕΙ; Έχει την ίδια βαρύτητα με το πτυχίο της ΑΣΠΑΙΤΕ ή προηγούνται πρώτα αυτοί;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2012, 06:54:43 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος rolls

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Η αποκτηση παιδαγωγικης επαρκειας δε σε αποκλειει απο τον ΑΣΕΠ. Φυσικα και θα δωσεις εξετασεις, απλα θα εισαι σε πλεονεκτικοτερη θεση απο αυτους που δεν εχουν την επαρκεια. Το ιδιο ισχυει και για τους πνακες αναπληρωτων- ωρομισθιων.

Αποσυνδεδεμένος Aquarius

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ18.02
    • Προφίλ
Γεια σε όλους παιδιά. Αν και κατά καιρούς έχω διαβάσει πολλά θέματα του φόρουμ μόλις χθες έγινα μέλος για να μπορώ να παίρνω και εγώ μέρος σε κάποια θέματα. Σημαντικό ρόλο έπαιξε το ότι έχω κάνει αίτηση στο ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ και μετά τη δημοσίευση των αρχικών αποτελεσμάτων έχω βάσιμες ελπίδες να είμαι σε αυτούς που θα γίνουν δεκτοί στην κατηγόρια ΠΕ18.02 (Διοίκησης Επιχειρήσεων ΤΕΙ που έχω τελειώσει).

Έχοντας διαβάσει πάρα πολλά για το ΕΠΠΑΙΚ και γενικά για ωρομίσθιους, διορισθέντες κλπ, τελικά αυτό που μου μένει στην ουσία είναι ένα μπέρδεμα στο μυαλό. Γιαυτό για να μην πλατειάζω θέλω να εκφράσω κάποιες απορίες μου και όποιος έχει την γνώση και την ευγενή καλοσύνη ας με ενημερώσει.

Τελειώνοντας το ΕΠΠΑΙΚ παίρνω παιδαγωγική κατάρτιση για αυτό που έχω σπουδάσει. οκ κατανοητό αυτό. Από εκεί και πέρα όμως, και πρακτικά, αυτό που θα με ωφελήσει? Θα κάνω τα χαρτιά μου στη δευτεροβάθμια για ωρομίσθιος? Σε κάτι άλλο? Παίρνω παραπάνω μόρια κάπου λόγω του ΕΠΠΑΙΚ? Αν έχω το ΕΠΠΑΙΚ αυτομάτως θα πάρω τη θέση κάποιου πχ που θα έχει διδακτική εμπειρία αλλά δε θα έχει παιδαγωγική επάρκεια? (διδακτική εμπειρία σε δευτεροβάθμια δεν έχω καθόλου). Υπάρχει πιθανότητα σε μια ειδικότητα σαν τη δική μου που έχει σχετικά μειωμένη έως μηδαμινή ζήτηση και με τα σημερινά γενικότερα δεδομένα της κρίσης, να διοριστώ ως μόνιμος?  Επίσης έχω μεταπτυχιακό. Αυτό προσμετράται όταν γίνετε η επιλογή για ωρομίσθιους πχ. ή δεν λαμβάνεται καν υπόψιν?

Με λίγα λόγια θα ήθελα μια ενημέρωση σχετικά με τα πρακτικά οφέλη που θα αποκομίσω αν αποκτήσω αυτή τη πιστοποίηση, πάντα σε συνάρτηση με την ειδικότητα μου (ΠΕ 18.02). Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί είμαι από επαρχιακή πόλη και για να παρακολουθήσω το ΕΠΠΑΙΚ θα πρέπει να μετακομίσω. Οπότε η απόφαση δεν είναι και τόσο εύκολη. Πρέπει να ζυγίσω κάποια πράγματα και να δω αν αξίζει να επενδύσω χρόνο αλλά και χρήματα σε μια τέτοια προοπτική.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχοντας κάνει το ΕΠΠΑΙΚ μπορείς να προτάσσεσαι στους πίνακες αναπληρωτών του Υπουργείου Παιδείας ακόμα και με μισό μόριο προυπηρεσίας, έναντι οποιουδήποτε άλλου με οποιαδήποτε προυπηρεσία αλλά χωρίς την παιδαγωγική επάρκεια. Για τις τεχνικές ειδικότητες είναι το βασικότερο προσόν για να μπορέσεις να δουλέψεις στην εκπαίδευση με καλές πιθανότητες.
Το θέμα είναι το πως κάποιος αποκτά έστω ακόμα και αυτή την ελάχιστη προυπηρεσία. Όπως και το ότι ακόμα και αν την αποκτήσει, οι πίνακες αναπληρωτών είναι ακόμα κλειδωμένοι από το 2010, άρα δεν θα μπορεί να εμφανιστεί το όνομά του στους υποψηφίους με προυπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος Aquarius

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ18.02
    • Προφίλ
Έχοντας κάνει το ΕΠΠΑΙΚ μπορείς να προτάσσεσαι στους πίνακες αναπληρωτών του Υπουργείου Παιδείας ακόμα και με μισό μόριο προυπηρεσίας, έναντι οποιουδήποτε άλλου με οποιαδήποτε προυπηρεσία αλλά χωρίς την παιδαγωγική επάρκεια. Για τις τεχνικές ειδικότητες είναι το βασικότερο προσόν για να μπορέσεις να δουλέψεις στην εκπαίδευση με καλές πιθανότητες.
Το θέμα είναι το πως κάποιος αποκτά έστω ακόμα και αυτή την ελάχιστη προυπηρεσία. Όπως και το ότι ακόμα και αν την αποκτήσει, οι πίνακες αναπληρωτών είναι ακόμα κλειδωμένοι από το 2010, άρα δεν θα μπορεί να εμφανιστεί το όνομά του στους υποψηφίους με προυπηρεσία.

Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου Green
Την ελάχιστη προυπηρεσία που λες μπορεί καποιος να την αποκτήσει έστω και με 1-2 ωρες την εβδομάδα σαν ωρομίσθιος πχ? ωστε να κυνηγήσει το να γίνει καποια στιγμή αναπληρωτής? Αναπληρωτής=διορισμένος μόνιμος σωστά? Επίσης οταν λες οτι οι πίνακες αναπληρωτων είναι κλειδωμένοι τι εννοεις ακριβώς?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2012, 05:12:17 μμ από Aquarius »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ναι, ακόμα και με ελάχιστες ώρες ως ωρομίσθιος θα προτάσσεσαι έναντι ενός με μεγάλη προϋπηρεσία που δεν έχει το ΕΠΠΑΙΚ. Ο αναπληρωτής δεν είναι μόνιμος, και προφανώς κάποιοι δεν θα γίνουν και ποτέ. Είναι αυτός που καλύπτει λειτουργικά κενά σε σχολεία για διάφορους λόγους, από το ότι κάποιος μόνιμος πήρε εκπαιδευτική άδεια ή απόσπαση σε άλλη περιοχή, μέχρι γιατί έχει χωθεί σε ένα γραφείο και κοιτάει το ταβάνι. Ένα πράγμα σαν παραδουλεύτρα, αλλά χωρίς σταθερή δουλειά και ένσημα...

Το θέμα με τους πίνακες είναι πολύ περίπλοκο να στο εξηγήσω. Απλά δεν καταγράφονται σε αυτούς οι προϋπηρεσίες που αποκτήθηκαν μετά το 2010. Δεν ξέρω ούτε εγώ πότε θα ανοίξουν, υποτίθεται ότι ο νέος νόμος λέει ότι όταν θα ανοίξουν θα πρέπει κάποιος να έχει υποχρεωτικά και επιτυχία στο ΑΣΕΠ για να παραμείνει σε αυτούς. Αλλά αυτό δεν είναι μάλλον πολύ άμεσο.

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ένα πράγμα σαν παραδουλεύτρα, αλλά χωρίς σταθερή δουλειά και ένσημα...

 ;D ;D ;D Βρήκα λοιπόν τι θα λέω στη γιαγιά μου όταν με ρωτάει γιατί έχουν ανοίξει τα σχολεία ενώ εγώ ακόμη κάθομαι...
Παραδουλεύτρα ή μάλλον παιδί για όλες τις δουλειές..

@Aquarius Μελέτησε τους πίνακες της ειδικότητάς σου και κοίτα πόσοι καλούνται στα σχολεία.
Με το εππαικ προκρίνεσαι έναντι εκείνων που δεν έχουν παιδαγωγική επάρκεια.

Αν ισχύσει του χρόνου το τρίπτυχο αύξηση ωραρίου-συγχώνευση σχολικών μονάδων-μείωση αριθμού αναπληρωτών,
πολύ φοβάμαι ότι και εμένα που με καλούν,ίσως να αρχίσω να βλέπω αίθουσα με το κυάλι..

Πάντως λέγεται ότι χωρίς παιδαγωγική επάρκεια,ούτε ΑΣΕΠ δε θα μπορείς να δώσεις,ούτε να διοριστείς προφανώς.

Ζύγισε τα πράγματα,ποτέ δεν ξέρεις..
Μπορεί το 2030 να ξαναγίνει ΑΣΕΠ και να σε σώσει το εππαικ.
Ότι γράφω ισχύει και για μένα...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2012, 05:37:14 μμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος Aquarius

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ18.02
    • Προφίλ
Το θέμα με τους πίνακες είναι πολύ περίπλοκο να στο εξηγήσω. Απλά δεν καταγράφονται σε αυτούς οι προϋπηρεσίες που αποκτήθηκαν μετά το 2010. Δεν ξέρω ούτε εγώ πότε θα ανοίξουν, υποτίθεται ότι ο νέος νόμος λέει ότι όταν θα ανοίξουν θα πρέπει κάποιος να έχει υποχρεωτικά και επιτυχία στο ΑΣΕΠ για να παραμείνει σε αυτούς. Αλλά αυτό δεν είναι μάλλον πολύ άμεσο.

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, ακομα και αν πχ με παρουν για 1-2 ωρες εβδομαδιαίως, στην ουσία δε θα μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτες τις ώρες ώστε να περάσω στην καταταξη αυτούς χωρίς το ΕΠΠΑΙΚ.
Επίσης αν πρέπει να εχω επιτυχία μέσω ΑΣΕΠ, τότε στην ουσια το πλεονέκτημα που μου δίνει το ΕΠΠΑΙΚ ποιό είναι?

Αποσυνδεδεμένος Aquarius

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ18.02
    • Προφίλ
Παράθεση
Μελέτησε τους πίνακες τις ειδικότητάς σου και κοίτα πόσοι καλούνται στα σχολεία.

Aris81 σε ευχαριστώ και εσενα για την ανταπόκριση.
Εχω την αισθηση, χωρίς βέβαια να το στηρίζω καπου, ότι στην ειδικότητα μου είναι ελάχιστοι αυτοι που καλούνται. Πως μπορώ να βρώ και να μελετήσω αυτους τους πίνακες που αναφέρεις?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2012, 05:41:38 μμ από Aquarius »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, ακομα και αν πχ με παρουν για 1-2 ωρες εβδομαδιαίως, στην ουσία δε θα μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτες τις ώρες ώστε να περάσω στην καταταξη αυτούς χωρίς το ΕΠΠΑΙΚ.
Επίσης αν πρέπει να εχω επιτυχία μέσω ΑΣΕΠ, τότε στην ουσια το πλεονέκτημα που μου δίνει το ΕΠΠΑΙΚ ποιό είναι?
Ακόμα και έχοντας το ΕΠΠΑΙΚ μπορείς να μπεις για αρχή μόνο στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας του κλάδου σου. Αν οι πίνακες ήταν ανοιχτοί, ακόμα με λίγες ώρες ως ωρομίσθιος θα μεταπηδούσες στον πίνακα υποψηφίων με προϋπηρεσία και μάλιστα στις πρώτες θέσεις. Τώρα που είναι κλειστοί ακόμα και αν δουλέψεις θα παραμείνεις στον μηδενικής. Υποτίθεται όμως ότι το διάστημα που οι πίνακες θα έπρεπε να μείνουν κλειστεί τελειώνει, επομένως κάποια στιγμή θα πρέπει να ανοίξουν με κάποιον τρόπο.

Όπως και να έχει, όποιο σύστημα διορισμού και αν εφαρμοστεί (ΑΣΕΠ, προϋπηρεσία, πέταγμα σφύρας) το ΕΠΠΑΙΚ θα σε προτάσσει, οπότε είναι σημαντικό αν μπορέσεις να το κάνεις. 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2012, 05:50:00 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Aquarius

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ18.02
    • Προφίλ
Παράθεση
Ακόμα και έχοντας το ΕΠΠΑΙΚ μπορείς να μπεις για αρχή μόνο στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας του κλάδου σου. Αν οι πίνακες ήταν ανοιχτοί, ακόμα με λίγες ώρες ως ωρομίσθιος θα μεταπηδούσες στον πίνακα υποψηφίων με προϋπηρεσία και μάλιστα στις πρώτες θέσεις. Τώρα που είναι κλειστοί ακόμα και αν δουλέψεις θα παραμείνεις στον μηδενικής. Υποτίθεται όμως ότι το διάστημα που οι πίνακες θα έπρεπε να μείνουν κλειστεί τελειώνει, επομένως κάποια στιγμή θα πρέπει να ανοίξουν με κάποιον τρόπο.

Όπως και να έχει, όποιο σύστημα διορισμού και αν εφαρμοστεί (ΑΣΕΠ, προϋπηρεσία, πέταγμα σφύρα) το ΕΠΠΑΙΚ θα σε προτάσσει, οπότε είναι σημαντικό αν μπορέσεις να το κάνεις.

Σε ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις καπως μπηκα στο νόημα νομιζω

Παράθεση
πέταγμα σφύρας
;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2012, 05:51:47 μμ από Aquarius »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πως μπορώ να βρώ και να μελετήσω αυτους τους πίνακες που αναφέρεις?

http://e-aitisi.sch.gr/
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος Aquarius

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ18.02
    • Προφίλ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159425
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 257
Σύνολο: 265

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.