*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα μαθήματα  (Αναγνώστηκε 8603 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 02:35:06 μμ »
Συνήθως ζητούν την άδεια διδασκαλίας. Τελευταία, την έστειλα με φαξ στην Express. Μπορεί και να ζητήσουν απλώς τα στοιχεία σου και ΑΦΜ. Ο κάθε εκδοτικός όμως έχει τους δικούς του κανονισμούς. Οπότε, με ένα τηλεφώνημα σ' αυτόν που σε ενδιαφέρει, όλα θα λυθούν!  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:18:51 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 07:06:46 μμ »
να ρωτησω κατι βρε παιδια, ασχετο με το αρχικο θεμα, αλλα σχετικα με τα βιβλια που στελνουν οι εκδοτικοι οικοι... βρισκουμε απλως το τηλεφωνο καποιων εκδοτικων οικων και λεμε οτι ειμαστε καθηγητες και μας τα στελνουν δωρεαν;; γιατι εχω ξοδεψει τον τελευταιο μηνα πολλα λεφτα στου φλωρα για βιβλια και ακουσα τωρα οτι γινεται να σου τα στειλουν μερικα δωρεαν... χρειαζεται κατι για να τους πεισεις οτι εισαι καθηγητης ή τα στελνουν απευθειας;;
μην αγοραζεις βιβλία και CD ειναι πολλα τα λεφτα. Τηλεφωνησε μια φορα στον καθενα , δωσε τα στοιχεια σου .. εχεις ΑΦΜ δικο σου? αν ναι ειναι ευκολοτερα τα πραγματα...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 01:18:17 μμ »
να ρωτησω κατι βρε παιδια, ασχετο με το αρχικο θεμα, αλλα σχετικα με τα βιβλια που στελνουν οι εκδοτικοι οικοι... βρισκουμε απλως το τηλεφωνο καποιων εκδοτικων οικων και λεμε οτι ειμαστε καθηγητες και μας τα στελνουν δωρεαν;; γιατι εχω ξοδεψει τον τελευταιο μηνα πολλα λεφτα στου φλωρα για βιβλια και ακουσα τωρα οτι γινεται να σου τα στειλουν μερικα δωρεαν... χρειαζεται κατι για να τους πεισεις οτι εισαι καθηγητης ή τα στελνουν απευθειας;;

Μόλις μίλησα με τη Burlington, το τηλέφωνό τους ήταν 9767κάτι, Νέα Σμύρνη νομίζω. Δικαιούμαστε 2 δωρεάν teacher's books το χρόνο και μας τα στέλνουν συστημένα σπίτι. Με ρώτησε για πιο σκοπό τα θέλω, είπα πως κάνω ιδιαίτερα και θέλω να τα ξεφυλλίσω πριν προτείνω στους μαθητές μου να τ'αγοράσουν. Ζήτησε ΑΦΜ, ΔΟΥ, ταχυδρομική διεύθυνση και ένα τηλ επικοινωνίας. Πολύ απλή διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 03:23:08 μμ »
ευχαριστω παρα πολυ παιδια!!!! μιλησα κι εγω σημερα με την Burlington και παρηγγειλα δυο βιβλια που ηθελα... αυτα που ειπατε μου ζητησαν! εχω τελειωσει την σχολη, απλως περιμενω την ορκωμοσια μου ακομα και δεν εχω αδεια διδασκαλιας ακομα ή επαρκεια, γι αυτο ρωτουσα... αλλα ευτυχως ολα καλα.. τωρα θελω να δω και σε αλλες εκδοσεις αν το κανουν αυτο, γιατι ουτε σε εκθεσεις μπορω να πηγαινω αν δεν παρω πτυχιο, δεν εχω απο πουθενα ενημερωση... μεχρι κι ο φλωρας θελει αντιγραφο πτυχιου για να μου στελνει ενημερωτικο υλικο για εκθεσεις κτλ..  σε αλλες εκδοσεις ελπιζω να στελνουν και περισσοτερα βιβλια... μακαρι..  :)
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:18:51 »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 04:59:12 μμ »
Ο Γρίβας επίσης δίνει δωρεάν βιβλία, πάι με την ίδια μέθοδο: ΑΦΜ, κλπ. Επίσης για τις εκθέσεις που λες, ψάξε στο site της Hillside press (www.elthillside.com). Έχουν στο link  που γράφει Teacher's net τις επικείμενες εκθέσεις που θα συμμετέχουν (σε όλες πηγαίνουν, μην ανησυχείς)! Επίσης εκδίδουν και αποστέλλουν δωρεάν μία εφημεριδα, το ELT News, αλλά θα πρέπει να σε γράψει συνδρομητή καποιος που ήδη τη λαμβάνει. Και εκεί αναφέρει στη τελευταία σελίδα τις εκθέσεις που θα γίνουν.
Πριν πάρω πτυχίο πήγαινα στάνταρ στην έκθεση του Σεπτεμβρίου στο Caravel και πάντα έπαιρνα τσάντες με βιβλία. Στην είσοδο μας ρωτούσαν αν ήμαστε διορισμένοι, αν κάνουμε ιδιαίτερα, αν κάνουμε φροντιστήρια, κλπ και μας έδιναν το ανάλογο καρτελάκι. Κατα τ'άλλα δε μας ζήτησε κανείς πτυχίο ή πιστοποιητικό επάρκειας..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2008, 05:15:11 μμ από pe06 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 09:17:54 μμ »
απο Γριβα τι εχετε δουλεψει και ειναι καλο? θυμαστε τιτλους?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 09:35:39 πμ »
Πέρυσι είχα επιλέξει το New Generation Practice Tests ECCE. Καλό ήταν, αλλά δεν πετάω και τη σκούφια μου. Μάλλον εύκολο και όχι ιδιαίτερα απαιτητικό μου φάνηκε..

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 09:27:22 μμ »
παιδιά γράφω εδώ τον προβληματισμό μου γιατί δεν ξέρω σε ποιά ενότητα ανήκει.
έχω ένα κοριτσάκι ιδιαίτερο από πέρσι.κάναμε την a junior πέρσι, όλα καλά, καλή μαθήτρια. ξεκινάμε φέτος κ μου λέει η μητέρα οτι αν μπορώ να την προχωράω. της λέω οκ όπου μπορώ θα πάω σε πιό γρήγορους ρυθμούς. έχουμε 2 βδομάδες που έχουμε ξεκινήσει κ το σάββατο μου τηλεφωνεί κ μου ζητά, οτι αφού η κόρη της είναι καλή μαθήτρια κ είδε οτι τα βιβλία που κάνουμε είναι πολύ εύκολα, να συνεχίσουμε στην επόμενη τάξη, για να πάρει πτυχιο μέχρι την α'γυμνασίου!!!!
της εξηγώ οτι για να πάρει πτυχίο στην ά γυμνασίου είναι δυσκολο κ πρέπει να κάνει θερινά κάθε χρόνο (απαντά οτι έτσι της είπαν μητέρες συμμαθητών του παιδιού) κ ότι αυτά που κάνουμε στα πρώτα μαθήματα είναι μια μικρή επανάληψη των περσίνων για αύτο είναι εύκολα αλλά παρακάτω είναι διαφορετικό το βιβλίο κ συμφωνούμε να τα συζητήσουμε σήμερα που θα είχαμε μάθημα. μου τηλεφωνεί όμως το μεσημέρι κ μου ζητά να της πω ποια βιβλία να αγοράσει για ξεκινήσουμε απο την πέμπτη την  επόμενη τάξη δλδ. να παρακάμψουμε την b junior! επειδή τσατίστηκα εκείνη την στιγμή με την όλη κατάσταση αφού ούτε από κοντά δεν το συζητήσαμε κ πως η μητέρα, απόφοιτος λυκείου κ χωρίς γνώσεις αγγλικών, κρίνει οτι δεν πρέπει να κάνει την b junior, της είπα τελικά ποιά βιβλία να πάρει, βιβλία που χρησιμοποιώ στην a senior!
βρε παιδιά είμαι παράλογη, υπερβολική, τι να κάνω??
όσο καλη μαθήτρια κ να είναι μπορούμε να "πηδήξουμε" ολόκληρη χρονιά?? 

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 11:33:16 μμ »
Νομιζω οτι δεν πρεπει να στεναχωριεσαι..
Η υλη της Bj ειναι σχεδον ιδια με αυτην της As,μονο που τα κειμενα ειναι λιγο πιο ''ανεβασμενα'' και απο λεξιλογιο αλλα και απο περιεχομενο.
Γιατι να μην το κανεις;Απλως πρεπει να τονισεις στη μαμα που θελει πτυχιο στην α'γυμνασιου,οτι εμεις οι καθηγητες δεν δινουμε τα πτυχια,εμεις μονο προετοιμαζουμε τα παιδια για να παρουν πτυχιο!Και οτι θα το κανεις αφου επιμενουν,αλλα η μικρη θα πρεπει να προσπαθησει διπλα,κι αν τα βρει μπαστουνια να μη σου ζητανε τα ρεστα μετα!Δηλωσε δηλαδη την αντιθεση σου απο την αρχη.Ολα εξαρτωνται απο το ποσο ευκολα μαθαινει την ξενη γλωσσα η μαθητρια σου..Αν και νομιζω οτι το λαδι θα σου το βγαλει τελικα..η μαμα! :-\
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 11:52:37 μμ »
ευχαριστώ Χ.Κ. κ εγώ είχα σκοπό να τους ξεκαθαρίσω από την αρχή την αντίθεση μου. λέω να τους προτείννω να κάνουμε κάπως εντατικά την b junior για να προλάβουμε να κάνουμε την μισή a senior κ το καλοκαίρι την άλλη μισή , οπότε από του χρόνου να ξεκινήσουμε την b .αν δεν δεχτούν θα συνεχίσω με την a senior αλλά ξεκαθαρίζοντας την αντίθεση μου.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 12:09:53 πμ »
Λεξιλογικά το παιδί δεν θα είναι έτοιμο να προχωρήσει στην As. Αν και το λεξιλόγιο εν μέρει  επαναλαμβάνεται, θα είσαι αναγκασμένη να της δίνεις extra υλικό με λεξιλογικές ασκήσεις της τάξης που θα "πηδήξετε". Στη γραμματική πες τα πράγματα επαναλαμβάνονται κάθε χρόνο αλλά με το λεξιλόγιο νομίζω ότι στην πορεία θα σου βγουν προβλήματα.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 10:06:19 πμ »
Evi06, συμφωνώ με τους Morgan και Χ.Κ.. Δεν είναι τόσο τραγικό αυτό που ζητάνε αλλά εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα να μη με πίεζε τόσο η μαμά αλλά αν έβλεπα ότι τραβάει το παιδί να το προτείνω εγώ. Προσωπικά, κάνω Aj και Bj σε 1 χρονιά πάντα και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Και μιλάω για παιδιά που τα έχω φτάσει ως το πτυχίο και διαπίστωσα ότι δε δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα από αυτήν τη σύμπτηξη. Στις υπόλοιπες τάξεις δεν κατάφερα να το κάνω (τα παιδιά έχουν τους δικούς τους ρυθμούς και συνήθως κλωτσάνε). Το μόνο που κατάφερα είναι 1-2 μήνες πριν τελειώσει η χρονιά να μπούμε στην επόμενη τάξη. Πάντως, όταν οι γονείς επιμένουν τόσο για πράγματα που δε γνωρίζουν μόνο και μόνο επειδή η "Νίτσα" τους είπε αυτό και η "Κίτσα" το άλλο είναι φοβερό. Εμ τι, το'κανε η κόρη της τάδε και δε θα το κάνουμε εμείς;! Και φυσικά αν αρνηθείς θα σε αφήσουν και θα πάνε στην "άλλη" που το κάνει αυτό το σύστημα. Anyway, ξεκαθάρισε τη θέση σου, τις επιφυλάξεις σου και τα τυχόν προβλήματα που θα δημιουργηθούν για να είσαι εντάξει και να μπορείς να τους πεις "εγώ σας τα'λεγα" όταν σε κατηγορήσουν (γιατί εκεί θα πάει η δουλειά, το'χω δει το εργάκι). Άντε, και καλό κουράγιο!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2008, 09:00:56 μμ από panickos »

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 08:49:21 μμ »
παιδια να σας ρωτησω κατι;; εχω ενα παιδακι τριτη δημοτικου που στο σχολειο κανουν βιβλιο της b junior. θελω να του παρω κατι να κανουμε μαζι, αλλα οχι απαραιτητα για να βγει καποια υλη, απλως για να μιλαμε και να εχει επικοινωνια με τη γλωσσα. του αρεσει, ειναι καλο παιδι,τι προτεινετε να παρω;;; κατι σε λογοτεχνικο; ή κανονικο βιβλιο;; καμια προταση εχετε;;;
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 09:52:33 μμ »
παιδιά γράφω εδώ τον προβληματισμό μου γιατί δεν ξέρω σε ποιά ενότητα ανήκει.
έχω ένα κοριτσάκι ιδιαίτερο από πέρσι.κάναμε την a junior πέρσι, όλα καλά, καλή μαθήτρια. ξεκινάμε φέτος κ μου λέει η μητέρα οτι αν μπορώ να την προχωράω. της λέω οκ όπου μπορώ θα πάω σε πιό γρήγορους ρυθμούς. έχουμε 2 βδομάδες που έχουμε ξεκινήσει κ το σάββατο μου τηλεφωνεί κ μου ζητά, οτι αφού η κόρη της είναι καλή μαθήτρια κ είδε οτι τα βιβλία που κάνουμε είναι πολύ εύκολα, να συνεχίσουμε στην επόμενη τάξη, για να πάρει πτυχιο μέχρι την α'γυμνασίου!!!!
της εξηγώ οτι για να πάρει πτυχίο στην ά γυμνασίου είναι δυσκολο κ πρέπει να κάνει θερινά κάθε χρόνο (απαντά οτι έτσι της είπαν μητέρες συμμαθητών του παιδιού) κ ότι αυτά που κάνουμε στα πρώτα μαθήματα είναι μια μικρή επανάληψη των περσίνων για αύτο είναι εύκολα αλλά παρακάτω είναι διαφορετικό το βιβλίο κ συμφωνούμε να τα συζητήσουμε σήμερα που θα είχαμε μάθημα. μου τηλεφωνεί όμως το μεσημέρι κ μου ζητά να της πω ποια βιβλία να αγοράσει για ξεκινήσουμε απο την πέμπτη την  επόμενη τάξη δλδ. να παρακάμψουμε την b junior! επειδή τσατίστηκα εκείνη την στιγμή με την όλη κατάσταση αφού ούτε από κοντά δεν το συζητήσαμε κ πως η μητέρα, απόφοιτος λυκείου κ χωρίς γνώσεις αγγλικών, κρίνει οτι δεν πρέπει να κάνει την b junior, της είπα τελικά ποιά βιβλία να πάρει, βιβλία που χρησιμοποιώ στην a senior!
βρε παιδιά είμαι παράλογη, υπερβολική, τι να κάνω??
όσο καλη μαθήτρια κ να είναι μπορούμε να "πηδήξουμε" ολόκληρη χρονιά?? 



κ τελίκα η μάνα ανένδοτη! επέμενε κ σήμερα να αρχίσουμε την a senior με την δικαιολογία η κόρη της δεν θα έχει πρόβλημα! ααα κ μου είπε κ σε αυτό το επίπεδο αν μπορώ να την προχωράω κ 2 μαθήματα μαζί!!!! να μην κάθεται λέει κ διαβάζει μόνο μισή ώρα, αλλά κανά 2 ώρο. σαν να λέμε το πρόβλημα της δεν είναι τι μαθαινει ουσιαστικά το παιδί της αλλά πόσο homework κ πόση ώρα θα της πάρει να διαβάσει τα αγγλικά!!! τέλος πάντων της είπα την αντίθεση μου, ξεκινήσαμε την  a senior κ βλέπουμε στην πορεία! ευχαριστώ για τις απόψεις σας!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.152 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.