*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα μαθήματα  (Αναγνώστηκε 8601 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 07:48:04 πμ »
παιδια να σας ρωτησω κατι;; εχω ενα παιδακι τριτη δημοτικου που στο σχολειο κανουν βιβλιο της b junior. θελω να του παρω κατι να κανουμε μαζι, αλλα οχι απαραιτητα για να βγει καποια υλη, απλως για να μιλαμε και να εχει επικοινωνια με τη γλωσσα. του αρεσει, ειναι καλο παιδι,τι προτεινετε να παρω;;; κατι σε λογοτεχνικο; ή κανονικο βιβλιο;; καμια προταση εχετε;;;

Θα μπορούσες να επιλέξεις κάποια αγγλικά παραμύθια ή κάποια βιβλία δραστηριοτήτων (με χρώματα την ώρα παιχνίδια, κλπ) από τον Ελευθερουδάκη. Δοκίμασε να βρεις κάποια εδώ: http://www.books.gr/ViewShopCategory.aspx?Id=8547. Δεξιά έχει μία επιλογή που αλλάζεις τη γλώσσα αναζήτησης και ψάχνεις τίτλους στα Αγγλικά, αλλά δε μου ανοίγει. Αφού πάντως το παιδί έχει όρεξη και η μαμά διάθεση, τον βλέπω να τελειοποιεί τη γλώσσα!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:08:30 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 11:40:12 πμ »
παιδιά με τον TOEIC τι γινετε? εγραψα στην Ελλη/κη Ενωση να μου αποστειλουν υλικο αλλα θα ηθελα συμβουλες απο καποιον που εχει δουλεψει ξανα TOEIC. Εγω κανω προετοιμασια σε ενα παιδι που εχει δωσει Μαη το ECCE και δεν το πήρε με writing LOw Pass, listening Fail, GVR Fail και Spaking Low PAss. Σκέφτομαι να την στειλω και για ΤΟΕΙC αλλα θελω να μου πειτε αν αρκει η προετοιμασια του ECCE ή χρειάζεται και καπoιο coursebook ειδικα για ΤΟΕΙC. Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 11:15:51 πμ »
Καλημερα!  ενδιαφερομαι για ιδιαιτερα για κρατικο πιστοποιητικο Γ1 για τωρα το νοεμβρη δηλ. ενα μηνα μαθηματα. μιλαμε για αθηνα. εαν καποιος μπορει να αναλαβει περιμενω προσωπικο μηνυμα. ευχαριστω. 

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 10:56:34 πμ »
καλημερα ! δεν υπαρχει κανεις της αγγλικης φιλολογιας που να ενδιαφερεται να κανει καποια ιδιαιτερα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:08:30 »

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 07:07:21 μμ »
παιδιά γράφω εδώ τον προβληματισμό μου γιατί δεν ξέρω σε ποιά ενότητα ανήκει.
έχω ένα κοριτσάκι ιδιαίτερο από πέρσι.κάναμε την a junior πέρσι, όλα καλά, καλή μαθήτρια. ξεκινάμε φέτος κ μου λέει η μητέρα οτι αν μπορώ να την προχωράω. της λέω οκ όπου μπορώ θα πάω σε πιό γρήγορους ρυθμούς. έχουμε 2 βδομάδες που έχουμε ξεκινήσει κ το σάββατο μου τηλεφωνεί κ μου ζητά, οτι αφού η κόρη της είναι καλή μαθήτρια κ είδε οτι τα βιβλία που κάνουμε είναι πολύ εύκολα, να συνεχίσουμε στην επόμενη τάξη, για να πάρει πτυχιο μέχρι την α'γυμνασίου!!!!
της εξηγώ οτι για να πάρει πτυχίο στην ά γυμνασίου είναι δυσκολο κ πρέπει να κάνει θερινά κάθε χρόνο (απαντά οτι έτσι της είπαν μητέρες συμμαθητών του παιδιού) κ ότι αυτά που κάνουμε στα πρώτα μαθήματα είναι μια μικρή επανάληψη των περσίνων για αύτο είναι εύκολα αλλά παρακάτω είναι διαφορετικό το βιβλίο κ συμφωνούμε να τα συζητήσουμε σήμερα που θα είχαμε μάθημα. μου τηλεφωνεί όμως το μεσημέρι κ μου ζητά να της πω ποια βιβλία να αγοράσει για ξεκινήσουμε απο την πέμπτη την  επόμενη τάξη δλδ. να παρακάμψουμε την b junior! επειδή τσατίστηκα εκείνη την στιγμή με την όλη κατάσταση αφού ούτε από κοντά δεν το συζητήσαμε κ πως η μητέρα, απόφοιτος λυκείου κ χωρίς γνώσεις αγγλικών, κρίνει οτι δεν πρέπει να κάνει την b junior, της είπα τελικά ποιά βιβλία να πάρει, βιβλία που χρησιμοποιώ στην a senior!
βρε παιδιά είμαι παράλογη, υπερβολική, τι να κάνω??
όσο καλη μαθήτρια κ να είναι μπορούμε να "πηδήξουμε" ολόκληρη χρονιά?? 

Λοιπον, τι θα εκανα στη θεση σου
1. Μιλησε με τη "μαμα" κ εξηγησε της οτι το να παρεμβαινει στη μαθησιακη διαδικασια μονο κακο μπορει να κανει στο παιδι της, πολυ απλα γιατι σπαει τον κυκλο εμπιστοσυνης που εχεις δημιουργησει με την κορη της. Σε απλα ελληνικα, εσυ εισαι η δασκαλα των αγγλικων οχι εκεινη. Εκεινη σε επελξε γιατι σεβεται κ εχει εμπιστοσυνη στις ικανοτητες σου. Επισης εξηγησε της οτι η ηλιθια αυτη νοοτροπια του να σπρωχνουν τα παιδια στο λουερ απο μωρα δεν εχει κανενα απολυτως αντικρισμα, γιατι τα παιδια της α γυμνασιου δεν ειναι πνευματικα σε θεση να ανταπεξελθουν στις μεταγλωσσικες κ πνευματικες απαιτησεις του πτυχιου. Το τι κανουν οι αλλες μαναδες πρεπει να αφορα τις ιδιες, τις δασκαλες που εχουν προσλαβει κ το παιδι τους.
2. Απο εκει κ περα, αν θελεις να πας πιο γρηγορα, μπορεις να κανεις επιλογη σημειων της β τζουνιορ για να διδαξεις κ να συνεχισεις μετα. Δεν θελεις επουδενει να αφησεις κενα στο μικρο, γιατι θα τα κουβαλαει μεχρι τελους, ιδιως σε γραμματικη. Στο λεξιλογιο μπορεις να το διδαξεις κ αργοτερα, η γραμματικη ειναι που πρεπει να καλυφθει σωστα κ με προγραμμα.
3. Αν δεις οτι η μανουλα δεν συμμορφωνεται, γνωμη μου ειναι να αφησεις το ιδιαιτερο γιατι μονο προβληματα μπορει να σου δημιουργησει. Εξηγησε της με ομορφο τροπο (Δες παραπανω) οτι αυτο που κανει ειναι ακρως αντιπαιδαγωγικο κ οτι αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να μαθει το παιδι της αγγλικα κ οχι μονο να κραταει ενα χαρτι στα χερια που στην τελικη απο μονο του δεν λεει κ τιποτα.
Αυτα απο μενα! Καλη τυχη

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 07:13:04 μμ »
παιδιά με τον TOEIC τι γινετε? εγραψα στην Ελλη/κη Ενωση να μου αποστειλουν υλικο αλλα θα ηθελα συμβουλες απο καποιον που εχει δουλεψει ξανα TOEIC. Εγω κανω προετοιμασια σε ενα παιδι που εχει δωσει Μαη το ECCE και δεν το πήρε με writing LOw Pass, listening Fail, GVR Fail και Spaking Low PAss. Σκέφτομαι να την στειλω και για ΤΟΕΙC αλλα θελω να μου πειτε αν αρκει η προετοιμασια του ECCE ή χρειάζεται και καπoιο coursebook ειδικα για ΤΟΕΙC. Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο?

Γνωριζεις τιποτα για το TOEIC? Ρωταω γιατι αν το ειχες δει θα ηξερες οτι δεν ειναι για το μαθητη σου. Εκτος βεβαια κ αν σπουδαζει οικονομικα, οποτε θα σου ελεγα με τα χιλια. Αλλα το TOEIC απευθυνεται σε επαγγελματιες κ ειναι γεματο οικονομικους ορους κ στατιστικες, business letters etc. Με τετοιους βαθμους, θα σου προτεινα να το προετοιμασεις παλι για το ECCE κ για το Edexcel του Μαιου, σε καμια περιπτωση για το Δεκεμβρη. Κ να το εξηγησεις αυτο κ στους γονεις για τυχον παρεξηγησεις. Οσον αφορα coursebook του TOEIC υπαρχουν αρκετα, αλλα ενας μαθητης γυμνασιου δεν θα καταλαβαινε καν τι διαβαζει, ποσο μαλλον να βγαλει νοημα! Το TOEIC κ το TOEFL στοχευουν στον ενηλικα που θελει γρηγορα κ αμεσα ενα πτυχιο για να δειξει στο ΑΣΕΠ, οχι σε μαθητες. Το edexcel ειναι η πιο σιγουρη λυση. Αν εχεις αποριες, στειλε μου pm.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 07:55:54 μμ »
οχι δεν εχω ιδεα για το Toeic. Τωρα ενημερωνομαι.
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 10:21:12 πμ »
Παράθεση από: vivi06 link=topic=8613.msg114040#msg114040 date=122391438
[/quote

Γνωριζεις τιποτα για το TOEIC? Ρωταω γιατι αν το ειχες δει θα ηξερες οτι δεν ειναι για το μαθητη σου. Εκτος βεβαια κ αν σπουδαζει οικονομικα, οποτε θα σου ελεγα με τα χιλια. Αλλα το TOEIC απευθυνεται σε επαγγελματιες κ ειναι γεματο οικονομικους ορους κ στατιστικες, business letters etc. Με τετοιους βαθμους, θα σου προτεινα να το προετοιμασεις παλι για το ECCE κ για το Edexcel του Μαιου, σε καμια περιπτωση για το Δεκεμβρη. Κ να το εξηγησεις αυτο κ στους γονεις για τυχον παρεξηγησεις. Οσον αφορα coursebook του TOEIC υπαρχουν αρκετα, αλλα ενας μαθητης γυμνασιου δεν θα καταλαβαινε καν τι διαβαζει, ποσο μαλλον να βγαλει νοημα! Το TOEIC κ το TOEFL στοχευουν στον ενηλικα που θελει γρηγορα κ αμεσα ενα πτυχιο για να δειξει στο ΑΣΕΠ, οχι σε μαθητες. Το edexcel ειναι η πιο σιγουρη λυση. Αν εχεις αποριες, στειλε μου pm.
εχεις απολυτο δικαιο. την περασμενη εβδομαδα ηρθε το υλικο απο την Ενωση και απογοητευτηκα. Πολυ πιο δυσκολα απο το ECCE. Αν την στειλω , που μαλλον δεν θα τις το προτεινω καν, σιγουρα δεν φτανει η προετοιμασι α για ECCE.
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.