*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 761540 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anthouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Take a risk, take a mistake, learn something new:)
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1456 στις: Ιούνιος 18, 2014, 10:47:51 πμ »
Καλημέρα σας! Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα μάθημα μου. Κάνω ιδιαίτερο σε μια κοπέλα που φέτος κάναμε την C class και έδωσε και το ket, είναι δυνατό μυαλό και πολύ μελετηρή και λέω να μην την πάω στην D αλλά να της κάνω ένα απαιτητικό intermediate, μια και ξεκίνησε αργά τα αγγλικά και θέλει να πάρει και proficiency ως την β' λυκείου, τώρα θα πάει β' γυμνασίου.Πιστεύεται ότι θα πετύχει κάτι τέτοιο γιατί πάντα παραλέιπω την Ε και όχι την D. Kαι θα ήθελα ακόμα να μου προτείνεται κάποιο απαιτητικό βιβλίο. Φέτος κάναμε την σειρά HOT SHOTS 3 και την φαίνονταν εύκολο...
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...
Take a risk, take a mistake, learn something new :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:39:11 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1457 στις: Ιούνιος 18, 2014, 03:28:56 μμ »
Αν το ΚΕΤ το πέρασε με καλό βαθμό (πάνω από 85%) πιστεύω ότι άνετα μπορείς να παραλείψεις την D και να πας κατευθείαν Ε εμπλουτίζοντας μόνο το λεξιλόγιο. Για βιβλίο πιστεύω ότι το Cosmic Β1+ είναι καλό και αρκετά απαιτητικό. Θα δώσει FCE ή ECCE;

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1458 στις: Ιούνιος 19, 2014, 09:38:26 πμ »
Έχει δουλέψει κάποιος τα on course ecce  και on course ecpe του griva? Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος anthouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Take a risk, take a mistake, learn something new:)
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1459 στις: Ιούνιος 21, 2014, 11:51:22 πμ »
Καλημέρα σας! Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα μάθημα μου. Κάνω ιδιαίτερο σε μια κοπέλα που φέτος κάναμε την C class και έδωσε και το ket, είναι δυνατό μυαλό και πολύ μελετηρή και λέω να μην την πάω στην D αλλά να της κάνω ένα απαιτητικό intermediate, μια και ξεκίνησε αργά τα αγγλικά και θέλει να πάρει και proficiency ως την β' λυκείου, τώρα θα πάει β' γυμνασίου.Πιστεύεται ότι θα πετύχει κάτι τέτοιο γιατί πάντα παραλέιπω την Ε και όχι την D. Kαι θα ήθελα ακόμα να μου προτείνεται κάποιο απαιτητικό βιβλίο. Φέτος κάναμε την σειρά HOT SHOTS 3 και την φαίνονταν εύκολο...
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, θα περιμένω τα αποτελέσματα και μετά θα αποφασίσω ...προς το παρόν θα κοιτάξω το βιβλίο που μου είπες και κανα δυο άλλα που έχω υπόψιν..  :D
Take a risk, take a mistake, learn something new :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:39:11 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1460 στις: Ιούλιος 16, 2014, 01:03:20 μμ »
Συνάδελφοι, τι βιβλία χρησιμοποιείτε για προνήπια και νήπια είτε στα ιδιαίτερα σας είτε στα φροντιστήρια;

Αποσυνδεδεμένος Heathcliff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1461 στις: Ιούλιος 17, 2014, 10:53:18 πμ »
Εγώ έχω δουλέψει τη σειρά Happy Hearts από Express Publishing και το Super Minds Starter από Cambridge και μπορώ να πω πως δουλεύονταν ευχάριστα. Αυτά σε νηπιαγωγείο που το μάθημα ήταν μια φορά την εβδομάδα. 

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1462 στις: Ιούλιος 17, 2014, 01:10:08 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση! Ευπρόσδεκτες κι άλλες απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1463 στις: Ιούλιος 18, 2014, 09:16:38 μμ »
Κι εγώ έχω δουλέψει με Happy Hearts και θεωρώ ότι είναι πολύ καλή σειρά. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά και εδώ http://one-two-red-balloon.blogspot.gr/  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2014, 09:19:42 μμ από angiePE06 »

Αποσυνδεδεμένος nancy_v

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1464 στις: Αύγουστος 04, 2014, 04:01:39 πμ »
Γεια σας! Τι κάνετε;
Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα ιδιαίτερο μου, μιας και δυσκολεύομαι πολύ στην επιλογή βιβλίου. Ο μαθητής μου είναι 9 χρονών και από Σεπτέμβρη θα ξεκινήσει την 1η κανονική/Elementary A/Senior A/A2 (γράφω την τάξη και το επίπεδο με πολλούς τρόπους για να είναι όσο πιο ξεκάθαρο γίνεται). Στις τάξεις Junior A και Junior B χρησιμοποιήσαμε τα Toy Box A και Β από Hamilton House τα οποία μου άρεσαν πολύ. Ο μαθητής μου απέδωσε πολύ καλά με αυτά τα βιβλία. Γενικότερα, είναι πολύ έξυπνο παιδί και πολύ καλός στα Αγγλικά. Ωστόσο, αυτή τη φορά δυσκολεύομαι στην επιλογή βιβλίου γιατί τώρα παίρνω πτυχίο και δεν έχω δουλέψει τόσο ώστε να έχω τη δική μου βιβλιοθήκη/συλλογή με βιβλία για όλα τα επίπεδα (τώρα την φτιάχνω, για την ακρίβεια). Επίσης, έχω βρει τόσες πολλές και διαφορετικές σειρές βιβλίων που μπερδεύτηκα. Εσείς ποιο βιβλίο θα μου προτείνατε; Θέλω μια ολοκληρωμένη σειρά/πρόταση με student's book, companion, workbook, audio CD, grammar και test booklet (το τελευταίο, αν υπάρχει γιατί είναι αυτό που με ενδιαφέρει λιγότερο από όλα).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1465 στις: Αύγουστος 04, 2014, 09:23:37 πμ »
Kαλημερα. Αν θέλεις οπωσδήποτε ολοκληρωμένη σειρά, μια πολύ καλή είναι η Cosmic Kids των εκδόσεων Longman. Καλύτερη από άλλες του είδους γιατί εκτός του ότι είναι οργανωμένη, επικεντρώνεται σε αυτά που πρέπει να διδαχθούν και δεν περνάει τα διάφορα γραμματικά φαινόμενα επιφανειακά. Επίσης παρα πολύ καλή είναι και η σειρά heroes των εκδ. Oxford. Προσωπικά προτιμώ τη δευτερη, αλλά αν πρέπει να τρέξεις, προτίμησε οπωσδήποτε την πρώτη.
Τωρα αν δεν ήθελες companion, θα σου ελεγα ότι τα καλύτερα βιβλία για seniors που εχω δουλέψει ειναι τα More των εκδοσεων Cambridge κι ας είναι ελαφρώς παλιότερα. Εκπληκτικά βιβλία από κάθε άποψη.

Επίσης μια σημείωση στην τάξη που αναφέρεις. Η Α' senior δεν ειναι επιπεδο Α2, αλλά Α1. Στο επίπεδο Α2 (Β + C senior) διδάσκονται άλλα γραμματικά φαινόμενα, πέρα της υλης της A senior. Ρίξε μια ματιά κι εδω: http://www.examenglish.com/CEFR/cefr_grammar.htm

Σου ευχομαι καλη επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1466 στις: Αύγουστος 04, 2014, 11:59:04 πμ »
Γεια σας! Τι κάνετε;
Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα ιδιαίτερο μου, μιας και δυσκολεύομαι πολύ στην επιλογή βιβλίου. Ο μαθητής μου είναι 9 χρονών και από Σεπτέμβρη θα ξεκινήσει την 1η κανονική/Elementary A/Senior A/A2 (γράφω την τάξη και το επίπεδο με πολλούς τρόπους για να είναι όσο πιο ξεκάθαρο γίνεται). Στις τάξεις Junior A και Junior B χρησιμοποιήσαμε τα Toy Box A και Β από Hamilton House τα οποία μου άρεσαν πολύ. Ο μαθητής μου απέδωσε πολύ καλά με αυτά τα βιβλία. Γενικότερα, είναι πολύ έξυπνο παιδί και πολύ καλός στα Αγγλικά. Ωστόσο, αυτή τη φορά δυσκολεύομαι στην επιλογή βιβλίου γιατί τώρα παίρνω πτυχίο και δεν έχω δουλέψει τόσο ώστε να έχω τη δική μου βιβλιοθήκη/συλλογή με βιβλία για όλα τα επίπεδα (τώρα την φτιάχνω, για την ακρίβεια). Επίσης, έχω βρει τόσες πολλές και διαφορετικές σειρές βιβλίων που μπερδεύτηκα. Εσείς ποιο βιβλίο θα μου προτείνατε; Θέλω μια ολοκληρωμένη σειρά/πρόταση με student's book, companion, workbook, audio CD, grammar και test booklet (το τελευταίο, αν υπάρχει γιατί είναι αυτό που με ενδιαφέρει λιγότερο από όλα).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Here we Go! Burlington Books. Πολύ ευχάριστο και πολύ αποδοτικό!
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος nancy_v

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1467 στις: Αύγουστος 04, 2014, 01:18:16 μμ »
Kαλημερα. Αν θέλεις οπωσδήποτε ολοκληρωμένη σειρά, μια πολύ καλή είναι η Cosmic Kids των εκδόσεων Longman. Καλύτερη από άλλες του είδους γιατί εκτός του ότι είναι οργανωμένη, επικεντρώνεται σε αυτά που πρέπει να διδαχθούν και δεν περνάει τα διάφορα γραμματικά φαινόμενα επιφανειακά. Επίσης παρα πολύ καλή είναι και η σειρά heroes των εκδ. Oxford. Προσωπικά προτιμώ τη δευτερη, αλλά αν πρέπει να τρέξεις, προτίμησε οπωσδήποτε την πρώτη.
Τωρα αν δεν ήθελες companion, θα σου ελεγα ότι τα καλύτερα βιβλία για seniors που εχω δουλέψει ειναι τα More των εκδοσεων Cambridge κι ας είναι ελαφρώς παλιότερα. Εκπληκτικά βιβλία από κάθε άποψη.

Επίσης μια σημείωση στην τάξη που αναφέρεις. Η Α' senior δεν ειναι επιπεδο Α2, αλλά Α1. Στο επίπεδο Α2 (Β + C senior) διδάσκονται άλλα γραμματικά φαινόμενα, πέρα της υλης της A senior. Ρίξε μια ματιά κι εδω: http://www.examenglish.com/CEFR/cefr_grammar.htm

Σου ευχομαι καλη επιτυχία!

Ευχαριστώ πολύ για όλα!
Στο επίπεδο έβαλα Α2 γιατί σε κάποιες αναζητήσεις βιβλίων μου το έβγαζε έτσι, με αποτέλεσμα να νομίζω ότι έκανα λάθος όταν τα αναζητούσα σε επίπεδο Α1. Ευχαριστώ για το link γιατί με τα τόσα βιβλία έχασα το λογαριασμό πια!

Here we Go! Burlington Books. Πολύ ευχάριστο και πολύ αποδοτικό!
Σ' ευχαριστώ πολύ!
Αυτή η σειρά, βέβαια, είναι κάπως ακριβή, αλλά τα δείγματά της που είδα στο ίντερνετ μου άρεσαν πολύ. Αξίζει τόσο πολύ;

Έχει δουλέψει κάποιος το prime time elementary (Express publishing) για να μου πει γνώμη; είναι πολύ οικονομικό, αλλά δεν έχω ακούσει ενθαρρυντικά σχόλια και στο ίντερνετ δεν έχει δείγματα...

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1468 στις: Αύγουστος 04, 2014, 01:38:37 μμ »
Για μένα, τα Burlington είναι καλά μονο σε μεγαλύτερα επίπεδα (Β2 και πάνω). Οι σειρές των senior ταξεων δε μου αρέσουν καθόλου. Τα θεωρώ βιβλία αρπα-κόλλα και κακή αντιγραφή των Oxford. Ξαναλέω, αυτό είναι προσωπική άποψη.

Αποσυνδεδεμένος nancy_v

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1469 στις: Αύγουστος 04, 2014, 02:10:10 μμ »
Για μένα, τα Burlington είναι καλά μονο σε μεγαλύτερα επίπεδα (Β2 και πάνω). Οι σειρές των senior ταξεων δε μου αρέσουν καθόλου. Τα θεωρώ βιβλία αρπα-κόλλα και κακή αντιγραφή των Oxford. Ξαναλέω, αυτό είναι προσωπική άποψη.
Μμμμ... Ενδιαφέρον... Θα κοιτάξω και τα Oxford... Ευχαριστώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159755
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 350
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.