*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 761070 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1484 στις: Αύγουστος 20, 2014, 02:44:33 μμ »
Αληθεύει ότι στη μεγάλη έκθεση ξενόγλωσσων βιβλίων στη Θεσ/νίκη δίνουν ΟΛΟΙ ή σχεδόν όλοι οι οίκοι δωρεάν βιβλία; Μέχρι και για το Γρίβα είπαν ότι δίνει κάποια. Πότε συνέβει αυτό; Όσες φορές πήγα, ο Γρίβας έχει -30% έκπτωση, άλλοι δίνουν δείγματα και μόνο ο Betsis δίνει 2-3/4, ο SuperCourse 1-2 και ο Hamilton 2-3 σειρές.

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μήπως το άτομο που σου το είπε είναι φροντιστηριούχος; Δείγματα δίνουν μόνο αυτοί που αναφέρεις και η Καρ (15 ευρώ το βιβλίο του καθηγητή με το cd) και με κάθε επιφύλαξη, η HAU κάνει κάποια έκπτωση αν παραγγείλεις βιβλία την ημέρα της έκθεσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:53:03 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1485 στις: Αύγουστος 21, 2014, 02:29:51 μμ »
Όχι, κάνει ιδιαίτερα, αλλά είναι απόφοιτος Αγγλικής. Μήπως επειδή είναι πολλά χρόνια στο χώρο και συνεργάζεται με κάποιους οίκους, τυγχάνει άλλης μεταχείρισης, όπως γίνεται στα φροντιστήρια;

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1486 στις: Αύγουστος 21, 2014, 04:54:32 μμ »
Όχι, κάνει ιδιαίτερα, αλλά είναι απόφοιτος Αγγλικής. Μήπως επειδή είναι πολλά χρόνια στο χώρο και συνεργάζεται με κάποιους οίκους, τυγχάνει άλλης μεταχείρισης, όπως γίνεται στα φροντιστήρια;

Πάντως άτομα που είναι στο χώρο γύρω στα 10 χρόνια, που πρόλαβαν τις καλές εποχές που οι εκδοτικοί έδιναν βιβλία με τη σέσουλα, δικαιούνται πλέον ό,τι και οι πιο νέοι στο επάγγελμα. Άρα μάλλον μιλάμε για ράδιο αρβύλα.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1487 στις: Αύγουστος 24, 2014, 04:24:44 μμ »
Σήμερα πήγα στην έκθεση στο Grand Hotel Palace. Γρίβα δεν είδα ούτε Hamilton. Πήρα μόνο 2 από τον Betsi, ESB Β2 και Γ2, και 2 από το SouperCourse, ειδικό μάθημα και ESB Γ2. Άλλαξε και οι πολιτική στις εκπτώσεις και τα προνόμια των καθηγητών. Πχ ο Archer, ενώ έδινε δωρεάν τα βιβλία στους καθηγητής με τουλάχιστον 3 κουπόνια από των μαθητών, πέρυσι χρέωνε 1 ευρώ το βιβλίο, ενώ φέτος 3. Ο Express Publishing δίνει 3 δωρεάν από σειρά, εφόσον γίνει παραγγελία για τους μαθητές και τα CD δίνονται με κωδικό ηλεκτρονικά. Ο SuperCourse δίνει δωρεάν βιβλία από 3 μαθητές και άνω, μπορεί και 2 αν δεν απατώμαι, και τα CD δωρεάν, ενώ αν έχεις ένα μαθητή, τα CD έχουν έκπτωση 50% και του καθηγητή δίνεται δωρεάν. Ποιες σειρές είναι για 2-3 ώρες διδασκαλία την εβδομάδα; Οι περισσότεροι γονείς δίνουν χρήματα για μέχρι 2 ώρες για τα επίπεδα Α1-Β1. Και προσωπικά δε με βολεύει να σπάω τα μαθήματα σε 2+1 ώρες. Σιγά μην τρέχω τέρμα Θεού για μία ώρα. Δε φτάνει που οι ματσώ πελάτες μού δίνουν μέχρι 8 ευρώ την ώρα για Γ2 αγγλικά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:53:03 »

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1488 στις: Αύγουστος 24, 2014, 10:54:52 μμ »
Για 2ωρο κάποιες σειρές της super course (γράφουν στη σελίδα τους για πόσες ώρες είναι η κάθε σειρά) και cosmic kids (pearson). Όποια άλλη σειρά είχα τη φαεινή ιδέα να κάνω, απλά δεν έβγαινε με 2 ώρες. Γιατί δεν κάνεις 1,5+1,5 ώρα με όσους κάνεις 3ωρα; Για Γ2 8 ευρώ την ώρα;;;; Ούτε γι'αστείο δε θα τα δεχόμουν, εκτός αν μιλάμε για πολλές ώρες την εβδομάδα!!

Αποσυνδεδεμένος Georgia_hlk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1489 στις: Αύγουστος 25, 2014, 01:17:48 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα.
Κάνω ιδιαίτερα μαθήματα Αγγλικών τα τελευταία 2 χρόνια σε μικρές τάξεις, όμως φέτος μου έτυχε μια περίπτωση που με προβληματίζει.
Πρόκειται να αναλάβω μια μαθήτρια Δ' Δημοτικού, η οποία σταμάτησε το φροντιστήριο Αγγλικών γιατί οι γονείς της δεν έμειναν ικανοποιημένη από την δουλειά που γινόταν. Πέρυσι στο φροντιστήριο έκανε το Spark 1. Κάναμε 2-3 συναντήσεις και είδα πως το παιδί έχει τρομερή έλλειψη σε βασικά πράγματα γραμματικής και λεξιλογίου. Τα δε listening, writing, speaking skills είναι ανύπαρκτα.
Ψάχνω λοιπόν για ένα αρκετά δυνατό βιβλίο, που να δίνει ίση σημασία στην ανάπτυξη όλων των skills, μήπως μπορέσω να την προχωρίσω κανονικά στο επόμενο επίπεδο, κάνοντας ταυτόχρονα μια γερή επανάληψη στα προηγούμενα επίπεδα.
Έχετε κάποια ιδέα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1490 στις: Αύγουστος 25, 2014, 04:56:45 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα.
Κάνω ιδιαίτερα μαθήματα Αγγλικών τα τελευταία 2 χρόνια σε μικρές τάξεις, όμως φέτος μου έτυχε μια περίπτωση που με προβληματίζει.
Πρόκειται να αναλάβω μια μαθήτρια Δ' Δημοτικού, η οποία σταμάτησε το φροντιστήριο Αγγλικών γιατί οι γονείς της δεν έμειναν ικανοποιημένη από την δουλειά που γινόταν. Πέρυσι στο φροντιστήριο έκανε το Spark 1. Κάναμε 2-3 συναντήσεις και είδα πως το παιδί έχει τρομερή έλλειψη σε βασικά πράγματα γραμματικής και λεξιλογίου. Τα δε listening, writing, speaking skills είναι ανύπαρκτα.
Ψάχνω λοιπόν για ένα αρκετά δυνατό βιβλίο, που να δίνει ίση σημασία στην ανάπτυξη όλων των skills, μήπως μπορέσω να την προχωρίσω κανονικά στο επόμενο επίπεδο, κάνοντας ταυτόχρονα μια γερή επανάληψη στα προηγούμενα επίπεδα.
Έχετε κάποια ιδέα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ποσα χρονια κανει αγγλικά;

Αποσυνδεδεμένος Georgia_hlk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1491 στις: Αύγουστος 25, 2014, 10:34:17 μμ »
Ποσα χρονια κανει αγγλικά;

Κάνει 3 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1492 στις: Αύγουστος 25, 2014, 11:06:29 μμ »
Κάνει 3 χρόνια.

Δηλαδή ξεκίνησε από την πρωτη δημοτικου; Και εβαλαν σε ενα παιδάκι της τρίτης δημοτικού να κάνει το Spark το οποιο ειναι για μεγαλύτερα παιδιά; (10χρονων). Με λίγα λογια A' senior σε ηλικια 8 ετων. Δεν πανε καλα ορισμενοι συναδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1493 στις: Αύγουστος 26, 2014, 09:21:07 πμ »
Ψάχνω λοιπόν για ένα αρκετά δυνατό βιβλίο, που να δίνει ίση σημασία στην ανάπτυξη όλων των skills, μήπως μπορέσω να την προχωρίσω κανονικά στο επόμενο επίπεδο, κάνοντας ταυτόχρονα μια γερή επανάληψη στα προηγούμενα επίπεδα.
Αν το παιδί είναι πίσω σε σχέση με το πού θα έπρεπε να είναι, αυτό που χρειάζεσαι δεν είναι ένα αρκετά δυνατό βιβλίο αλλά ένα πολύ αδύνατο, ώστε να μπορείς να επικεντρωθείς στην γερή επανάληψη που πρέπει να κάνεις. Αλλά είναι το παιδί όντως τόσο πίσω; Κανονικά θα έπρεπε φέτος, στην καλύτερη περίπτωση, να ξεκινήσει την Α Κανονική (έχοντας κάνει Pre Junior στην Α Δημοτικού, Junior A στη Β Δημοτικού και Junior B στη Γ Δημοτικού). Συνεπώς δεν θα περιμέναμε να έχει κάποια ιδιαίτερα listening, writing ή speaking skills. Μήπως λοιπόν το παιδάκι είναι μια χαρά και στο σωστό επίπεδο και το μόνο που χρειάζεται είναι να μπει φέτος ήρεμα και ομαλά στην ύλη της A Κανονικής με ένα βιβλίο φυσιολογικής δυσκολίας; Το ποιο βιβλίο έκανε πέρισυ λίγο ενδιαφέρει γιατί το επίπεδο στις ηλικίες αυτές δεν κρίνεται από το βιβλίο. Αν πέρισυ έκανε New Trends, φέτος δεν θα έδινε για Proficiency.

Μίλα με τους γονείς και προσπάθησε να καταλάβεις πόση ευθύνη έχουν οι ίδιοι γι' αυτό το μπέρδεμα. Γιατί πολλές φορές οι γονείς έχουν δικές τους ιδέες για το πώς θα προχωρήσει το παιδί στα αγγλικά τις οποίες επιβάλλουν στον καθηγητή ή στο φροντιστήριο π.χ. μπορεί να ήταν δική τους ιδέα να κάνει τις δύο Junior τάξεις σε μία χρονιά και έτσι έφτασε να κάνει το Spark στην Γ Δημοτικού (για να προλάβει να πάρει και το Proficiency στην Β Γυμνασίου...).

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1494 στις: Αύγουστος 26, 2014, 01:47:45 μμ »
Καλησπέρα . Εχω ένα παιδι Β γυμνασιου που εχει καλύψει επαρκώς την ύλη και φέτος παμε για Lower . Αν οχι φέτος τον Δεκέμβριο της Γ γυμνασιου σιγουρα. Θα δείξει η πορεία του. Σκέφτομαι να κανω της burlington τη σειρά για Β2 . Ενα βιβλιο για τεστ , ενα γραμματική και ενα use of english. Τι λέτε? εχετε καποια πρόταση, τα εχετε δουλέψει?

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1495 στις: Αύγουστος 27, 2014, 07:59:00 πμ »
Γειά σας κι από μένα και καλή σχολική χρονιά σε όλους! Εγώ χρησιμοποιώ το The Cat is back για junior και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη!Όσο για senior, έχω δουλέψει το Full Blast και το Spark. Το δεύτερο είναι ίσως πιο ενδιαφέρον, αλλά όχι για d... πολύ τερατάκι και κακό!!
Θα ήθελα όμως τη γνώμη σας για CPE. Δούλεψα το New Trends την πρώτη χρονιά και τώρα ψάχνω βιβλία για την δεύτερη. Λέω να ξεκινήσω με ένα βιβλίο για Use και ένα για Writing(του Γρίβα;;;) και να μπω σχετικά γρήγορα σε test.Εσείς τι γραμμή ακολουθείτε;

Αποσυνδεδεμένος Ania_nak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1496 στις: Αύγουστος 27, 2014, 10:17:24 πμ »
Καλημέρα!
Το Σεπτέβριο θα ξεκινήσω με τη μικρή μου(Δ΄ Δημοτικού) την A΄ senior. Έχω πάρει από την express το Spark 1. Ωραίο μου φάνηκε αλλά κάπως απαιτητικό ως προς τα κείμενα του - ή ιδέα μου είναι; Θα ήθελα τη γνώμη σας αν κάποιος έχει δουλέψει αυτή τη σειρά.
Επίσης, συγκριτικά με τα Cool English και Here we go της Burlington, τι θα προτείνατε;
Κάθε βοήθεια πολύτιμη, γιατί έχω πελαγώσει!
Η Burlington ποια πολιτική έχει με την αποστολή δωρεάν βιβλίων σε καθηγητές;

Αποσυνδεδεμένος Ania_nak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1497 στις: Αύγουστος 27, 2014, 03:57:28 μμ »
Καλημέρα!
Το Σεπτέβριο θα ξεκινήσω με τη μικρή μου(Δ΄ Δημοτικού) την A΄ senior. Έχω πάρει από την express το Spark 1. Ωραίο μου φάνηκε αλλά κάπως απαιτητικό ως προς τα κείμενα του - ή ιδέα μου είναι; Θα ήθελα τη γνώμη σας αν κάποιος έχει δουλέψει αυτή τη σειρά.
Επίσης, συγκριτικά με τα Cool English και Here we go της Burlington, τι θα προτείνατε;
Κάθε βοήθεια πολύτιμη, γιατί έχω πελαγώσει!
Η Burlington ποια πολιτική έχει με την αποστολή δωρεάν βιβλίων σε καθηγητές;
Επίσης, γνωρίζει κανείς για το Free Wheelers 1 της Hillside;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.