*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 758186 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1582 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 01:29:52 μμ »


PS. Εγώ όταν κάνω παιδί, θα το κάνω δίγλωσσο at all costs.

Για να γινει ενα παιδί διγλωσσο -at all costs- πρέπει οπωσδήποτε ο ενας απο τους δυο γονεις να εχει ως μητρικη την αγγλική γλωσσα αλλά και να ειναι διατεθειμένος να ασχολείται με το παιδι, τουλάχιστον μιλώντας του συχνά (αν δεν του μιλάει συχνά στη μητρικη του γλωσσα, τοτε δε βγαινει η διγλωσσια)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:24:26 »

Αποσυνδεδεμένος monazyga12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1583 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 03:12:19 μμ »
Καλησπέρα και πάλι..είμαι ακόμη πολύ μπερδεμένη με τα βιβλία της d..τα ΚΟΝΝΕΚΤ έχουν καλύτερα θέματα από τα κοσμικ?με ποια βιβλία ο μαθητής θα είναι πιο προετοίμασμενος από άποψη θεμάτων για τις εξετάσεις?

Αποσυνδεδεμένος english_teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1584 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 03:29:54 μμ »
Καλησπέρα!

Δουλεύω εδώ και χρόνια τη σειρά Access της Express Publishing αλλά επειδή το κόστος είναι σχετικά υψηλό, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε υπόψη σας κάποια πιο οικονομική σειρά, ή κάποια που να μην περιλαμβάνει τόσα πολλά βιβλία. Ενδιαφέρομαι για τάξεις A-D senior.

Αποσυνδεδεμένος miss.sia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1585 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:25:30 μμ »
Καλησπερα!!!!
   Επειδη κι εγω δουλευα express spark 1-4 και ηταν οντως υψηλο το κοστος αλλα και λιγο δυσκολα για ιδιαιτερα με 2 ωρες την εβδομαδα που εκανα απο φετος βαζω spot on που ειναι οικονομικα και πιο βατα απ καποιους πυ τα εχουν δουλεψει!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:24:26 »

Αποσυνδεδεμένος english_teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1586 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 07:22:51 μμ »
Χμμ... κοίταξα λίγο τις τιμές τους και πάνω κάτω τα ίδια χρήματα μου βγαίνουν... γύρω στα 60 ευρώ δηλαδή η σειρά.. Πιο οικονομικά από τα Spark αλλά περίπου ίδια χρήματα με τα Access. Πάντως αν είναι και πιο βατά... Ακούγεται ενδιαφέρον... Υπάρχει κάπου κάποιο sample να τους ρίξω μια ματιά;  :)

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1587 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 08:27:07 μμ »
Για βατά και οικονομικά, ρίξε μια ματιά στο I like English από super course. Το πακέτο του μαθητή κοστίζει 48 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος miss.sia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1588 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 11:04:29 μμ »
Μπες στο site του Griva και θα βρεις sample pages!!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1589 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 01:30:52 πμ »
Καλή σας μέρα! Μια ερώτηση προς την Isla αν και μάλλον πρέπει να ανοίξουμε νέο θέμα... Ποια μέθοδο εφάρμοσες τελικά με το γιο σου και ποια τα αποτελέσματά της; Και τι βιβλία/πηγές/υλικό χρησιμοποιούσες όταν ήταν μικρός;
Ο γιος μου είναι ακόμα μικρός (κοντά 4) και η μέθοδος που ακολουθήσαμε είναι να του μιλάμε και στις δύο γλώσσες χωρίς κάποιο πρόγραμμα. Ο μπαμπάς είναι Άγγλος και του μιλάει σχεδόν αποκλειστικά στα αγγλικά, ενώ εγώ του μιλάω και ελληνικά και αγγλικά. Το αποτέλεσμα είναι ότι μιλάει άψογα αγγλικά και αρκετά καλά ελληνικά αλλά με ξενική προφορά και με πτωχότερο λεξιλόγιο. Δεν ανησυχώ ιδιαίτερα για τα ελληνικά γιατί πιστεύω ότι θα βελτιωθούν όταν πάει παιδικό και αργότερα σχολείο.

Από ανεπίσημες πηγές (φίλους, φίλες και συναδέλφους) τα παιδάκια από την ηλικία των 2 χρονών και μετά προτιμούν να μιλούν την κοινή γλώσσα των γονιών, τη γλώσσα της οικογένειας. Στη δική μας οικογένεια η κοινή γλώσσα είναι τα αγγλικά και φυσικά αυτή είναι η γλώσσα που μιλάει ο μικρός. Μια φίλη μου γαλλίδα παντρεμένη με Έλληνα που δεν μιλάει γαλλικά ενώ η ίδια μιλάει ελληνικά έκανε πραγματικό αγώνα για να μάθει ο γιος της τα γαλλικά με τη μέθοδο OPOL. Στις περιπτώσεις αυτές κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς στις μικρές ηλικίες για να αποκτήσει το παιδί λεξιλόγιο στη δεύτερη L1 και ελπίζεις ότι μεγαλώνοντας θα κάνει και μόνο του την προσπάθεια να μιλήσει τη δεύτερη γλώσσα.

Παίζει μεγάλο ρόλο και η προσωπικότητα του παιδιού. Ξέρω περιπτώσεις που στην ίδια οικογένεια το ένα παιδί (συνήθως το κορίτσι) μιλάει τη δεύτερη L1 φαρσί ενώ το άλλο ή τα άλλα παιδιά (συνήθως αγόρια) τη μιλάνε λίγο έως καθόλου.

Επίσης αυτό που έχω παρατηρήσει (και ισχύει και στη δική μας περίπτωση) είναι ότι πολλές φορές τα παιδιά μιλάνε τη δεύτερη L1 με ξενική προφορά, αυτό όμως είναι κάτι που διορθώνεται με επαρκή έκθεση στη γλώσσα. Σίγουρα το να μιλάει ο ένας γονιός μόνο τη δεύτερη γλώσσα δεν είναι αρκετό, χρειάζεται μεγάλη και συστηματική έκθεση σε διαφορετικούς φυσικούς ομιλητές.

Όσο για υλικό, δεν χρησιμοποιήσαμε κάτι ιδιαίτερο. Διαβάζουμε πολύ αγγλικά παραμύθια και βλέπουμε πολλά τραγούδια και βιντεάκια με παιδικά καρτούν στο Youtube. Αυτό που έπαιξε μεγάλο ρόλο είναι ότι ο μπαμπάς του μιλάει πολύ, συνέχεια εξηγεί και περιγράφει πράγματα (look at that lorry, it's a rubbish lorry, it's collecting rubbish, look at its wheels, what colour are they? yes, they're black, how many are there, three on this side, are there three more on the other side, yes, I think so, no you don't? how many do you think there are και πάει λέγοντας). Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος να μάθουν τα μικρά παιδάκια. Με το να τους μιλάς απλά στη γλώσσα σου και να περιμένεις ως δια μαγείας να σου απαντήσουν στην ίδια γλώσσα, δεν πετυχαίνεις πολλά πράγματα. Εγώ είμαι πολύ πιο φειδωλή στις περιγραφές μου, συνεπώς δεν είναι και τελείως περίεργο που τα ελληνικά του μικρού όλο και χειροτερεύουν...

Από την αρχή ο μικρός δεν είχε πρόβλημα να ξεχωρίσει τις δύο γλώσσες, ήξερε ποιος μιλάει ποια γλώσσα και επέλεγε τη σωστή γλώσσα αναλόγως σε ποιον απευθυνόταν. Το θέμα του μπερδέματος δεν το έχουμε αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής. Ούτε έχει αναμείξει ποτέ δύο γλώσσες στην ίδια πρόταση, αλλά ούτε κι εμείς μιλάμε έτσι.

Συνοπτικά, νομίζω ότι το σημαντικότερο πράγμα για να μιλήσει ένα παιδί τη δεύτερη γλώσσα είναι να ακούει τους γονείς να την μιλούν μεταξύ τους. Αυτό βέβαια θα έχει αποτέλεσμα μέχρι να πάει το παιδί σχολείο και να έρθει σε καθημερινή επαφή με τη γλώσσα του περίγυρου, οπότε τα πράγματα δυσκολεύουν. Για όσες σκέφτεστε να χρησιμοποιήσετε τη μέθοδο OPOL για να μάθει το παιδί σας αγγλικά, θα έλεγα να μην επαναπαυτείτε με την ιδέα ότι η μεταξύ σας επικοινωνία θα είναι αρκετή αλλά να βρείτε τρόπο να σας ακούει το παιδί σας να μιλάτε αγγλικά σε άλλους. Βρείτε αγγλόφωνα playgroups, γράψτε το παιδί σε αγγλόφωνο νηπιαγωγείο ΚΑΙ σε προνηπιακά τμήματα αγγλικών και γενικά βρείτε τρόπους να το φέρετε σε επαφή με τα αγγλικά ώστε να καταλάβει ότι τα αγγλικά είναι τρόπος επικοινωνίας με τον έξω κόσμο και όχι μόνο μια ιδιαιτερότητα της μαμάς. Έχω μια 5χρονη μαθήτρια σε νηπιακό τμήμα στο φροντιστήριο που η μαμά της της μιλάει αγγλικά στο σπίτι και έχει καταπληκτική αίσθηση της γλώσσας. Πιστέυω πραγματικά ότι μόνο η προσπάθεια της μαμάς ή μόνο το μάθημα στο φροντιστήριο δεν θα είχαν αυτό το αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1590 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 09:55:16 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Το δικό μου παιδί είναι μικρότερο από το γιο σου. Του μιλάω πάρα πολύ στα Αγγλικά αλλά όχι πάντα. Οι γονείς είμαστε και οι δύο Έλληνες. Καταλαβαίνει πάρα πολύ καλά όταν του μιλάω αλλά δε μιλάει πολύ καλά. Δεν έχω διαπιστώσει μέχρι στιγμής κάποιο πρόβλημα που να του προκαλεί όλο αυτό καθώς στα ελληνικά η γλώσσα πάει ροδάνι από μικρή ηλικία.
Παρόλο που δε μιλάμε στα αγγλικά με το παιδί όσο θα ήθελα, συνεχώς με εκπλήσσει ζητώντας μου πράγματα στα Αγγλικά και λέγοντας λέξεις που τις έχει ακούσει ελάχιστες φορές και πριν από μήνες. Γενικά, όμως, κι εγώ ειδικά στην αρχή γινόμουν υπερ-αναλυτική με λεπτομερείς περιγραφές και επαναλαμβανόμουν στο λόγο μου.
Ερεθίσματα στην αγγλική γλώσσα προσπαθώ να δίνω όσα περισσότερα γίνεται. Συμφωνώ απόλυτα με τους τρόπους ενίσχυσης του αποτελέσματος που αναφέρεις.
Δεν περνάμε πάρα πολύ χρόνο μαζί πια λόγω δουλειάς κι αυτό σημαίνει ότι ακούει΄πολύ λιγότερα Αγγλικά απ' ό,τι Ελληνικά αλλά οι γύρω μας εκπλήσσονται από τα πράγματα που κατανοεί.
Έχεις να προτείνεις κάποια βιβλία ή παραμυθάκια από ξένους εκδοτικούς, γιατί ό,τι κυκλοφορεί σε καταλόγους ελληνικών εταιρειών το γνωρίζω;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2014, 10:15:36 πμ από MissPE06 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1591 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 11:31:44 πμ »
Μπορώ αν θέλεις να σου στείλω μια λίστα με τα παραμύθια που μας αρέσουν σε ΠΜ για να μην μπλοκάρουμε τη συζήτηση εδώ  :)

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1592 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 01:05:13 μμ »
Aν δε σου είναι κόπος, θα το ήθελα. Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1593 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 03:12:58 μμ »
Ενδιαφέρομαι και γω για τα παραμυθάκια. Δε νομίζω οτι μπλοκάρετε την συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1594 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 08:03:20 μμ »
σορρυ που διακοπτω, για spot on 4, full pack για οχι και πολυ δυνατο μαθητη d class, υπάρχουν αντιρρήσεις?
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος roula_c

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1595 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 12:11:37 μμ »
Καλημερα,

Εχω ενα παιδακι φετος που πηγαινει 2α δημοτικου. Περυσι που καναμε μονο προφορικα αγγλικα (τραγουδακια, χειροτεχνιες, κλπ) ηταν πολυ καλος και γενικα δυνατος μαθητης. Φέτος σκεφτομαι να του κανω τo one year course (α κ b junior) της burlinghton. Θα ηθελα να μου πειτε αν εχει κανει καποιος απο εσας τη συγκεκριμενη σειρα και ποια σας αρεσε περισσοτερο (ace from space, our town ή the cat is back) και αν πιστευετε,συμφωνα με την εμπειρια σας, οτι με αυτον τον τροπο θα κουρασω τον μαθητη μου.

Σας ευχαριστω πολυ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 476
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.