*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 761078 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1596 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 12:22:34 μμ »
Καλημερα,

Εχω ενα παιδακι φετος που πηγαινει 2α δημοτικου. Περυσι που καναμε μονο προφορικα αγγλικα (τραγουδακια, χειροτεχνιες, κλπ) ηταν πολυ καλος και γενικα δυνατος μαθητης. Φέτος σκεφτομαι να του κανω τo one year course (α κ b junior) της burlinghton. Θα ηθελα να μου πειτε αν εχει κανει καποιος απο εσας τη συγκεκριμενη σειρα και ποια σας αρεσε περισσοτερο (ace from space, our town ή the cat is back) και αν πιστευετε,συμφωνα με την εμπειρια σας, οτι με αυτον τον τροπο θα κουρασω τον μαθητη μου.

Σας ευχαριστω πολυ!

Προσωπική άποψη, στη Β δημοτικού θα έκανα μόνο την A juniour (όχι one year course). Από βιβλία στην Aj έχω κάνει μόνο το Fairyland της Express Publishing. Είχα δει και το ace from space, αλλά με άφησε αδιάφορη, νομίζω το ίδιο και τα παιδιά τότε (το χρησιμοποιούσαμε σε ένα πρόγραμμα για φωτοτυπίες και υλικό, δλδ δεν το δίδαξα ένα χρόνο για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα). Δεν έχω δει μεν, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το our town & the cat is back!

Καλή σας αρχή  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:17:39 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1597 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 12:27:59 μμ »
Συμφωνώ με eng_teacher. Θεωρώ ότι στη Β' Δημοτικού δεν είναι τα παιδιά σε κατάλληλη ηλικία για one year course. Eγώ το κάνω (μόνο αν οι γονείς το θέλουν) στη Γ' και φυσικά είναι ό,τι καλύτερο για παιδιά που ξεκινούν τα Αγγλικά στη Δ' Δημοτικού κι έχουν αργήσει κάπως.

Αποσυνδεδεμένος miss.sia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1598 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 01:52:06 μμ »
Συμφωνω κι εγω με τα κοριτσια οτι θα ειναι πολυ βαρυ για β dημοτικου one year course...οσο δυνατος κι αν ειναι ειναι μικρο παιδακι...

Αποσυνδεδεμένος roula_c

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1599 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 03:59:05 μμ »
Σας ευχαριστώ πολυ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:17:39 »

Αποσυνδεδεμένος sotos@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1600 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 11:30:53 πμ »
Να ρωτήσω κ εγώ κάτι με τη σειρά μου..! Έχω ενήλικα που θέλει να ξεκινήσει ξανά μετά από χρόνια επειδή δεν του άρεσαν και τα σταμάτησε όταν ήταν στο γυμνάσια περίπου στη C/D (πριν 7 χρόνια δλδ), αλλά κρίνοντας από την πρώτη επαφή, δεν δείχνει να θυμάται τπτ, δλδ αν έπρεπε να τον κατατάξω σε επίπεδο ---- beginners... Total English Elementary ή New English File Elementary?

Αποσυνδεδεμένος akoun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1601 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 08:58:56 μμ »
Προσωπική άποψη, στη Β δημοτικού θα έκανα μόνο την A juniour (όχι one year course). Από βιβλία στην Aj έχω κάνει μόνο το Fairyland της Express Publishing. Είχα δει και το ace from space, αλλά με άφησε αδιάφορη, νομίζω το ίδιο και τα παιδιά τότε (το χρησιμοποιούσαμε σε ένα πρόγραμμα για φωτοτυπίες και υλικό, δλδ δεν το δίδαξα ένα χρόνο για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα). Δεν έχω δει μεν, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το our town & the cat is back!

Καλή σας αρχή  :)

Από τις σειρές της Burlington εγώ έχω κάνει το Our Town και το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον και με καλή δομή.


Αποσυνδεδεμένος akoun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1602 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 09:12:42 μμ »
Για την Senior A θα προτείνατε την Cosmic Kids της Pearson;
Πόσες ώρες τη βδομάδα θεωρείτε ότι αρκούν για να καλυφθεί η ύλη;
Ο μαθητής πάει Τετάρτη Δημοτικού και πέρσι έκανε το Our Town χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2014, 09:27:09 μμ από akoun »

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1603 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 10:31:46 μμ »
Για την Senior A θα προτείνατε την Cosmic Kids της Pearson;
Πόσες ώρες τη βδομάδα θεωρείτε ότι αρκούν για να καλυφθεί η ύλη;
Ο μαθητής πάει Τετάρτη Δημοτικού και πέρσι έκανε το Our Town χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου.

Να το κάνεις! Καταπληκτική σειρά και οι μαθητές μου το λατρεύουν. Έχει βέβαια κάποια λαθάκια, αλλά είναι ελάχιστα. Με 2ωρο την εβδομάδα, το τελειώσαμε δύο βδομάδες μετά το Πάσχα.

Αποσυνδεδεμένος akoun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1604 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 08:23:10 πμ »
Να το κάνεις! Καταπληκτική σειρά και οι μαθητές μου το λατρεύουν. Έχει βέβαια κάποια λαθάκια, αλλά είναι ελάχιστα. Με 2ωρο την εβδομάδα, το τελειώσαμε δύο βδομάδες μετά το Πάσχα.
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1605 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 08:32:59 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα με Dreamer!

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1606 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 08:43:09 πμ »
Εγω δουλεύω Spark 1,2,3,4 και το writing του Griva.Είναι πιο βατη σειρα απο access και αρέσει.
Στην  γ δημοτικού για a-b junior προτείνω το Smileys a-b junior.Όλα express publishing .το μόνο αρνητικό η τσιμπημενη τιμή τους.προτιμήστε σειρές με ie book,ξεκουραζουν τον μαθητή και το μάθημα γίνεται παιχνίδι!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1607 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 12:06:49 μμ »
Ναι, στην εποχή που ζούμε τα ebooks είναι σχεδόν απαραίτητα. Από τη δική μου εμπειρία βλέπω ότι δεν το χρησιμοποιούν βέβαια όλα τα παιδιά, κάποια μένουν πεταμένα σε συρτάρια δίχως ποτέ να ανοιχτούν. Φέτος αποφάσισα να τους βάζω κι από εκεί πιο συχνά ασκήσεις ώστε να αναγκαστούν να τα χρησιμοποιήσουν και φυσικά να ενημερώσω και τους γονείς για τη χρησιμότητά τους.
Μπορούν να βοηθήσουν πολύ μέτριους μαθητές π.χ. κάνουν εξάσκηση την άσκηση στο σπίτι τους πολλές φορές και μετά είναι σε θέση να τη λύσουν στο μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος monazyga12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1608 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 12:19:22 μμ »
Καλημέρα!για την d τάξη,ποια θεωρείται ότι προ ετοιμάζουν καλύτερα το μαθητή τα cosmic ή τα connect?

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1609 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 01:14:29 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Μπορεί κάποιος να (ξανα)αναφέρει την αντιστοιχία επιπέδων και τάξεων (φροντιστηριακών και του σχολείου) στα Αγγλικά; Παρατηρώ κάποιες διαφορές μεταξύ των διαφόρων εκδοτικών οίκων σχετικά με αυτό το θέμα. ΟΚ. Το Β2 είναι το Lower αλλά τα Β2.1, Β2.2 που έχουν κάποιες εταιρείες σε ποιες ακριβώς τάξεις αντιστοιχούν; Ενώ άλλες έχουν απλά π.χ. Β1, Β1+, Β2 και είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα. Aν και κατά τη γνώμη μου, είναι πολύ λεπτές οι διαφορές μεταξύ των βιβλίων τους αυτών και το βιβλίο πρέπει να επιλέγεται με βάση τις δυνατότητες και αδυναμίες του μαθητή ακόμη κι αν ο στόχος είναι συγκεκριμένος (χωρίς μεγάλες παρεκκλίσεις βέβαια, π.χ. να μην τον στέλνεις για Lower με βιβλίο για C' Class (το έχω δει κι αυτό).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.