*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 760381 φορές)

ntani80 και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1792 στις: Απρίλιος 29, 2015, 11:07:15 πμ »
To γνωρίζω κι από ό,τι ξέρω ο συγκεκριμένος εκδοτικός (Archer πια) δίνει δωρεάν το υλικό του καθηγητή. Βγαίνει όμως ακόμη το βιβλίο αυτό; Θα σου πρότεινα να δεις και πιο φρέσκες ιδέες για Pre-junior.

Tι εννοείς όταν λες για μικρό διάστημα πριν την Junior A; Αν δεν πρόκειται να κάνετε όλη τη χρονιά, μήπως να μην αγόραζε ο μαθητής βιβλία αν δεν προλάβουν να τελειώσουν; Σε τέτοιες δύσκολες οικονομικά εποχές αυτά πρέπει να τα σκεφτόμαστε. Αν είναι για λίγο καιρό, παίξτε στα Αγγλικά, μάθετε λεξούλες από παραμυθάκια, ακούστε και μάθετε τραγουδάκια, παίξτε online games στο Διαδίκτυο, κατέβασέ του από εκπαιδευτικά sites υλικό.
Μερικές ιδέες... Εσύ που ξέρεις καλύτερα την περίπτωση αποφασίζεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:31 »

Αποσυνδεδεμένος Anst27_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1793 στις: Απρίλιος 29, 2015, 11:45:23 πμ »
Καλημέρα!  :) Το παιδάκι είναι όντως μικρό, θα πάει πρώτη δημοτικού και θα ήθελα να ξεκινήσει τα αγγλικά σαν παιχνίδι με ανάλογες δραστηριότητες έτσι ώστε να περνά όμορφα η ώρα του μαθαίνοντας παράλληλα. Να μην αρχίσει, δηλαδή, κατευθείαν κάποιο βιβλίο και πιεστεί. Και δεν σκεφτόμουν να πάρει αυτό κάποιο βιβλίο αλλά να βρω εγώ για να πάρω ιδέες.. Υπάρχουν σχετικά εγκεκριμένα βιβλία ή sites για μια τέτοια περίπτωση, γιατί στο ίντερνετ είναι λίγο αχανής η κατάσταση...

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1794 στις: Απρίλιος 29, 2015, 12:33:28 μμ »
Αν εννοείς ότι από Σεπτέμβρη θα αρχίσει το Δημοτικό και θέλει να ξεκινήσει και την ξένη γλώσσα, τότε καλό θα ήταν να πάρει ένα διδακτικό πακέτο για Pre-junior το οποίο και φυσικά θα εμπλουτίζεις εσύ με δικό σου υλικό. Δε θα πιεστεί, δε θα του δίνεις δουλειά για το σπίτι. Και τα περισσότερα πια βιβλία έχουν πολύ καλά e-books για τα οποία τα παιδιά τρελαίνονται και χρησιμοποιώντας τα στον ελεύθερο χρόνο τους κατακτούν τη γνώση.

Δυστυχώς, δεν έχω τώρα το χρόνο να σου γράψω εκπαιδευτικά sites αλλά με μια αναζήτηση θα βρεις πολλά. Αξιολογότατο είναι και του British Council που έχει πολλά παιχνίδια και δραστηριότητες. Μπορείς να πάρεις πολλές ιδέες και από το site του υπουργείου Παιδείας που έχει τα σχετικά με τη διδασκαλία Αγγλικών στις 2 πρώτες τάξεις του Δημοτικού. Αν δε θες βιβλίο, είναι κι αυτό μια λύση.

Αποσυνδεδεμένος Anst27_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1795 στις: Απρίλιος 29, 2015, 12:47:07 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! :D :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:31 »

Αποσυνδεδεμένος melinaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1796 στις: Μάιος 14, 2015, 09:57:51 πμ »
Μου έχουν ζητήσει οι γονείς ενός μαθητή να κάνει τις Α+Β senior τάξεις μαζί. Είναι εφικτό; Κι αν ναι ποιά βιβλία προτείνετε; Το παιδί θα πάει 4η δημοτικού και κάναμε το One year course Smileys φέτος, το οποίο βγήκε άνετα.

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1797 στις: Μάιος 14, 2015, 11:11:20 μμ »
Μου έχουν ζητήσει οι γονείς ενός μαθητή να κάνει τις Α+Β senior τάξεις μαζί. Είναι εφικτό; Κι αν ναι ποιά βιβλία προτείνετε; Το παιδί θα πάει 4η δημοτικού και κάναμε το One year course Smileys φέτος, το οποίο βγήκε άνετα.

Μπορείς να συνεχίσεις με i5 από express, που καλύπτει Α1 σε ένα βιβλίο.

Αποσυνδεδεμένος chrysalask

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1798 στις: Μάιος 15, 2015, 10:03:04 πμ »
καλημερα. ποια η γνωμη σας για το full blast 1;

επισης, θα αναλαβω απο Σεπτεμβρη ενα κοριτσακι που ολοκληρωνει φετος την Junior A με το Top Team A απο Burlington αλλα ειναι ιδιαιτερα καλη οποτε σκεφτομαι να την προχωρησω λιγο πιο γρηγορα. Υπαρχει βιβλιο που να καλυπτει οτι δεν εχει κανει στη Junior B και να μπουμε στη Senior A;Ούτως ή άλλως στη Senior A επαναλαμβάνουμε οτι εχουμε μαθει στις πρωτες ταξεις. Καμια αποψη για τα ερωτηματα μου;

Αποσυνδεδεμένος elli_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1799 στις: Μάιος 19, 2015, 12:06:47 μμ »
Καλημέρα!Εχω δουλέψει το full blast 3.Πολύ ωραία βιβλία,επικοινωνιακά με ωραια κειμενα reading που δίνουν εμφαση στα skills.Η γραμματική τους δεν μου αρεσε μονο.Χρησιμοποιούσα το grammar  our world απο burlington

Αποσυνδεδεμένος elli_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1800 στις: Μάιος 19, 2015, 12:12:11 μμ »
Μια και μιλαμε για a senior τι coursebook προτεινετε για παιδακι Δ δημοτικού,9 χρονών που το Σεπτέμβρη ξεκινάει την Α?Ειναι καλος μαθητης και του αρεσουν πολυ τα αθληματα.Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος iobaka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1801 στις: Μάιος 20, 2015, 10:43:41 πμ »
Θα σου πρότεινα το Our World από Burlington. Είναι πολύ ενδιαφέρον στους μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1802 στις: Μάιος 20, 2015, 11:23:15 πμ »
εγω τελικα "αγαπησα" express! ναι εγινε και αυτο φετος  ;D ειχα δουλεψει παλαιοτερα spark σε τμημα και τα σιχτιριζα καθε μερα. φετος με access παλι σε τμημα πολυυυυ καλυτερα. βοηθησε ισως βεβαια οτι ειχα περισσοτερες ωρες/βδομαδα κ μικροτερο τμημα αλλα πραγματικα εκανα παραλληλα το burlington σε ιδιαιτερο και μου φαινοταν τοσο φτωχο το βιβλιο.
οποτε εχω στο μυαλο μου απο σεπτεμβρη να εφαρμοσω παντου express.

επισης μου αρεσε πολυ και συνεχιζω να χρησιμοποιω για exam skills τοNEW ECCE-FCE SKILLS:SPEAKING,LISTENING,WRITING PLUS - GRIVAS, δουλευοντας το επιλεκτικα αναλογα με ποια πιστοποιηση στοχευει ο μαθητης.

Αποσυνδεδεμένος elli_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1803 στις: Μάιος 20, 2015, 05:04:24 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!Το χω δουλέψει το our world και μου αρεσε.Απλά επειδή είναι 9 χρονών το παιδάκι και θα ναι A senior σκεφτόμουν κάτι με ιστοριούλα που να συνεχίζεται στα κεφάλαια.Κάτι σαν το here we go αλλά πιο απαιτητικό!Δουλεύαμε φέτος το the cat is back one year course κι ειχε ξετρελαθει!

Αποσυνδεδεμένος vasbaka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1804 στις: Μάιος 20, 2015, 10:11:03 μμ »
Τι θα προτεινατε για πολυ δυνατο μαθητη που μολις τελειωσε την a senior και οι γονεις θελουν να κανει b και c senior σε μια χρονια;

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1805 στις: Μάιος 20, 2015, 11:41:11 μμ »
θα προτεινα να χαλαρωσουν αυτοι οι γονεις!!!!!!!!!!

sorry κιολας ρε παιδια αλλα αυτο ειναι δουλεια του καθηγητη να το κρινει!

τωρα οκ αν ειναι καλος ο μαθητης σου μπορει να βγαλει κ 2 χρονιες σε μια εντατικα..
διαφορετικα αν οι γονεις το προτεινουν για να μειωσουν τα χρονια θα προτεινα η εξτρα καλοκαιρινα η εξτρα ωρες
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159420
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 189
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 208
Σύνολο: 225

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.