*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 761716 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Augustine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
  • English Lit. student, Speaks Russian&French
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1876 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 01:30:06 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Μόλις γράφτηκα στο φόρουμ που τυχάια το βρήκα και θα αναζητώ απεγνωσμένα συμβουλές για να διαλέξω βιβλία για pre-lower. Ένα παιδάκι που γενικά δεν αγαπάει τόσο τα αγγλικά και με κενά από την d class, θέλει να συνεχίσει για pre-lower. Μιας και δεν έχω διδάξει ξανά κανονική τάξη, τα ερωτημάτα μου είναι τα εξής:
1. Αν χρειάζεται να του κάνω ξανά την d (κάτι που δεν νομίζω ότι πρέπει, γιατί εντάξει δεν γίνεται να του αναπληρώνω τα κενά κατα τη διάρκεια του χρόνου;)
2. Ποια βιβλία θα μου προτείνατε; Για παράδειγμα, είχα δουλέψει παλιά με ένα παιδάκι για να του κάνω απλά επανάληψη στην γραμματική και είχε το Access, που προσωπικά μου φάνηκε λίγο δύσκολο και απαιτητικό. Επίσης ξέρω από την αδερφή μου ότι τα Wishes είναι πολύ δύσκολο όπως και τα Choices. Υπόψην μου έχω την γραμματική του Griva-- Grammar Steps που αν και ξέρω οτι είναι γενικά ζόρικη, την είχα εγώ παλιά και πραγματικά μου άρεσε πολύ γιατί κάλυπτε επαρκώς όλα τα θέματα και αν θυμάμαι καλά είχε Phrasal verbs. Στην προσωπική μου συλλογή από βιβλία teacher's έχω τη γραμματική Connect για β1 από την Burlington, το coursebook και workbook English Download από την Hamilton και το Flash του Andrew Betsis για Β1.
Ειλικρινά είμαι σε έκτακτη ανάγκη για συμβουλές μιας και άμεσα πρέπει να ξεκινήσουμε και δεν έχω αποφασίσει ακόμα τα βιβλία του παιδιού! Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να έχω σύντομα απαντήσεις!
"We are such stuff
As dreams are made on; and our little life
Is rounded with a sleep."
~W. Shakespeare, The Tempest

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:06 »

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1877 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 12:35:46 πμ »
Καλησπέρα σε όλους! Μόλις γράφτηκα στο φόρουμ που τυχάια το βρήκα και θα αναζητώ απεγνωσμένα συμβουλές για να διαλέξω βιβλία για pre-lower. Ένα παιδάκι που γενικά δεν αγαπάει τόσο τα αγγλικά και με κενά από την d class, θέλει να συνεχίσει για pre-lower. Μιας και δεν έχω διδάξει ξανά κανονική τάξη, τα ερωτημάτα μου είναι τα εξής:
1. Αν χρειάζεται να του κάνω ξανά την d (κάτι που δεν νομίζω ότι πρέπει, γιατί εντάξει δεν γίνεται να του αναπληρώνω τα κενά κατα τη διάρκεια του χρόνου;)
2. Ποια βιβλία θα μου προτείνατε; Για παράδειγμα, είχα δουλέψει παλιά με ένα παιδάκι για να του κάνω απλά επανάληψη στην γραμματική και είχε το Access, που προσωπικά μου φάνηκε λίγο δύσκολο και απαιτητικό. Επίσης ξέρω από την αδερφή μου ότι τα Wishes είναι πολύ δύσκολο όπως και τα Choices. Υπόψην μου έχω την γραμματική του Griva-- Grammar Steps που αν και ξέρω οτι είναι γενικά ζόρικη, την είχα εγώ παλιά και πραγματικά μου άρεσε πολύ γιατί κάλυπτε επαρκώς όλα τα θέματα και αν θυμάμαι καλά είχε Phrasal verbs. Στην προσωπική μου συλλογή από βιβλία teacher's έχω τη γραμματική Connect για β1 από την Burlington, το coursebook και workbook English Download από την Hamilton και το Flash του Andrew Betsis για Β1.
Ειλικρινά είμαι σε έκτακτη ανάγκη για συμβουλές μιας και άμεσα πρέπει να ξεκινήσουμε και δεν έχω αποφασίσει ακόμα τα βιβλία του παιδιού! Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να έχω σύντομα απαντήσεις!

I like B1 από super course, που καλύπτει D και E. Το κάνω κι εγώ σε κοριτσάκι που επίσης δε θέλει τα αγγλικά και πάμε πολύ καλά. Τα βιβλία θα τα πάρεις από τον εκδοτικό οίκο και του καθηγητή είναι δωρεάν. Μπορείς να τους πάρεις και τηλέφωνο να σου λύσουν τυχόν απορίες, τα κορίτσια είναι πολύ εξυπηρετικά.

Αποσυνδεδεμένος lioumba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1878 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 08:54:28 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!θα ήθελα τη βοήθειά σας..ανέλαβα φέτος μια μαθήτρια Ε΄δημοτικού που έκανε 2 χρόνια ιδιαίτερα και είναι από τον Ιανουάριο στην Α class.Από γραμματική έκανε το Grammarway 1 και μια σειρά Cosmic Kids 1 (st.book,companion k workbook) τα οποία δεν έχει τελειώσει. Γενικά η μαθήτρια είναι λίγο τεμπέλα και δε βασίζομαι να συνεχίσω τα βιβλία αυτά και να περάσουμε στη D. Επειδή δεν έχω πολλή εμπειρία θα ήθελα τη γνώμη σας για το πώς να προχωρήσω..Σκέφτηκα να κάνουμε μια επανάληψη με ασκήσεις από Oxford Heroes 1 Workbook που έχω κ παράλληλα να προχωράμε στο Grammarway (το οποίο έχω διδαχτεί κ γω κ θεωρώ πολύ καλή γραμματική). :-\ :-\ Τι λέτε;;

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1879 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 10:38:33 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!θα ήθελα τη βοήθειά σας..ανέλαβα φέτος μια μαθήτρια Ε΄δημοτικού που έκανε 2 χρόνια ιδιαίτερα και είναι από τον Ιανουάριο στην Α class.Από γραμματική έκανε το Grammarway 1 και μια σειρά Cosmic Kids 1 (st.book,companion k workbook) τα οποία δεν έχει τελειώσει. Γενικά η μαθήτρια είναι λίγο τεμπέλα και δε βασίζομαι να συνεχίσω τα βιβλία αυτά και να περάσουμε στη D. Επειδή δεν έχω πολλή εμπειρία θα ήθελα τη γνώμη σας για το πώς να προχωρήσω..Σκέφτηκα να κάνουμε μια επανάληψη με ασκήσεις από Oxford Heroes 1 Workbook που έχω κ παράλληλα να προχωράμε στο Grammarway (το οποίο έχω διδαχτεί κ γω κ θεωρώ πολύ καλή γραμματική). :-\ :-\ Τι λέτε;;

Από την Α πώς θα πάτε στη D και ειδικά από τη στιγμή που δεν έχει τελειώσει την Α;;;; Τα cosmic kids είναι καταπληκτικά βιβλία, αλλά δεν απευθύνονται σε τεμπελάκους, οπότε κάνε ή burlington ή κάποια άλλη σειρά που έχεις δουλέψει και τη θεωρείς βατή, με την προϋπόθεση ότι θα τελειώσετε την Α. Η Grammarway επίσης καταπληκτική γραμματική, αλλά ΔΕΝ απευθύνεται σε μαθητές με το προφίλ της δικιάς σου, είναι για δυνατούς μαθητές και σε καμία περίπτωση δε θα το έκανα σε μαθητή που δε θέλει πολλά-πολλά με το διάβασμα. Δες κάτι σε Grammalysis από super course. Βέβαια, εσύ τους ξέρεις καλύτερα τους μαθητές σου, αλλά είναι ρίσκο να τη ρίξεις στα βαθιά με δυνατά βιβλία, γιατί το πιο πιθανό είναι να πνιγεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:06 »

Αποσυνδεδεμένος lioumba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1880 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 09:39:39 πμ »
Από την Α πώς θα πάτε στη D και ειδικά από τη στιγμή που δεν έχει τελειώσει την Α;;;; Τα cosmic kids είναι καταπληκτικά βιβλία, αλλά δεν απευθύνονται σε τεμπελάκους, οπότε κάνε ή burlington ή κάποια άλλη σειρά που έχεις δουλέψει και τη θεωρείς βατή, με την προϋπόθεση ότι θα τελειώσετε την Α. Η Grammarway επίσης καταπληκτική γραμματική, αλλά ΔΕΝ απευθύνεται σε μαθητές με το προφίλ της δικιάς σου, είναι για δυνατούς μαθητές και σε καμία περίπτωση δε θα το έκανα σε μαθητή που δε θέλει πολλά-πολλά με το διάβασμα. Δες κάτι σε Grammalysis από super course. Βέβαια, εσύ τους ξέρεις καλύτερα τους μαθητές σου, αλλά είναι ρίσκο να τη ρίξεις στα βαθιά με δυνατά βιβλία, γιατί το πιο πιθανό είναι να πνιγεί.
Sorry... B senior ήθελα να γράψω όχι D :o Η μαθήτρια είναι πολύ έξυπνη αλλά τεμπέλιαζε με την άλλη δασκάλα και θεώρησαν ότι ίσως έφταιγε το στυλ μαθήματος. Κ γω θεωρώ πολύ καλή τη Grammarway,μου αρέσει πολύ το στυλ των ασκήσεων αλλά τα cosmic kids απ ότι κατάλαβα δεν αρέσουν και στη μαθήτρια.Μάλλον θα τελειώσουμε αυτά και θα συνεχίσω με Heroes 2 αφού ελέγξουμε με τεστάκια τις γνώσεις ως τώρα.Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! :) :)

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1881 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 01:16:01 μμ »
κανω τα   Ι5 3 με μια μαθητρια μου...ειναι ομως ιδιατερα αδυναμη στην εκθεση και τα προφορικα..

γενικα ειναι ρτεμπελα..δεν της αρεσει το διαβασμα και τα θεωρει τα αγγλικα λιγο παραπανισια..

τι βιβλιο μπορουμε να κανουμε εξτρα για να βελτισει την παραγωγη λογου?
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος pppff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1882 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 03:00:39 μμ »
σαν συνοδευτικο βιβλιο για τις δεξιοτητες μου αρεσει το Let's speak, listen and write του Γριβα
ειναι σειρα για διαφορα επιπεδα
πηγαινε αν μπορεις σε ενα βιβλιοπωλειο (ή αν το βρεις αλλου) να το ξεφυλλισεις να δεις αν σου κανει  ;)
σιγουρα θα υπαρχουν και αλλα βιβλια  :)

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1883 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 11:09:28 μμ »
ευχαριστω πολυ!

κανω το let's write  5 κ ειμαι πολυ ικανοποιημενη..

για χαμηλοτερο επιπεδο ομως δεν το εχω ψαξει... πηγαινει βημα βημα?
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος pppff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1884 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 11:18:01 μμ »
εγω κανω μεχρι το 3 στο φροντιστηριο
το 1 (a senior) και το 2 ( b senior) ειναι βατα
ισως στο 3 (c senior) γινεται λιγο αποτομα η μεταβαση επειδη εχει αλλη δομη
στο 1 και στο 2 το 1 κεφαλαιο χωριζεται σε 1a και 1b
ενω το 3 ειναι μονοκοματο με πιο "ψαγμενες" και "μεγαλιστικες" ασκησεις
για να συνηθιζουν την νοοτροπια και ιδιως τη δομη της εκθεσης
αλλα αμα περασει η "ψυχρολουσια" του πρωτου κεφαλαιου, τοτε θα κυλαει πιο ευκολα
προσωπικη γνωμη παντα  :)

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1885 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 11:54:21 μμ »
ευχαριστω πολυ!
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1886 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 03:25:02 μμ »
Εγώ δουλεύω το New Plus απο mmpublications και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Αν θέλεις κοίταξέ το κι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1887 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 10:18:40 μμ »
thanks! ;)
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος DaphneP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1888 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 12:06:54 μμ »
Καλη, βροχερη μερα!
Θα ηθελα κι εγω να υποβαλλω μια ερωτηση...
Σε παιδακι που τελειωνει τωρα την A Junior και ειναι Δ Δημοτικου, με τι προτεινετε να συνεχισω? Ο μαθητης ειναι ιδιαιτερα εξυπνος, τα πιανει γρηγορα και θελω κατι απαιτητικο για να τον 'τσιγκλαει'.
Για να ακουσω γνωμες! :-)

Αποσυνδεδεμένος marina10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1889 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 01:40:31 μμ »
Καλησπερα!
Θα ηθελα την βοηθεια σας...
μου ζητηθηκε να αναλαβω ενα ιδιαιτερο σε ενηλικη που εχει λιγες γνωσεις αγγλικων και επειδη θελει να μετακομισει στο εξωτερικο,
ενδιαφερεται για εντατικα μαθηματα με εμφαση στα προφορικα και στην γραμματικη.
Ποιο βιβλιο αγγλικων θα ταιριαζε για την περιπτωση νομιζετε;
Οι εξετασεις για την αποκτηση καποιου πτυχιου δεν την ενδιαφερουν.
Ευχαριστω πολυ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.