*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 756859 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aieg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1918 στις: Ιούνιος 29, 2016, 10:57:36 πμ »
θα είναι αρκετό αλλά θα πάρει αρκετό χρόνο και φυσικά πολλά practise tests

επειδή 1η φορά κάνω CPE συγγνώμη για τις τόσες ερωτησεις! επειδη και εμενα με ενδιαφερει να γινουν πολλα practice tests και δε ξερω αν θα προλαβω, σκεφτομουν να κανουμε το coursebook και το λεξιλογιο, να του δίνω εγω σημειώσεις σε γραμματική και έκθεση (απο mastermind και successful writing) και αυτός να τις έχει γραμμένες σε τετράδιο και να δίνω κάποιες δικές μου ασκήσεις ώστε να κερδίσουμε χρόνο για να περάσουμε γρήγορα στα practice tests. Είναι καλό αυτο ή μήπως θα χρειαστεί να κάνουμε και τα βιβλία έκεθσης και γραμματικής κανονικα; Και πάλι συγγνώμη για το αν σε κουρασα με τις τοσες ερωτησεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:51 »

Αποσυνδεδεμένος sophimo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1919 στις: Ιούλιος 04, 2016, 02:05:02 μμ »
Γεια σας! Καινούρια στο forum αλλά και στη διδασκαλία αγγλικών... Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τι βιβλία να κάνω στο μαθητή μου πρώτης λυκείου με τον οποίο πάμε φέτος για lower -είτε FCE είτε ECCE, θα το δούμε στην πορεία.. Τον πήρα πέρυσι με πάρα πολλά κενά και μια μικρή (?) άρνηση για διάβασμα, αλλά στην πορεία το στρώσαμε και με χαρά βλέπω πως φέτος το έχει πάρει πολύ πιο ζεστά και τα κενά έχουν καλυφθεί σε μεγάλο βαθμό. Θα έλεγα λοιπόν πως πλέον είναι καλός, συνεργάσιμος και γενικά τραβάει. Μόλις τελειώσαμε το Real English B1της Burlington, το οποίο το κάναμε υπερ- αναλυτικά και βλέπω πως έχει εμπεδώσει την ύλη (λεξιλόγιο, γραμματική). Σκεφτόμουν να συνεχίσω την ίδια σειρά μιας και πέρυσι ένιωθα πολύ καλυμμένη κι επίσης το βιβλίο άρεσε στο μαθητη, αλλά ξεφυλλίζοντας το Real English B1+ και B2 διαπιστώνω πως σε μεγάλο βαθμό επαναλαμβάνεται η ύλη (πχ. το λεξιλόγιο κινείται στα ίδια πάνω κάτω) και δεν νιώθω πως θα εμπλουτίσουμε ιδιαίτερα το επίπεδό μας. Οπότε ζητάω κάτι πιο απαιτητικό, κάτι διαφορετικό.. Δεκτές επίσης προτάσεις για να ενισχύσουμε το writing, καθότι φέτος κάναμε μόνο ότι προέβλεπε το Real English και τώρα θέλω κάτι έξτρα. Οσο για γραμματική, τελειώσαμε το grammar book της σειράς, αρκετά καλό και με appendix της ύλης στα ελληνικά, καλή οργάνωση και ασκήσεις. Σκεφτόμουν να πάμε τώρα στο Mastering Use of English της Burlington, το οποίο έχει την ίδια δομή της παλιας γραμματικής μας αλλά είναι κάπως πιο εμπλουτισμένο (όχι τόσο σε θεωρία όσο σε επίπεδο ασκήσεων). Μου είπαν πρόσφατα όμως και για το Grammar Way 4 από Express Publishing.Έχει κάποιος άποψη σχετικά με το ποιο είναι καλύτερο; Επίσης, μήπως να μην κάνω course book από συγκεκριμένη σειρά και να κάνω μόνο practice tests και ξεχωριστά βιβλίο γραμματικής, writing & listening; Κάθε πρόταση είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη γιατί οι επιλογές είναι τόσο πολλές κι έχω λίγο (?)πελαγώσει..Τέλος, συγνωμη για το μέγεθος του κειμένου...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2016, 02:28:27 μμ από sophimo »

Αποσυνδεδεμένος sophimo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1920 στις: Ιούλιος 04, 2016, 02:08:39 μμ »
Γεια σας! Καινούρια στο forum αλλά και στη διδασκαλία αγγλικών... Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τι βιβλία να κάνω στο μαθητή μου πρώτης λυκείου με τον οποίο πάμε φέτος για lower -είτε FCE είτε ECCE, θα το δούμε στην πορεία.. Τον πήρα πέρυσι με πάρα πολλά κενά και μια μικρή (?) άρνηση για διάβασμα, αλλά στην πορεία το στρώσαμε και με χαρά βλέπω πως φέτος το έχει πάρει πολύ πιο ζεστά και τα κενά έχουν καλυφθεί σε μεγάλο βαθμό. Θα έλεγα λοιπόν πως πλέον είναι καλός, συνεργάσιμος και γενικά τραβάει. Μόλις τελειώσαμε το Real English B1της Burlington, το οποίο το κάναμε υπερ- αναλυτικά και βλέπω πως έχει εμπεδώσει την ύλη 9λεξιλόγιο, γραμματική). Σκεφτόμουν να συνεχίσω την ίδια σειρά μιας και πέρυσι ένιωθα πολύ καλυμμένη κι επίσης το βιβλίο άρεσε στο μαθητη, αλλά ξεφυλλίζοντας το Real English B1+ και B2 διαπιστώνω πως σε μεγάλο βαθμό επαναλαμβάνεται η ύλη (πχ. το λεξιλόγιο κινείται στα ίδια πάνω κάτω) και δεν νιώθω πως θα εμπλουτίσουμε ιδιαίτερα το επίπεδό μας. Οπότε ζητάω κάτι πιο απαιτητικό, κάτι διαφορετικό.. Δεκτές επίσης προτάσεις για να ενισχύσουμε το writing, καθότι φέτος κάναμε μόνο ότι προέβλεπε το Real English και τώρα θέλω κάτι έξτρα. Οσο για γραμματική, τελειώσαμε το grammar book της σειράς, αρκετά καλό και με appendix της ύλης στα ελληνικά, καλή οργάνωση και ασκήσεις. Σκεφτόμουν να πάμε τώρα στο Mastering Use of English της Burlington, το οποίο έχει την ίδια δομή της παλιας γραμματικής μας αλλά είναι κάπως πιο εμπλουτισμένο (όχι τόσο σε θεωρία όσο σε επίπεδο ασκήσεων). Μου είπαν πρόσφατα όμως και για το Grammar Way 4 από Express Publishing.Έχει κάποιος άποψη σχετικά με το ποιο είναι καλύτερο; Επίσης, μήπως να μην κάνω course book από συγκεκριμένη σειρά και να κάνω μόνο practice tests και ξεχωριστά βιβλίο γραμματικής, writing & listening; Κάθε πρόταση είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη γιατί οι επιλογές είναι τόσο πολλές κι έχω λίγο (?)πελαγώσει..Τέλος, συγνωμη για το μέγεθος του κειμένου...

Αποσυνδεδεμένος Aieg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1921 στις: Ιούλιος 04, 2016, 05:07:38 μμ »
Γεια σας! Καινούρια στο forum αλλά και στη διδασκαλία αγγλικών... Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τι βιβλία να κάνω στο μαθητή μου πρώτης λυκείου με τον οποίο πάμε φέτος για lower -είτε FCE είτε ECCE, θα το δούμε στην πορεία.. Τον πήρα πέρυσι με πάρα πολλά κενά και μια μικρή (?) άρνηση για διάβασμα, αλλά στην πορεία το στρώσαμε και με χαρά βλέπω πως φέτος το έχει πάρει πολύ πιο ζεστά και τα κενά έχουν καλυφθεί σε μεγάλο βαθμό. Θα έλεγα λοιπόν πως πλέον είναι καλός, συνεργάσιμος και γενικά τραβάει. Μόλις τελειώσαμε το Real English B1της Burlington, το οποίο το κάναμε υπερ- αναλυτικά και βλέπω πως έχει εμπεδώσει την ύλη 9λεξιλόγιο, γραμματική). Σκεφτόμουν να συνεχίσω την ίδια σειρά μιας και πέρυσι ένιωθα πολύ καλυμμένη κι επίσης το βιβλίο άρεσε στο μαθητη, αλλά ξεφυλλίζοντας το Real English B1+ και B2 διαπιστώνω πως σε μεγάλο βαθμό επαναλαμβάνεται η ύλη (πχ. το λεξιλόγιο κινείται στα ίδια πάνω κάτω) και δεν νιώθω πως θα εμπλουτίσουμε ιδιαίτερα το επίπεδό μας. Οπότε ζητάω κάτι πιο απαιτητικό, κάτι διαφορετικό.. Δεκτές επίσης προτάσεις για να ενισχύσουμε το writing, καθότι φέτος κάναμε μόνο ότι προέβλεπε το Real English και τώρα θέλω κάτι έξτρα. Οσο για γραμματική, τελειώσαμε το grammar book της σειράς, αρκετά καλό και με appendix της ύλης στα ελληνικά, καλή οργάνωση και ασκήσεις. Σκεφτόμουν να πάμε τώρα στο Mastering Use of English της Burlington, το οποίο έχει την ίδια δομή της παλιας γραμματικής μας αλλά είναι κάπως πιο εμπλουτισμένο (όχι τόσο σε θεωρία όσο σε επίπεδο ασκήσεων). Μου είπαν πρόσφατα όμως και για το Grammar Way 4 από Express Publishing.Έχει κάποιος άποψη σχετικά με το ποιο είναι καλύτερο; Επίσης, μήπως να μην κάνω course book από συγκεκριμένη σειρά και να κάνω μόνο practice tests και ξεχωριστά βιβλίο γραμματικής, writing & listening; Κάθε πρόταση είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη γιατί οι επιλογές είναι τόσο πολλές κι έχω λίγο (?)πελαγώσει..Τέλος, συγνωμη για το μέγεθος του κειμένου...

Εγώ θα πρότεινα να κάνεις αρχικά coursebook και να συνεχίσεις μετά με practice tests. Ένα καλό coursebook είναι το On Screen b2+ αλλά και το upstream b2+ της Express Publishing. Έχουν πλούσιο λεξιλόγιο και πολλές ασκήσεις. Επίσης το Successful Wrting Upper Intermediate είναι πολύ καλό για έκθεση αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά έχω χρησιμοποιήσει το αντίστοιχο βιβλίο του proficiency και με κάλυψε πλήρως. Όσο για γραμματική για το βιβλίο της Burlington δεν έχω άποψη γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά το Grammarway είναι αρκετά καλό. Γενικά είμαι μεγάλος φαν της Express Publishing ειδικά για fce και cpe. Ό,τι άλλη απορρία θέλεις πες μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2016, 05:09:14 μμ από pll »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:51 »

Αποσυνδεδεμένος sophimo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1922 στις: Ιούλιος 06, 2016, 12:33:51 πμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ pll, τόσο για τις προτάσεις σου όσο και για την προθυμία σου να βοηθήσεις σε μελλοντικές μου απορίες! Επιφυλάσσομαι! ;)

Αποσυνδεδεμένος Μυρσίνη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1923 στις: Ιούλιος 10, 2016, 01:20:45 μμ »
Καλησπέρα! Έχω ένα κοριτσάκι, το οποίο άργησε να ξεκινήσει αγγλικά. Τον Σεπτέμβρη θα πάει Ε' Δημοτικού.
Την προηγούμενη χρονιά ξεκίνησε σε φροντιστήριο, στο οποίο της έδωσαν το Young Stars (MM) της junior A.
Η μαμά της θεώρησε ότι στο φροντιστήριο της καθυστερούσαν και μου ζήτησε να την αναλάβω. Αν και πιεσμένη χρονικά εγώ ξεκίνησα μαζί της 2 ώρες την εβδομάδα, τελειώσαμε το βιβλίο που είχε και το Πάσχα μπήκαμε μαζί στο Happy Kids για junior B (Grinas), το οποίο βρήκα πολύ ανώτερο. Η μικρή διαβάζει πολύ και είναι και ιδιαιτέρως εύστροφη.
Οπότε θα ήθελα να σας ρωτήσω τη γνώμη σας για το ποια βιβλίο είναι καλύτερα να επιλέξω, ώστε από Σεπτέμβρη μέχρι και του χρόνου τον Αύγουστο (θα κάνουμε καλοκαιρινά μαθήματα και του χρόνου) να βγάλουμε Α & Β senior. Συνοδευτικά, θα ήθελα και μια γερή γραμματική, γιατί την ενθουσιάζει και μαθαίνει πολύ γρήγορα. Επίσης, σκέφτομαι να εντάξω το Let's speak, listen and write το 1 (Grivas), εκτός αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο. Τέλος, θα ανεβάσω τις ώρες από 2 σε 3 εβδομαδιαίως, θέλω να πιστεύω ότι επαρκούν. Πώς το κρίνετε εσείς;

Αποσυνδεδεμένος alice90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1924 στις: Ιούλιος 14, 2016, 03:06:07 μμ »
Καλησπέρα!Κάνω ιδιαίτερα εδώ και 3 χρόνια αλλά φέτος είναι η πρώτη χρονιά που θα διδάξω E senior(pre lower)και θα ήθελα τη γνώμη σας ως προς τα βιβλία. Πέρσυ δεν χρειάστηκε να τη διδάξω καθώς ο μαθητής του επιπέδου ήταν πολύ καλός και έδωσε κατευθείαν για lower και μάλιστα κάνοντας μονάχα ractice tests.Για το μαθητή της E class έχω υπολογίσει 3 ώρες σπασμένες μέσα στην εβδομάδα!Πως σας φαίνονται?

Αποσυνδεδεμένος sgt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1925 στις: Ιούλιος 27, 2016, 12:13:44 μμ »
Γεια σας,κανω ιδιαιτερα αγγλικων εδω και 3 χρονια, απλα θα ηθελα να αλλαξω τα βιβλια στις ταξεις senior.Κανω τα access,ποια σειρα εχετε να μου προτεινετε;

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1926 στις: Ιούλιος 27, 2016, 04:08:05 μμ »
Καλησπέρα!Κάνω ιδιαίτερα εδώ και 3 χρόνια αλλά φέτος είναι η πρώτη χρονιά που θα διδάξω E senior(pre lower)και θα ήθελα τη γνώμη σας ως προς τα βιβλία. Πέρσυ δεν χρειάστηκε να τη διδάξω καθώς ο μαθητής του επιπέδου ήταν πολύ καλός και έδωσε κατευθείαν για lower και μάλιστα κάνοντας μονάχα ractice tests.Για το μαθητή της E class έχω υπολογίσει 3 ώρες σπασμένες μέσα στην εβδομάδα!Πως σας φαίνονται?
Για ριξε μια ματια στο Β1 for all της souper course ή το I like english B1 παλι souper course. Στο φροντιστηριο που δουλευω αυτα κανουν.

Αποσυνδεδεμένος iri_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1927 στις: Αύγουστος 25, 2016, 07:00:23 μμ »
Καλησπέρα σας!!! Έχω δυο μαθητές με τους οποίους πέρυσι δουλέψαμε το on screen b1+ και το its grammar time 4 απο express publishing. Ειναι καλοί μαθητές, μόνο ο ένας λίγο δυσκολεύεται στην έκθεση. Με τι θα προτείνατε να συνεχίσουμε για lower? Πιθανώς πάμε για Michigan, έχετε κάποια καλή σειρά να προτείνετε; Κάποια practice tests?
Thanks in advance!

Αποσυνδεδεμένος fraouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1928 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 10:06:40 πμ »
Καλημέρα σας

Μαθητής 14 ετών έχει αφήσει τα αγγλικά στη C Senior
Η μητέρα του με ενημέρωσε ότι είναι πολύ αδύναμος για C (ίσως είναι επιπέδου Β) και θέλει να τον αναλάβω
Πέρα από κάποιο τεστ που θα κάνει για να δω σε τι επίπεδο είναι, υπάρχει κάποιο βιβλίο που μπορώ να χρησιμοποιήσω για συνδυασμό 2 τάξεων?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1929 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 11:19:30 πμ »
Καλησπέρα σας!!! Έχω δυο μαθητές με τους οποίους πέρυσι δουλέψαμε το on screen b1+ και το its grammar time 4 απο express publishing. Ειναι καλοί μαθητές, μόνο ο ένας λίγο δυσκολεύεται στην έκθεση. Με τι θα προτείνατε να συνεχίσουμε για lower? Πιθανώς πάμε για Michigan, έχετε κάποια καλή σειρά να προτείνετε; Κάποια practice tests?
Thanks in advance!

αφου εχουν εξοικιωθει με express publishing και δεν εχουν δυσκολευτει τοτε stars and stripes δαγκωτο! ειδικα στο κομματι του writing ειναι πολυ κατατοπιστικο! στο θεμα του reading μονο δεν μου αρεσει τοσο...
practice tests ξεκινα με hau ή burlington (to 3) και μετα Kar (τσεκαρε μονο για λαθακια που δεν εντοπιστηκαν στο editing) ή αν εχεις χρονο το all star απο New Editions. 

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1930 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 11:34:22 πμ »
Παιδιά τα φώτας σας. Ένα παιδάκι με ειδικές δεξιότητες στο φιλικό μου περιβάλλον με παρακάλεσε να του ξεκινήσω τα βασικά στα αγγλικά. Δεν ξέρει τίποτα και τα οικονομικά, για να αποταθεί σε φροντιστήριο, δεν υπάρχουν. Φυσικά και δωρεάν θα του διδάξω τα βασικά. Αλλά με ποιά βιβλία να ξεκινήσω; Το πρόβλημα που αντιμετωπίζει είναι ότι δεν ακούει καλά(με ακουστικό) και μιλά δύσκολα και συχνά θέλει κόπο να τον καταλάβεις.Εγώ το κατορθώνω. Πάντως με μένα νιώθει οικειότητα και επειδή μένει δίπλα θέλω να τον βοηθήσω όσο μπορώ διότι θα έχω ελεύθερο χρόνο αναγκαστικά φέτος.Ακούω προτάσεις.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1931 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 03:59:16 μμ »
Παιδιά τα φώτας σας. Ένα παιδάκι με ειδικές δεξιότητες στο φιλικό μου περιβάλλον με παρακάλεσε να του ξεκινήσω τα βασικά στα αγγλικά. Δεν ξέρει τίποτα και τα οικονομικά, για να αποταθεί σε φροντιστήριο, δεν υπάρχουν. Φυσικά και δωρεάν θα του διδάξω τα βασικά. Αλλά με ποιά βιβλία να ξεκινήσω; Το πρόβλημα που αντιμετωπίζει είναι ότι δεν ακούει καλά(με ακουστικό) και μιλά δύσκολα και συχνά θέλει κόπο να τον καταλάβεις.Εγώ το κατορθώνω. Πάντως με μένα νιώθει οικειότητα και επειδή μένει δίπλα θέλω να τον βοηθήσω όσο μπορώ διότι θα έχω ελεύθερο χρόνο αναγκαστικά φέτος.Ακούω προτάσεις.

Εγώ προτάσεις δεν μπορώ να σου κάνω αλλά θα σου δώσω συγχαρητήρια για τη βοήθεια που είσαι έτοιμη να δώσεις στο παιδάκι.
 Και όσοι εφαρμόζουν το "κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό", κάποια στιγμή τους έρχεται πίσω αυτό το καλό...
Ειλικρινά, μπράβο σου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1157999
  • Σύνολο θεμάτων: 19192
  • Σε σύνδεση σήμερα: 451
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.