*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 758150 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pppff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1988 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 12:27:29 πμ »
γενικα εφικτο ειναι να κανεις 2 ταξεις σε 1
αλλα γι'αυτη την ηλικια, τεταρτη δημοτικου, B + C μαζι, προσωπικα δεν το βλεπω......
τωρα, αμα εχεις πεσει σε παιδι τζιμανι, Αινσταιν κτλ, τι να σου πω...
εσυ θα το κρινεις...

προσωπικη αποψη αυτη βεβαια
ας πουν ομως και οι υπολοιπα τι πιστευουν..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:22:42 »

Αποσυνδεδεμένος ErminaP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Hungry man, reach for the book: it is a weapon.
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1989 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 12:33:36 μμ »
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,μιας και είμαι καινούρια στην κοινότητα!  ;D

Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε και μένα;
Δεν μπορώ να αποφασίσω σε ποια βιβλία να καταλήξω για 2 μαθητές μου.Ο ένας τελείωσε Α junior και έχει καλές βάσεις αλλά είναι λίγο αδύναμος στο Reading και το Speaking.Σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω κάποιο βιβλίο Junior A + B για να γίνει και μια επανάληψη της περσινής ύλης. (συγκεκριμένα έκλινα προς Extra and friends της Express Publishing ή The Cat is Back της Burlington).Με τον άλλο μαθητή μου δουλέψαμε πέρσι το Oxford Heroes 1 της Oxford University Press αλλά δεν ολοκληρώσαμε τα 2 τελευταία βασικά κεφάλαια με Simple Past. Για φέτος έχω σχεδόν κατασταλάξει στα Hot Shots 2 της Hamilton House αλλά φοβάμαι, λόγω κενών, μήπως η μετάβαση δεν είναι ομαλή και δυσκολευτεί.
Τι βιβλία έχετε να προτείνετε εσείς ως καταλληλότερα για την κάθεπερίπτωση;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Γκρεμίσαμε το τείχος που ρημάζει τα φτερά μας
ο κρότος απ'τα κάγκελα επέφερε γιορτή,
ποτίσαμε το "bien más preciado es la libertad"
κι άνθισε μέσα απ' τις στάχτες μας η ζωή.

Αποσυνδεδεμένος iri_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1990 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 03:33:33 μμ »
Καλησπέρα παιδιά, τα φωτα σας χρειάζομαι!!!

Για ενηλίκους μεταξύ της σειράς Practical English for adults του Γριβα και English for adults απο Burlington ποια θα επιλέγατε; Έχει δουλέψει κάποιος μια απο αυτές;

Να προσθέσω πως πρόκειται για 2 ενηλίκους περίπου στα 30 που έχουν αρκετά κενά και θα χρειαστεί δουλίτσα και σε λεξιλόγιο και σε γραμματική αλλα λόγω φορτωμένου τους προγράμματος, προσανατολιζόμαστε σε ενα δίωρο την εβδομάδα. Τους ενδιαφέρει να καταλαβαίνουν και να επικοινωνούν, δεν σκοπεύουν να δώσουν για κάποιο πτυχίο (προς το παρόν τουλαχιστον :P )

Απο ενα απλό ξεφύλλισμα, κατάλαβα πως του Γριβα ειναι πιο " φορτωμένο" ( και σε ύλη και στην τιμή :-\) ενώ του Burlington πιο compact μου φάνηκε, πιο μικρό σε ύλη και πιο οικονομικό

Αποσυνδεδεμένος Kalkapen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1991 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 06:09:13 μμ »
Εγώ με ενήλικες πλέον δουλεύω το English File, Oxford University Press. Τα βιβλία απλά δεν υπάρχουν! Είναι απίστευτα ενδιαφέροντα και κάνουν το μάθημα πολύ ευχάριστο και για τους μαθητές και για εμάς! Κυρίως όμως εστιάζουν σε αυτό που ζητούν κυρίως οι ενήλικες, να καταλαβαίνουν και να μιλάνε. Βέβαια είναι αρκετά τσιμπημένες οι τιμές αλλά μπορείς να βρεις κάποια components πιο φτηνά. Στείλε μου pm αν θες να σου πω λεπτομέρειες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:22:42 »

Αποσυνδεδεμένος iri_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1992 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 07:31:28 μμ »
Εγώ με ενήλικες πλέον δουλεύω το English File, Oxford University Press. Τα βιβλία απλά δεν υπάρχουν! Είναι απίστευτα ενδιαφέροντα και κάνουν το μάθημα πολύ ευχάριστο και για τους μαθητές και για εμάς! Κυρίως όμως εστιάζουν σε αυτό που ζητούν κυρίως οι ενήλικες, να καταλαβαίνουν και να μιλάνε. Βέβαια είναι αρκετά τσιμπημένες οι τιμές αλλά μπορείς να βρεις κάποια components πιο φτηνά. Στείλε μου pm αν θες να σου πω λεπτομέρειες!


Σου έχω στείλει, ευχαριστώ!!! Δεν έχω ιδέα απο τη σειρά αυτή  :-\

rainbow74

  • Επισκέπτης
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1993 στις: Σεπτέμβριος 25, 2016, 02:39:16 μμ »
Καλησπέρα! Μήπως έχει κανείς κάποια γνώμη για coursebooks από Hillside Press για senior classes? Πιο συγκεκριμένα θα ήθελα να ξέρω για τη σειρά Free Wheelers, αν την έχει δουλέψει κανείς. Πώς σας φάνηκε; Συνήθως δουλεύω με burlington, αλλά σκεφτόμουν να δω και κάτι άλλο. Ευχαριστώ! :)

Αποσυνδεδεμένος joka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1994 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 09:24:09 πμ »
Kαλημέρα έχω χάσει το Teacher's Resource Pack CD-ROM από το Spin 3, θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να μου στείλει τα τεστ από τα πρώτα 2 units με την ελπίδα ότι θα το βρω;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2016, 09:27:01 πμ από joka »

Αποσυνδεδεμένος cookiedough

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1995 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 03:35:54 μμ »
Γεια! Θα ξεκινήσω μαθήματα σε ένα κοριτσάκι δευτέρας δημοτικού..ποιο βιβλίο μου προτείνετε;; πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να ξεκινήσουμε από την prejunior ή από την junior a; Προσωπικά, θα ήθελα να αρχίσω από την junior a αλλά φοβάμαι μήπως είναι πολύ απαιτητικό το επίπεδο. Ποια είναι η γνώμη σας;

Αποσυνδεδεμένος Oceanborn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1996 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 06:53:29 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και καλώς βρεθήκαμε! Έχω μία δυνατή μαθήτρια η οποία τελείωσε την D Senior (ακολουθήσαμε τη σειρά Spark) και ήρθε η στιγμή να επιλέξουμε βιβλία για pre-FCE. Σκεφτόμουν το Forum 1 ή το On Screen και να τα συνδυάσω με FCE Use of English 1. Ποια είναι η άποψή σας; Επιπλέον, θεωρώ περισσότερο από σημαντικό να κάνει εξάσκηση στο σύνολο της εξέτασης. Οπότε ποια σειρά από practice exam papers θα προτείνατε;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2016, 07:04:16 μμ από Oceanborn »

Αποσυνδεδεμένος nef16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1997 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 03:44:25 μμ »
καλησπερα σας φετος πρωτη χρονια θα κανω ιδιετερα σε πτυχιακες ταξεις για την lower class σκεφτομαι να κανω τα on screen b2 (express) μαζι με το grammar in focus b2 (grivas)+ past papers απο esb level 1 & ecce ενω για advance & prof. σκεφτομαι τα traveller c1+c2 αντιστοιχα (MM) και αντιστοιχου επιπεδου past papers οσο για την γραμματικη θα την γραφουν σε ενα τετραδιο και θα τους δινω και εγω φωτοτυπιες. Εχω ομως ενα μικρο θεματακι με τα writting books για c1+c2 διοτι αν και εχω παρει prof.(ποτε μου δεν εκανα την ταξη) και ειμαι τελειοφητη αγγλικης φιλολογιας και φιλοσοφιας του Cambridge university δεν εχω την παραμικρη ιδεα για αυτου του τυπου τα βιβλια μπορει καποιος να με βοηθησει;

Αποσυνδεδεμένος nef16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1998 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 03:58:12 μμ »
καλησπερα σας φετος πρωτη χρονια θα κανω ιδιετερα σε πτυχιακες ταξεις για την lower class σκεφτομαι να κανω τα on screen b2 (express) μαζι με το grammar in focus b2 (grivas)+ past papers απο esb level 1 & ecce ενω για advance & prof. σκεφτομαι τα traveller c1+c2 αντιστοιχα (MM) και αντιστοιχου επιπεδου past papers οσο για την γραμματικη θα την γραφουν σε ενα τετραδιο και θα τους δινω και εγω φωτοτυπιες. Εχω ομως ενα μικρο θεματακι με τα writting books για c1+c2 διοτι αν και εχω παρει prof.(ποτε μου δεν εκανα την ταξη) και ειμαι τελειοφοιτη αγγλικης φιλολογιας και φιλοσοφιας του Cambridge university δεν εχω την παραμικρη ιδεα για αυτου του τυπου τα βιβλια μπορει καποιος να με βοηθησει;

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1999 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 11:27:12 μμ »
Δεν νομίζω ότι είσαι έτοιμη να αναλάβεις τάξεις πτυχίου.

Αποσυνδεδεμένος Marirena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2000 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 07:33:32 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε? Για κορίτσι Α γυμνασίου, που έχει κάνει μόνο τα αγγλικά του σχολείου εως τώρα, μπήκε στο τμήμα των προχωρημένων και είναι άριστη μαθήτρια, επιμελής και πειθαρχημένη, ποιο coursebook θα προτείνατε? Επίσης, πέρα από βιβλία από που θα μου προτείνατε να αντλήσω extra υλικό μέσω διαδικτύου.  Θέλω πάντα να δίνω diverse material και να μην μένουμε σε ένα βιβλίο. Για γραμματική έχω αποφασίσει το Grammarway 3 ως βάση, πέρα από το extra υλικό. Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος joka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2001 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 07:55:39 μμ »
Θα ήθελα τη γνώμη σας για  coursebook C1  με προσανατολισμό στο ECPE. Είμαι ανάμεσα  στο New Trends (Burlington), Close up C1 και Life C1 (Cengage). Σας ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.