*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 758146 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mirella77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 Θέλω να φύγω, να πετάξω, να χαθώ...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #336 στις: Αύγουστος 26, 2010, 12:25:13 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι,

θα ήθελα κι εγώ τη γνώμη σας. Πέρυσι είχα αναλάβει έναν μαθητή (13 ετών) D class με τον οποίο κάναμε το Enterprise 4 (3 ώρες την εβδομάδα), φυσικά επειδή είχε απίστευτα πολλή ύλη, κάναμε επιλεγμένα πράγματα και καταφέραμε να το ολοκληρώσουμε. Με δυσκολία, ωστόσο, γιατί ο μικρός μόνο στα αγγλικά δεν είχε στο μυαλό του. Οι γονείς του θα ήθελα να έδινε για lower τον Μάιο, αλλά γενικά είναι συνεννοήσιμοι άνθρωποι, οπότε έλεγα να τους προτείνω να δώσει τον Δεκέμβριο. Θεωρώ ότι με το Upstream, το οποίο μου αρέσει πολύ, δεν θα τραβήξει ο συγκεκριμένος και σκεφτόμουν το Choices, το οποίο το είχα κάνει σε άλλη μαθήτρια στη D class και βγήκε πολύ άνετα (βέβαια, η συγκεκριμένη ήταν αστέρι). Έχω ακούσει καλά λόγια και για το result της Oxford, εσείς τι θα μου προτείνατε; Επίσης, θεωρώ ότι οι ώρες θα πρέπει να αυξηθούν σε 4 την εβδομάδα, αν και είμαι σίγουρη ότι θα ακούσω γκρίνιες μόλις το προτείνω :) Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:50:56 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #337 στις: Αύγουστος 26, 2010, 02:09:21 μμ »
Έχω 1 παιδί που έχει κανει τις junior και θέλει να κάνει Α senior σε ιδιαίτερο αφού με το φροντιστίριο ισχυρίζεται ότι δεν τα καταλαβαίνει.
Είδα το ace from space και είναι αρκετά καλό αλλα και τα adventures δεν είναι άσχημα.Ποιά βιβλία μου προτείνετε?

αχ οχι τα adventures.... ;D ok προσωπικη γνωμη αλλα ειναι τα πιο βαρετα κ κακοφτιαγμενα βιβλια (εννοω απο αποψης στησιματος, εικονων, φαινεται οτι ειναι παλιο)
θα μπορουσες να ριξεις μια ματια στα here we go - burlington, heroes - oxford, world wonders - longman (το εκανα στο φροντιστηριο πολυ βατο βιβλιο)


Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #338 στις: Αύγουστος 26, 2010, 02:17:10 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι,

θα ήθελα κι εγώ τη γνώμη σας. Πέρυσι είχα αναλάβει έναν μαθητή (13 ετών) D class με τον οποίο κάναμε το Enterprise 4 (3 ώρες την εβδομάδα), φυσικά επειδή είχε απίστευτα πολλή ύλη, κάναμε επιλεγμένα πράγματα και καταφέραμε να το ολοκληρώσουμε. Με δυσκολία, ωστόσο, γιατί ο μικρός μόνο στα αγγλικά δεν είχε στο μυαλό του. Οι γονείς του θα ήθελα να έδινε για lower τον Μάιο, αλλά γενικά είναι συνεννοήσιμοι άνθρωποι, οπότε έλεγα να τους προτείνω να δώσει τον Δεκέμβριο. Θεωρώ ότι με το Upstream, το οποίο μου αρέσει πολύ, δεν θα τραβήξει ο συγκεκριμένος και σκεφτόμουν το Choices, το οποίο το είχα κάνει σε άλλη μαθήτρια στη D class και βγήκε πολύ άνετα (βέβαια, η συγκεκριμένη ήταν αστέρι). Έχω ακούσει καλά λόγια και για το result της Oxford, εσείς τι θα μου προτείνατε; Επίσης, θεωρώ ότι οι ώρες θα πρέπει να αυξηθούν σε 4 την εβδομάδα, αν και είμαι σίγουρη ότι θα ακούσω γκρίνιες μόλις το προτείνω :) Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

ε καλα σιγουρα θελει 4 ωρες. ειμαι κ εγω στην ιδια φαση εγω εκανα το choices b2 αλλα, δεν ξερω αν ηταν κ η μαθητρια, βγηκε με πολυ κοπο απο σεπτεμβρη μεχρι γεναρη μαζι με το destination b2 (που δεν μου αρεσε ιδιαιτερα) για να δωσει τον μαη. οποτε ψαχνω παλι βιβλια για αυτο το επιπεδο αν κ δεν βλεπω κτ να με ενθουσιαζει. ειδικα για το use of english, γιατι  για το coursebook κ το result καλο μου φαινοταν κ το star and stripes (αποκλειστικα για ecce, αν κ χρειαζεται πολλες ωρες). 
αν βρεις κτ ενημερωσε με  :) δνε μπορω να παω κ στην εκθεση την κυριακη... :-\

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #339 στις: Αύγουστος 26, 2010, 04:50:01 μμ »
Πότε γίνεται η ετήσια έκθεση ξενόγλωσσου?Δεν μου ήρθε η πρόσκληση φέτος.Ας απαντήσει όποιος γνωρίζει.Στο Caravel ή στο Plaza?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:50:56 »

Αποσυνδεδεμένος dgoudela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #340 στις: Αύγουστος 26, 2010, 05:11:42 μμ »
Πότε γίνεται η ετήσια έκθεση ξενόγλωσσου?Δεν μου ήρθε η πρόσκληση φέτος.Ας απαντήσει όποιος γνωρίζει.Στο Caravel ή στο Plaza?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μπες στην διεύθυνση της διοργανώτριας.
http://www.ip-exhibitions.eu/

Θα βρεις και το πρόγραμμα των σεμιναρίων-ομιλιών.
Επίσης μπορείς να κάνεις online εγγραφή για να μην περιμένεις στην ουρά στο χώρο της έκθεσης.  ;)

Αποσυνδεδεμένος cp06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #341 στις: Αύγουστος 26, 2010, 05:12:33 μμ »
Ποια η γνώμη σας για το On Course 5 του Γρίβα? Σκέφτομαι να το ξεκινήσω με μέτριο μαθητή που θα δώσει του χρόνου Lower. Δεν το έχω ξαναδουλέψει και μπορώ να πώ οτι απο μια πρώτη ματιά που του έριξα μου άρεσε..  

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #342 στις: Αύγουστος 26, 2010, 05:14:20 μμ »
Ευχαριστώ dgoudela!
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος incognito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #343 στις: Αύγουστος 26, 2010, 05:59:34 μμ »
αχ οχι τα adventures.... ;D ok προσωπικη γνωμη αλλα ειναι τα πιο βαρετα κ κακοφτιαγμενα βιβλια (εννοω απο αποψης στησιματος, εικονων, φαινεται οτι ειναι παλιο)
θα μπορουσες να ριξεις μια ματια στα here we go - burlington, heroes - oxford, world wonders - longman (το εκανα στο φροντιστηριο πολυ βατο βιβλιο)


Είδα και τα here we go και μου φάνηκαν επίσης βατά.Όσο για το World wonders δεν μπορω να εκφρ'ασω γνώμη γιατι δεν τα έχω δει καθόλου.
Οκ ευχαριστω πολύ πάντως.

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #344 στις: Αύγουστος 26, 2010, 06:34:43 μμ »
συμφωνώ για τα adventures, έχει τόσο ωραία και καινούρια βιβλία στην αγορά. εύκολο είναι και το cool english από burlington και το access από express publishing. όσο για griva εγώ τον αποφεύγω γιατί είναι ακριβός και όταν πουλάει στους εκπαιδευτικούς και στους μαθητές, για να μη πω για την εμμονή του να γράφει το λεξιλόγιο με αλφαβητική σειρά ειδικά στα βιβλία για πτυχία

Αποσυνδεδεμένος helena86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #345 στις: Αύγουστος 26, 2010, 06:50:53 μμ »
Καλησπέρα. Γνωριζετε αν Μπουκουβάλας στέλνει σε καθηγητές και τα CD δωρεάν μαζι με τα βιβλία ή πρέπει να τα πληρώσω;

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #346 στις: Αύγουστος 26, 2010, 06:54:31 μμ »
Καλησπέρα. Γνωριζετε αν Μπουκουβάλας στέλνει σε καθηγητές και τα CD δωρεάν μαζι με τα βιβλία ή πρέπει να τα πληρώσω;

Τα στέλνει όλα δωρεάν και τα cd, ούτε έξοδα αποστολής δεν έχει (για Αθήνα τουλάχιστον). Εγώ παρήγγειλα πριν λίγες μέρες κ μου έστειλε κάποια practice tests για listening and speaking (3 βιβλία μαζί με 2 cd το καθένα, δηλ 6 cd).

Αποσυνδεδεμένος helena86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #347 στις: Αύγουστος 26, 2010, 06:55:24 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!!!!

Αποσυνδεδεμένος madeleine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #348 στις: Αύγουστος 28, 2010, 05:33:22 μμ »
Σας χαιρετω. ειμαι νεο μελος αν και παρακολουθω καιρο. θα σας ευγνωμονουσα αν μου λυνατε τις εξης αποριες:

-ενας μαθητης για ecce michigan,μετριος που δινει μαιο καλυπτεται απο την σειρα choises? αν οχι, ποιο βιβλιο να προμηθευτουμε συμπληρωματικα?

-οταν λετε οτι οι εκδοτικοι στελνουν δωρεαν τα βιβλια, ποια διαδικασια ακολουθειται, στελνουμε το πτυχιο μας για να βεβαιωσουμε πως ειμαστε δασκαλοι? η κατι αλλο?

ευχαριστω και καλως σας βρηκα.. καλη μας σχολικη χρονια..

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #349 στις: Αύγουστος 28, 2010, 06:18:56 μμ »
-οταν λετε οτι οι εκδοτικοι στελνουν δωρεαν τα βιβλια, ποια διαδικασια ακολουθειται, στελνουμε το πτυχιο μας για να βεβαιωσουμε πως ειμαστε δασκαλοι? η κατι αλλο?

Στέλνεις ένα μειλ ή παίρνεις τηλ και τους λες ότι κάνεις ιδιαίτερα αγγλικά και θέλεις κάποια sample copies για να τα χρησιμοποιήσεις με τους μαθητές σου. Συνήθως αν τους πείς ότι έχεις πολλούς μαθητές, σου στέλνουν κάτι παραπάνω. Απλά κάποιοι εκδοτικοί οίκοι θέλουν να τους πεις τον αριθμό από την άδεια διδασκαλίας που έχεις ή την επάρκεια και όλοι θέλουν ΑΦΜ και ΔΟΥ. Αναλυτικά:
Express Publishing, Grivas: θέλουν άδεια διδασκαλίας αλλιώς δεν στέλνουν.
Burlington: στέλνει 1-2 το χρόνο, χωρίς έξοδα αποστολής.
Litera-boukouvalas: στέλνουν όσα θες (μαζί με τα cd), χωρίς έξ. αποστ.
MM Publications: στέλνουν 2-3 το χρόνο, με έξοδα αποστολής περίπου 10 ευρώ.
Andrew Betsis: στέλνει αλλά τα πληρώνεις πολύ φθηνά, με έξοδα αποστ.
Pearson Longman: στέλνουν όλη τη σειρά απ'ότι ξέρω (μία φορά παρήγγειλα)
Oxford, supercourse, macmillan: δεν στέλνουν, αλλά κάνουν έκπτωση στα βιβλία δασκάλου. (για την oxford δν ειμαι σίγουρη)
Hillside Press: αγοράζεις τα βιβλία τους από βιβλιοπωλείο και λές ότι είσαι καθηγητρια και σου τα δίνουν πολύ φτηνά (σχεδόν όλα τα teacher's τους έχουν 6-7 ευρώ)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 343
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.