*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 761646 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1610 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 02:14:48 μμ »
αχ αυτα τα access! θα τα δουλεψω φετος σε φροντιστηριο, ναι ναι ακομα τα δουλευουν, το 2 και το 3 και εχω ηδη χαθει στην απειρη υλη και μυρια teacher's components.
οσοι το εχετε δουλεψει, θυμαστε σε ποσες ωρες βγαζατε καθε module? θα εχω 4 ωρες και προσπαθω να προγραμματισω υλη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:12:37 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1611 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 11:17:06 μμ »
Εκείνο που θυμάμαι είναι ότι πολλές σελίδες τις περνούσα στα ελαφρά  ;)

Ωραία βιβλία αλλά έχω την εντύπωση ότι απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό από αυτό της Ελλάδας.

Αποσυνδεδεμένος jene

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1612 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 07:12:37 μμ »
Kαλησπέρα κι από μένα! θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας, έχω ενα ιδιαίτερο μ ενα παιδάκι  στ δημοτικου το οποίο αντιμετωπίζει διάσπαση προσοχής. Αναρωτιέμαι αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο?  θα προτιμούσανα μην ειναι ιδιαίτερα πυκνογραμμένο. Ευχαριστω πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος akoun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1613 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 05:36:11 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με Dreamer!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:12:37 »

Αποσυνδεδεμένος akoun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1614 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 05:38:06 μμ »
Εγω δουλεύω Spark 1,2,3,4 και το writing του Griva.Είναι πιο βατη σειρα απο access και αρέσει.
Στην  γ δημοτικού για a-b junior προτείνω το Smileys a-b junior.Όλα express publishing .το μόνο αρνητικό η τσιμπημενη τιμή τους.προτιμήστε σειρές με ie book,ξεκουραζουν τον μαθητή και το μάθημα γίνεται παιχνίδι!
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση

Αποσυνδεδεμένος Phoebe1_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1615 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 03:31:20 μμ »
Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κατεβάσω από κάπου τα Listening του Connect B2. Εκτός του σάιτ της burlington... Αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί να με βοηθήσει, ας μου στείλει ένα μήνυμα.

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Paz90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1616 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 11:05:50 μμ »
Γεια σας!!!
 Χρειάζομαι βοήθεια!!! Δεν έχω πείρα και μου ζητούν να κάνω D και E σε ένα χρόνο. Γίνεται??? και ποια βιβλία προτείνετε??? βρήκα της Supercourse B1 for all.... είναι καλό??? 3 ώρες την εβδομάδα φτάνουν? :-[

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1617 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 12:58:03 πμ »
Γεια σας!!!
 Χρειάζομαι βοήθεια!!! Δεν έχω πείρα και μου ζητούν να κάνω D και E σε ένα χρόνο. Γίνεται??? και ποια βιβλία προτείνετε??? βρήκα της Supercourse B1 for all.... είναι καλό??? 3 ώρες την εβδομάδα φτάνουν? :-[

Πολύ καλό για μέτριους ή και κάτω του μετρίου, αλλά αν δε διαβάζουν, μην περιμένεις και θαύματα. Αν μπορείς να κάνεις 4ωρο, ακόμα καλύτερα, αλλιώς ίσα που θα προλάβεις να βγάλεις ύλη μέχρι το τέλος της χρονιάς. Με τη γραμματική δε θα έχετε θέμα, αλλά αν ο μαθητής δεν τραβάει, το βιβλίο των εκθέσεων θα σας φάει αρκετό χρόνο. Αυτά από την περσινή μου εμπειρία  :D

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1618 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 01:41:25 πμ »
D και Ε σε ένα χρόνο με 3 ώρες την εβδομάδα; Αν ο μαθητής είναι κορυφή, κάτι γίνεται. Αν όχι, πάρε μαζί το μαγικό ραβδάκι και ξεκίνα.

Τι? Δεν έχεις μαγικό ραβδάκι? Δύσκολα τα πράγματα....

Αποσυνδεδεμένος Paz90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1619 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 02:24:34 μμ »
Δηλαδή λέτε για 4 ώρες.... άλλο βιβλίο έχετε υπόψιν???

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1620 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 03:27:50 μμ »
Κοίτα, εγώ D και Ε μαζί δεν θα έκανα, εκτός αν ο μαθητής ήταν άριστος, στην οποία περίπτωση και πάλι θα είχα ενδοιασμούς μήπως με μία λύση 2-σε-1 του έκοβα τα φτερά. Γιατί από τον άριστο μαθητή περιμένεις να περάσει το Lower με καλό βαθμό ώστε να μπορέσει μετά να κάνει Proficiency σε ένα χρόνο. Θεωρώ λάθος να κάνεις εκπτώσεις πριν το Lower και μετά να προσπαθείς να καλύψεις την ύλη του Lower στο Proficiency με προγράμματα 2 και 3 χρόνων. Η μόνη παραχώρηση που θα έκανα σε καλό μαθητή που είναι διατεθειμένος να διαβάσει θα ήταν να κάνει την D και μετά επιλεκτικά ή εν τάχει την Ε (συνήθως με καλοκαιρινό δίμηνο πρόγραμμα) με σκοπό να καλύψει τα 2/3 της ύλης που θα κάλυπτε αν έκανε την τάξη σε ένα 8μηνο.

Με αυτά τα δεδομένα θα πρότεινα μια καλή γραμματική επιπέδου B1 και δύο coursebook επιπέδου Β1 και Β1+ ή στην χειρότερη περίπτωση coursebook Β1 και Companion B1+ με έξτρα υλικό για εξάσκηση σε reading, writing, speaking και listening. Θεωρώ ότι μπορείς να καλύψεις τις απαιτήσεις της γραμματικής με ένα καλό βιβλίο επιπέδου B1 αλλά πρέπει απαραίτητα να βρεις τρόπο να καλύψεις το λεξιλόγιο του επιπέδου B1+ ώστε να μην το βρεις μετά μπροστά σου πριν ή και μετά το Lower.

Από ένα σημείο και μετά θα πρέπει να μάθεις να λες όχι στις παράλογες απαιτήσεις των γονιών. Γιατί τώρα σου ζητάνε D και Ε σε ένα χρόνο, του χρόνου θα σου ζητήσουν D και Ε και Lower. Εναλλακτικά μπορείς να αποφασίσεις ότι θα κάνεις απλά ό,τι σου ζητάνε και ο Θεός βοηθός.

Η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να κάνεις εξ αρχής ένα πλάνο που να δείχνει πώς θα καλύψεις την ύλη και πόσες ώρες χρειάζονται. Οι 4 ώρες την εβδομάδα δεν λένε τίποτα από μόνες τους. Αν ο μαθητής σου ακυρώνει μαθήματα ή έρχεται αδιάβαστος, θα χρειαστούν περισσότερες ώρες μέσα στην εβδομάδα ή περισσότερες εβδομάδες. Μην βρεθείς στα τέλη Μαΐου να έχεις μόλις ξεκινήσει την ύλη της E και οι γονείς να σου λένε "μα είχατε πει πως θα κάναμε δύο τάξεις σε ένα χρόνο"  ::)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1621 στις: Σεπτέμβριος 24, 2014, 10:03:16 πμ »
Καλημέρα. Για E class τι προτείνετε; Έχω χάσει την μπάλα! Θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι που έχετε δουλέψει και σας ικανοποίησε. Χρειάζομαι κάποιο δυνατό βιβλίο για δυνατό μαθητή. Thanks, guys! :)

Αποσυνδεδεμένος sotos@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1622 στις: Σεπτέμβριος 24, 2014, 12:12:39 μμ »
Εννοείς Cbook? Πέρυσι έκανα το cosmic b2 - pearson and longman και έμεινα αρκετά ευχαριστημένος. New Plus B2 για Listening, speaking, writing  και practice tests michigan plus mm publications revised edition.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1623 στις: Σεπτέμβριος 24, 2014, 12:31:25 μμ »
Thank u! Αλλά ήθελα για Β1+. Επίσης, θα ήθελα κάτι που να καλύπτει το writing. Μ'αρέσει το Plus αλλά θα ήθελα ένα coursebook που να καλύπτει πολλά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.