*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 761079 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1736 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 07:58:21 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Σκεφτόμουν να το κάνω μαζί με Grammalysis με μια ενήλικη κοπέλα που θα ξεκινήσουμε φρεσκάρισμα απο το μηδέν με στόχο Β2 σε 1,5 χρόνο. Θα κάνουμε για αρχή 2 ώρες την εβδομάδα. Το b1 for all μου άρεσε γιατί είναι ένα μόνο βιβλίο οπότε λιγότερα έξοδα. Έχετε κάποια άλλη πρόταση?  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:27:40 »

Αποσυνδεδεμένος chj

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1737 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 12:03:05 πμ »
Καλησπέρα!
Ανέλαβα πριν μια εβδομάδα ένα παιδάκι γ' δημοτικού για ιδιαίτερα. Έλλειπε στο εξωτερικό και γύρισε στα μέσα της χρονιάς οπότε έχει ορισμένα κενά. Ωστόσο όμως έχει όρεξη και διάθεση για μάθηση. Τι βιβλία θα μου προτείνατε; (έχω δουλέψει το our town και το the magic ball)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος chrysalask

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1738 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 11:23:12 πμ »
καλημερα. μπορειτε να μου προτεινετε αξιοπιστα βιβλια για μαθητη πολυ καλου επιπεδου για fce;φετος τελειωνουμε τη d class αλλα επειδη ειναι εξαιρετικος θα δωσει σε 1 χρονο.

Αποσυνδεδεμένος katelog

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1739 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 02:47:24 μμ »
Καλησπερα σας,

Εχω μικρή εμπειρία σε ιδιαίτερα μαθηματα μονο 3 χρόνια και για πρωτη φορα μου συνεβη το εξης..Φέτος που εκανα μαθηματα σε ενα παιδι που ειχα και περυσι και ειναι αστερι ...τα βιβλια που καναμε τελειωνουν σ ενα μηνα το πολυ...δεν εκανα κατι το παλαβο για να συβμει αυτο...

Μιλω για b junior και ειχα επιλεξει τα βιβλια Smileys της Express Publishing.
Με μαθηματα δυο φορες την εβδομαδα απο μία ωρα και μ εναν μαθητη αστερι...ακολουθωντας το ρυθμο διδασκαλιας που προτεινε το  Pupil's book ..και  μιλω για ολη τη σειρα..Pupil's book, Companion, Grammar , Activity τα οποια καναμε παραλληλα ...σε τρεις εβδομαδες τελειωνουμε και μετα δεν εχουμε να κανουμε κατι αλλο.

Θα ηθελα τη βοηθεια σας ...τι να κανω ωστε να συνεχισουμε ως το τελος της σεζον; Αν ζητησω απ τους γονεις να αγορασουν αλλα βιβλια για την επομενη ταξη ισως να αρνηθουν...αν κανω επαναληψεις που αυτο θα ηταν καλο...ποσες επαναληψεις να γινουν;

Άν εχει καποιος ας μου προτεινει μια λυση

Ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2015, 02:58:22 μμ από katelog »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:27:40 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1740 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 03:18:30 μμ »
Eπανάληψη αλλά όχι με τον παραδοσιακό τρόπο αλλά με διαδίκτυο, βιντεάκια και projects και readers και μετά αν θέλουν, ξεκινάτε και την επόμενη τάξη νωρίτερα.

Αποσυνδεδεμένος katelog

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1741 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 03:27:36 μμ »
Σ ευχαριστω πολύ MissPEO6

Επαναλήψεις σκεφτομουν κι εγω μεσω διαδυκτύου απλα θεωρουσα οτι ειναι πολλοι οι μηνες για επαναληψεις μονο . Θα μιλησω με τους γονεις για νεα βιβλια της επομενης ταξης και βλεπουμε...το κόστος βλεπεις δεν ειναι και λιγο

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1742 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 10:13:32 μμ »
ξεκινα επομενη ταξη!

το ιδιαιτερο αυτο το καλο εχει..προχωρας επιπεδα με τις αναγκες του μαθητη..
ισα ισα οι γονεις θα χαρουν που εχει προοδο το παιδι  αλλα κ ο ιδιος ο μαθητης θα νιωσει περηφανος..
ετσι δειχνεις κ εσυ οτι αναγνωριζεις πως ειναι καλος κ τον προχωρας. με τις επαναληψεις το παιδι ισως βαρεθει γιατι δεν θα αντιμετωπιζει προκλησεις..


εγω θα σου ελεγα απο τωρα να το συζητησεις με τους γονεις απλα να εξηγησεις οτι τωρα η ταξη ειναι δυσκολη κ θα πρεπει να προσπαθει περισσοτερο..

κ μετα βλεπεις παλι πως προχωραει το παιδι κ αναλογα τον ζοριζεις η τον πας αργα..
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος katelog

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1743 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 10:30:35 πμ »
Καλημέρα σε όλους

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια...
Θα ήθελα ακόμη μια συμβουλή σχετικά με τον συγκεκριμένο μαθητή μου. A junior & B junior είχα επιλέξει τη σειρά Smileys της Express Publishing και πιστεύω οτι δεν εκανα λάθος με ικανοποίησαν ως βιβλία. Γενικά πιστεύω πως ο συγκεκριμένος εκδοτικός οίκος εχει καλές σειρες τουλαχιστον στις μικρές τάξεις.
Μ έναν μαθητή αστέρι ...σκέφτομαι να συνεχίσω με μια παλια κλασσικη δοκιμασμένη σειρα στην A senior  την   Access 1 πάλι του ίδιου εκδοτικού οίκου.

Έχει κάποιος άποψη γι αυτό; Κάποια αλλη πρόταση ίσως; Θα χαρώ πολυ να σας ακούσω

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1744 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 10:50:07 πμ »
Για μαθητές πολύ δυνατούς η Express είναι πολύ καλή. Δεν έχω δουλέψει τα Access αλλά τα έχω δει. Γιατί όχι;

Κοίτα και τα Spark αλλά και την καινούρια σειρά i5. Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει αλλά για μελετηρούς μαθητές με πολλές δυνατότητες που δεν πελαγώνουν με τόσο πολύ υλικό νομίζω πως είναι από τις καλύτερες επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος katelog

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1745 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 10:52:14 πμ »
MissPEO6 σ ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1746 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 12:22:42 μμ »
Το smileys κι εγώ το τελειώνω σχετικά γρήγορα, κάνοντας όλα τα βιβλία της σειράς και μετά συνήθως επαναλήψεις, μιας και οι γονείς θέλουν να περάσουμε στην επόμενη τάξη με τη νέα σχολική χρονιά. Μιας και θέλεις να μείνεις σε express, κάνε καλύτερα τα i5, γιατί για τα spark κι αν δεν έχω ακούσει γκρίνιες από μαθητές μου.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1747 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 01:41:00 μμ »
@dreamer

Γκρίνιες για τα spark ως προς τι ακριβώς; Με έπιασε η περιέργεια..  ::)

Αποσυνδεδεμένος katelog

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1748 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 03:24:02 μμ »
dreamer όταν λες κανεις επαναληψεις...πόσες επαναλήψεις; Εννοώ το βιβλιο μου τελειωνει σ ενα μηνα...μετα θα μεινουν 3 αντε 2,5 μηνες πες ως το τελος σαιζον...με δυο ωρες την εβδομαδα πόσες επαναλήψεις να κανεις; Και ναι , προβληματιζομαι αν οι γονεις θα θελησουν να δωσουν αλλα 60 ευρω για βιβλια σε μια χρονια...εχουν κι αλλο παιδι που κανουμε μαθημα...και αλλα εξοδα ...μ ενδιαφερει να μαθω τον τροπο που δουλευεις τις επαναληψεις μηπως και βρω ακρη γιατι δεν μου φαινεται κι ευκολο να ξεκινησω δευτερα βιβλια φετος...

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1749 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 12:39:14 πμ »
katelog συνήθως οι γονείς δεν αντιμετωπίζουν αρνητικά το να περάσει το παιδί σε επόμενη τάξη ίσα ίσα. Σε ότι έχει να κάνει με το οικονομικό υπάρχουν δύο λύσεις. Συζητάς μαζί τους και τους λες ότι μπορείτε απο τώρα να προχωρήσετε επίπεδο γιατί το παιδί τραβάει, τους ενημερώνεις για το κόστος των βιβλίων και πότε θα τα χρειαστείς εσύ ώστε να προετοιμαστούν για να τα πληρώσουν. Έτσι είστε και σε συννενόηση και δεν πιέζεις και κανέναν οικονομικά. Επίσης, η express πράγματι έχει καλά βιβλία όμως ακριβά. Υπάρχουν άλλοι εκδοτικοί που δίνουν πιο οικονομικά πακέτα κοίταξέ το. (supercourse, grivas, burlington) Good Luck!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.