*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 761087 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iobaka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1764 στις: Μάρτιος 02, 2015, 10:04:38 μμ »
Το Honors είχα και εγώ στο μυαλό μου σε πρώτη φάση! Τα practice tests όλων των οίκων είναι εξίσου καλά; Ρωτάω γιατί μου έχει τύχει στο ecce να βρω μεγάλες διαφορές ειδικά σε επίπεδο λεξιλογίου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:56:27 »

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1765 στις: Μάρτιος 03, 2015, 12:31:01 πμ »
Φυσικά υπάρχουν διαφορές ή και λάθη πάντως συνιστώ Supercourse, Sylvia Kar και Betsis.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1766 στις: Μάρτιος 03, 2015, 02:52:18 μμ »
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. εαν συνδυασω coursebook απο cambridge ή express, Mastering Grammar and Lexis, Griva "Speaking, Listening, Writing" and Cambridge Practice Tests Hamilton House ακουγεται πολυ εξωπραγματικο;
οσο για το δευτερο μαθητη κατι αλλο εκτος απο supercourse που δεν τα πολυσυμπαθω ως βιβλια;
Ίσως το Skills Book να είναι περιττό. Θα σας φτασει ο χρόνος; Eκτός κι αν πρόκειται για μαθητη με μεγάλη αγάπη στη γλώσσα που συνεχώς ζητάει ασκήσεις. Είχα παλιά τέτοιους μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος chrysalask

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1767 στις: Μάρτιος 05, 2015, 01:34:34 μμ »
πραγματικα προκειται για μαθητη που καθε καθηγητης θα ηθελε να εχει! ειναι εκπλητικος και μπραβο του! σε ευχαριστω για τη βοηθεια σου! αναμεσα στο upsteam b2 & on screen b2 (express publishing) ποιο θα προτιμουσατε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:56:27 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1768 στις: Μάρτιος 05, 2015, 02:53:56 μμ »
Δυνατά και τα δύο. Κλίνω λίγο περισσότερο προς το On Screen ίσως επειδή είναι πιο καινούριο.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1769 στις: Μάρτιος 07, 2015, 04:39:49 μμ »
Γεια σας, παρουσίασε μία φοιτήτρια ενδιαφέρον για να δώσει CPE (Cambridge), έχει πάρει το Β2 πριν χρόνια άλλα λέει πως έχει κρατήσει επαφή. Θέλει 2-2,5 διδακτικές μόνο την εβδομάδα. Της είπα ότι δεν έχω πρόβλημα με τα μονόωρα αλλά να ξέρει πως θα πηγαίνει πιο αργά (από B1 και πάνω δουλεύω με min 3 διδακτικές/εβδ!).

Τώρα, πέρα από την τιμή, έχετε προετοιμάσει υποψηφίους για το Proficiency του Cambridge; Εγώ έχω διδάξει μεγάλα επίπεδα αλλά μέχρι τώρα κανείς δε μου είχε ζητήσει του Cambridge. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε μία άλφα προσέγγιση (δηλ. να αρχίσουμε κατ'ευθείαν γραμματική και practice tests, ή κάποιο coursebook;) καθώς και βιβλία; Νομίζω δεν υπάρχει τόση μεγάλη ποικιλία για βιβλία CPE, ισχύει;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Οποιαδήποτε συμβουλή θα εκτιμηθεί δεόντως! Καλή ημέρα να έχετε.

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1770 στις: Μάρτιος 07, 2015, 07:02:49 μμ »
Καλησπέρα! Έκανα πριν δύο χρόνια CPE με μαθήτρια αστέρι και έφεση στη γλώσσα. Εάν θέλει αποκλειστικά αυτό να της ξεκαθαρίσεις ότι θέλει  πολλή δουλειά από μέρους της.  Οι ώρες μου φαίνονται λίγες . Έκανα όλη τη σειρά Γρίβα τότε Writing CPE, Listening&Speaking CPE και από γραμματική το Use of English CPE από Express. Πρέπει όμως να το έχουν κάνει update αυτό το βιβλίο απ'την Express γιατί δεν το βρίσκω πλέον. Δύσκολο και απρόσιτο κατ'εμέ ελπίζω η νέα edition να είναι καλύτερη  :-*
Από tests έκανα του Γρίβα πάλι και από Cambridge. Good luck ! ! ! ;)

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1771 στις: Μάρτιος 07, 2015, 08:16:17 μμ »
Ευχαριστώ πολύ engedu για την λεπτομερέστατη απάντηση!

Σήμερα μιλήσαμε από skype για τα περαιτέρω και μου είπε πως αποφάσισε να κάνει 3 ώρες/εβδ. αντί των 2. Είναι κάτοχος Β2 (ΚΠΓ) το οποίο πήρε πριν χρόνια, αλλά βλέπει ταινίες κ σειρές χωρίς υπότιτλους από τότε και διάβαζει λογοτεχνικά βιβλία στα αγγλικά από τότε. Η αλήθεια είναι πως όχι μόνο πρέπει να τα συντήρησε αλλά και να τα εμπλούτισε έτσι γιατί σε ένα online placement test που την έβαλα να κάνει βγήκε C1 επίπεδο!! Το τεστ εξέταζε μόνο reading, use of English & listening, κι έτσι σήμερα στο skype της έκανα και ένα speaking test για να επιβεβαιώσω το αποτέλεσμα, είναι ένα Β2+ τελικά.

Για να πω την μαύρη αλήθεια, τις σειρές του Γρίβα δεν τις έχω αγγίξει ποτέ και γενικώς αποφεύγω γιατί.. δεν ξέρω, εγώ φταίω, πρέπει να είμαι προκατειλλημένη ως προς το συγκεκριμένο εκδοτικό. Κάποια πρόταση από άλλους εκδοτικούς; Είχα ακούσει για το Masterclass Proficiency (Cambridge), είδα κάποια sample pages, και μου άρεσε. Το έχετε ακούσει/ χρησιμοποιήσει; Είχα καεί μία φορά από ατυχή επιλογή σειράς σε μαθητή και γι'αυτό θέλω να διασταυρώνω πολλές γνώμες.

Ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1772 στις: Μάρτιος 08, 2015, 08:57:59 πμ »
Θα έκανα οπωσδήποτε Coursebook και όχι μόνο Practice Tests. Για ECPE μπορείς να δουλέψεις και μόνο Practice Tests με δυνατούς μαθητές αλλά δεν το συνιστώ για CPE.

Προσωπικά θα επέλεγα το Masterclass από Oxford που το βρίσκω εξαιρετικό. Μου αρέσει, όμως, κι ο Γρίβας πολύ, ειδικά για μεγάλα επίπεδα είναι κορυφαίος. Δεν του ξεφεύγει τίποτα από τα βιβλία, είναι όλα εκεί και δεν μπορεί να πει ο μαθητής ότι δε διδάχτηκε κάτι. Από Practice Tests θα έκανα του εκδοτικού οίκου του Cambridge. Tσουχτερά στην τιμή αλλά εγγύηση.

Και προετοίμασε τη μαθήτρια πως ο μεγάλος όγκος της δουλειάς πρέπει να γίνεται από εκείνη με πολύ προσωπικό διάβασμα κι ενασχόληση και πέρα από τα διδακτικά εγχειρίδια.

Όσο για την άτυχη επιλογή σειράς για μαθητή, δε νομίζω πως υφίσταται κάτι τέτοιο. Πάντα προσθέτουμε επιπλέον υλικό αν κρίνουμε ότι χρειάζεται είτε γιατί το βιβλίο έχει ελλείψεις είτε για να κεντρίσουμε το ενδιαφέρον του μαθητή.  ;) Θες να πεις ακριβώς τι εννοείς;

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1773 στις: Μάρτιος 09, 2015, 12:37:38 μμ »
 Μπορεί να τύχει μια επιλογή που δεν μας ταιριάζει σε βιβλίο. Κάποια ταιριάζουν σ'αυτό που ψάχνουμε και άλλα όχι. Ο καθένας έχει ενα lesson plan στο μυαλό εστιάζει κάπου ή έχει ένα μαθήτη που έχει ανάγκη από εξάσκηση σε ένα skill που το βιβλίο δεν του αρκεί. Την πρώτη μου χρονιά έκανα τα I like English 1,2 από Supercourse και δεν τα έκανα ξανά γιατί δεν με κάλυπταν. Συμπυκνωμένα όλα τα skills κ αρκετά εύκολο βιβλίο. Έδινα επιπλέον πράγματα αλλά το ζητούμενο δεν είναι να έχεις ένα βιβλίο και να δίνεις και εσύ ένα σωρό φωτοτυπίες. Αυτά λειτουργούν επικουρικά και για αφομοίωση.
 Τώρα για τους ενήλικες που έχουν κρατήσει επαφή με ταινίες βιβλία κτλ ναι είναι κάτι από το τίποτα, αλλά εγώ πλέον κρατάω μικρό καλάθι. Μπορεί ακουστικά να έχουν εξασκηθεί όμως τα πιστοποιητικά θέλουν γνώσεις γραμματικής και λεξιλογίου και δεν το έχουν καλλιεργήσει αυτό.Στο listening μπορεί να πιάνει καλό σκορ αλλά στη γραμματική δεν θυμάται βασικά πράγματα. Και μιλάμε για απαιτήσεις CPE. Για βιβλία δυστυχώς δεν έχω κάποια άλλη πρόταση γιατί δεν έχω ξανα κάνει όμως μέχρι να καταλήξεις πήγαινε σε βιβλιοπωλεία να δεις από κοντά το κάθε βιβλίο ή ζήτα samples από τους εκδοτικούς.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1774 στις: Μάρτιος 10, 2015, 03:16:03 μμ »
Έτσι, ναι, συμφωνώ!

Γι΄ αυτό καλό είναι στα ιδιαίτερα που υπάρχει αυτή η δυνατότητα να κάνεις ένα - δυο μαθήματα στην αρχή και να επιλέγεις το κατάλληλο βιβλίο.  Υπάρχουν πιο βατά βιβλία, πιο απαιτητικά και εξαιρετικά απαιτητικά. Εντάσσει το μαθητή σε μια κατηγορία και επιλέγεις.

Στο φροντιστήριο, βέβαια, δεν είναι τόσο απλό και θέλει δουλειά αρκετή στην πορεία αν δεν ταιριάζει σε μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος Leda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1775 στις: Μάρτιος 13, 2015, 01:19:25 μμ »
Kαλησπέρα! Έχω αναλάβει μαθήτρια για περισσότερη εξάσκηση του προφορικού λόγου και ισως αργότερα για Michigan. Έχω ξεκινήσει ήδη γραμματική Mastermind use of English revised και έχω στο μυαλό μου για αργότερα Honors. Έχετε να μου προτείνετε κάτι απλώς για εξάσκηση της γλώσσας? Είδα λίγο του Γρίβα αλλά μου φάνηκαν πολύ απλά..Tι γνώμη έχετε για τις εκδόσεις super course?έχει τπτ καλό που θα μπορούσα να παραγγείλω? Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Αποσυνδεδεμένος andiana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1776 στις: Μάρτιος 15, 2015, 04:55:06 μμ »
Προκειται να αναλαβω μια κοπελα που εχει χρονια να ασχοληθει με τα αγγλικα και θελει να μαθει  να συνεννοειται κ αν μπορεσουμε να παμε μεχρι lower.Σκεφτηκα να κανουμε το Β1 for all και απο γραμματικη το grammalysis του Α2 γιατι νομιζω οτι ειναι πιο κατανανοητα και τα εξηγει καλυτερα απο το αντιστοιχο του b1 το οποιο θεωρει καποια πραγματα δεδομενα.Τι μου προτεινετε??

Αποσυνδεδεμένος anthink

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1777 στις: Μάρτιος 17, 2015, 10:53:57 πμ »
Θα ήθελα να μου προτείνετε βιβλία για a senior για δυνατό μαθήτη και για επιμελή με ελαφρά δυσλεξία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 372
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.