*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 758084 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iobaka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1806 στις: Μάιος 21, 2015, 09:42:56 πμ »
Και πώς θα προλάβει να μάθει τη γραμματική και το λεξιλόγιο και των δυο τάξεων σε μια; Εγώ θα ξεκινούσα κανονικά τη b και θα συνέχιζα με c το καλοκαίρι. Πάλι δε θα χάσει χρονιά αλλά θα έχει περισσότερο χρόνο. Οι γονείς πρέπει να καταλάβουν ότι και τα επίπεδα γνώσης υπάρχουν για κάποιο λόγο!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:35 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1807 στις: Μάιος 21, 2015, 11:37:24 πμ »
Κι εγώ θέλω να ξεκινήσω αύριο Ισπανικά και σε ένα χρόνο να έχω το Γ2.  8)
Έλεος πια με το τι ζητάνε οι γονείς κι έλεος πια που υπάρχουν καθηγητές που τους παίρνουν στα σοβαρά και χορεύουν το χορό τους. Δεν το λέω ειρωνικά για τη συνάδελφο που ρώτησε αλλά εμείς είμαστε οι επαγγελματίες και δε θα μας υποδείξουν πως θα κάνουμε τη δουλειά μας όπως δεν επισκέπτονται ένα γιατρό ή έναν άλλο επαγγελματία έχοντας ανάλογες απαιτήσεις.

Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις τα βιβλία της Supercourse που συνδυάζουν μιάμιση τάξη (στην προκειμένη περίπτωση Senior A' και τη μισή Senior B') και να πορεύεστε έτσι με αυτή τη σειρά.

Αλλιώς, κανονικά την Α' Κανονική και μετά θερινά για τη Β'. Και πάλι ο ίδιος εκδοτικός οίκος έχει βιβλία για ταχύρρυθμη κάλυψη τάξεων με 24, νομίζω, μαθήματα. Για να μην παρεξηγηθώ, δε δουλεύω για τη συγκεκριμένη εταιρεία και δεν έχω εμπειρία από τα βιβλία που αναφέρω. Απλά σου λέω, το ψάχνεις κι εσύ αποφασίζεις.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1808 στις: Μάιος 21, 2015, 11:52:06 πμ »
Τι θα προτεινατε για πολυ δυνατο μαθητη που μολις τελειωσε την a senior και οι γονεις θελουν να κανει b και c senior σε μια χρονια;

ε οχι αυτες τις δυο ταξεις μαζι σε μια χρονια βρε παιδια!
συμφωνω με τις προλαλησασες! αν ειναι τοσο καλος απλα μπορει να βγει πιο γρηγορα η b πχ.με θερινα και προχωρας στη c πιο νωρις. αλλα ειναι ταξεις που χτιζονται ολα τα skills δεν γινεται να τις ξεπεταμε.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1809 στις: Μάιος 21, 2015, 12:13:40 μμ »
Α, καλά, αυτή η ανάρτηση μου ξέφυγε τελείως!!! Δεν πάμε καλά!

Αυτό που λέει η evi06 θα σου έλεγα κι εγώ. Ειδικά η C' Class είναι πολύ σημαντική τάξη.

Αυτό που όλοι πια οι γονείς έχουν τα αστέρια κι εμάς τα αστέρια τους μας βγάζουν την ψυχή... Οι γονείς πιστεύουν πως απλά παρακολουθώντας τα μαθήματα οι μαθητές κατακτούν το ανάλογο επίπεδο κι όλα καλά. Πολλοί, όμως, δε φροντίζουν καν να ελέγξουν τη μελέτη τους ούτε να τα στρώσουν στο διάβασμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:35 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1810 στις: Μάιος 22, 2015, 02:23:58 πμ »
Γιατί να κάνει μόνο Β και C μαζί; Εγώ θα πρότεινα να κάνει και την D. Κρίμα είναι να μένει πίσω το παιδί, αφού οι γονείς του θέλουν τόσο πολύ να προχωρήσει  ::)

Έτσι κι αλλιώς, όλο και κάποιο εύκολο Lower θα μπορέσει να δώσει για να έχουν όλοι οικογενειακώς την ψευδαίσθηση ότι έπιασε το επίπεδο Β2.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1811 στις: Μάιος 22, 2015, 10:38:12 πμ »
Έτσι είναι, Isla. Με τη διαφορά ότι αρκετές φορές δεν είναι σε θέση ούτε αυτά τα εύκολα πιστοποιητικά Β2 να πάρουν. Έχω δει τέτοιες περιπτώσεις στον περίγυρό μου.

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1812 στις: Μάιος 27, 2015, 04:09:45 μμ »
Καλησπέρα! Για ενήλικη η οποία για επαγγελματικούς λόγους θέλει να πάρει β2 τον Δεκέμβρη, ποιό πιστοποιητικό θα επιλέγατε? Αφού τελειώσουμε το English for Adults 3 από Burlington να της δώσω βιβλίο β2? Ο χρόνος ειναι περιορισμένος. Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη!  :D

Αποσυνδεδεμένος rocket

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1813 στις: Μάιος 27, 2015, 09:50:46 μμ »
γεια σας!ειχα παρει πριν 4 χρονια το b2 του michigan και εχω ξαναρχισει το διαβασμα με σκοπο το Γ2 !
εχω αγορασει την σειρα English for adults του γριβα για να κανω μια επαναληψη απο το μηδεν μεχρι να φτασω σε β2 οπως λενε τα βιβλια!
μιας κ δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα για φροντιστηρια μπορειτε να μου πειτε αν το upstream c2 και companion θα με καλυψει για το Γ2;ποια βιβλια να κανω μόνος μου για γ2;μιας κ τα english for adults με καλυπτουν μεχρι το β2!
σας ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1814 στις: Μάιος 29, 2015, 01:26:26 μμ »
Καλησπέρα! Για ενήλικη η οποία για επαγγελματικούς λόγους θέλει να πάρει β2 τον Δεκέμβρη, ποιό πιστοποιητικό θα επιλέγατε? Αφού τελειώσουμε το English for Adults 3 από Burlington να της δώσω βιβλίο β2? Ο χρόνος ειναι περιορισμένος. Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη!  :D

Η πρότασή μου είναι να τη στείλεις για ESB. Είναι πολύ φιλικό προς τον εξεταζόμενο και δε νομίζω να μην το πάρει. Αφού δεν έχετε και πολύ χρόνο στη διάθεσή σας, αυτό που θα έκανα στη θέση σου θα ήταν να ξεκινήσω το βιβλίο του Γρίβα για το ESB (αυτό που έχει και preparation πριν από κάθε τεστ) και θα το δούλευα ως coursebook, για να καλυφθούν τυχόν κενά σε γραμματική και λεξιλόγιο. Θα συνέχιζα με τα practice tests από Archer και θα έκλεινα με το βιβλίο από Super Course. Αν δεις ότι δεν τα προλαβαίνετε όλα, τότε Γρίβα και Super Course.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1815 στις: Μάιος 30, 2015, 12:05:33 πμ »
Καλησπέρα! Για ενήλικη η οποία για επαγγελματικούς λόγους θέλει να πάρει β2 τον Δεκέμβρη, ποιό πιστοποιητικό θα επιλέγατε? Αφού τελειώσουμε το English for Adults 3 από Burlington να της δώσω βιβλίο β2? Ο χρόνος ειναι περιορισμένος. Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη!  :D

To τρίτο βιβλίο που λες ότι τελειώνετε είναι επιπέδου C' Class. Πώς να δώσει Β2;

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1816 στις: Μάιος 30, 2015, 12:10:51 πμ »
γεια σας!ειχα παρει πριν 4 χρονια το b2 του michigan και εχω ξαναρχισει το διαβασμα με σκοπο το Γ2 !
εχω αγορασει την σειρα English for adults του γριβα για να κανω μια επαναληψη απο το μηδεν μεχρι να φτασω σε β2 οπως λενε τα βιβλια!
μιας κ δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα για φροντιστηρια μπορειτε να μου πειτε αν το upstream c2 και companion θα με καλυψει για το Γ2;ποια βιβλια να κανω μόνος μου για γ2;μιας κ τα english for adults με καλυπτουν μεχρι το β2!
σας ευχαριστω!

Ξεκίνησες πάλι από το μηδέν; Πες μου τουλάχιστον ότι πήρες το νούμερο 3 της σειράς κι όχι από την αρχή!!!! Γιατί δεν ξεσκόνιζες τα παλιά σου βιβλία με τα οποία προετοιμάστηκες για Β2;
To Upstream είναι CPE-oriented. Έχεις και του καθηγητή για να διορθώνεις και μόνος τις ασκήσεις; Kαι ποιος θα σου διορθώνει εκθέσεις και θα σε προετοιμάσει για προφορικά; Όχι ακατόρθωτο αλλά πολύ δύσκολο...

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1817 στις: Μάιος 30, 2015, 04:36:52 μμ »
Kαι ποιος θα σου διορθώνει εκθέσεις και θα σε προετοιμάσει για προφορικά; Όχι ακατόρθωτο αλλά πολύ δύσκολο...
Δεν μπορώ να φανταστώ πώς ΔΕΝ είναι ακατόρθωτο ένα τέτοιο εγχείρημα. Ουσιαστικά μένεις εντελώς απροετοίμαστος στο 50% της εξέτασης (γιατί δεν νοείται αυτοδιόρθωση προφορικών και έκθεσης ούτε ως σενάριο επιστημονικής φαντασίας) και προετοιμάζεσαι ελλειπώς για το άλλο 50%. Ακόμα κι αν πάρεις τα βιβλία του καθηγητή και τα CD και practice tests με βιβλία καθηγητή, πώς ακριβώς θα ελέγξεις πότε το βιβλίο του καθηγητή ή το companion δεν τα λέει σωστά; Γιατί πολλές φορές υπάρχουν λάθη ή ελλείψεις στα βιβλία...

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1818 στις: Ιούνιος 02, 2015, 11:02:28 πμ »
Eντελώς ακατόρθωτο δεν είναι, εννοώ να πάρει το πιστοποιητικό. Αν έχει βάσεις και δουλέψει σκληρά, έχει κάποιες ελπίδες αλλά όχι βέβαια να μάθει τη γλώσσα σε βάθος. Τότε εμείς γιατί υπάρχουμε;  ;) Kλέφτες θα γίνουμε;  ;)

Όσο για τα λάθη που αναφέρεις, Isla, ναι, υπάρχουν, αλλά δεν είναι ο κανόνας.
Πιστεύω, πάντως, πως με αυτόν τον τρόπο μελέτης, ο υποψήφιος θα έχει πολλές ελλείψεις, ειδικά στην παραγωγή προφορικού και γραπτού λόγου.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1819 στις: Ιούνιος 05, 2015, 02:42:00 πμ »
Εντελώς ακατόρθωτο δεν είναι μόνο αν έχει ήδη το επίπεδο που χρειάζεται για να πάρει το πιστοποιητικό ή τέλος πάντως είναι αρκετά κοντά. Πώς ακριβώς θα κάνει αυτοδιόρθωση προφορικών ή έκθεσης; Ή μπορεί να μιλήσει / γράψει σωστά ή δεν μπορεί.

Όσο για τα λάθη των βιβλίων, στο καινούριο της HAU για το ECPE βρήκα 3 σε ένα Reading. Και δεν το έχω δουλέψει κιόλας... αν το δουλέψω είμαι σίγουρη πως θα βρω κι άλλα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 534
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.