*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 758180 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leukothea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2030 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 07:16:29 πμ »
Σε ευχαριστώ. Τα είδα και εγώ τα Our world και μου φανηκαν βατά. Αυτά είχα στο μυαλό μου ή τα I like English. Βέβαια τα I like English δεν έχουν τόσο καλή δομή όσο θα ήθελα, οπότε σκεφτόμουν τα Our world.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:40:17 »

Αποσυνδεδεμένος Ponder

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2031 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 07:43:36 μμ »
Τα I like English υστερούν σε πολλά, κατά τη γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος Daria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2032 στις: Σεπτέμβριος 16, 2017, 01:20:04 πμ »
Καλησπέρα,θα κάνω μάθημα σε παιδί της πρώτης γυμνασίου και σταμάτησε τα αγγλικά πέρυσι από ό,τι μου είπε σε επίπεδο Β Senior(δεν έχουμε κάνει ακόμα placement test).Το προηγούμενο βιλίο της ήταν το quest. Ποιό σχετικά απλό βιβλίο θα μου προτείνατε για να ξεκινήσει να μπαίνει στο κλίμα των αγγλικών μετά απο ένα χρόνο χωρίς επαφή εξωσχολική με τα αγγλικά;

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2033 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 11:56:46 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα.Ανέλαβα να κάνω μάθημα σε αγοράκι Β' Δημοτικού.Θα δουλέψω Junior A αλλά θα ήθελα μια πιο βατή κ εύκολη σχετικά σειρά.(Ίσως ξεκινήσω με phonics πριν το alphabet book/starter το οποίο συνήθως παρουσιάζει 3 ή 4 γραμματάκια μαζί).Προτάσεις κανείς?Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:40:17 »

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2034 στις: Οκτώβριος 09, 2017, 08:52:51 μμ »
-

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2035 στις: Νοέμβριος 01, 2017, 10:56:23 πμ »
για μαθητη που τελειωνει τα I like english B1 με στοχο το ECCE το δεκεμβρη του 2018

πως προτεινετε να συνεχισω;
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2036 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 01:22:40 μμ »
Μπορείς να κάνεις το Accelerator (super course) που είναι σύντομο course book και test book.Αν θέλεις κάτι πιο απαιτητικό- για καλούς μαθητές όμως- κάνε το star and stripes (express publishing). Επίσης και ο γρίβας έχει καλά βιβλία προετοιμασίας για ecce, κυρίως τα test book του, αλλά θα χρειαστεί να τα πληρώσεις ( είναι 1+ 1 δώρο+ μεταφορικά+ CD). Για εξτρά υλικό ψάξε στο διαδίκτυο θα βρεις πολλά. Αν δηλώσεις εσύ προσωπικά το παιδί στην ελληνοαμερικανική ένωση για ecce μπορείς να παραγγείλεις το βιβλίο του μαθητή ( δες στο σαιτ τους για να δεις δείγματα για το ποιο σου ταιριάζει) και θα σου στείλουν δωρεάν το βιβλίο και τα CD του καθηγητή. Ελπίζω να σε βοήθησα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2017, 04:09:50 μμ από maria42 »

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2037 στις: Νοέμβριος 04, 2017, 11:43:21 πμ »
Με βοηθησες πολυ.. Ευχαριστω

Ημουν κι εγω αναμεσα στα accelerator και stars and stripes. Δουλεψα γριβα κ δε μου αρεσε καθολου.
Δεν εχω δουλεψει κανενα απο τα αλλα δυο

Θελω οπωσδηποτε να εχω τα τεστ απο την ελληνοαμερικανικη..

Οποτε ποιο συνδιαζεται καλυτερα σε αυτο το χρονικο διαστημα;

Ο μαθητης ειναι β γυμνασιου εξυπνος αλλα δεν προσπαθει
Σκεφτομαι το accelerator θα ναι καταλληλο;
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2038 στις: Νοέμβριος 04, 2017, 10:26:16 μμ »
Με βοηθησες πολυ.. Ευχαριστω

Ημουν κι εγω αναμεσα στα accelerator και stars and stripes. Δουλεψα γριβα κ δε μου αρεσε καθολου.
Δεν εχω δουλεψει κανενα απο τα αλλα δυο

Θελω οπωσδηποτε να εχω τα τεστ απο την ελληνοαμερικανικη..

Οποτε ποιο συνδιαζεται καλυτερα σε αυτο το χρονικο διαστημα;

Ο μαθητης ειναι β γυμνασιου εξυπνος αλλα δεν προσπαθει
Σκεφτομαι το accelerator θα ναι καταλληλο;
O Γρίβας έχει βγάλει μια πολύ καλή καινούρια σειρά τη Level up. Αυτή όμως προετοιμάζει όχι μονο για ECCE αλλά και για FCE, MSU κλπ. Εφόσον μου λες ότι ο μαθητής είναι έξυπνος αλλά δεν προσπαθεί θεωρώ ότι το accelerator είναι μια καλή λύση γιατί τα stars and stripes  είναι 3 βιβλία συν εξτρά ένθετο φυλλάδιο με writing. Είναι μεγάλο βιβλίο 300+ σελίδες και καλύπτεί όλα τα γραμματικά κλπ φαινόμενα. Η supercourse ειδικεύεται στο ECCE και τα βιβλία της είναι αρκετά καλά για αυτό(το τονίζω) το τεστ . Το FCE χρειάζεται άλλη δουλεια, τα ξέρεις.Επίσης εκείνο που είναι μεγάλη διευκόλυνση με το accelerator είναι ότι  στο vocabulary έχει μετεφρασμένες όλες τις λέξεις του multible choice  κάτι που είναι εξαιρετικά χρήσιμο στο ECPE αλλά δεν μας χαλάει και στο ECCE. Η ελληνοαμερικανική ένωση όπως σου είπα, αν δηλώσεις εσύ το μαθητή και παραγγείλεις το δικό του βιβλίο, θα σου δώσει όλο το υλικό δωρεάν. Εκείνο όμως που δεν έχω βρει προσωπικά - και αν ξέρει κάποιος συνάδελφος ας μας πει- είναι past papers τόσο για το ECCE όσο και για το ECPE.  Τα βιβλία της ελληνοαμερικανικής ένωσης είναι πολύ καλά με ωραία tips  για τις εξετάσεις αλλά δεν έχουν past papers. Γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις τα εξής βήματα: 1. Τον βάζεις να γράψει το screening test της ελληνοαμερικανικής ένωσης . Αν δεν το έχεις τους παίρνεις τηλέφωνο και στο στέλνουν. Με αυτό το τεστ θα εντοπίσεις τα σημεία που χωλαίνει ο μαθητής για να ξέρεις πού θα δώσεις βάση. 2. Ξεκινάς με το accelerator που έχει ένα σύντομο coursebook μπροστά και κάνει μια ωραία επανάληψη και εμπέδωση. Ταυτόχρονα όπου δεις ότι δυσκολεύεται του φέρνεις εξτρά υλικό - φωτοτυπίες, listening κλπ. Στους  μαθητές ακόμη και στους τεμπέληδες αρέσουν πολύ τα τραγούδια οπότε μπορεις να αξιοποιήσεις το lyricstraining.com 3. Όταν ψιλοτελειώνεις το accelerator , συνεχίζεις με τα τεστ και - αν θες και το writing -της ελληνοαμερικανικής, τα οποία δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολα, τα αντίστοιχα της express θεωρώ ότι είναι πιο απαιτητικά.  4. Τέλος πολύ μεγάλη βοήθεια προσφέρουν τα σεμινάρια που διοργανώνει για μαθητές ( και σε άλλες ημ/νιες για καθηγητές) η ελληνοαμερικανική ένωση. Αν μενετε Θεσνικη ή Αθήνα το καλύτερο είναι να πάτε στα δια ζώσης, αλλιώς αναγκαστικά τον δηλώνεις για webinar και σιγουρεύεσαι ότι θα το παρακολουθήσει. Σε αυτό το σεμινάριο τους δίνουν χρήσιμες συμβουλές για όλα τα parts και γενικότερη ενημέρωση για την εξέταση. Είναι δωρεάν και αξίζει τον κόπο. Αυτά και ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2017, 10:36:07 μμ από maria42 »

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2039 στις: Νοέμβριος 05, 2017, 01:01:16 πμ »
Ευχαριστω πολυ!
Past paper δεν δινουν νομιζω. Μονο samples. Τα βιβλια της ελληνοαμερικανικης ειναι οντως πολυ καλα  και τα σεμιναρια βοηθανε κυριως στα προφορικα πολυ τους μαθητες.
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος EvaP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2040 στις: Νοέμβριος 16, 2017, 11:05:00 πμ »
Καλησπερα, καθως είμαι νεα καθηγήτρια και δεν γνωρίζω πολλά, έχω μπερδευτεί κάπως με τις τάξεις. Για παράδειγμα ένα παιδί που μόλις τελείωσε το Incredible 5 που αντιστοιχει σε Α2, το επομενο βιβλίο του θα κάνει είναι Β1 και την επομενη χρονιά δεν θα μπορεί να δώσει για lower με ένα βιβλίο Β2? Θα πρέπει να κάνει και Β1+? Ποια είναι η pre-lower? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2041 στις: Νοέμβριος 16, 2017, 09:53:02 μμ »
To incredible 5 νούμερο 3 αντιστοιχεί σε επίπεδο Α2+-Β1. Αν το συγκρίνεις με βιβλία άλλων εκδοτικών οίκων θα διαπιστώσεις το υψηλότερο επίπεδό του σε σχέση με άλλα βιβλία που υπάρχουν για το ίδιο επίπεδο. Στην έκθεση, όταν ρώτησα δύο διαφορετικούς εκπροσώπους της Express και οι δύο μου είπαν ότι μετά το 3 πας στο επίπεδο Β1+ και μου πρότειναν να συνεχίσω με το Οn Screen B1+. Τους επαναλαμβάνω "δεν πρέπει να πάμε στο Β1;". Όχι μου λένε στο Β1+. Και μετά τους λέω που πάμε στο Β2; "Όχι μου λένε, μετά θα πας στο Β2+" που είναι το ίδιο με το Β2 αλλά λίγο πιο απαιτητικό. Αν δυσκολεύεται ο μαθητής τότε πας στο Β2. Αυτά για τα βιβλία της Express. Γενικά τα επίπεδα πάνε ως εξής: Α senior τάξη, αντιστοιχεί στο επίπεδο Α1, Β senior επίπεδο Α1+, C senior επίπεδο Α2, D senior επίπεδο Β1, Pre Lower- E senior επίπεδο Β1+, Lower επίπεδο Β2. Tην D senior  ή την  Pre Lower- E senior μπορούμε να την παραλείψουμε ( ή τη μια ή την άλλη όχι και τις δύο) ή να κάνουμε μια μέθοδο που να καλύπτει και τις δύο τάξεις μαζί. Άλλη λύση είναι να κάνουμε ένα πολύ σύντομο coursebook-grammarbook (2 σε 1) για να μην αφήσουμε κανένα κενό και να προχωρήσουμε στην E senior- Pre Lower. Αν χρειαστείς περαιτέρω πληροφορίες για το τι να επιλέξεις από σειρές εδώ είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος EvaP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2042 στις: Νοέμβριος 23, 2017, 03:48:09 μμ »
Καλησπέρα, ποιo βιβλιο θα μου προτεινατε για ενα κοριτσι β' γυμνασιου που παει για Β1 με πολλα κενα? Θα ηθελα να εινααι ενδιαφερον σαν βιβλιο για την ηλικια της καθως δεν αγαπαει ιδιαιτερα τα αγγλικα. Σκεφτομουν το webkids αλλα δεν το εχω δουλεψει ποτε. Ευχαριστω εκ των προτερων...

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2043 στις: Νοέμβριος 23, 2017, 07:33:24 μμ »
Ενδιαφέρον βιβλίο είναι το level up B1 του Γρίβα και είναι βατό σε σχέση με το on screen που είναι εξαιρετικό βιβλίο αλλά για καλούς μαθητές και χωρίς κενά. Μια ακόμη λύση που αρέσει στα παιδιά γιατί συνοδεύεται από ωραίο e-book και τα reading του είναι ενδιαφέροντα είναι το I like english B1 supercourse. Τα προηγούμενα βιβλία της σειράς αυτής δεν είναι καλά αλλά αυτό είναι πολύ καλό και το writing του επίσης που είναι σε ξεχωριστό λεπτό βιβλίο είναι εξαιρετικό. Στο κοριτσάκι που λες θα έκανα ή το level up ή το I like english B1. Και τα δύο είναι εφάμιλλα και πιστεύω ότι θα της αρέσουν. Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.