*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 758126 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2044 στις: Νοέμβριος 23, 2017, 10:50:54 μμ »
τα webkids είναι υπέροχα. Τα αγαπουν κυρίως οι μαθητές μου γιατί έχουν μια καθησυχαστική ρουτίνα στο πως ξεδιπλώνονται τα units, ολοκληρώνονται χωρίς προβλήματα και καθυστερήσεις και είναι ολοκληρωμένη σειρά χωρίς να χρειάζεται να συμπληρώσεις κάτι παραπάνω. Κάνω όλη τη σειρά ξεκινώντας με Tom Cat στη junior και η λογική της burlington είναι ακριβώς η ίδια. Ακόμη όμως και στην κόρη μου που το ξεκίνησα μετά το blaze 2 της express δεν υπήρξε πρόβλημα.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:42:51 »

Αποσυνδεδεμένος EvaP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2045 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 01:09:45 πμ »
Κοριτσια σας ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια! Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν και το Level up B1. Απο οσο ειχα δει και στην αρχη της χρονιας μου φανηκε αρκετα οργανωμενο και καλογραμμενο. Θα διαλεξω ή αυτο ή το Webkids.

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2046 στις: Νοέμβριος 25, 2017, 11:25:49 μμ »
τα webkids είναι υπέροχα. Τα αγαπουν κυρίως οι μαθητές μου γιατί έχουν μια καθησυχαστική ρουτίνα στο πως ξεδιπλώνονται τα units, ολοκληρώνονται χωρίς προβλήματα και καθυστερήσεις και είναι ολοκληρωμένη σειρά χωρίς να χρειάζεται να συμπληρώσεις κάτι παραπάνω. Κάνω όλη τη σειρά ξεκινώντας με Tom Cat στη junior και η λογική της burlington είναι ακριβώς η ίδια. Ακόμη όμως και στην κόρη μου που το ξεκίνησα μετά το blaze 2 της express δεν υπήρξε πρόβλημα.
Αν μπορούσες να μας πεις γιατί άλλαξες το blaze με το webkids; Συγνώμη που ρωτάω, αλλά επειδή θεωρώ τα βιβλία της express πολύ καλά ( αν και σε αυτό το επίπεδο χρησιμοποιώ τα  I 5 και δεν γνωρίζω τη διαφορά τους από το Blaze) φοβάμαι ότι για έναν καλό μαθητή/τρια το να τον πας από express σε burlington είναι σαν να τον κατεβάζεις επίπεδο. Μια χαρά είναι η burlington αλλά για καλούς μαθητές γιατί να μην επιμείνεις με express;

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2047 στις: Νοέμβριος 25, 2017, 11:32:30 μμ »
Κοριτσια σας ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια! Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν και το Level up B1. Απο οσο ειχα δει και στην αρχη της χρονιας μου φανηκε αρκετα οργανωμενο και καλογραμμενο. Θα διαλεξω ή αυτο ή το Webkids.
Το μόνο αρνητικό του Level up είναι το κόστος του για τον καθηγητή. Ενώ έχει ρίξει τις τιμές ο Γρίβας για τα βιβλία του μαθητή, οι τιμές για τα βιβλία του καθηγητή είναι υψηλές. Και αυτό το 1+1 δώρο και εξτρά τα CD πάλι καταλήγει στο να χρειάζεται να δώσεις 50 ευρώ + για το υλικό. Θα έπρεπε να κοστίζουν το πολύ 25 ευρώ και τα CD να τα κατεβάζεις δωρεάν όπως κάνει η Hamilton και η Βurlington. Στους δύσκολους καιρούς που ζούμε είναι κρίμα να κοστίζουν τόσο ακριβά τα βιβλία, τη στιγμή μάλιστα που παλαιότερα ο Γρίβας έδινε δωρεάν όλα τα βιβλία στους καθηγητές. Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στο ότι τα τελευταία χρόνια τα ηνία του εκδοτικού τα ανέλαβε ο γιος του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:42:51 »

Αποσυνδεδεμένος leon-adik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2048 στις: Νοέμβριος 26, 2017, 02:14:43 πμ »
Λοιπόν,μην μας τρελάνουν κάποιοι πεινάλες εκδοτικοί οίκοι που θέλουν και λεφτά για τα βιβλία του καθηγητή...Εγώ δουλεύω με όλους τους μαθητές μου τα βιβλία του supercourse  και παραγγέλνοντας τηλεφωνικά κατευθείαν από αυτούς τα βιβλία του μαθητή,παίρνω δωρεάν και τα βιβλία του καθηγητή.
Και μη μου πει κανένας καθηγηταράς οτι είναι χαμηλότερου επιπέδου από πχ express γιατί θα του πω οτι δεν έχει υπάρξει ούτε ένας μαθητής μου που κάνοντας τις σειρές supercourse απέτυχε να περάσει οποιοδήποτε b2 ή c2.Enough is enough  με την καραμέλα του υψηλότερου επιπέδου,η οποία συγκαλλυμένα εννοεί περισσότερες άχρηστες σελίδες με ασκήσεις που έχουν σαν αποτέλεσμα να τραβάααααει και να τραβάααααει η κάθε τάξη μία ή και μιάμιση χρονιά ενώ σε νορμάλ περιπτώσεις μαθητών μπορεί να βγεί απο μίνιμουν μιάμιση ώς μάξιμουμ  δύο τάξεις τη χρονιά...

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2049 στις: Νοέμβριος 26, 2017, 07:55:47 μμ »
Μια χαρά είναι η supercourse αλλά και η express σου δίνει δωρεάν ολόκληρη σειρά κάθε χρόνο  χωρίς να παραγγείλεις τα βιβλία του μαθητή και 80% έκπτωση σε οποιαδήποτε σειρά επιπλέον χρειαστείς. Έχεις δίκαιο ότι μερικές φορές υπάρχουν επιπλέον πράγματα από αυτά που χρειάζονται αλλά θεωρώ ότι είναι καλύτερο να έχει περισσότερο υλικό το βιβλίο και να επιλέγεις τι θα κάνεις παρά να ψάχνεις εσύ να βρεις επιπλέον υλικό για το κάθε γραμματικό ή λεξιλογικό φαινόμενο που συναντάτε με το μαθητή. Για αυτό και θεωρώ ότι ειδικά για τη supercourse, αν θες να είσαι καλυμμένος και να μην ψάχνεις εξτρά υλικό, χρειάζεται να παραγγέλνεις μαζί με το coursebook και  activity book  οπωσδήποτε και το revision book που έχει επιπλέον ασκήσεις εμπέδωσης και να τις αναθέτεις στον μαθητή για homework. Ωστόσο, για FCE και CPE μόνο oxford, cambridge, longman και express σε καλύπτει. Για όλα τα υπόλοιπα πτυχία σε καλύπτουν και οι άλλοι.

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2050 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 12:21:04 μμ »
Και μια ερώτηση: όταν τελειώνετε κάποιο επίπεδο με τους μαθητές σας, π.χ. Α1 τους κάνετε κάποιο βιβλίο με τεστ του αντίστοιχου επιπέδου ( YLE κλπ) και για επανάληψη και για να σιγουρευτείτε ότι είναι έτοιμοι για το επόμενο επίπεδο; H' προχωράτε στο επόμενο βιβλίο;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2017, 11:36:52 μμ από maria42 »

Αποσυνδεδεμένος vicky25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2051 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 12:07:45 πμ »
Γεια σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν θα σας ενδιέφερε να οργανώσουμε ένα ποστ όπου θα χωρίζουμε βιβλία είτε ανά εκδοτικό οίκο είτε σειρά είτε επίπεδο και θα μπορούμε να γράφουμε την άποψή μας για το καθένα. Παρακολουθώ αντίστοιχα θέματα σε site στη ρωσική γλώσσα και είναι ιδιαίτερα χρήσιμα, ειδικά σε αυτές τις εποχές που οι εκδοτικοί οίκοι δεν δίνουν ιδιαίτερα απλόχερα τα teacher´s ώστε να έχουμε μια πιο σαφή εικόνα για τα βιβλία που κυκλοφορούν στην αγορά και το feedback που υπάρχει από καθηγητές και μαθητές! Θα σας ενδιάφερε να οργανώσουμε ένα τέτοιο ποστ;

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2052 στις: Μάρτιος 07, 2018, 01:59:15 μμ »
Εγώ συμφωνώ και νομίζω ότι είναι ωραία ιδέα, αλλά δεν βλέπω απαντήσεις από άλλους συναδέλφους. Είναι χρήσιμο πάντως και σημαντικό να ανταλλάσσουμε απόψεις για τα βιβλία που χρησιμοποιούμε. Και να ξεκινήσω και με μια ερώτηση: Έχει χρηιμοποιήσει κάποιος το νέο βιβλίο της ΜΜ το Portal? Παρόλο που δίνουν τα βιβλία και τα Cd δεν δίνουν δωρεάν ή έστω σε μια πραγματικά οικονομική τιμή το CD-ROM του καθηγητή που έχει μέσα όλα τα videos. Αυτό μας δένει τα χέρια γιατί, ενώ είναι μια πολύ καλή σειρά δεν έχουμε το απαραίτητο διαδραστικό υλικό. Νομίζω ότι τα 50 ευρώ που το χρεώνουν είναι ακριβή τιμή για την εποχή μας.

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2053 στις: Μάρτιος 09, 2018, 03:40:05 μμ »
Εγώ νομίζω πως η άποψη του καθενός πάνω στο θέμα δεν μπορεί παρά να είναι υποκειμενική, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθούσε τους υπόλοιπους στο να  αξιολογήσουν βιβλία που δεν έχουν δουλέψει. Εξάλλου η επιλογή υλικού εξαρτάται κατά πολύ και από τον μαθητή ή το τμήμα που έχεις απέναντί σου όπως επίσης και από την εμπειρία και την ικανότητα αντίληψης του καθενός. Αυτή τουλάχιστον είναι η γνώμη μου!  :)

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2054 στις: Μάρτιος 12, 2018, 09:43:47 πμ »
Εγώ νομίζω πως η άποψη του καθενός πάνω στο θέμα δεν μπορεί παρά να είναι υποκειμενική, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθούσε τους υπόλοιπους στο να  αξιολογήσουν βιβλία που δεν έχουν δουλέψει. Εξάλλου η επιλογή υλικού εξαρτάται κατά πολύ και από τον μαθητή ή το τμήμα που έχεις απέναντί σου όπως επίσης και από την εμπειρία και την ικανότητα αντίληψης του καθενός. Αυτή τουλάχιστον είναι η γνώμη μου!  :)
Εννοείται ότι ο σχολιασμός θα γίνεται σε βιβλία που έχει δουλέψει ο καθένας/καθεμία μας. Δεν μπορεί να έχεις ολοκληρωμένη και αντικειμενική άποψη για βιβλία που δεν έχεις χρησιμοποιήσει στο καθημερινό σου μάθημα. Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι είναι χρήσιμο να διαβάζεις κριτική βιβλίων - όσο υποκειμενική και αν είναι αυτή-. Είναι κάτι που γίνεται για όλα τα βιβλία γενικά και κάτι που το κάνουμε και εμείς με συναδέλφους. Χθες που ήμουν σε μια έκθεση ήταν δίπλα μου μια παρέα νέων συναδέλφων και σχολίαζαν σειρές και γενικά βιβλία που τους αρέσουν ή αντιμετώπισαν δυσκολίες. Αυτό που κάνουμε προφορικά μπορούμε να το κάνουμε και γραπτά.

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2055 στις: Μάρτιος 25, 2018, 04:11:51 μμ »
Φυσικά... εννοούσα ότι αυτός που ρωτά για ένα βιβλίο που δεν έχει δουλέψει μπορεί να παραπληροφορηθεί. Όχι πως θα μιλήσει κάποιος για άγνωστο βιβλίο... :)

Αποσυνδεδεμένος KLEONIKI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2056 στις: Μάρτιος 29, 2018, 05:40:32 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι.Θα ήθελα να ρωτήσω πόσες ώρες την εβδομάδα κάνετε μάθημα ( σε ιδιαίτερο) στην τάξη Lower
για ECCE και πόσες ώρες στις τάξεις Senior?
Και κάτι ακόμη.Οταν τελειώσετε την D Senior, την επόμενη χρονιά κάνετε την Ε Senior -Pre Lower ή την παραλείπετε και πηγαίνετε κατευθείαν στην Lower ? Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2057 στις: Μάρτιος 29, 2018, 08:04:52 μμ »
Δύο φορές από 1,5 ώρα για ecce και μία φορά από 1,5 ώρα για τις senior. Από c senior πάω κατευθείαν lower
Just be real!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 479
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.