*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση στη διαπολιτισμική εκπαίδευση  (Αναγνώστηκε 35134 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη διαπολιτισμική εκπαίδευση
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 17, 2009, 02:28:52 μμ »
Καλημέρα σας,
Ενδιαφέρομαι για σεμινάρια Διαπολιτισμικής.
Έχετε ακούσει κάτι καλό;
Πιστεύω ότι η μόδα με τα σεμινάρια Ειδικής αγωγής πέρασε και σειρά έχει η Διαπολιτσιμική.
Αν ξέρετε κάτι παρακαλώ ενημερώστε με!

Ένα μεταπτυχιακό λειτουργεί στο ΤΕΑΠΗ όσον αφορά τη Διαπολιτισμική αν δεν κάνω λάθος.Διάφορα σεμινάρια διεξάγουν και διάφοροι φορείς ιδιωτικής πρωτοβουλίας όπως το Ανοιχτό Ίδρυμα εκπαίδευσης κ.τ.λ.Εγώ θα ήθελα να κάνω ένα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή γιατί θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά χρήσιμο κυρίως στην αξιολόγηση διαφόρων περιστατικών για μετέπειτα παραπομπή σε ειδικούς και όχι μόνο. :)
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση στη διαπολιτισμική εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:38:38 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη διαπολιτισμική εκπαίδευση
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 17, 2009, 02:52:46 μμ »
Θα συμφωνήσω με τη walse. Μην ξεκινάτε να κάνετε κάτι αν δε σας ενδιαφέρει πραγματικά μόνο και μόνο επειδή κάποιος είπε ότι μπορεί να είναι το καινούριο κόλπο για να διοριστείτε. Με τον καιρό θα σιχτιρίζετε και τα λεφτά και το χρόνο που "χάσατε" ρίξτε μια ματιά σε αυτά που λέγονται για τα σεμινάρια της ειδικής και θα καταλάβετε τι λέω. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο πράγμα είναι η ανεργία και η αβεβαιότητα τα χω περάσει κι εγώ, αλλά η έστω και αμυδρή πιθανότητα διορισμού δεν είναι επαρκές κίνητρο.

Το να έχεις ενδιαφέρον για κάτι και να το ψάξεις μήπως μπορεί να σε βοηθήσει στο μέλλον είναι άλλο και άλλο το να εξειδικεύεσαι με άξονα τη "μόδα" του υπουργείου.

Κι ένα τελευταίο. Ένα σεμινάριο θα σου δώσει ίσως μια μυρωδιά για το τι γίνεται σε κάποιον τομέα και στοιχειώδεις ίσως γνώσεις. Καλύτερη κατάρτιση και βέβαια καλύτερο τυπικό προσόν είναι το μεταπτυχιακό. Ακόμη και όταν με το καλό διοριστείτε που εύχομαι κι ελπίζω να συμβεί πολύ γρήγορα, θα δείτε ότι κατά καιρούς θα επιλέγετε να παρακολουθείτε διάφορα σεμινάρια για να ενημερώνεστε για διάφορα πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2009, 02:57:03 μμ από Ritalamp »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη διαπολιτισμική εκπαίδευση
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 17, 2009, 09:36:51 μμ »
Να ρωτήσω κατι?Χωρις παρεξήγηση.....
Για να κανεις ενα σεμινάριο πρεπει να "αναγνωριστεί" απο κάπου?το κανεις για έναν "ανώτερο" σκοπο?
Χωρις να θέλω να θιγεις απλά ρωταω...
Γνωμη μου είναι πως τα σεμινάρια γινονται για να τα παρακολουθεί όποιος ενδιαφέρεται και έχει προβληματισμούς ή απορίες πανω σε κατι π.χ. τη διαπολιτισμική εκπαιδευση!!!!Για να καλύψει δικά του κενα ή να τα δει σαν ένα ερεθισμα να ψάξει εις βαθος ένα αντικείμενο. 500 σεμιναρια να έχεις παρακολουθήσει, αν δεν έχεις εμβαθύνει, αχρηστα σου ειναι.
walse μου οταν τα διδακτρα για ενα τετοιο σεμιναριο ειναι 3000ευρω τοτε δε νομιζω οτι το κανεις μονο για την δικη σου προσωπικη εμπειρια,ιδιως στους καιρους που ζουμε και τα χρηματα αυτα ειναι ενα αξιολογο ποσο.Εκτος βεβαια εαν σε καποιον περισσευουν, οποτε-πάσο.Ρωτα ολους αυτους που κανουν τώρα τα σεμινάρια ειδικης αγωγης.Θα τα παρακολουθούσαν και θα εδιναν τοσα λεφτα εαν δεν ηξεραν οτι θα αναγνωριστουν???
Οποτε δε καταλαβαινω προς τι η απορια σου :-\
και ακομη, εγω ρωτησα την Ασπα γιατι εγραψε:
Πιστεύω ότι η μόδα με τα σεμινάρια Ειδικής αγωγής πέρασε και σειρά έχει η Διαπολιτσιμική.
κι επισης δε σε καταλαβαινω γιατι φασκεις και αντιφασκεις,απο τη μια λες οτι τα σεμιναρια αυτα ειναι για οποιον θελει να εμβαθυνει και απο την αλλη οτι οσα σεμιναρια και να παρακολουθησεις δε σου παρεχουν εμβαθυση.Τοτε γιατι να τα παρακολουθησεις??????????????????Μηπώς για αναγνωριστει καπου?οπως κακως βαζεις μεσα σε εισαγωγικα?μηπως...?
Συμφωνα με τα δικα σου λεγομενα ο ενας λογος ειναι αυτος και ο αλλος για να "πεταξεις"3000 σε κατι που η ιδια λες οτι δε παρεχει εμβαθυνση αλλα μονο το ερεθισμα.Εχω εγω να σου προτεινω 100δες βιβλια και αρθρα για την διαπολιτισμικη,για να παρεις το ερεθισμα,ορεξη να χεις.Μη κοροιδευομαστε πια!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2009, 09:41:46 μμ από grooog »

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη διαπολιτισμική εκπαίδευση
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 17, 2009, 10:10:05 μμ »
Δεν πήγε καν το μυαλό μου σε σεμιναρια για τη διαπολιτισμική σαν εκεινα για την ειδική αγωγή -όσον αφορα το ποσο- καταρχάς
Αυτό που επίσης είπα είναι: 500 σεμιναρια να έχεις παρακολουθήσει, αν δεν έχεις εμβαθύνει, αχρηστα σου ειναι.
[/quote]
και οχι οτι δεν σου προσφέρουν τιποτα! και μιλούσα για τους τουρίστες των σεμιναριών που είναι πολλοι, παρακολουθώ για να πάρω μια βεβαίωση και να τη φυλαξψ στο εικονισμα.
Παρακολούθησα περσυ το "Διαχειριση προβλαματων σχολικής τάξης" στο ΠΕΚ του οποίου φορέας ειναι το ΠΙ, αν καποιός το έκανε με σκοπό την¨"αναγνώριση" δεν θα είχε αποκομίσει απολύτως τπτ γιατι πραγματικά το αντικείμενο και το ευρος είναι τεράστιο!Αναγνώριση επομένως μονο στα χαρτιά. αν λοιπόν δεν έκανες μόνος σου την έρευνά σου και το ψάξιμό σου πιο το όφελος??
Εσυ ανοιγεις το κεφαλι των παιδιών και παρέχεις γνώση? :D :Pόχι βέβαια!
στο πανεπιστήμιο όλοι όσοι αποφοίτησαν ήταν αξιοι  επιστήμονες όχι βέβαια! Μόνο για την αναγνώριση φοιτήσαμε? όχι βέβαια
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση στη διαπολιτισμική εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:38:38 »

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη διαπολιτισμική εκπαίδευση
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 17, 2009, 10:13:24 μμ »
Δεν πήγε καν το μυαλό μου σε σεμιναρια για τη διαπολιτισμική σαν εκεινα για την ειδική αγωγή -όσον αφορα το ποσο- καταρχάς
Αυτό που επίσης είπα είναι: 500 σεμιναρια να έχεις παρακολουθήσει, αν δεν έχεις εμβαθύνει, αχρηστα σου ειναι.
και οχι οτι δεν σου προσφέρουν τιποτα! και μιλούσα για τους τουρίστες των σεμιναριών που είναι πολλοι, παρακολουθώ για να πάρω μια βεβαίωση και να τη φυλαξψ στο εικονισμα.
Παρακολούθησα περσυ το "Διαχειριση προβλαματων σχολικής τάξης" στο ΠΕΚ του οποίου φορέας ειναι το ΠΙ, αν καποιός το έκανε με σκοπό την¨"αναγνώριση" δεν θα είχε αποκομίσει απολύτως τπτ γιατι πραγματικά το αντικείμενο και το ευρος είναι τεράστιο!Αναγνώριση επομένως μονο στα χαρτιά. αν λοιπόν δεν έκανες μόνος σου την έρευνά σου και το ψάξιμό σου πιο το όφελος??
Εσυ ανοιγεις το κεφαλι των παιδιών και παρέχεις γνώση? :D :Pόχι βέβαια!
στο πανεπιστήμιο όλοι όσοι αποφοίτησαν ήταν αξιοι  επιστήμονες όχι βέβαια! Μόνο για την αναγνώριση φοιτήσαμε? όχι βέβαια

[/quote]΄
Επίσης είπα να καλύψει δικά του κενα ή να τα δει σαν ένα ερέθισμα. Προσέχω αρκετα νομίζω το λόγο μου(στην πληκτρολόγηση δυσκολευομαι λιγάκι :P ;))
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη διαπολιτισμική εκπαίδευση
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 17, 2009, 10:29:11 μμ »
Η διαφορα ειναι οτι μαλλον η Ασπα μιλουσε για σεμινάρια διαπολισμικης που εχω ακουσει και γω οτι αρχιζουν να διοργανωνονται(πχ απο την ενωση φυσικων).Σεμιναρια υπάρχουν πολλα σε πολλες θεματικές με χαμηλη και μηδαμινη συμμετοχη,αλλα δε νομιζω οτι η Ασπα εννοουσε αυτα,των 5-10 ωρων δηλαδη.Μάλλον κάτι πιο εξειδικευμενο θα εννοούσε,διαφορετικα δε το ψαχνεις,απλα αν το ακουσεις και σε ενδιαφερει πας.Και οσο για το αστοχο παραδειγμα που αναφερεις σχετικα με τη φοιτηση σε σχολες,θα στο θεσω αντιστροφα.Ποιος θα πηγαινε να σπουδασει εαν του ελεγαν να δωσει του κοσμου τα διδακτρα για να παρει στο τελος ενα χαρτι που δε αναγνωριζοταν απο πουθενα????Ποιος θα ειχε τοσο ελευθερο χρονο και χρημα?
Για το οτι τα συγκεκριμενα σεμιναρια δε προσφερουν καμια εμβαθυνση,δε διαφωνω καθολου,αλλα μην ακουω και οτι οσοι πανε, δε πρεπει να τους νοιαζει η αναγνωριση αυτων.!!!!!
Απλα απ'οτι αντιλαμβανομαι

΄
[/quote] το σκεφτηκες λιγο πιο αθωα
Δεν πήγε καν το μυαλό μου σε σεμιναρια για τη διαπολιτισμική σαν εκεινα για την ειδική αγωγή -όσον αφορα το ποσο- καταρχάς
Επίσης είπα να καλύψει δικά του κενα ή να τα δει σαν ένα ερέθισμα:σαν ερεθισμα το βλεπεις οταν δεν απαιτειται χρημα,αυτο μαλλον παρελειψες.

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη διαπολιτισμική εκπαίδευση
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 17, 2009, 10:48:59 μμ »
Πέρα από το οικονομικό που πραγματι το σκεφτηκα αθώα όπως σωστά είπες 8), υπάρχει κόσμος και πολυςς μαλιτσα που παρακολουθεί σχολές χωρίς αντίκρυσμα επαγγελματικό και οικονομικο, μόνο για την αναγνώριση, για να λεει είμαι πτυχιουχος ΑΕΙ ή ΤΕΙ(ή μηπως ΑΤΕΙ δεν το ξερω και ζητώ συγνώμη) και δίνει και ένα σκασμό λεφτα για να παει στην άνω ή κατω Κωλοπετινίτσα στο δημο Περα Μαχαλά.
Αρα ατοπο αυτο που είπες.
Αν έλεγε καπιοος φορέας με σεμινάριο 400 ωρών και 3000 ευρω γίνεσαι δασκαλος και διορίζεσαι, χωρις ΑΣΕΠ σίγουρα θα έτρεχε όλη η Ελλάδα και θα έπαιρνε το χαρτι.
Ως εκπαιδευτικοί (ή εκπεδεφτικοι?φοβερο ;D ;D ;D)όμως που δεν σταθήκαμε στην εσφαλεια του πτυχιου αλλα και διαβασαμε πολλα παραπάνω και συνεδρια παρακολουθήσαμε και σεμιναρια είτε των 2 ωρών είτε των 80 δεν πρεπει να ζητάμε με μια απλή παρακολούθηση αναγνώριση όταν δεν μας έχουν αναγνωρίσει τα 4 χρόνια σπουδών και μας υποχρεώνυον να δινουμε εξετασεις.
Αυτή είναι η γνώμη μου απλα
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη διαπολιτισμική εκπαίδευση
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 17, 2009, 10:50:55 μμ »
Πέρα από το οικονομικό που πραγματι το σκεφτηκα αθώα όπως σωστά είπες 8), υπάρχει κόσμος και πολυςς μαλιτσα που παρακολουθεί σχολές χωρίς αντίκρυσμα επαγγελματικό και οικονομικο, μόνο για την αναγνώριση, για να λεει είμαι πτυχιουχος ΑΕΙ ή ΤΕΙ(ή μηπως ΑΤΕΙ δεν το ξερω και ζητώ συγνώμη) και δίνει και ένα σκασμό λεφτα για να παει στην άνω ή κατω Κωλοπετινίτσα στο δημο Περα Μαχαλά.
Αρα ατοπο αυτο που είπες.
Αν έλεγε καπιοος φορέας με σεμινάριο 400 ωρών και 3000 ευρω γίνεσαι δασκαλος και διορίζεσαι, χωρις ΑΣΕΠ σίγουρα θα έτρεχε όλη η Ελλάδα και θα έπαιρνε το χαρτι.
Ως εκπαιδευτικοί (ή εκπεδεφτικοι?φοβερο ;D ;D ;D)όμως που δεν σταθήκαμε στην εσφαλεια του πτυχιου αλλα και διαβασαμε πολλα παραπάνω και συνεδρια παρακολουθήσαμε και σεμιναρια είτε των 2 ωρών είτε των 80 δεν πρεπει να ζητάμε με μια απλή παρακολούθηση αναγνώριση όταν δεν μας έχουν αναγνωρίσει τα 4 χρόνια σπουδών και μας υποχρεώνυον να δινουμε εξετασεις.
Αυτή είναι η γνώμη μου απλα

συν το γεγονος ότι θα έπρεπε να είναι αναγκη μας η παρακολούθηση σεμιναριων για τη διαρκη βελτίωσή μας.
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη διαπολιτισμική εκπαίδευση
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 17, 2009, 11:18:32 μμ »
Αχ πραγματικα θα με τρελανεις walse!!!δε καταλαβαινεις τιποτε απ'οτι λεω.Παμε παλι
υπάρχει κόσμος και πολυςς μαλιτσα που παρακολουθεί σχολές χωρίς αντίκρυσμα επαγγελματικό και οικονομικο, μόνο για την αναγνώριση, για να λεει είμαι πτυχιουχος ΑΕΙ ή ΤΕΙ(ή μηπως ΑΤΕΙ δεν το ξερω και ζητώ συγνώμη) και δίνει και ένα σκασμό λεφτα για να παει στην άνω ή κατω Κωλοπετινίτσα στο δημο Περα Μαχαλά.:καταρχας απο οποιοδηποτε ΑΕΙ ή ΤΕΙ αποφοιτησεις εχεις πτυχιο τριβαθμιας εκπαιδευσης και αυτο μπορει να μη σε κανει απαραιτητα να βρεις δουλεια στο αντικειμενο αλλα παιρνεις ενα (μηδαμινο,δε διαφωνω) επιδομα για αυτο,και επισης εχεις παντα την ελπιδα οτι θα βρεις κατι σχετικο.Αυτην δε μπορει να σου τη στερησει κανεις-ενω σε ενα σεμιναριο μη αναγνωρισμενο μπορει.Ακομη οταν ελεγα για διδακτρα του κοσμου εννουσα διδακτρα και οχι απλα εξοδα,και σε ξαναρωταω ποιος θα πηγαινε να σπουδασει στην Κωλοπετινιτσα(οπως και συ λες)αν χρειαζοταν διδακτρα η σχολη,και να μην ηταν και πτυχιο στο τελος αλλα μια μη αναγνωρισμενη απο το δημασιο βεβαιωση,συν τα εξοδα στην Κωλοπετινιτσα.(ΔΕΣ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΜΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ,ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ)
συν το γεγονος ότι θα έπρεπε να είναι αναγκη μας η παρακολούθηση σεμιναριων για τη διαρκη βελτίωσή μας[/i].:και εξηγω και παλι,η διαρκης επιμορφωση θα επρεπε να ειναι χρεος της πολιτειας προς εμας,οχι να μου λες οτι πρεπει να πληρωνω για να επιμορφωνομαι γιατι νιωθω οτι το εχω αναγκη,οποτε ας δωσω λεφτα και να μη με νοιαζει κατα ποσο θα υπαρχει αντικρυσμα.Αναγκη το εχω,λεφτα γιατι να δωσω??
Νιωθω οτι απλα εισαι εξω απο την παρουσα κατασταση
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2009, 11:22:50 μμ από grooog »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη διαπολιτισμική εκπαίδευση
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 18, 2009, 01:39:07 πμ »
Θα μπορουσα να κανω μια ερωτηση?
Θα εδινε καποιος 300 ευρω για ενα 4μερο σεμιναριο προκειμενου να μαθει καποια πραγματα για την επιστημη του χωρις ομως να εχει αντικρυσμα σε διορισμο-θεση-αυξηση μισθου παρα μονο για την επαγγελματικη του βελτιωση?

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη διαπολιτισμική εκπαίδευση
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 18, 2009, 10:04:50 πμ »
Εξαρτάται, από το πόσο πολύ θα με ενδιέφερε το θέμα για αρχή και το αν θα είχα τα χρήματα. Για να καταλάβεις ξεκίνησα τις διαδικασίες να πάω στο Σέφιλντ να παρακολουθήσω ένα συνέδριο που σχετίζεται αμυδρά με το διδακτορικό μου και το τελικό ποσό θα ξεπερνούσε τα 1000 ευρώ για τρεις μέρες. (Τελικά δε θα το κάνω γιατί δεν επιτρέπει ο γιατρός μου να ταξιδέψω με αεροπλάνο). Έχω οργώσει την Ελλάδα για να παρακολουθήσω συνέδρια για πράγματα που με ενδιαφέρουν με το κόστος να κυμαίνεται στα 300 ευρώ το λιγότερο (με διανυκτερεύσεις ναύλα κ.λ.π.). όπως ξέρουμε η παρακολούθηση συνεδρίων δεν έχει αντίκρυσμα στο δημόσιο και είμαι μόνιμη.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη διαπολιτισμική εκπαίδευση
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 18, 2009, 11:08:29 πμ »
Kellykou, ναι έχω δώσει για συνεδριο που μέ ενδιέφερε 415 ευρώ συνολικά για ένα 3ήμερο, χωρίς να ανγνωρίζεται πουθενα απλά και μόνο γιατι με ενδιέφερε.
grooog δεν έχω σκοπό να σε τρελάνω :D ;D
Οι υποχρεώσεις της πολιτείας απέναντί μας και απέναντι σε όλους τους κατοικους της Έλλάδας είναι παρα πολλές, και γνωρίζουμε πος δεν τις ικανοποιεί!! ???
Η "Κωλοπετινίτσα" στοιχίζει πανω απο 30000 ευρώ για 4 χρονια επομένως και διδακτρα που δεν υπάρχουν το κόστος είναι μεγάλο. Δεν γνωρίζω πολύ κόσμο που να πληρώνεται τελικά το πτυχίο του!
Αν θεωρείς τον εαυτό σου ή όποιον αλλο να διδάξει με ένα σεμιναριο 400 ωρών σε ΣΜΕΑ τι να ΄πω?
Εγώ ρώτησα στο αρχικό μου μηνυμα αυτά, γιατί ήθελα πραγματικα να δω τον τρόπο που σκεφτονται και οι άλλοι συναδελφοι όχι μόνο εγώ.
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη διαπολιτισμική εκπαίδευση
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 18, 2009, 12:09:19 μμ »
Kellykou, ναι έχω δώσει για συνεδριο που μέ ενδιέφερε 415 ευρώ συνολικά για ένα 3ήμερο, χωρίς να ανγνωρίζεται πουθενα απλά και μόνο γιατι με ενδιέφερε.
grooog δεν έχω σκοπό να σε τρελάνω :D ;D
Οι υποχρεώσεις της πολιτείας απέναντί μας και απέναντι σε όλους τους κατοικους της Έλλάδας είναι παρα πολλές, και γνωρίζουμε πος δεν τις ικανοποιεί!! ???
Η "Κωλοπετινίτσα" στοιχίζει πανω απο 30000 ευρώ για 4 χρονια επομένως και διδακτρα που δεν υπάρχουν το κόστος είναι μεγάλο. Δεν γνωρίζω πολύ κόσμο που να πληρώνεται τελικά το πτυχίο του!
Αν θεωρείς τον εαυτό σου ή όποιον αλλο να διδάξει με ένα σεμιναριο 400 ωρών σε ΣΜΕΑ τι να ΄πω?
Εγώ ρώτησα στο αρχικό μου μηνυμα αυτά, γιατί ήθελα πραγματικα να δω τον τρόπο που σκεφτονται και οι άλλοι συναδελφοι όχι μόνο εγώ.
Ρε συ walse σουειναι ευκολο να διαβαζεις 2 φορες αυτα που βλεπεις?ειπα εγω οτι θεωρω σωστο να διδασκει καποιος με ενα σεμιναριο 400 ωρων?ή μηπως εσυ απλα επιμενεις οτι πρεπει να δινουμε λεφτα σε σεμιναρια χωρις να μας νοιαζει η αναγνωριση.Πρεπει καποτε να σταματησουμε να κρινουμε τους αλλους με βαση δικα μας κριτηρια.ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!Μπραβο που εδωσες τοσα λεφτα για ενα σεμιναριο 3 ημερων χωρις αντικρυσμα.Αυτο ηθελες να σου πουμε?Ρωτας ολους τους υπολοιπους αν εχουν αυτη την οικονομικη δυνατοτητα??Γι'αυτο ακριβως σου λεω οτι εισαι μαλλον αλλου,εξω απο την παρουσα οικονομικη κατασταση.Επειδη εσυ το "αντεχεις" πρεπει και ολοι οι αλλοι να μπορουν?Αυτο θα μας φαει σε αυτη τη χωρα!Γι'αυτο δε θα μπορεσουμε να διεκδικησουμε οσα μας αναλογουν,γιατι παντα θα υπαρχουν καποιοι που θα αντιδρουν και θα λενε "α!εμενα δε με πειραζει,εχω τα λεφτα και δε με νοιαζει η αναγνωριση..ας κανουν οτι θελουν ολοι αλλοι ,εγω τον εαυτουλη μου θα κοιταξω και μονο,και θα κρινω και οσους και δεν εχουν την ιδια αποψη με εμενα".
Οσο για το θεμα της Κωλοπετινιτσας μονη σου λες οτι στοιχιζει πανω απο 30000 (ανεπισημα) αν σε αυτο λοιπον προσθεταμε και αλλα 10000 τουλαχιστον(επισημη χρηματικη συμμετοχη) απλα για την προσωπικη επιμορφωση του καθενα,χωρις να γραφει πανω πτυχιο,πιστευεις οτι και παλι θα πηγαιναν πολλοι για σπουδες?Πολλοι γονεις θα εστελναν τα παιδια τους να σπουδασουν σε ενα "σεμιναριο" που σο τελος θα τους εδινε απλα μια βεβαιωση ή και ουτε αυτο, απλα για ειναι το παιδι τους καταρτισμενο και να μην εχει καν ενα τιτλο?Ρωτα κανενα γονεα που αντιμετωπιζει οικονομικες δυσκολιιες να ακουσεις τι λεει στο παιδι του για να παει να σπουδασει:"πηγαινε παιδακι μου και ας εχουμε εμεις οικονομικες δυσκολιες,πηγαινε για εχεις εστω ενα χαρτι στο χερι σου,δε ξερεις ποτε τι γινεται" ετσι του λεει .Κια οταν λεμε χαρτι εννοουμε χαρτι που μπορει να αναγνωριστει.Για ρωτα τον 1)εαν τα εξοδα ηταν διπλασια και 2)δεν υπηρχε και κανενα χαρτι στο τελος θα μπορουσε να το στειλει?(τα αριθμω για να μη διαβαζεις παλι οτι σε βολευει)  Ε μα αν συνεχιζεις να το πιστευεις τοτε τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στη διαπολιτισμική εκπαίδευση
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 18, 2009, 03:10:34 μμ »
εγω απλώς ήθελα να ακουσω μια γνώμη περα απο τη δική μου(!) η οποία σωστη ή λαθος αυτή είναι!
Το μπραβο που λές δεν το χρειαζομαι....Αν θεωρείς πως σε μία ανεργη περισσευουν τα χρήματα τι να πω!!
Νομίζω όμας πως στη ζωή πρέπει πρώτα να αντλούμε ευχαρίστηση από όσα κανουμε και μετά έρχονται όλα τα άλλα.
"415 ευρώ συνολικά για ένα 3ήμερο"Απλώς επειδη τα υπολόγισα μεχρι τελευταιας δεκαρας έγραψα το ποσο ακριβως.
Δεν μου είναι ευκολο να τα διαβαζω 2 φορες αλλα δυσκολευομαι με το pc  και με τη δική σου λογική,αφου δεν μου αναγνωρίζεται το ECDL στον ασεπ γιατι να το παρω??????? ;D ;D ;D ;D :D :D :D
Δεν καταλαβαινω τον εκνευρισμό σου, και γιατι το έχεις παρει προσωπικα. Συζητηση κανουμε και φτασαμε σοτ σημειο να λεει η μια στην αλλη τι έχει κανει στη ζωή της και τι όχι.
Εγώ από εχθές πήρα την απάντησή μου.
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.