*

Αποστολέας Θέμα: Αποριες για την προσθετη διδακτικη στηριξη  (Αναγνώστηκε 7264 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αποριες για την προσθετη διδακτικη στηριξη
« στις: Οκτώβριος 10, 2006, 09:09:59 πμ »
Θελω να διδαξω σε σχολεια με την προσθετη διδακτικη στηριξη. Ενισχυτικη διδασκαλια το λενε?

Που και ποτε υποβαλλονται τα δικαιολογητικα? Ποτε γινεται η επιλογη και ενημερωνεται ο ενδιαφερομενος?
Τα χρηματα είναι ανα ωρα? Και ποσα είναι περιπου?
Πως προσμετρωνται ως προυπηρεσια για μελλοντικη χρηση για μονιμο διορισμο?
Με ποση προυπηρεσια ως διδασκων σε προσθετη διδακτικη στηριξη, αλλαζω πινακα καταταξης(από γ σε β’ αν τα λεω καλα?)?
Οποτεδηποτε θελω, μπορω για προσωπικους λογους να διακοψω την διδασκαλια και να αναλαβει άλλος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποριες για την προσθετη διδακτικη στηριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:57:05 »

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για την προσθετη διδακτικη στηριξη
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 10, 2006, 09:57:46 πμ »
Ενισχυτική γίνεται στα Γυμνάσια και αίτηση κάνεις μαζί με την αίτηση για αναπληρωτές-ωρομισθίους, συνήθως τον Ιούνιο (φέτος η υποβολή ήταν από αρχές εώς 22/6 ). Η πρόσθετη γίνεται στα Λύκεια και κάνεις ξεχωριστή αίτηση (βγαίνει άλλη εγκύκλιος και ημερομήνια, συνήθως κοντινή στην 1η εγκύκλιο των αναπληρωτών) και μπορείς παράλληλα να δώσεις βιογραφικά στα σχολεία που σε ενδιαφέρουν για "ενίσχυση" της αίτησής σου. Επομένως είναι 2 διαφορετικά πράγματα.

Οι αίτησεις και τα δικαιολογητικά κατατίθονται στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση της περιοχής σου. Αρχίζουν να καλούν συνήθως από τέλη Σεπτέμβρη τηλεφωνικώς. Τα χρήματα είναι χάλια, θα χρειαστεί να δουλεύεις και παράλληλα για να τα βγάλεις πέρα, επίσης θα ξοδέψεις πολλά και για να μετακινήσε στα σχολεία, γιατί π.χ. μπορεί να μένεις Θεσ/κη και να σε καλέσουν Έδεσσα ή Σέρρες, αν τις είχες συμπεριλάβει στην αίτησή σου. Για μόρια διαιρείς τις ώρες που είχες με το 87.5

Χωρίς προϋπηρεσία, μπαίνεις στον πίνακα Γ (ύστερα από αίτησή σου). Έστω και μία ώρα προϋπηρεσίας να αποκτήσεις είναι αρκετή για να μπείς στον πίνακα Β. Αν αναλάβεις υπηρεσία και την διακόψεις έχεις συνέπειες. Για τους ωρομίσθιους κόβεσαι από τους πίνακες για 2 χρόνια, δεν είμαι σίγουρη για ενισχυτική και πρόσθετη, αλλά νομίζω ότι θα ισχύει κάτι παρόμοιο και εκεί.

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για την προσθετη διδακτικη στηριξη
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 10, 2006, 12:37:13 μμ »
Ευχαριστω!  :) :)

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για την προσθετη διδακτικη στηριξη
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 18, 2006, 12:47:56 μμ »

Χωρίς προϋπηρεσία, μπαίνεις στον πίνακα Γ (ύστερα από αίτησή σου). Έστω και μία ώρα προϋπηρεσίας να αποκτήσεις είναι αρκετή για να μπείς στον πίνακα Β. Αν αναλάβεις υπηρεσία και την διακόψεις έχεις συνέπειες. Για τους ωρομίσθιους κόβεσαι από τους πίνακες για 2 χρόνια, δεν είμαι σίγουρη για ενισχυτική και πρόσθετη, αλλά νομίζω ότι θα ισχύει κάτι παρόμοιο και εκεί.

Θα ηθελα να αποκτησω αυτη την 'μια ωρα' τροπος του λεγειν προυπηρεσια για να αλλαξω πινακα και να παω στον Β.
Με ποιο τροπο μπορω να εχω την minimum προσθετη διδασκαλια διοτι δεν εχω πολυ χρονο στη διαθεση μου? Το λεω γιατι θα ηθελα απλα-οπως το ειπες πιο πανω-να αποκτησω λιγες ωρες με σκοπο να αλλαξω πινακα, αλλα δεν θα με βολευε η υποχρεωση να διδασκω για μια ολοκληρη χρονια, ουτε για πολλες ωρες, λογω ανειλλημενων υποχρεωσεων.

Η ΠΔΣ ειναι ολα ή τιποτε? Ή ολοκληρη χρονια ή τίποτε? Κι αν διακοψεις εχεις κυρωσεις? Πως να ζητησω το Minimum? Ποιο ειναι το Minimum σε ώρες αλλα και χρονικη διαρκεια, οπως το θετω?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποριες για την προσθετη διδακτικη στηριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:57:05 »

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για την προσθετη διδακτικη στηριξη
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 18, 2006, 01:17:27 μμ »
Δηλαδή τι θα κερδίσεις αν αλλάξεις πίνακα?Δεν έχεις κανένα απολύτως κέρδος αν μπείς στον ενιαίο με προυπηρεσία.Ο στόχος σου είναι απλώς να αλλάξεις θέση?

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για την προσθετη διδακτικη στηριξη
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 18, 2006, 05:11:02 μμ »
Δηλαδη θες να πεις οτι ειναι το ιδιο είτε είμαι στον πινακα Γ(χωρις προυπηρεσια) είτε στο Β'(με προυπηρεσια εστω και μικρη)????

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για την προσθετη διδακτικη στηριξη
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 19, 2006, 09:32:03 πμ »
Δηλαδη θες να πεις οτι ειναι το ιδιο είτε είμαι στον πινακα Γ(χωρις προυπηρεσια) είτε στο Β'(με προυπηρεσια εστω και μικρη)????

φυσικά και υπάρχει διαφορά, αλλιώς θα είχαν και το ίδιο όνομα. Όλοι πασχίζουν να μπουν στον πίνακα Β, γιατί προηγείται του Γ. Οι όποιες προσλήψεις αναπληρωτών, ωρομισθίων και διορισμών(το 40% των θέσεων του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ καλύπτεται από αυτούς με τη μεγαλύτερη προϋπηρεσία) ξεκινούν από εκεί.

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για την προσθετη διδακτικη στηριξη
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 19, 2006, 09:40:10 πμ »

Χωρίς προϋπηρεσία, μπαίνεις στον πίνακα Γ (ύστερα από αίτησή σου). Έστω και μία ώρα προϋπηρεσίας να αποκτήσεις είναι αρκετή για να μπείς στον πίνακα Β. Αν αναλάβεις υπηρεσία και την διακόψεις έχεις συνέπειες. Για τους ωρομίσθιους κόβεσαι από τους πίνακες για 2 χρόνια, δεν είμαι σίγουρη για ενισχυτική και πρόσθετη, αλλά νομίζω ότι θα ισχύει κάτι παρόμοιο και εκεί.

Θα ηθελα να αποκτησω αυτη την 'μια ωρα' τροπος του λεγειν προυπηρεσια για να αλλαξω πινακα και να παω στον Β.
Με ποιο τροπο μπορω να εχω την minimum προσθετη διδασκαλια διοτι δεν εχω πολυ χρονο στη διαθεση μου? Το λεω γιατι θα ηθελα απλα-οπως το ειπες πιο πανω-να αποκτησω λιγες ωρες με σκοπο να αλλαξω πινακα, αλλα δεν θα με βολευε η υποχρεωση να διδασκω για μια ολοκληρη χρονια, ουτε για πολλες ωρες, λογω ανειλλημενων υποχρεωσεων.

Η ΠΔΣ ειναι ολα ή τιποτε? Ή ολοκληρη χρονια ή τίποτε? Κι αν διακοψεις εχεις κυρωσεις? Πως να ζητησω το Minimum? Ποιο ειναι το Minimum σε ώρες αλλα και χρονικη διαρκεια, οπως το θετω?

κοίτα δεν μπορείς να έχεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Δεν υπάρχει minimum ωρών διδασκαλείας ούτε επιλέγεις εσύ πόσες θέλεις , ποιες σε βολεύουν και σε ποιο μέρος. Αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με αυτά να ξέρεις πως το όφελός σου θα είναι μόνο η προϋπηρεσία και όχι τα λεφτά ή η δημιουργία βολικού προγράμματος για σένα. Αν αναλάβεις τμήμα και μετά σταματήσεις, έχεις κυρώσεις. Δηλαδή πρέπει να είσαι διατεθειμένος για όλη τη χρονιά γι αυτό το πράγμα.

Αν σκοπεύεις να διοριστείς με προϋπηρεσία, στόχος σου πρέπει να είναι το κυνήγι των ωρών και όχι αυτό που έχεις στο μυαλό σου. Αλλιώς προσπάθησε να διοριστείς μέσω του γραπτού διαγωνισμού.

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για την προσθετη διδακτικη στηριξη
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 01:41:56 μμ »
Αν δεχτώ σε μία διεύθυνση ΠΔΣ μπορώ μετά να παραιτηθώ και να πάω σε σχολείο άλλης διεύθυνσης εφόσον κληθώ;

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για την προσθετη διδακτικη στηριξη
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 01:48:54 μμ »
Αν δεχτώ σε μία διεύθυνση ΠΔΣ μπορώ μετά να παραιτηθώ και να πάω σε σχολείο άλλης διεύθυνσης εφόσον κληθώ;

ναι

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για την προσθετη διδακτικη στηριξη
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 01:55:50 μμ »
Αν αναλάβεις τμήμα και μετά σταματήσεις, έχεις κυρώσεις. Δηλαδή πρέπει να είσαι διατεθειμένος για όλη τη χρονιά γι αυτό το πράγμα.

Δεν έχεις καμία κύρωση!

Το ελάχιστο των ωρών που μπορείς να πάρεις είναι συνήθως 2 ώρες ανα εβδομάδα!
Δηλαδή με 2 ώρες προϋπερεσία φεύγεις οριστικά από τον πίνακα Γ , όπως επιθυμείς!

Το μόνο σπαστικό στην όλη υπόθεση είναι η χαρτούρα του υπαλλήλου της Β/Βάθμιας που θα σχοληθεί με την πρόσληψη σου κ στο καπάκι με την απόλυση σου.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για την προσθετη διδακτικη στηριξη
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 04:51:06 μμ »
Και εγώ τί φταίω;Ας προσέχανε έτσι που τα κάνανε.

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για την προσθετη διδακτικη στηριξη
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 05:31:28 μμ »
Αν αναλάβεις τμήμα και μετά σταματήσεις, έχεις κυρώσεις. Δηλαδή πρέπει να είσαι διατεθειμένος για όλη τη χρονιά γι αυτό το πράγμα.
Τί κυρώσεις υπάρχουν;
Περίεργο γιατί έκανα πέρσι ΠΔΣ και παραιτήθηκα για ωρομισθία χωρίς καμία κύρωση


ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Αποριες για την προσθετη διδακτικη στηριξη
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 05:39:06 μμ »
Πήρα τηλ. στο τμήμα της ΠΔΣ στο υπουργείο, και τους ρώτησα ότι αν μπορώ να παραιτηθώ από ΠΔΣ για να πάω ωρομίσθια και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορώ να παραιτηθώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 414

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.