*

Αποστολέας Θέμα: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία  (Αναγνώστηκε 28861 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 09:25:36 μμ »
Ευχαριστώ!Θα κοιτάξω κ το Michigan να κάνω κάποιο test.Με προβληματίζει όμως πιο να κάνω ως κύριο βιβλίο.Δε θα ήθελα όμως κάποιο πολύ βαρύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:35:22 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 09:49:55 μμ »
να ρωτησω κτ με αφορμη τον τιτλο? τα παιδια με δυσλεξια γραφουν ορθογραφια (με τον κλασσικο τροπο που επιμενουν εδω κ χρονια τα φροντιστηρια  :-\)?

σκεφτομαι μια περιπτωση που ειχαμε στο φροντιστηριο περσι. δεν ηταν δικος μου μαθητης, η συναδελφος ειχε δειξει το τετραδιο του στην υπευθυνη κ της ειχε πει να γραφει η καθηγητρια στο τετραδιο την λεξη με κενα π.χ. a__ p __ e = μηλο κ να συμπληρωνει τα γραμματα που λειπουν το παιδι. 

εμενα γιατι μου φαινεται πιο λογικο να μην γραφουν καθολου ορθογραφια? κ ο τροπος που προτεινε η υπευθυνη παλι μπερδεμα δεν ειναι για αυτα?

ξερει να μας διαφωτισει κανεις ειδικος?

Αποσυνδεδεμένος christinabibika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 10:00:56 μμ »
Μια λυση ειναι και το TOEIC που εχει μονο reading k listening.

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 10:29:43 μμ »
Βασικά το λεξιλόγιο με προβληματίζει πολύ γιατί μου είπε ότι δυσκολεύετε να το μάθει όπως κ ότι έχει σχέση με παπαγαλία.Μήπως ξέρει κανείς κάποιο σχετικό site?Βάζω στο google αλλά βγαίνουν διάφορα,δεν ξέρω τι να εμπιστευτώ κ θέλω πρακτικά πράγματα που θα με βοηθήσουν.Έχω αγχωθεί αρκετά κ αν δεν ήταν γνωστοί να πω την αλήθεια δε θα δεχόμουν να κάνω το μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:35:22 »

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 02:43:03 μμ »
Τα βιβλία που έκανε πέρυσι είναι τα Grammarway 2 k το London Test Of English Edexcel Preparation k Practice Tests Level 3.Κ έχω προβληματιστεί ειλικρινά είναι αυτά βιβλία για class E?Κ θέλουν να δώσει κ φέτος!Όποιος μπορεί να βοηθήσει καλό θα ήτανε γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω!

Αποσυνδεδεμένος Tzortzina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 11:54:54 μμ »
To συγκεκριμενο βιβλιο Grammarway 2 ειναι για pre intermediate δηλ 4 κανονικη. Το edexcel level 3 ειναι επιπεδο lower. Τωρα, γιατι τα συνδυασαν ετσι, δεν ξερω αλλα πιθανον να το καταλαβεις οταν ξεκινησεις μαζι του... Μαλλον θα πρεπει να πεις στους γονεις για το επιπεδο των βιβλιων και να ζητησεις χρονο για να δεις τι ξερει και τι οχι για να εξακριβωσεις το κατα ποσο ειναι εφικτο να δωσει και να περασει φετος. Ειδικα επειδη ειναι γνωστοι, πρεπει να τους ενημερωσεις για να εισαι ησυχοι κ με τη συνειδηση σου... Αν αυτοι επιμενουν να δωσει, it's their problem and not your fault
What's past is prologue...

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 02:49:03 μμ »
Τhanks Tzortzina!Aυτό θα κάνω.Θα αρχίσω με επαναλήψεις&βλέπουμε.Πες καλά για το Grammarway 2 αλλά που είναι το κυρίως coursebook?Αnyway...

Αποσυνδεδεμένος thes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 11:52:44 μμ »
πλέον αρκετοί τύποι πτυχίων έχουν ειδικούς '' κανονισμούς''. πχ το michigan δίνει λίγο περισσότερο χρόνο. μπορείτε να μπείτε στις ιστοσελίδες των πτυχίων να δείτε λεπτομέρειες

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 02:23:47 μμ »
To Michigan και το Edexcel επιπλέον χρόνο δίνουν.Θα κοιτάξω και το κρατικό.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 06:42:35 μμ »
η pre-intermediate ειναι η 3 κανονικη και οχι η τεταρτη.
σημερα εμαθα οτι θα εχω στο φροντιστηριο στη b junior ενα παιδακι με δυσλεξια.ειναι η πρωτη φορα που εχω τετοιο μαθητη και εχω κατααγχωθει.
τι να κανω?περα απο τη ν ορθογραφια που ειμαι της αποψης να μη ν γραφει.ως προς τα αλλα τι?

Αποσυνδεδεμένος VictoriaM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Καθηγήτρια Αγγλικών
    • Προφίλ
    • Greek teachers in England, Έλληνες Εκπαιδευτικοί στην Αγγλία
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 12:35:43 μμ »
TOEIC και πάλι TOEIC για άτομο με δυσλεξία... Listening & Reading only!... Πρέπει βέβαια - αν γίνεται - να εκπαιδευτεί σε αυτά τα 2 skills στα μαθήματα που θα του κάνεις. Εξαρτάται κι απ' το βαθμό δυσλεξίας...!

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 01:04:21 μμ »
μηπως θα μπορουσε καποιος πιο ειδικευμενος συναδελφος να μας παραπεμψει σε κπ βιβλιογραφια? να μην ειναι ομως σε θεωρητικο επιπεδο αλλα να σε βοηθαει πρακτικα πως να βοηθησεις αυτα τα παιδια.

Αποσυνδεδεμένος englishteacher06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 01:23:23 μμ »
καλησπερα!
Εχω ακουσει οτι τα παιδια αθτα δινουν ακομα και την εκθεση προφορικα... Δεν ξερω ομως κατα ποσο αληθευει...
Αν δεν ισχυει αυτο, τοτε το edexcel θα ειναι δυσκολο γιατι εχει 2 εκθεσεις και μεγαλα κειμενα που θα πρεπει να διαβασει και να κατανοησει...(τα οποια κειμενα εχουν λιγο δυσκολο λεξιλογιο συνηθως).

Ισως ειναι καλυτερα το Μichigan λογω του οτι η απαντηση υπαρχει και απλα πρεπει να την κυκλωσει και οχι να σκεφτει απο την αρχη την απαντηση. Επισης, η εκθεση ειναι γραμμα , το οποιο μπορεις να το διδαξεις ευκολα, πχ με στανταρ εκφρασεις για προλογο, επιχειρηματολογια και επιλογο

Αυτα...

Συνάδελφοι σε σχέση με αυτο που λετε για έκθεση στα προφορικά και γενικα δυσλεξικους υπάρχει το Τ.Ι.Ε. ( Test of Interactive English) στο οποιο οντως η έκθεση είναι στα προφορικά , έτυχε να δουλέψω ως εξεταστρια και υπευθυνη σε αυτές τις εξετάσεις και το παιδί μου υπαγόρευε την έκθεση ....! και γενικά είναι πολυ φιλικές και σύντομες στην διάρκεια εξετάσεις κατι που ειναι πολυ καλο για παιδια με δυσλεξια....αναγνωριζονται κανονικα και εχουν πολλες εξεταστικες περιοδους σε πολλες πολεις της Ελλαδας . Για περισσοτερες πληροφοριες μπειτε στην σελιδα τους : www.tieexams.gr... ;) ;) ;) ;) ;)


Αποσυνδεδεμένος laura!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 07:05:42 μμ »
Το ΚΠΓ απαλλάσσει τελείως τους υποψήφιους δυσλεκτικούς από την έκθεση και δίνει τη δυνστότητα να διαβάζει ο επιτηρητής τα κείμενα στον υποψήφιο και να του περνάει τις απαντήσεις στα απαντητικά φύλλα. Προυπόθεση να υπάρχει διεγνωσμένη δυσλεξία μέσω ΚΔΑΥ και να έχει δηλώσει ο μαθητής στην αίτηση του ότι επιθυμεί να εξεταστεί σε ΑΜΕΕΑ(εξεταστικά κέντρα για μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες) τα οποία βρίσκονται μόνο Αθήνα κ Θεσσαλονίκη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 385
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.