*

Αποστολέας Θέμα: βοήθεια για βιβλία αγγλικών  (Αναγνώστηκε 5516 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jsak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
βοήθεια για βιβλία αγγλικών
« στις: Δεκέμβριος 31, 2008, 02:03:22 μμ »
καλησπέρα και χρόνια πολλά ,
είμαι καινούργια στο χώρο των αγγλικών και μόλις ανέλαβα μία κοπέλα που θέλει να δώσει lower σε ένα χρόνο. όμως λόγω περιορισμένου χρόνου δεν μπόρω να τη κάνω μάθημα παρά μόνο 3 ώρες την εβδόμαδα και αποφάσισα δώσω αρχικά βάση στη γραμματική και στην έκθεση που έχει και τρομερές ελλείψεις..( είναι αρκετά αδύναμη με πολλά κενά). Μένουν λοιπόν τα κειμένα ,λεξιλόγιο και Listening πού αποφάσισε να τα διαβάζει μόνη της και έγω απλώς να τι βοηθώ όπου υπάρχει πρόβλημα...Δυστηχώς!! επέιδη τώρα μπήκα στο παιχνίδι των ιδιαίτερων δε έχω μεγάλη ιδέα από καλά βιβλία και θα ήθελα άν μπορεί κάποιος να με ενημερώσει τι θα αναλάμβανε να κάνει στη θέση μου..εχώ πελαγώσει αρκετά η αλήθεια έιναι οσόν αφορά το  διδακτικό υλικό..:(
thnx εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοήθεια για βιβλία αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:41:15 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια για βιβλία αγγλικών
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 11:57:38 πμ »
Εμένα όσον αφορά την γραμματική με βοήθησαν τρομερά τα Grammarway, εκδόσεις Express Publishing  (το 4 στη δική σου περίπτωση). Δεν τα αλλάζω με τίποτα! Για εκθέσεις έχω δουλέψει τα Plus, εκδόσεις MMPublications. Είναι πολύ καλά και μάλιστα το teacher's έχει αναλυτικά πίσω τα προφορικά (ιδέες, εκφράσεις κλπ), αν σ'ενδιαφέρει. Οι εκθέσεις είναι πολύ αναλυτικές, με λίστες με χρήσιμες εκφράσεις. Καλή χρονιά και καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος jsak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια για βιβλία αγγλικών
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 07:20:50 μμ »
ευχαριστώ panicko για τις πληροφοριές ,
ομολογώ πως αυτές τις εκδόσεις δεν τις είχα ακουστά.Από γραμματική ξεκίνησα το Functional grammar από Express αλλά το 3 :S
Επίσης , έχω ακούσει καλά λόγια για τα Mastering της Burlington.. Γνωρίζεις κάποια πληροφορία σχετικά;

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια για βιβλία αγγλικών
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 07:26:17 μμ »
Το έκανα πέρσυ στο φροντιστήριο! αρκετα καλό!βοηθάει να καλυφθουν κενά!










Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοήθεια για βιβλία αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:41:15 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια για βιβλία αγγλικών
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 04, 2009, 06:49:12 μμ »
ευχαριστώ panicko για τις πληροφοριές ,
ομολογώ πως αυτές τις εκδόσεις δεν τις είχα ακουστά.Από γραμματική ξεκίνησα το Functional grammar από Express αλλά το 3 :S
Επίσης , έχω ακούσει καλά λόγια για τα Mastering της Burlington.. Γνωρίζεις κάποια πληροφορία σχετικά;
Όταν πρωτο ξεκίνησα χρησιμοποίησα το Functional Grammar γιατί είχε πολλές ακήσεις, αλλά είδα ότι στα παιδιά δεν άρεσε καθόλου η εικονογράφηση και γενικά ήταν βαρετό (θα μου πεις γραμματική είναι, τραγουδάκια θα έχει; ;D) Έχει αλλάξει καθόλου;  Η πλάκα είναι ότι όταν δούλεψα σε μεγαλοφροντιστήριο γνωστού ομίλου μας έκαναν ολόκληρο σεμινάριο και μας απαγόρευσαν να χρησιμοποιήσουμε την συγκεκριμένη γραμματική ακόμα και ως έξτρα υλικό! Εδώ που τα λέμε είναι κάπως τραγική. Δε θυμάμαι λεπτομέρειες (πέρασαν και 10 χρόνια) αλλά κι εγώ την απέρριψα ακόμα και στα ιδιαίτερά μου. Αν δουλέψεις το Grammarway θα δεις ότι δε θα χρειαστεί να προσθέσεις τίποτα. Είναι υπερ-πλήρης. Ακόμα και σε τάξη Advanced την έκανα όταν υπήρχαν σοβαρά κενά. (Ούτε ποσοστά να έπαιρνα ;D ;D ;D) It's up to u now... :) Για το Mastering δεν ξέρω τίποτα, δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος jsak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια για βιβλία αγγλικών
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 12:44:23 μμ »
Η Functional δεν έχει αλλάξει τρομέρα από τότε που την έκανα εγώ σαν μαθήτρια. 'Ιδιο εξώφυλλο , πολλές ασκήσεις , θεωρία στα ελληνικά..Για παιδάκια που διασπάται εύκολα η προσοχή τους , πίστευω και εγώ πως δεν ενδεικνύεται...Απλώς μου την πρότεινε πρώην καθηγητής μου για αύτο και την επέλεξα.  Τα βιβλία  Plus εκτός από writing περιέχουν και υλικό για τα άλλα skills ( speaking , listening) , σωστά ; Στην περιπτωσή μου θα ήταν προτιμότερο να κάνω το upper intermediate ή  το first certificate;

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια για βιβλία αγγλικών
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 12:49:31 μμ »
έχω την εντύπωση ότι δεν απέχουν και πολύ, όποτε first certificate απευθείας και ας είναι΄λίγο πιο δυσκολο........

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια για βιβλία αγγλικών
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 05:13:30 μμ »
έχω την εντύπωση ότι δεν απέχουν και πολύ, όποτε first certificate απευθείας και ας είναι΄λίγο πιο δυσκολο........
Συμφωνώ...

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια για βιβλία αγγλικών
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 14, 2009, 10:01:15 πμ »
καλησπέρα και χρόνια πολλά ,
είμαι καινούργια στο χώρο των αγγλικών και μόλις ανέλαβα μία κοπέλα που θέλει να δώσει lower σε ένα χρόνο. όμως λόγω περιορισμένου χρόνου δεν μπόρω να τη κάνω μάθημα παρά μόνο 3 ώρες την εβδόμαδα και αποφάσισα δώσω αρχικά βάση στη γραμματική και στην έκθεση που έχει και τρομερές ελλείψεις..( είναι αρκετά αδύναμη με πολλά κενά). Μένουν λοιπόν τα κειμένα ,λεξιλόγιο και Listening πού αποφάσισε να τα διαβάζει μόνη της και έγω απλώς να τι βοηθώ όπου υπάρχει πρόβλημα...Δυστηχώς!! επέιδη τώρα μπήκα στο παιχνίδι των ιδιαίτερων δε έχω μεγάλη ιδέα από καλά βιβλία και θα ήθελα άν μπορεί κάποιος να με ενημερώσει τι θα αναλάμβανε να κάνει στη θέση μου..εχώ πελαγώσει αρκετά η αλήθεια έιναι οσόν αφορά το  διδακτικό υλικό..:(
thnx εκ των προτέρων!

Λοιπον εγω θα δωσω την αντιθετη αποψη. Γενικως τα βιβλια της express (περαν των τεστ, που ειναι οκ) δεν τα εχω σε καμια υποληψη, ιδιως δε το grammarway και κυριως το 4. Πολυ πυκνογραμμενη κ αγχωτικη γραμματικη, με πολλες "ασκοπες" ασκησεις που μπερδευουν αντι να βοηθουν. Δειτε για παραδειγμα το κεφαλαιο των γερουνδιων κ θα με θυμηθειτε. Οι γραμματικες που χρησιμοποιω ειναι οι εξης. Luke Prodromou για τη Longman Grammar and Vocabulary for the first certificate που ειναι στα αγγλικα κ το χρησιμοποιω πιο πολυ ως reference κ για εξτρα υλικο κ παραδειγματα. Επιπλεον,προτεινο το learn grammar η το super boost της New editions γιατι δεν αναλωνεται σε πολυ μπλα μπλα, ειναι ωραιο σαν διατυπωση και layout και οι ασκησεις του ειναι αρκετες αλλα οχι τοσες ωστε να βαρεθει ο μαθητης. Μην ξεχναμε οτι για να μαθει (η να θυμηθει στην προκειμενη, αφου μιλαμε για λοουερ) ενας μαθητης ενα φαινομενο δεν χρειαζονται 100 ασκησεις ιδιες, αλλα 2-3 απλες κ 1-2 πιο συνθετες στην πιο ακραια περιπτωση. Οσο για το functional grammar, δεν σχολιαζω καν. Πεθαμενο βιβλιιο εδω και πολλαααααααα χρονια. Επισης, ριξε μια ματια στην γραμματικη της Oxford καθως και του Cambridge το in use πολυ καλα βιβλια για reference. Το masterclass δεν το εχω διδαξει αλλα εχω ακουσει πολυ καλα σχολια κ γενικως τα βιβλια της burlington τα προτιμω. Εχω χρησιμοποιησει το choices που ηταν πολυ βατο κ αρεσε στους μαθητες. Αυτα τα λιγα, ελπιζω να σε βοηθησα κ να μην σε μπερδεψα παραπανω. Κανε μια επισκεψη στο κοντινοτερο ξενογλωσσο βιβλιοπωλειο, κατεβασε βιβλια κ διαβασε τα κ επελεξε (coursebook evaluation), γιατι δεν ειναι ολα τα βιβλια καταλληλα για ολους τους μαθητες κ μονο εσυ ξερεις τι ζηταει η μαθητρια σου.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια για βιβλία αγγλικών
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 14, 2009, 10:13:19 πμ »
Λοιπον εγω θα δωσω την αντιθετη αποψη. Γενικως τα βιβλια της express (περαν των τεστ, που ειναι οκ) δεν τα εχω σε καμια υποληψη, ιδιως δε το grammarway και κυριως το 4. Πολυ πυκνογραμμενη κ αγχωτικη γραμματικη, με πολλες "ασκοπες" ασκησεις που μπερδευουν αντι να βοηθουν. Δειτε για παραδειγμα το κεφαλαιο των γερουνδιων κ θα με θυμηθειτε. Οι γραμματικες που χρησιμοποιω ειναι οι εξης. Luke Prodromou για τη Longman Grammar and Vocabulary for the first certificate που ειναι στα αγγλικα κ το χρησιμοποιω πιο πολυ ως reference κ για εξτρα υλικο κ παραδειγματα. Επιπλεον,προτεινο το learn grammar η το super boost της New editions γιατι δεν αναλωνεται σε πολυ μπλα μπλα, ειναι ωραιο σαν διατυπωση και layout και οι ασκησεις του ειναι αρκετες αλλα οχι τοσες ωστε να βαρεθει ο μαθητης. Μην ξεχναμε οτι για να μαθει (η να θυμηθει στην προκειμενη, αφου μιλαμε για λοουερ) ενας μαθητης ενα φαινομενο δεν χρειαζονται 100 ασκησεις ιδιες, αλλα 2-3 απλες κ 1-2 πιο συνθετες στην πιο ακραια περιπτωση. Οσο για το functional grammar, δεν σχολιαζω καν. Πεθαμενο βιβλιιο εδω και πολλαααααααα χρονια. Επισης, ριξε μια ματια στην γραμματικη της Oxford καθως και του Cambridge το in use πολυ καλα βιβλια για reference. Το masterclass δεν το εχω διδαξει αλλα εχω ακουσει πολυ καλα σχολια κ γενικως τα βιβλια της burlington τα προτιμω. Εχω χρησιμοποιησει το choices που ηταν πολυ βατο κ αρεσε στους μαθητες. Αυτα τα λιγα, ελπιζω να σε βοηθησα κ να μην σε μπερδεψα παραπανω. Κανε μια επισκεψη στο κοντινοτερο ξενογλωσσο βιβλιοπωλειο, κατεβασε βιβλια κ διαβασε τα κ επελεξε (coursebook evaluation), γιατι δεν ειναι ολα τα βιβλια καταλληλα για ολους τους μαθητες κ μονο εσυ ξερεις τι ζηταει η μαθητρια σου.
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι στο Grammarway δεν είναι υποχρεωτικό να κάνουμε όλες τις ασκήσεις. Εγώ κάνω κάποιες επιλεκτικά και τις υπόλοιπες τις χρησιμοποιώ σαν επανάληψη ή αν, αφού τελειώσουμε την γραμματική, δω ότι υπάρχουν κενά σε κάποιο φαινόμενο, το ξαναπαιρνάμε μια φορά και βάζω καμιά άσκηση για εμπέδωση στο σπίτι. Δε συμφωνείς όμως ότι έχει φοβερές λεπτομέρειες; Δε νομίζεις ότι είναι απαραίτητες;

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια για βιβλία αγγλικών
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 12:53:04 πμ »
[Σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι στο Grammarway δεν είναι υποχρεωτικό να κάνουμε όλες τις ασκήσεις. Εγώ κάνω κάποιες επιλεκτικά και τις υπόλοιπες τις χρησιμοποιώ σαν επανάληψη ή αν, αφού τελειώσουμε την γραμματική, δω ότι υπάρχουν κενά σε κάποιο φαινόμενο, το ξαναπαιρνάμε μια φορά και βάζω καμιά άσκηση για εμπέδωση στο σπίτι. Δε συμφωνείς όμως ότι έχει φοβερές λεπτομέρειες; Δε νομίζεις ότι είναι απαραίτητες;
[/quote]

Εννοείται οτι δεν κανουμε ολες τις ασκησεις μαζι. Αυτο που ελεγα ειναι οτι οι ασκησεις του ειναι πανω κατω οι ιδιες οποτε δεν δινουν κατι παραπανω στον μαθητη. Κ το γεγονος οτι εχει λεπτομερειες το θεωρησα δεδομενο. Αυτο που με κανει τελειως αντιθετη ειναι ο τροπος γραφης/παρουσιασης/διατυπωσης της θεωριας. Ο μαθητης σε αυτο το επιπεδο δεν χρειαζεται πχ να μαθει και τις 15 περιπτωσεις που χρησιμοποιειται πχ Ενεστωτας Διαρκειας, λες κ ειναι στη Α ταξη. Θελει πιο "συμμαζεμενες" γνωσεις, γιατι ειναι πλεον κ μεγαλυτερος κ πιο ανετος στη χρηση της γλωσσας. Αν ανοιξεις το βιβλιο πχ του Προδρομου θα δεις τι εννοω για το θεμα παρουσιασης. Οπως κ να ναι, το θεμα ιεναι να νιωθει ανετα ο καθηγητης κ ο μαθητης οταν κανουν το βιβλιο. Εμενα μου ετυχε φιλη μου (ενηλικας) που εκανε ιδιαιτερα (εγω μενω πλεον στην περιοχη διορισμου κ δεν μπορουσα να της κανω μαθημα) η οποια, παρολο που εχει πολυ καλο επιπεδο, εφριξε οταν ειδε τα κατεβατα γραμματικης που της εβαζε η καθηγητρια που επελεξε για το γερουνδιο. Αφου κ εγω δεν καταλαβαινα τι διαβαζα, που ειμαι καθηγητρια! Και οι ασκησεις χαλια, αντιμετωπιζουν τον μαθητη σαν να μην εχει ξανακανει το φαινομενο ποτε, κ πρεπει να κανει 10 ασκησεις Present Continuous για να εμπεδωσει πως κλινεται! Ελεος! Οταν της προτεινα αλλη γραμματικη αλλαξε τελειως η αποδοση της - γιατι ειχε να κανει ασκησεις που ειχαν λιγο μεγαλυτερο ενδιαφερον απο το να βαλει τη σωστη καταληξη. Παλι, οπως προειπα, ο καθενας διαλεγει οτι πιστευει οτι τον εξυπηρετει. Αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη.

Αποσυνδεδεμένος jsak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια για βιβλία αγγλικών
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 12:22:55 μμ »
ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές ! Η αλήθεια είναι ότι ρωτώντας πάς στη πόλη..
αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι η γνώμη σας για το TOEIC! μου προέκυψε ένας ενήλικός που θέλει να το δώσει για επίπεδο lower! γνωρίζω ότι έχει μόνο reading\listening αλλά να υπόθεσω πως χρειάζονται και μαθήματα γραμματικής εάν ο μαθητής δεν τα πάει καλά ή χρειάζεται μόνο πολλά τεστάκια πάνω στο συγκεκριμένη εξέταση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159617
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 428
Σύνολο: 447

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.