*

Αποστολέας Θέμα: Κατ' οίκον διδασκαλία για μαθητές με Ειδ. Εκπαιδ. Ανάγκες - Βοήθεια  (Αναγνώστηκε 8006 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ


  Συνάδελφοι γεια σας!
  Μήπως ξέρει κανείς τι ακριβώς προβλέπεται για την κατ' οίκον διδασκαλία για μαθητές ΑμεΑ;;;
  Ήδη έχει γίνει η κατάθεση όλων των αναγκαίων δικαιολογητικών προς το ΥΠΕΠΘ, όπως επίσης και οι σχετικές κινήσεις από το σχολείο της ενδιαφερομένης (ηλικίας 20 ετών). Πρόκειται για μαθήτρια της Επαγγελματικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Τα έγγραφα έχουν φύγει από τον Μάιο , είναι Οκτώβρης και κανείς δεν ξέρει να μου πει τίποτε, ούτε από την ειδική αγωγή ούτε από το Σχολείο, από το οποίο μάλιστα μου είπαν πως χρειάζεται εγκριτική απόφαση  από τον ίδιο τον Υφυπουργό Παιδείας... Καμιά ιδέα ;;;
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απο ότι γνωρίζω, αφού έχουν γίνει οι απαραίτητες διαδικασίες από το σχολείο και τους γονείς και έχουν σταλεί τα χαρτιά πρέπει το υπουργείο παιδείας να αποφασίσει αν θα διαθέσει τα χρήματα ή όχι.Εξαρτάται δηλαδή από το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
τα μαθηματα σε μικρα παιδια εχουν ηδη ξεκινησει,τοουλαχιστον στην αθηνα

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
  Ευχαριστώ πολύ kathyk για την πληροφορία, είναι σημαντική για μένα.. Μακάρι να γίνει κάτι σύντομα και στην δική μου περίπτωση, μιας και πρόκειται για μαθήτρια που επιθυμεί την επανένταξη της στην εκπαιδευτική διαδικασία, και χρειάζεται υποστήριξη η όλη προσπάθεια. Είναι δόκιμο λέτε να επικοινωνήσω με το γραφείο Υφυπουργόύ;;;
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλό μου στην Ελλάδα ζεις, και τις προσβάσεις τις έχουμε για να τις χρησιμοποιούμε. Αν οι απαραίτητες ενέργειες έχουν ήδη γίνει, σπρώχνε, γιατί αλλιώς θα σε φάει αυτός που έσπρξε νωρίτερα. Μακάρι κάποτε να μη χρειάζεται τίποτε από όλα αυτά. Αν και κάτι μου λέει ότι οι νοοτροπίες έχουν αρχίσει και αλλάζουν. Το ελπίζω... :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
στη δικια μουο περιπτωση οι γονεις της μαθητριας ετρεξαν πολυ μεχρι να τα καταφερουν.κυνηγηστε το  ολοι μαζι!και να κοιταξεις αν δωθουν οι ωρες που αναλογουν.στη μαθητρια μου,που την ειχα περυσι ηταν 1 ωρα καθε μερα για νηπιαγωγειο.η μητερα της αποφασισε να την γραψει στο δημοτικο παρολο που δεν ηταν ετοιμη ακομα με τη λογικη οτι θα γινονται 3 ωρες καθημερινα κ αν χρειαστει "μενει"στην ιδια ταξη του χρονου.τελικα παλι 1 ωρα της δωσανε γιατι λενε δεν εχουν λεφτα να πληρωσουν!

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
  Την ίδια ώρα που χιλιάδες συνάδελφοι αναμένουν επιτέλους να ασκήσουν την επιστήμη ή την τέχνη τους αν προτιμάτε στην μέση εκπαίδευση, το ΥΠΕΠΘ και οι υπηρεσίες του δείχνουν ότι δεν περισσεύουν μερικές 100στάδες ευρώ για την κατ' οίκον διδασκαλία.
  Είναι απορίας άξιον λοιπόν τι εξυπηρετούν τα σχεδιάσματα, οι ημερίδες, οι νόμοι, οι υπουργικές αποφάσεις, όταν στην πράξη το ΥΠΕΠΘ τόσο υπηρεσιακά όσο και σε επίπεδο πολιτικής ηγεσίας ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ επί του πρακτέου και στην ουσία, τους νέους συμπολίτες μας από το βασικό δικαίωμα στην γνώση, που τόσο σημαντική καθίσταται για τον ψυχισμό τους και την καλλιέργεια προσόντων και δεξιοτήτων για να κερδίσουν μία αξιοπρεπή και ισότιμη θέση στην ελληνική κοινωνία σήμερα.
  Πικρή εντύπωση προξενεί το γεγονός ότι δεν έχουν το σθένος οι άνθρωποι αυτοί να μας πουν να στραφούμε σε ιδιώτες εκπαιδευτικούς με ίδιους πόρους.
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Η κατ'οίκον διδασκαλία, όπως και η παράλληλη στήριξη, δεν δίνονται εύκολα για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι η καραμέλα ολονών, το οικονομικό! Ο δεύτερος λόγος είναι ότι δεν υπάρχουν εκπαιδευτικοί για να προσληφθούν, καθώς πρέπει να είναι ειδκοί παιδαγωγοί. (Δεν θέλω να κάνω νκριτική σε αυτή τη δικαιολογία).
Θέλει πολύ τρέξιμο από τους γονείς και πολύ σπρώξιμο.
Στο νομό που είμαι εγώ, η κατοίκον δίνεται σχετικά εύκολα αν υπάρχουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά, γιατί ο νόμος ορίζει πολύ σθγκεκριμένες περιπτώσεις. Αντίθετα, η παράλληλη στήρικη δίνεται υπερβολικά δύσκολα. Φέτος ας πούμε υπήρχαν 14 αιτήσεις για πρωτοβάθμια εκπαίδευση και δεν δόθηκε κάμία. Στη δευτεροβάθμια υπήρχαν 2 και δόθηκαν και οι 2 (με μια εκπαιδευτικό, μισή παράλληλη στο κάθε απιδί) γιατί επρόκειτο για παιδί με αυτισμό που ήταν δύσκολη περίπτωση και για παι΄δι με ψυχωσικά συμπτώματα, επίθσης πολύ δύσκολη περίπτωση.
Γενικά κυνηγησε το!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δεύτερος λόγος είναι ότι δεν υπάρχουν εκπαιδευτικοί για να προσληφθούν, καθώς πρέπει να είναι ειδκοί παιδαγωγοί. (Δεν θέλω να κάνω νκριτική σε αυτή τη δικαιολογία).

στο εντυπο που στελνουν αναφερουν οτι αν δεν υπαρχουν ειδικοι παιδαγωγοι μπορουν να δηλωσουν και οι υπολοιποι. εγω κ μια συναδελφος ανελαβαμε  περυσι μ αυτο τον τροπο τα παιδιακια

Αποσυνδεδεμένος anchatzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 0401
    • Προφίλ
Ξέρει κανείς αν οι εκπαιδευτικοί της δευτεροβάθμιας που διδάσκουν κατ' οίκον σε άρρωστα παιδιά δικαιούνται κάποιο ειδικό επίδομα και αν ναι βάσει ποιας εγκυκλίου;

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
η κατ οικον διδασκαλια πληρωνεται με 6.5 ευρ καθαρα περιπου την ωρα. το ιδιο λογικα ισχυει κ γαι την δευτεροβαθμια

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρίξε μια ματιά στον καινούριο νόμο, καθώς νομίζω ότι αναφέρεται στις αμοιβές και τα επιδόματα.Πάντως ξέρω πως στο προσωπικό (μόνιμο και αναπληρωτές) που υπηρετεί σε σχολικές μονάδες ειδικής αγωγής και ειδικής επαγγελματικής εκπαίδευσης, καθώς και σε σχολικούς συμβούλους που επισκέπτονται σχολικές μονάδες ειδικής αγωγής δίνουν εκατόν ενενήντα πέντε ευρώ)

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στους ωρομίσθιους είναι λιγότερα..... και ισχύει και για τη δευτεροβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Αν οι εκπαιδευτικοί έχουν προσληφθεί ως ωρομίσθιοι, τότε ναι, τόασ πρέπει να παίρνουν. Όσες περιπτώσεις γνωρίζω εγώ έχουνπροσληφθεί ως αναπληρωτές, οπότε πληρώνονται κανονικά ώς αναπληρωτές ειδικής αγωγής (με επίδομα ειδικών συνθηκ΄ν 195 ευρώ το μήνα ακαθάριστα).
Όσο γιάυτό που λες Καθυ, ναι ισχύει, αλλά πρέπει να υπάρχουν και λεφτά για να γ'ίνουν οι προσλήψεις οι επιπλέον.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 534
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 467
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.146 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.