*

Αποστολέας Θέμα: Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 52951 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 11:35:17 πμ »
Γεια σας παιδιά και καλή χρονιά! Θα ξεκινήσω ιδιαίτερο μάθημα γλώσσας με μαθητή γ' γυμνασίου, ο οποίος έχει πολλά κενά και προβλήματα έκφρασης. Πήγαινε σε λογοθεραπευτή ο οποίος τον συμβούλεψε να κάνει ιδιαίτερο μάθημα χωρίς να προχωρά με την ύλη του σχολείου απαραίτητα, αλλά να αναπτύσσει κάθε φορά ένα θέμα του ενδιαφέροντός του:Π.χ ποδόσφαιρο. Θεωρώ ότι θα ήτν φρόνιμο, να του κάνω λεξιλογικές ασκήσεις και να ξεκινήσω με  παραγράφους , αφού πρώτα του δώσω κάποιες οδηγίες για την σωστή ανάπτυξή τους. Πιστεύω, ότι είναι καλύτερο να πηγαίνω παράλληλα με το βιβλίο, για να μην του μείνουν κενά και από τη  γ' γυμνασίου, αλλά να του δίνω κάθε φορά να ανπτύσσει και ένα "δικό του"  θέμα , το οποίο θα διορθώνουμε μαζί. Ποια είναι η δική σας γνώμη; Επίσης: Μπορείτε να μου προτείνετε ένα βιβλίο με λεξιλογικές ασκήσεις γυμνασίου; Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2011, 05:30:56 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:37:44 »

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:08:24 μμ »
Υπαρχει ενα συντακτικο το οποιο εχει ασκησεις αλλα δεν το θυμαμαι τωρα!μπορω να στο γραψω αυριο που θα το δω.ειναι μπλε!σε φωτισα τωρα!αλλα εχει ασκησεις πανω σε ολη την υλη του γυμνασιου κ οχι τοσο λεξιλογικες!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 03:07:04 μμ »
Υπάρχει από εκδόσεις Σαββάλα το "Γλωσσικές ασκήσεις στη Νεοελλ Γλώσσα", πράσινο νομίζω είναι αυτό για τη γ'  γυμνασίου. Εχει πολλές ασκήσεις μέσα που όμως όλες αναφέρονται στην ύλη του σχολικού. Κοίταξέ το ίσως μπορεί να βοηθήσει, να διαλέξεις να του κάνεις τις πιο εύκολες.
Το σχολικό βιβλίο έχει ωραία κειμενάκια μέσα και ενδιαφέροντα θέματα για ανάπτυξη. Μπορείτε να διαλέξετε μαζί κ να κάνετε αυτά που αρέσουν στο μαθητή, ώστε να κάνετε κ πράγματα που θα χρησιμεύσουν κ στο σχολείο. Μπορείς σε πρώτη φάση να τον βάλεις να σου απαντήσει πρωτα προφορικά κ έπειτα γραπτά σε κάποια ερώτηση κειμένου την οποία θα τη γράψετε μαζί. Κ πριν προχωρήσεις στον τρόπο αναπτυξης παραγραφου, έλεγξε πρώτα αν ξέρει τι είναι παράγραφος! Μην είσαι πολύ βέβαιη ότι θα ξέρει...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 02:50:14 μμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:37:44 »

Αποσυνδεδεμένος kikoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 01:05:31 μμ »
Καλησπέρα παιδιά! θα αναλάβω πρώτη φορά ιδιαίτερο  έκθεσης γ γυμνασίου και θα ήθελα τη βοήθειά σας.. θα ξεκινήσω αύριο το πρώτο μου μάθημα και μπορείτε να μου πείτε κάποιο πλάνο διδασκαλίας?τι να αναφέρω στο πρώτο μάθημα? δλδ να ξεκινήσω με ασκήσεις?με έκθεση? γνωρίζετε κάποιο καλό βοήθημα? έχω λίγο πελαγώσει και οποιαδήποτε γνώμη θα με βοηθούσε πάρα πολύ..

Ευχαριστώ πολύ  :D

Αποσυνδεδεμένος Κaterina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 01:28:01 μμ »
Καλησπέρα!
Δεδομένου ότι δεν έχουν ξεκινήσει τα σχολεία και το παιδί φαντάζομαι ότι θα βρίσκεται ακόμα σε καλοκαιρινή διάθεση, προσωπικά θα ξεκίναγα με "θεωρία" έκθεσης.
Τη θεωρία για τη παράγραφο και τους πλαγιότιτλους ή τη δομή και την οργάνωση της έκθεσης γενικά και θα έκανα κάποιο κείμενο σχετικό με την πρώτη θεματική ενότητα (είτε του βιβλίου είτε δικό μου) ως αφορμή για συζήτηση. Εξαρτάται και πόση ώρα θα έχεις στη διάθεσή σου. Δούλεψε αρκετά με ερωτήσεις κατανόησης πάνω στα κείμενα (δεν ζητάνε περίληψη συνήθως).
Επίσης, κατά τη διάρκεια της χρονιάς θα πρέπει να δουλέψετε και τη γραμματική και το συντακτικό που περιέχει το σχολικό, καθώς ζητούνται τέτοιου είδους ασκήσεις (τα παρεπόμενα του ρήματος, δευτερεύουσες προτάσεις, συντακτική αναγνώριση λέξεων).
Καλή αρχή!
"Πάρε την λέξι μου. / Δώσε μου το χέρι σου". Α.Εμπειρίκος

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 02:26:24 μμ »
Θα πρότεινα θεωρία στα πρώτα μαθήματα, λεξιλογικές ασκήσεις οπωσδήποτε, αλλά γενικά ο κανόνας είναι ότι όσο περισσότερο εξασκείται κάποιος στη συγγραφή εκθέσεων, τόσο βελτιώνεται η εκφρασή του. Οπότε ξεκινήστε κάποια θέματα ενδιαφέροντα για να ''λυθεί'' το χέρι...

Αποσυνδεδεμένος kikoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 10:24:27 μμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας!!!πραγματικά νιώθω πολύ καλύτερα τώρα!!! Γνωρίζετε κάποιο καλό βοήθημα?

Αποσυνδεδεμένος Κaterina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 10:40:47 μμ »
Δεν τα έχω ψάξει ιδιαίτερα τα βοηθήματα (πάντα περιστασιακά έκανα έκθεση στην Γ' Γυμνασίου και λίγο πριν τις εξετάσεις), μονάχα κάποιο του Σαββάλα έχω, προσφορά από το ομώνυμο βιβλιοπωλείο.
Μπορείς να κοιτάξεις όμως στην ενότητα με τα Βοηθήματα Φιλολογικών μαθημάτων Γυμνασίου, εκεί ίσως βρεις κάτι! :)
"Πάρε την λέξι μου. / Δώσε μου το χέρι σου". Α.Εμπειρίκος

Αποσυνδεδεμένος kikoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 10:46:00 μμ »
Σ ευχαριστώ πολύ Κατερίνα! θα ψάξω και τα 2 που μου είπες!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος kikoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 02:01:58 μμ »
Γνωρίζετε κάποιο site για να κατεβάζω κείμενα,άρθρα για να τα συζητάμε μαζί με το μαθητή?

Αποσυνδεδεμένος evi_ts

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 01:25:15 πμ »
Θα μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει πως διδάσκεται η γλώσσα της γ γυμνασίου; Περίπου ποιά δομή ακολουθείτε στη διδασκαλία σας και αν κάποιος γνωρίζει τι πρέπει να κανω για να γίνει κατανοητό το μάθημα όταν οι μαθητές είναι δυσλεκτικοί και ιδιαίτερα αρντητικοί απέναντι στο μάθημα; δίνω βάση στα κείμενα ή στη θεωρία της γ γμνασίου;  ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Ντινάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 12:56:11 μμ »
Καλησπέρα,

μια βοήθεια..θα αναλάβω πρώτη φορά ένα κοριτσάκι Γ' Γυμνασίου Γλώσσα και Αρχαία, πόσες ώρες θα χρειαστεί την εβδομάδα;

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 01:44:19 μμ »
Κάνω ιδιαίτερο στην έκθεση σ' ένα μαθητή της γ' γυμνασίου. Πηγαίνει σε ιδιωτικό σχολείο και, πέραν των 7 γνωστών τρόπων ανάπτυξης παραγράφων, τους έδωσαν κι έναν επιπλέον. Αφορά -όπως τους ανέφεραν- σε ανάπτυξη παραγράφου με ειδικές λεπτομέρειες, ένας τρόπος που έχει να κάνει με αφηγηματικά και περιγραφικά κείμενα, ενώ δεν ενδείκνυται ως τρόπος ανάπτυξης στις εκθέσεις ιδεών. Γνωρίζετε κάτι σχετικό; Πρέπει να αναφέρουμε στους μαθητές μας και αυτόν ως τρόπο ανάπτυξης; Απ' το σχολείο τούς είπαν ότι πολύ σπάνια συναντάται και ότι αφορά σε κείμενα που παρέχουν εξειδικευμένες πληροφορίες.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159747
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 392
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.