*

Αποστολέας Θέμα: Απορίες για μεταθέσεις (varia)  (Αναγνώστηκε 82242 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος muppet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 12:08:11 πμ »

Παιδιά, μια διευκρίνιση, αν γνωρίζετε...είμαι απο Θεσσαλονίκη και διορίστηκα στην Κρήτη(με συμπληρματικούς διορισμούς).Το σχολείο που είμαι μου δίνει 2 μόρια.Πέρυσι ήμουν αναπληρώτρια 8,5 μήνες σε σχολείο με 2 μόρια, επίσης.Ήθελα να ρωτήσω τί πιθανότητες έχω για μετάθεση?Πού μπορεί να πιάσω?Ξέρω Θεσσαλονίκη δύσκολα, αλλά που...Υπάρχει κάπου που να δω τις περιοχές με τα μόρια τους?
Ακόμη, να ρωτήσω, αν δεν κάνω τα χαρτιά για μετάθεση, θα ξαναείμαι Κρήτη στον ίδιο νομό που είμαι τώρα ή παίζει να μαι όπου τύχει?
Παρακαλώ, ενημερώστε με, αν γνωρίζετε κάτι....
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:56:00 »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 08:43:50 πμ »
Θα μπεις στο site του ΥΠΕΠΘ και θα πας στην ενότητα "Νέα". Σχεδόν στο τέλος της σελίδας που σου ανοίγει θα βρεις 2 τίτλους "Βάσεις Μεταθέσεων Β/Θμιας 2008 (1-4-2008)" και λίγο πιο κάτω "Βάσεις μεταθέσεων Α/Θμιας 2008 (18-3-08)". Σε περιπτωση που δεν τα βρεις, σου επσυνάπτω τα αρχεία.
Τώρα για το πόσο εύκολο είναι να μετατεθείς.. Φέτος παίρνεις 2 μόρια. Πέρυσι ήρες τα 8,5/12 των 2 μορίων (θα έπειρνες τα 12/12, δηλαδή ολόκληρα τα 2 μόρια, αν είχες 12 μήνες προϋπηρεσίας στο εν λόφω σχολείο). Αυτό σημαίνει περίπου 1,3 μόρια+2 από φέτος=3,3 μόρια. Αν είσαι άγαμη/ος, χωρίς παιδιά και χωρίς λόγους συνηπηρέτησης, είναι μάλλον δύσκολο να μετατεθείς Θεσ/κη. Βέβαια αν κάνεις αίτηση μετάθεσης για το δήμο σου, παίρνεις και 2 μόρια για την εντοπιότητα, αλλά αυτό ισχύει μόνο για 1 νομό όπως καταλαβαίνεις. Μάλλον με αποσπάσεις βλέπω να το παλεύεις.

Αν δεν κάνεις τα χαρτιά για μετάθεση, θα ανήκεις οργανικά στο σχολείο που σε τοποθέτησαν οριστικά και θα ξαναπάς εκεί του χρόνου, εκτός και αν πάρεις απόπαση.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2008, 08:47:35 πμ από pe06 »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 08:45:14 πμ »
Αυτό αφορά τις βάσεις μεταθέσεων της Α/Θμιας.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 04:15:51 μμ »
Καθε χρονο που δουλευουμε δεν λαμβανουμε και αλλα 2 μορια επιπλεον;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:56:00 »

Αποσυνδεδεμένος Shrews

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 06:17:06 μμ »
Ναι, κάθε χρόνος είναι +2 μόρια και τα υπόλοιπα ανάλογα με τα μόρια του σχολείου ...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 02:44:19 μμ »
Παιδιά και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα για πόλη της επαρχίας. Δυστυχώς το ανακάλυψα τώρα που έγιναν οι αιτήσεις για μετάθεση και βελτίωση. Αν δεν έχεις κλείσει 2 χρόνια δημότης σε μια περιοχή δεν έχεις δικαίωμα να αλλάξεις δήμο. Μόλις όμως κάνεις τα χαρτιά σου για μεταδημότευση αμέσως παίρνεις την εντοπιότητα για τον νέο δήμο που θα πας.

Δυστυχώς, αυτό με την εντοπιότητα ισχύει μόνο στην εκπαίδευση. Σε οποιοδήποτε άλλο φορέα, όλες οι προκηρύξεις (ΦΕΚ) λένε ρητά, ότι παίρνεις τα μόρια της εντοπιότητας για το νομό στον οποίο προκηρύσσεται η θέση, αρκεί να είσαι δημότης σε οποιοδήποτε δήμο του νομού!!!

Είναι πολύ άδικο για τους εκπαιδευτικούς. Εγώ είμαι δημότης από την ημέρα που γεννήθηκα στο χωριό μου για ιστορικούς και οικογενειακούς λόγους, και χάνω τα μόρια της εντοπιότητας (δουλεύω σε σχολείο στην πόλη). Θα πρέπει καποια στιγμή αυτό να αλλάξει. Τώρα είμαι σε στάδιο που ετοιμάζω τα χαρτιά για μεταδημότευση στην πόλη. Αποκέντρωση σου λένε μετά!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2008, 02:58:00 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος stasi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 03:15:33 μμ »
Δεν είναι έτσι. Όταν κάνεις μεταδημότευση πρέπει να περάσουν 2 χρόνια για να σου αναγνωριστεί εντοπιότητα και να πάρεις τα μόρια της μετάθεσης.
Δεν πειράζει με τα χρόνια τα δέντρα θα ξαναγίνουν ..... βίλες!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 03:26:10 μμ »
Και γω έτσι ξέρω, 'οτι γίνεσαι δημότης σε μια περιοχή αφού περάσουν 2 χρόνια από τότε που έκανες τα χαρτιά σου και όχι μόλις τα κάνεις.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 06:19:42 μμ »
Έτσι ε?
Δηλαδή και να κάνω τώρα μεταδημότευση, μετά από 2 χρόνια θα πάρω τα μόρια της εντοπιότητας... Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι....

Και όντως όπως αναφέρθηκε παραπάνω, αυτά τα 2 χρόνια θα είμαι χωρίς εντοπιότητα? δηλαδή στο πουθενα?

Έχω την εντύπωση πάντως, από το ψάξιμο που έκανα στις σελίδες των ΚΕΠ, ότι αυτό που λέτε ισχύει μόνο αν κάποιος θέλει να κάνει μεταδημότευση σε δήμο όπου δεν διαμένει.
Εγώ διαμένω 30 χρόνια στον δήμο στον οποίο θέλω να γίνω δημότης. Απλά είμαι δημότης σε ένα χωριό του ιδίου νομού, λόγω της καταγωγής του πατέρα μου. Για ιστορικούς λόγους δηλαδή. Μήπως επομένως, κάνοντας την αίτηση γίνομαι άμεσα δημότης χωρίς την πάροδο των 2 ετών?

Θα το ρωτήσω στο δήμου μου και θα ενημερώσω και εδώ αν έχω νεότερα

Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2008, 06:45:56 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 01:29:06 μμ »
Για να γίνεις δημότης σε κάποιο δήμο, χρειάζεσαι αποδείξεις (ΔΟΥ, λογαριασμοί ΔΕΚΟ, κλπ) του τόπου κατοικίας σου για τα τελευταία 2 χρόνια τουλάχιστον. Μήπως μπερδευόμαστε μ'αυτήν την παράμετρο? Ο δήμος θέλει αποδείξεις πως μένω 2 χρόνια τουλάχιστον εδώ πριν με αναγνωρίσει ως δημότη, αλλά από τη στιγμή που γίνομαι δημότης, γιατί θα πρέπει να περιμένω άλλα 2 χρόνια για τα μόρια της εντοπιότητας?? Τι ζόρι τραβάει το σύστημα μεταθέσεων δηλαδή, εφόσον ο δήμος μου με θεωρεί δημότη του?? Δεν το καταλαβαίνω αυτό, ειλικρινά...

Αποσυνδεδεμένος stasi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 04, 2008, 07:47:37 μμ »
Έτσι έχουν τα πράγματα. Δεν είναι θέμα του δήμου. Αυτός με την μεταδημότευση σου σε αυτόν σε αναγνωρίζει κατευθείαν ως δημότη του. Για την εντοπιότητα όμως υπάρχει νόμος που λέει ότι πρέπει να είσαι δημότης τουλάχιστον 2 χρόνια για να την πάρεις. Αυτό δεν έχει σχέση με τον δήμο. Αυτός απλά αναγράφει στην βεβαίωση ότι είσαι δημότης από την τάδε ημερομηνία και άρα έχεις εντοπιότητα.
Δεν πειράζει με τα χρόνια τα δέντρα θα ξαναγίνουν ..... βίλες!

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 05, 2008, 10:12:01 μμ »
Για να γίνεις δημότης σε κάποιο δήμο, χρειάζεσαι αποδείξεις (ΔΟΥ, λογαριασμοί ΔΕΚΟ, κλπ) του τόπου κατοικίας σου για τα τελευταία 2 χρόνια τουλάχιστον.

Θα πρέπει να έχεις την οικογενειακή σου μερίδα στο δήμο σου. Λογαριασμοί και ΔΟΥ δεν ισχύουν.

Αποσυνδεδεμένος stasi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 02:44:23 μμ »
Σωστός ο my8os
Δεν πειράζει με τα χρόνια τα δέντρα θα ξαναγίνουν ..... βίλες!

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 08, 2008, 05:46:26 μμ »
Για να γίνεις δημότης σε κάποιο δήμο, χρειάζεσαι αποδείξεις (ΔΟΥ, λογαριασμοί ΔΕΚΟ, κλπ) του τόπου κατοικίας σου για τα τελευταία 2 χρόνια τουλάχιστον.

Θα πρέπει να έχεις την οικογενειακή σου μερίδα στο δήμο σου. Λογαριασμοί και ΔΟΥ δεν ισχύουν.

Με μπερδέψατε βρε παιδιά λιγάκι...
Έχω οικ/κή μείδα και είμαι δημότης Περιστερίου. Θελω να κάνω μεταδημότευση σε γειτονικό δήμο, γιατί δε μένω Περιστέρι. Θα γίνω δημότης Πετρούπολης, αλλά η μερίδα θα παραμείνει στο Περιστέρι?? Άρα τι νόημα θα έχει η μεταδημότευση, αν για όλα μου τα πιστοποιητικά και τα έγγραφα, πρέπει ν'απευθύνομαι στο Περιστέρι??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.