*

Αποστολέας Θέμα: Απορίες για μεταθέσεις (varia)  (Αναγνώστηκε 82248 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος go_ask_alice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #364 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 07:19:56 μμ »
Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κανείς αν δικαιούμαι να κάνω αίτηση για μετάθεση με βάση τα παρακάτω:

Διορίστηκα το 2007 στη Χίο και ήμουν στη διάθεση. Την ίδια χρονιά έκανα αίτηση για μετάθεση και πήρα μετάθεση στην Κέρκυρα.
Την ίδια χρονιά πάλι, το 2007 έκανα αίτηση για απόσπαση και έμεινα και δεύτερη χρονιά στη Χίο.
Από τότε παίρνω κάθε χρόνο απόσπαση και δεν έχω υπηρετήσει καθόλου στην Κέρκυρα.
Η πρώτη μου χρονιά σαν νεοδιόριστη στη Χίο μετράει για οργανική;
Έχω δικαίωμα να κάνω αίτηση για μετάθεση; Ή έστω αμοιβαία μετάθεση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:49:06 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #365 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 07:54:02 μμ »
Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κανείς αν δικαιούμαι να κάνω αίτηση για μετάθεση με βάση τα παρακάτω:

Διορίστηκα το 2007 στη Χίο και ήμουν στη διάθεση. Την ίδια χρονιά έκανα αίτηση για μετάθεση και πήρα μετάθεση στην Κέρκυρα.
Την ίδια χρονιά πάλι, το 2007 έκανα αίτηση για απόσπαση και έμεινα και δεύτερη χρονιά στη Χίο.
Από τότε παίρνω κάθε χρόνο απόσπαση και δεν έχω υπηρετήσει καθόλου στην Κέρκυρα.
Η πρώτη μου χρονιά σαν νεοδιόριστη στη Χίο μετράει για οργανική;
Έχω δικαίωμα να κάνω αίτηση για μετάθεση; Ή έστω αμοιβαία μετάθεση;


Tα μπερδεψες λιγο με τις χρονολογιες. Τελος παντων, αν δεν υπηρετησες ποτε στην Κερκυρα και μετα τη μεταθεση σου εκει δεν αποσπαστηκες ποτε σε φορεα εκπαιδευσης ή δεν εκανες χρηση αδειων μητροτητας, για να αναφερθω στις τετριμμενες περιπτωσεις της εξ αποστασεως υπηρετησης της οργανικης, τοτε δεν εχεις θεμελιωσει δικαιωμα μεταθεσης. Για αμοιβαια μην το σκεπτεσαι...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος go_ask_alice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #366 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 08:22:35 μμ »
Οk. εξήγησε μου μόνο κάτι να δω αν κατάλαβα καλά, η πρωτη χρονιά οποιουδήποτε νεοδιοριστου (ακομα κ αν ειναι στη διαθεση) είναι η οργανικη του, σωστα; Εκτος αν κανεις αιτηση για μεταθεση την ιδια χρονια, οπότε δεν ισχυει το παραπάνω;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #367 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 09:47:51 μμ »
Οk. εξήγησε μου μόνο κάτι να δω αν κατάλαβα καλά, η πρωτη χρονιά οποιουδήποτε νεοδιοριστου (ακομα κ αν ειναι στη διαθεση) είναι η οργανικη του, σωστα; Εκτος αν κανεις αιτηση για μεταθεση την ιδια χρονια, οπότε δεν ισχυει το παραπάνω;

Σωστα. Ακριβως επειδη η πρωτη χρονια λογιζεται ως υπηρετηση οργανικης δικαιουται ο νεοδιοριστος εκπαιδευτικος να υποβαλει αιτηση μεταθεσης τον Νοεμβριο του ετους διορισμου του. Αν ικανοποιηθει η αιτηση μεταθεσης του και μετακινηθει σε αλλη περιοχη πρεπει εκ νεου να υπηρετησει εκει για να θεμελιωσει ξανα δικαιωμα μεταθεσης. Φυσικα αυτο ισχυε μεχρι τωρα, διοτι, εφεξης, με τις Διαμαντοπουλειας εμπνευσεως νεες ρυθμισεις θα πρεπει ο νεοδιοριστος να υπηρετει 3 ετη στην περιοχη διορισμου του για να κατοχυρωσει δικαιωμα μεταθεσης.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:49:06 »

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #368 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 08:06:15 μμ »
καλησπέρα. θελω την βοηθεια σας, τα ΕΕΕΕΚ σε ποια κατηγορια σχολειων ανηκουν ;; τα μορια τους τα βρισκω απο το moriade... αλλα την κατηγορια δεν τη λεει ουτε η λιστα του ΥΠΔΒΜΘ
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #369 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 08:28:35 μμ »
καλησπέρα. θελω την βοηθεια σας, τα ΕΕΕΕΚ σε ποια κατηγορια σχολειων ανηκουν ;; τα μορια τους τα βρισκω απο το moriade... αλλα την κατηγορια δεν τη λεει ουτε η λιστα του ΥΠΔΒΜΘ
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #370 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 09:21:28 μμ »
καλησπέρα. θελω την βοηθεια σας, τα ΕΕΕΕΚ σε ποια κατηγορια σχολειων ανηκουν ;; τα μορια τους τα βρισκω απο το moriade... αλλα την κατηγορια δεν τη λεει ουτε η λιστα του ΥΠΔΒΜΘ
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #371 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 09:26:15 μμ »
Πόσο εύκολη είναι η απόσπαση για παντρεμένους; Το ξέρω ότι χρειάζεται μέσον, δεν ενισχύει όμως τις πιθανότητες η συνυπηρέτηση των συζύγων;

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #372 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 11:14:22 μμ »
καλησπέρα. θελω την βοηθεια σας, τα ΕΕΕΕΚ σε ποια κατηγορια σχολειων ανηκουν ;; τα μορια τους τα βρισκω απο το moriade... αλλα την κατηγορια δεν τη λεει ουτε η λιστα του ΥΠΔΒΜΘ
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #373 στις: Νοέμβριος 02, 2014, 02:29:27 πμ »
H Προκήρυξη που βγήκε για τις μεταθέσεις και που οι αιτήσεις ξεκινάνε 3/11/2014, είναι και για βελτίωση σε άλλο σχολείο εντός του ίδιου νομού όπου έχεις διοριστεί;

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #374 στις: Νοέμβριος 03, 2014, 09:33:09 μμ »
H Προκήρυξη που βγήκε για τις μεταθέσεις και που οι αιτήσεις ξεκινάνε 3/11/2014, είναι και για βελτίωση σε άλλο σχολείο εντός του ίδιου νομού όπου έχεις διοριστεί;

Ναι, πρέπει να κάνεις αίτηση τώρα και να σημειώσεις επάνω ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΘΕΣΗΣ για να μπορείς να διεκδικήσεις οργανικό κενό που θα βγει το καλοκαίρι.

Αποσυνδεδεμένος Katerina1710

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #375 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 01:32:15 μμ »
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται σε περίπτωση που κάνω αίτηση βελτίωσης θέσης και τελικά το μετανιώσω (είμαστε σε φάση αναζήτησης σπιτιού και είναι λίγο αβέβαιη η κατάσταση). Απλά δε δηλώνω σχολεία όταν βγουν τα κενά; Μήπως θα είναι υποχρεωτικό  να κάνω δήλωση; Υπάρχει περίπτωση να χάσω την οργανική που έχω ή να με τοποθετήσουν κάπου χωρίς δήλωσή μου;  Για πρωτοβάθμια μιλάω (ΠΕ70). Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος absentminded

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 70 κάθε εμπόδιο σε καλό
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #376 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 09:20:44 μμ »
Μπορείς απλώς να μη δηλώσεις σχολεία. Σ' αυτή την περίπτωση τα πράγματα μένουν ως έχουν.

Αποσυνδεδεμένος gchristin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #377 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 07:46:24 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την αίτηση μετάθεσης.Φέτος είμαι αποσπασμένη σε 2 σχολεία που δίνουν ίδια μόρια.Πως τα δηλώνω στην αίτηση? Δηλώνω αυτό μονο που τοποθετήθηκα κ το άλλο που συμπληρώνω ωράριο όχι ή και τα δύο?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 547
Σύνολο: 551

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.