*

Αποστολέας Θέμα: Απορίες για μεταθέσεις (varia)  (Αναγνώστηκε 82254 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #378 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 10:29:55 πμ »
Μπορεί κάποιος να μου πει την φόρμουλα για να υπολογίσουμε τα μόρια σε περίπτωση άδειας άνευ αποδοχών (ολόκληρη σχολική χρονιά)? Διαβάζω το νόμο αλλά πρώτον δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι και δεύτερον είμαι σκράπας στα μαθηματικά  :-[

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:02:33 »

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #379 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 11:15:47 πμ »
Εγώ πέρυσι πήρα άδεια άνευ αποδοχών από 1η Οκτωβρίου 2013 μέχρι 31 Αυγούστου 2014.
Μου μέτρησαν τα μορια του Σεπτεμβριου που παρουσιάστηκα, τα μόρια ενός μήνα για το 2013 και τα μόρια ενός μήνα για το 2014 επειδή δικαιούσαι σύμφωνα με το νόμο ένα μήνα άνευ αποδοχών χωρίς συνταξιοδοτικές και ιεραρχικές επιπτώσεις ανά ημερολογιακό έτος. Ως μόρια, εννοούνται τα μόρια των συνθηκών του σχολείου όπου έχεις τοποθετηθεί και τα μόρια της υπηρεσίας του έτους ΔΙΑ του 12 (μήνες).
Πχ: για σχολείο Αττικής 1 μόριο συνθηκών δια του 12= 0,08 και μόρια υπηρεσίας 2,5 της χρονιάς δια του 12=0,21
σύνολο 0,29 για ένα μήνα που δικαιούσαι το 2014 και άλλα τόσα για τον μήνα που δικαιούσαι το 2015.
Αν πάρεις και άλλη άδεια την επόμενη σχολική χρονιά, δε θα προσμετρηθεί φυσικά δεύτερος μήνας για το 2015.
Όσοι έχετε εμπειρία από διοικητικά διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #380 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 04:39:01 μμ »
σ'ευχαριστώ πολύ raclette!

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #381 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 05:40:54 μμ »
Raclette μπορω να σου κανω μια ερωτηση;γιατι δεν εκοψες την αδεια ανευ αποδοχων στις 30/6( οποτε θα εκανες μονο τις θερινες υπηρεσιες;δεν ηθελες ή δεν μπορουσες;)δεν ρωταω απο αδιακρισια απλα, επειδη την αδεια την σκεφτονται ολοι οσοι ειναι μακρια απο τα σπιτια τους, θελω να ξερω τι παιζει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:02:33 »

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #382 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 08:20:03 μμ »
Raclette μπορω να σου κανω μια ερωτηση;γιατι δεν εκοψες την αδεια ανευ αποδοχων στις 30/6( οποτε θα εκανες μονο τις θερινες υπηρεσιες;δεν ηθελες ή δεν μπορουσες;)δεν ρωταω απο αδιακρισια απλα, επειδη την αδεια την σκεφτονται ολοι οσοι ειναι μακρια απο τα σπιτια τους, θελω να ξερω τι παιζει!

Πολύ καλά κάνεις και ρωτάς, το σκέφτεται όντως πολύς κόσμος. Εγώ το έχω κάνει και δε μπορώ να πω ότι το μετάνιωσα. Παίρνω, λοιπόν, την πρωτοβουλία και σου απαντάω εγώ: Δεν μπορούσε γιατί οι άδειες άνευ αποδοχών δίνονται μέχρι 30/08. Για περισσότερα στο σχετικό νήμα γιατί υπάρχουν πολλές κακοτοπιές που πρέπει να προσέξεις.

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #383 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 09:38:41 μμ »
Σ ευχαριστω svouras! Θα διαβασω κ το σχετικο νημα!οταν παντως το κανεις για να εισαι κοντα στην οικογενεια σου, φανταζομαι οτι δεν το μετανιωνεις!!!

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #384 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 11:43:59 μμ »
Καλησπερα.
Εγω ειχα σοβαρούς οικογενειακους λογους...
Στην αρχη προσπαθησα να ζητήσω μεχρι 30 Μαίου του 2014 γιατί μπορουσα να κατεβω τον Ιουνίο,
και τοτε μου είπαν ότι τους είχε ερθει εγκύκλιος τέλη Ιουνίου (2013) για πρωτη φορα στα χρονικά ότι άδειες άνευ αποδοχών δίνονται πλέον υποχρεωτικά μεχρι τις 31/8 και όχι μεχρι τις 30/6 που γινόταν μεχρι τότε,
ακριβώς για να γλυτώσουν τις αποδοχές του καλοκαιριού.
Τοτε ρωτησα ενημερωτικά αν θα επιτρέπονταν να ζητήσω π.χ. μεχρι 31 Μαρτίου και μου απάντησε οτι εφόσον ζητάς να γυρίσεις πριν τη λήξη των μαθημάτων (κάτι που δεν ισχύει για τον Μάιο γιατί έχουν ήδη αρχίσει οι εξετάσεις) έγκειται στη διακριτική ευχέρεια του διευθυντή δευτεροβάθμιας αν θα το επιτρέψει ή όχι. Επίσης  μου είπε ότι οι άδειες άνευ αποδοχών δεν είναι δυνατον να διακοπούν εκτός αν συντρέχει σοβαρότατος λόγος. Δικαιούσαι μέχρι 3 χρόνια, δίνονται αυτόματα αν προκειται για ανατροφή τέκνου (μέχρι 6 ετών), διαφορετικά περνάνε από την περιφέρεια και πρέπει να καταθέσεις την αίτηση υποχρεωτικά τον Ιούνιο για το επόμενο έτος. Φετος άκουσα ότι δοθηκαν συνολικά 1000 άδειες.
Αυτά γνωρίζω εγώ. Έλεγξε τα όλα σύμφωνα με το νόμο διπλά και τριπλα.
Προσωπική συμβουλή: αν είναι για κανένα χρονο ΟΚ, διαφορετικά σκέψου το πάρα πολύ καλά αν σε συμφέρει.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #385 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 10:18:21 πμ »
Για ανατροφή παιδιού υπάρχει κ 4μηνη ανευ αποδοχών την οποία μπορείς να χειριστεις όπως θες. Δείτε τη νέα εγκύκλιο διευκρινιστικη αδειών 5-5-14

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #386 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 01:44:01 μμ »
Καλησπερα.
Εγω ειχα σοβαρούς οικογενειακους λογους...
Στην αρχη προσπαθησα να ζητήσω μεχρι 30 Μαίου του 2014 γιατί μπορουσα να κατεβω τον Ιουνίο,
και τοτε μου είπαν ότι τους είχε ερθει εγκύκλιος τέλη Ιουνίου (2013) για πρωτη φορα στα χρονικά ότι άδειες άνευ αποδοχών δίνονται πλέον υποχρεωτικά μεχρι τις 31/8 και όχι μεχρι τις 30/6 που γινόταν μεχρι τότε,
ακριβώς για να γλυτώσουν τις αποδοχές του καλοκαιριού.
Αλλη μια ευγενικη χορηγια του Κων.Αρβανιτοπουλου φανταζομαι, να μην το ξεχασουμε αυτο, να του το ανταποδωσουμε!εκλογες πλησιαζουν, οπως μας προσεξε,να τον προσεξουμε!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159792
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.