*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ, ανούσια εξεταστική διαδικασία...  (Αναγνώστηκε 2814 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vtmr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Γειά χαρά σε όλους σας! Θα ήθελα να εκφράσω την ταπεινή μου γνώμη για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. ίσως αυτά που θα πω τα έχετε ακούσει πολλές φορές απο διάφορα άτομα, αλλά θα ήθελα να τα πω και γω και να ακούσω τη δική σας γνώμη. Εγώ δεν έδωσα στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ που έγινε τώρα, θεωρώ πως είναι μια διαδικασία που προσβάλλει τον πτυχιούχο. Το μόνο που προσφέρει είναι άγχος και  φυσικά συντηρεί τα φροντιστήρια και τους εκδοτικούς οίκους που θησαυρίζουν απο τα μαθήματα για ΑΣΕΠ και τις πωλήσεις των βιβλίων. Πιστεύω πως οι εξετάσεις αυτές υποβαθμίζουν το εκπαιδευτικό μας σύστημα ακόμη περισσότερο, γιατί υπάρχουν άτομα που περνούν και διορίζονται, αλλά στην πραγματικότητα δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Μαθητές μου έχουν φιλόλογο στο σχολείο νεαρής ηλικίας που πολλές φορές μπερδεύει την ορθογραφία λέξεων... και όμως αυτή πέρασε με ΑΣΕΠ, δεν είναι τραγικό; Ποιος μπορεί να κρίνει την επιστημονική και την παιδαγωγική μου κατάρτιση απο  τρεις σελίδες ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών. Το θέμα είναι να με κρίνεις κατά τη διάρκεια της διδακτικής διαδικασίας, να ελέγξεις την ψυχολογική μου κατάσταση, μπορώ να διδάξω σε παιδιά, έχω το κατάλληλο ήθος για να σταθώ μέσα στην τάξη και να αποτελέσω παράδειγμα προς μίμηση; Αξιολόγηση επι της ουσίας χρειάζεται. Μόνο έτσι θα μπορέσει να βελτιωθεί λίγο το εκπαιδευτικό μας σύστημα. Γιατί καταλυτικό ρόλο στη βελτίωση της παιδείας διαδραματίζει το ανθρώπινο δυναμικό της κατά τη γνώμη μου.  Και όμως κανείς δεν αντιδρά σε αυτό το παλιοσύστημα που απλώς απορρίπτει... Η αποχή απο το διαγωνισμό αυτό θα έπρεπε να είναι μαζική, μπας και θορυβηθούν οι ιθύνοντες... Θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις, ευχαρίστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ, ανούσια εξεταστική διαδικασία...
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:42:10 μμ »
Μάλλον θα ήταν καλύτερα να ζεις στην ιδανική Πολιτεία του Πλάτωνα.
Πάντως συμφωνώ μαζί σου.Αλλά και με την επετηρίδα ήταν πιο καταρτισμένοι οι καθηγητές;

Αποσυνδεδεμένος vtmr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ, ανούσια εξεταστική διαδικασία...
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:58:40 μμ »
Μάλλον απο ό,τι κατάλαβα θεωρείς πως οι απόψεις μου είναι μάλλον πολύ ρομαντικές και ουτοπικές για την εποχή μας...Θεωρώ πως βλέπω τα πράγματα απολύτως ρεαλιστικά και ότι ουσιαστικές αλλαγές θα μπορούσαν να εφαρμοστούν στο σύστημα επιλογής των εκπαδευτικών. Σε άλλες χώρες της Ευρώπης η επιλογή εκπαιδευτικών γίνεται εντελώς διαφορετικά. (βλ. Γαλλία). Όσο για την επετηρίδα, τα ίδια και χειρότερα θα έλεγα.
Η επετηρίδα επίσης δεν αξιολογούσε εκπαιδευτικούς, απλώς τους έθετε σε αναμονή.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ, ανούσια εξεταστική διαδικασία...
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 12:02:09 πμ »
Όχι, αλλά δεν είχαν αυτό το άγχος. Ούτε έδιναν εξετασεις, και μάλιστα τέτοιες εξετάσεις, κάθε 2 χρόνια μεχρι να πεθάνουν...
Άλλωστε ούτε η επετηρίδα ούτε ο ΑΣΕΠ σε κάνουν καταρτισμένο, αλλά η ορεξή σου για δουλειά και συνεχή ενημέρωση.
Μην αρχίσουμε όμως πάλι κόντρες για επετηρίδες και τέτοια, έλεος πια, το ποτάμι κυλά και δεν ξαναγυρίζει, έστω κι αν αυτά που κατεβάζει είναι χειρότερα. Γιατί για κάθε 100 άτομα που διορίζονται και χαίρονται, έρχονται από πίσω 10000 που μένουν όμηροι στην ωρομισθία και στην αναπλήρωση για χρόνια και χρόνια.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vtmr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ, ανούσια εξεταστική διαδικασία...
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 12:15:52 πμ »
Συμφωνώ μαζί σου μαζί σου, δεν πρέπει να κοντραριζόμαστε για το ποιο σύστημα αξιολόγησης είναι σωστό. Η άποψή μου δεν πηγάζει σε καμία περίπτωση απο κομματικές πεποιθήσεις. Θεωρώ πως πρέπει να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα. Τι ακριβώς θέλουμε; Να διοριζόμαστε στη δημόσια εκπαίδευση απλώς για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο και να πέρνουμε τα χίλια ευρώ κάθε μήνα ή να είμαστε εκπαιδευτικοί με όλη τη σημασία της λέξης, επειδή γουστάρουμε να είμαστε στην τάξη, έχοντας περάσει απο μια ουσιαστική διαδικασία αξιολόγησης που δε θα προσβάλλει την προσωπικότητά μας; επιβάλλεται αξιολόγηση και μάλιστα συνεχής. όχι διαγωνισμοί αυτής της μορφής, όχι λίστες αναμονής... και αυτό άγχος είναι, να περιμένεις πόσα χρόνια να διοριστείς...

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ, ανούσια εξεταστική διαδικασία...
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 12:31:57 πμ »
Η ταπεινή μου άποψη είναι πως όποιος συμμετέχει σε αυτό το διαγωνισμό γουστάρει πολύ τη δουλειά του.Δεν είναι και εύκολο πράγμα αυτό που περνάμε

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ, ανούσια εξεταστική διαδικασία...
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 12:34:17 πμ »
Αυτος ο διαγωνισμος δεν κανει τιποτα αλλο απο το να ακυρωνει αυτοματως τα πτυχια μας και τα χρονια των σπουδων μας. Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να δωσω εξετασεις για να ασκησω το επαγγελμα μου ,το περιεχομενο του οποιου εμαθα στο πανεπιστημιο?(οπως και οσο το εμαθα ). Εξαλλου ενας διαγωνισμος σε καμια περιπτωση δεν κρινει ποιος εινια καλος ή κακος καθηγητης και ποιος ειναι καταλληλος να διδαξει και πολυ περισσοτερο δεν ολοκληρωνει κανενα σα καθηγητη.Αυτο γινεται με τα χρονια δουλειας και εμπειριας.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ, ανούσια εξεταστική διαδικασία...
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 01:03:29 πμ »
@vtmr
Το θέμα είναι να με κρίνεις κατά τη διάρκεια της διδακτικής διαδικασίας, να ελέγξεις την ψυχολογική μου κατάσταση, μπορώ να διδάξω σε παιδιά, έχω το κατάλληλο ήθος για να σταθώ μέσα στην τάξη και να αποτελέσω παράδειγμα προς μίμηση; Αξιολόγηση επι της ουσίας χρειάζεται. Μόνο έτσι θα μπορέσει να βελτιωθεί λίγο το εκπαιδευτικό μας σύστημα.


Το θέμα vtmr είναι που τελειώνει η αξιολόγηση. Αν τελειώνει στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ τότε υπάρχει πρόβλημα.
Αλλά για μια ουσιαστική και αντικειμενική αξιολόγηση πρέπει να υπάρχει σοβαρότητα από όλους (Υπουργείο,εκπαιδευτικούς κτλ.).
Θα μπορούσες π.χ να αξιοποιήσεις κάποιους έμπειρους εκπαιδευτικούς ως επιθεωρητές (αλλά ακόμα και γι'αυτό το υπουργείο θα σου πει ότι δεν έχει χρήματα) ή να έχεις κοινές προαγωγικές εξετάσεις για όλα τα σχολεία (όχι με τον ανταγωνιστικό χαρακτήρα που έχουν στις πανελλαδικές) και αν δεις ότι σε κάποιο υπάρχει μονίμως πρόβλημα σίγουρα δεν θα φταίνε μόνο οι μαθητές. Γενικά υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούν να γίνουν αλλά δεν υπάρχει θέληση. 

@vtmr
  Η αποχή απο το διαγωνισμό αυτό θα έπρεπε να είναι μαζική, μπας και θορυβηθούν οι ιθύνοντες... Θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις, ευχαρίστώ πολύ


Με την αποχή μάλλον θα έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα.


@γιωτακι
    Αυτος ο διαγωνισμος δεν κανει τιποτα αλλο απο το να ακυρωνει αυτοματως τα πτυχια μας και τα χρονια των σπουδων μας. Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να δωσω εξετασεις για να ασκησω το επαγγελμα μου

Όταν υπάρχουν πολλοί υποψήφιοι για κάποια θέση κάπως πρέπει να επιλέξεις. Προφανώς οι εξετάσεις είναι ένας τρόπος. Τουλάχιστον δεν χτυπάμε πόρτες πολιτικών. 

Αποσυνδεδεμένος vtmr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ, ανούσια εξεταστική διαδικασία...
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 01:12:39 πμ »
ουσιαστική αξιολόγηση έπρεπε να υπάρχει που δε θα γίνεται μια φορά και αυτό ήταν όλο. Να κρίνεσαι καθόλη τη διάρκεια της πορείας σου στη δημόσια εκπαίδευση. φυσικά και δεν υπάρχει θέληση, τίποτα δεν είναι ανέφικτο. ποιος είναι ο ρόλος των επιθεωρητών σήμερα; μπορεί να μου απαντήσει κανείς σ΄αυτό; όσο για το σχόλιο που έγινε παραπάνω, θα ήθελα να πω πως δε δίνουν όλοι ασεπ επειδή λατρεύουν το επάγγελμα, αλλά γιατί η μονιμότητα στην εποχή μας είναι πολύ δελεαστική. έχω μαθητές οι οποίοι μου λένε πως θέλουν να γίνουν φιλόλογοι, τους αρέσει περισσότερο, αλλά καταφέρουν να γράψουν καλά και εξασφαλίσουν υψηλήβαθμολογία θα δηλώσουν πρώτη επιλογή παιδαγωγικό γιατί φυσικά θα διοριστούν πολύ πιο εύκολα... επικρατεί παιδιά αυτή η νοοτροπία, οι ίδιοι οι μαθητές το λένε, άλλος θέλει να γίνει ψυχολόγος αλλά οι γονείς πιέζουν να γίνει δάσκαλος... τι λέμε τώρα! φυσικά υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να γίνουν εκπαιδευτικοί, δεν αντιλέγω. επίσης ήθελα να απαντήσω σε ένα άλλο σχόλιο που έγινε παραπάνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 558
Σύνολο: 558

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.