*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 192500 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 12:51:42 μμ »
Καλά, Χ.Κ., μήπως είχαμε την ίδια οικογένεια: ??? ;) Επί 1.5 χρόνο έκανα υπομονή σε παρόμοια κατάσταση. Όλοι οι άλλοι γονείς με ρωτούσαν πότε θέλω να πληρώνομαι και τους άφηνα να διαλέξουν (βδομάδα ή μήνα) για να μην τους πιέζω. Όλα καλά. Αλλά αυτή η οικογένεια από την αρχή έβγαζε προβλήματα. Γενικά η συμπεριφορά ήταν ψιλοχάλια αλλά το βασικότερο ήταν ότι ζητιάνευα τα χρήματα. Κι έκαναν ακριβώς το ίδιο: έκανα κουβέντα, έλεγαν ότι θα το διορθώσουν και πάλι έβγαζαν 50 ευρώ και μου έδιναν έναντι για τα 200-300 που χρωστούσαν!!! Έτσι πάντα είχαμε υπόλοιπο. Ώσπου στα μισά του δευτέρου χρόνου έσκασα, τους ζητούσα σε κάθε μάθημα, κατάλαβαν ότι δεν θα το άφηνα κι άρχισαν να εξαφανίζονται από το σπίτι! :o Δεν τους έβλεπα ποτέ για να τους πω. Άρχισαν να μην απαντάνε και στα τηλέφωνα, έβλεπαν τις κλήσεις και δεν με έπαιρναν, άφηνα μηνύματα, έπαιρνα στο κινητό του παιδιού και της έλεγα αυστηρά να με πάρει η μαμά της κλπ. Τίποτα... Ώσπου έφτασα στο σημείο να εμφανιστώ σπίτι τους ώρα που δεν είχαμε μάθημα και φυσικά τους βρήκα. Δεν έφυγα πριν πάρω τα χρήματα. Είχαμε φτάσει τα 600 ευρώ!!! Και ... τους παράτησα στα μισά της χρονιάς! Αντιεπαγγελματικό θα πουν κάποιοι αλλά προέχει η ψυχική μου υγεία!
καλα εκανες !!!!! ΜΠΡΑΒΟ
εμενα μου ειχε τυχει κατι παρομοιο...αλλα με επιασαν στο φιλοτιμο και δεν τους παρατησα. Πήγαινα σε σπιτι μαθημα 2 φορες την εβδομαδα. Τοτε δεν ειχα και κινητο και γινοταν το εξης. Καμμια φορα που πήγαινα δεν μου ανοιγαν ή μου ανοιγε η μαμα με την δικαιολογια οτι το παιδι ειναι αρρωστο και δεν θα κανει σημερα μαθημα. Αλλη φορα ειχαμε 4 η ωρα μαθημα και επαιρναν 3 η ωρα τηλεφωνο τον ανδρα μου να μην περασω. Φυσικα εκεινος δεν μπορουσε να με ειδοποησει ετσι εγω ημουν 1 ωρα μεσα στο αυτοκινητο να ρεμβαζω γιατι τα μαθηματα μου ηταν σε χωριο και δεν ελεγε να γυριζω σπιτι για 1 ωρα.
Αλλε φορες πήγαιαν και εφευγαν οι γονεις και μου ελεγαν "αχ νομιζαμε οτι σας ειδοποιησε...κτλ" οταν ειπα μεσα της χρονιας ότι θα τους αφησω μου την ειπαν και απο πανω "που παω και τον αφηνω", ότι ειναι ντροπη κτλ. Απο τοτε τους ειπα ότι η ακυρωση θα γινετε 2 ωρες πριν το μαθημα, αλλιως το μαθημα θα χρεωνετε. Λογικευτηκαν λιγο και βγαλαμε οπως οπως την χρονια.
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:27:44 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 08:42:45 μμ »
Καλά, Catwoman2, είναι για γέλια και για κλάματα! Πάντως πάντα θα υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι σ'όλες τις δουλειές. Το θέμα είναι ή να το παίρνουμε απόφαση ότι έτσι θα είναι όλη τη χρονιά ή να τους αφήνουμε. Με πειράζει αφόρητα η κοροιδία. Και ειδικά όταν απροκάλυπτα δίνουν μεγαλύτερα ποσά για πχ τζιν ή εξόδους. Είναι βέβαια ζόρι να μειώνεται δραστικά το εισόδημά σου (ειδικά όταν η οικογένεια που αφήνεις έχει 2 παιδιά όπως η δική μου) αλλά από το να σπάσουν τα νεύρα μου το προτιμώ.

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 11:11:34 μμ »
Λοιπον,οι εξελιξεις απο το σημερινο μαθημα:
Ειπα στην μαμα (πριν το μαθημα) οτι πρεπει να κανονισουμε το θεμα των χρηματων,οτι τα εξοδα τρεχουν και αν μπορουν να κλεινουμε λογαριασμο καθε τελος του μηνα.Εμεινε καγκελο! Μου ειπε:εγω νομιζα θα σε πληρωνω λιγα-λιγα καθε 15 μερες (εννουσε το 50ευρο) :o
Εγω ημουν κατηγορηματικη,μου ειπε θα συζητησει με τον αντρα της και θα τα ξαναπουμε την Παρασκευη,που θα πληρωθει κι αυτη.Οση ωρα καναμε μαθημα,μιλησε φυσικα με τον αντρα της στο σαλονι,κι οταν εφευγα ,ουτε καληνυχτα δεν μου ειπε ο μ-----ς!
Αμ δεν το'ξερα οτι για να ειμαι καλη πρεπει να διδασκω τζαμπα.Μεθαυριο αν δεν με ξοφλησουν,το κοβω κι εγω το μαθημα.  >:(
Και ας κοψουν το λαιμο τους
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 11:34:17 μμ »
Μπράβο, Χ.Κ.! F--- 'em! Τους αξίζει! Ελπίζω να τα πάρεις τελικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:27:44 »

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 30, 2008, 08:03:59 πμ »
Λοιπον,οι εξελιξεις απο το σημερινο μαθημα:
Ειπα στην μαμα (πριν το μαθημα) οτι πρεπει να κανονισουμε το θεμα των χρηματων,οτι τα εξοδα τρεχουν και αν μπορουν να κλεινουμε λογαριασμο καθε τελος του μηνα.Εμεινε καγκελο! Μου ειπε:εγω νομιζα θα σε πληρωνω λιγα-λιγα καθε 15 μερες (εννουσε το 50ευρο) :o
Εγω ημουν κατηγορηματικη,μου ειπε θα συζητησει με τον αντρα της και θα τα ξαναπουμε την Παρασκευη,που θα πληρωθει κι αυτη.Οση ωρα καναμε μαθημα,μιλησε φυσικα με τον αντρα της στο σαλονι,κι οταν εφευγα ,ουτε καληνυχτα δεν μου ειπε ο μ-----ς!
Αμ δεν το'ξερα οτι για να ειμαι καλη πρεπει να διδασκω τζαμπα.Μεθαυριο αν δεν με ξοφλησουν,το κοβω κι εγω το μαθημα.  >:(
Και ας κοψουν το λαιμο τους

Μην τους παρατησεις πριν τα παρεις γιατι μετα δεν τα παιρνεις με τιποτα!!

Καλα. Ενταξει, να σε πληρωνει καθε 15 μερες, αλλα μονο 50 ευρω μαθηματα κανεις σε δυο εβδομαδες;; Πες της οκ, αλλα καθε 15 να σου εξοφλει το ποσο. Αν συνεχισει ετσι, και δεκα ευρω να μενουν υπολοιπο καθε 15 μερες, στο τελος της χρονιας θα εξαφανιστουν κι εσυ θα μεινεις απληρωτη!!

Εξηγησε της οτι καλα θα κανει να καλυψει το ποσο που μενει ανεξοφλητο, και μετα αν θελει το κανονιζετε καθε 15 μερες, αλλα ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ με ολο το ποσο. Οχι εναντι. Αλλιως καηκες!

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 30, 2008, 11:25:31 πμ »
συμφωνω απολτυτα με την irene την εχω παθει, παλιοτερα που αφησα παιδι και ειδα και επαθα να παρω τα χρηματα που μου χρωστουσαν. Οταν δεν σε βλεπουν να μπαινοβγαινεις στο σπιτι,  σκεφτονται ότι θα τα ξεχασεις τα λεφτα, οπως αυτοι ξεχνουσαν να σε πληρωσουν.

Παντως το πιο σπαστικο στις πληρωμες ειναι τον τελευταιο μηνα πριν κλεισουμε. Επειδη δεν τα βλέπω ξανα τα παιδια μετα, μου λενε πολλοι γονεις , θα σε πληρωσοπυμε τη  καινουργια χρονια. Λες και δεν εχεις εξοσδα το καλοκαιρι. Και οταν αρχισει η χρονια, παντα πρπει να τους το θυμησεις...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 30, 2008, 11:46:33 πμ »
Βρε παιδιά, σηκώστε κεφάλι!!! Απαιτήστε αυτά που δικαιούστε!!! Γιατί την καινούρια χρονιά να σε πληρώσουν; Κι αν αποφασίσουν για τον Χ ή Ψ λόγο να μην ξανακάνετε μάθημα, νομίζεις θα σου τα δώσουν; Αν στο τελευταίο μάθημα σου πουν ότι θα στα χρωστάνε, πες "Όχι. Πότε να περάσω να με εξοφλήσετε;". Αν σκύβετε το κεφάλι, δε σας υπολογίζουν. Κοστολήστε το μάθημά σας όσο εσείς νομίζετε, μην υποκύψετε σε παζάρια και απαιτήστε να πληρώνεστε στην ώρα σας. Καλύτερα να χάσετε 2-3 ιδιαίτερα παρά να μαζεύετε σαβούρα και να σπάνε τα νεύρα σας. Κι αυτό για τα παζάρια που είπα, το έχω παρατηρήσει: όποιοι κάνουν παζάρια στα μαθήματα, βγάζουν στην πορεία προβλήματα. Τι είναι το μάθημα; Μπλουζάκι; Στο μπλουζάκι ο έμπορος θα δεχτεί ενδεχομένως το παζάρι αλλά θα χάσει 2-3 ευρώ σύνολο. Στο μάθημα είναι 2-3 ευρώ επί 3 ώρες την εβδομάδα επί Χ μήνες. Μιλάμε για ποσό. Αν πιστεύετε ότι τόσο αξίζει το μάθημα που κάνετε, τολμήστε το. Δε θα χάσετε. ;)

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 30, 2008, 01:30:50 μμ »
Παντως το πιο σπαστικο στις πληρωμες ειναι τον τελευταιο μηνα πριν κλεισουμε. Επειδη δεν τα βλέπω ξανα τα παιδια μετα, μου λενε πολλοι γονεις , θα σε πληρωσοπυμε τη  καινουργια χρονια. Λες και δεν εχεις εξοσδα το καλοκαιρι. Και οταν αρχισει η χρονια, παντα πρπει να τους το θυμησεις...

Ουτε γι'αστειο! Απορω πως το δεχεσαι, μου εχεις φανει με πολυ αγωνιστικο πνευμα εδω στο forum!  :)
Το πιο καλο ειναι να τους κανονιζεις μια μερα, το πολυ μια εβδομαδα μετα, που θα περασεις να παρεις οτι σου χρωστανε.
Την επομενη χρονια δεν ξερεις τι μπορει να προκυψει! Μην το ρισκαρεις!

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 30, 2008, 08:15:27 μμ »
δεν μου το ελεγαν καν...απλα τελειωνε η χρονια, εδινα εγω το χαρτακι με τα λεφτα στα παιδια και το αφηναν, το αφηναν. μετα πηγαιναν για διακοπες και τρεχα βρες τους... τον Σεπτεμβρη, το ξαναδινα το χαρτακι με το ποσο.... >:( >:(
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 30, 2008, 09:41:56 μμ »
Αν αφείνουμε υπόλοιπα την βάψαμε.Τί είμαστε μπακάλικο?Πρέπει πάντα να κλείνουμε τους λογαριασμούς μας!Χρεώστε τα ιδιαίτερά σας όπως εσείς νομίζεται (αν και νομίζω οτι πάντα πρέπει να υπάρχει "ελάχιστη χρέωση" γιατί αλλιώς εμείς οι ίδιοι γινόμαστε μπακάλικο) .Υπάρχει περίπτωση να πάει η μαμά στην μανικιουρίστα ή στο κομμωτήριο και να μην σκάσει τουλάχιστον ένα 20αρικο σε ένα μισάωρο?Εκεί γιατί δεν αφείνει φέσι? Πάντα να θυμόμαστε οτι κάποια στιγμή πρέπει να κάνουμε απόσβεση σε όλα αυτά που δώσαμε κι εμείς κάποτε για να σπουδάσουμε.[φροντιστήρια (απο εκεί ξεκινήσαμε κι εμείς),ενοίκια,διάβασμα,άγχος,πίεση,απογοήτευση,κλάμα....].

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 31, 2008, 02:51:40 μμ »
Ευτυχως εχω πεσει μεχρι στιγμης μονο σε καλες περιπτωσεις, σε σημειο να μου δινουν μονοι τους παραπανω γιατι - λεει - ξερουν οτι κανω ειδικη τιμη σε αυτους, αλλα το σωστο ειναι να παιρνω περισσοτερα! Οταν το ακουσα σκεφτηκα οτι ευτυχως υπαρχουν και πιο σωστοι γονεις στις συναλλαγες τους...

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 12:41:13 πμ »
Βρε συ, irene.a, με το να σου δίνουν παραπάνω λεφτά δεν είναι σα να είσαι σερβιτόρα και να παίρνεις μπουρμπουάρ; :-[ Sorry κιόλας, αλλά το βλέπω σαν ελεημοσύνη.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 01:41:52 πμ »
κοίτα μπορείς να το δεις ως μπόνους :) επιβράβευση για την δουλεία σου. το έχω κ εγώ αυτά τα έξτρα κυρίως πριν από γιορτές χριστούγενννα, πάσχα ή στο τέλος, στρογγυλοποιούν το πόσο. όχι βέβαια όλοι αλλά κανά δυο το κάνουν ;D

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 08:08:25 πμ »
Ειχα ζητησει 12 την ωρα και μου τα υπολογισαν με το 15. Δε μου φαινεται σαν ελεημοσυνη γιατι δεν το ζητησα εγω! Ενταξει, τους ειπα οτι δε θα τα παρω, αλλα αφου επεμειναν, γιατι να στενοχωρηθω; Που εμειναν τοσο ευχαριστημενοι απο τη δουλεια μου; κατι καλο θα'κανα, δεν μπορει. Ειναι αναγνωριση ισως.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159617
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 434

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.