*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 192018 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #490 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 09:55:43 μμ »
Όπως έχω αναρτήσει σε άλλη συζήτηση, φέτος είναι αξιοπερίεργο το πόσα άτομα είχαν το ενδιαφέρον να αρχίσουν και τελικά δεν έγινε ποτέ. Σχεδόν κάθε εβδομάδα έχω τέτοια φαινόμενα. Τα 12 ευρώ για Β2 είναι πολύ λογική τιμή (μεταξύ μας, χαμηλή είναι σχετικά με το επίπεδο, προετοιμασία μαθήματος, παροχή υλικού και τα έξοδα μετακίνησης).

Same here! Πολλοί ενδιαφερόμενοι μαθητές εκφράζουν μεγάλο ενδιαφέρον στο τηλ ή από κοντά, αλλά σχεδόν πάντα σκαλώνει στο οικονομικό το θέμα (αυτό ισχύει και για τους μαθητές ή γονείς που με βρήκαν από συστάσεις!). Σκέτη απογοήτευση..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:19:53 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #491 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 09:17:17 πμ »
Εδώ και 5 χρόνια που τελείωσα δεν μπόρεσα να ανεβάσω τιμές με ανώτερο το 15€ την ώρα για proficiency που και πάλι σου λένε ζητάς πολλά. Λες 8 για junior και πάλι πολλά τους φαίνονται. Λέτε να μην ήθελε κανείς τα ποσά που αναφέρετε? Τι γίνεται όμως αν συνεχώς σε αποκλείουν και δε βρίσκεις δουλειά αλλού έχοντας οικογένεια? Ούτε κι έριξα ποτέ την ποιότητα της δουλειάς μου! Το πόσο ποιοτικός είσαι είναι θέμα ανθρώπου δεν πάει με την αμοιβή! Μπορεί κανείς να ζητά πολλά και να είναι κακός στη δουλειά του μπορεί και το αντίθετο.
Πόσο δίκιο έχεις!!! Έχω φίλη, που εμένα συμβουλευόταν για διάφορα θέματα που αφορούσαν το μάθημα, τη διεξαγωγή του, βιβλία κλπ, και χρεώνει €30 σε Junior και Senior επίπεδα όπου ουσιαστικά βοηθάει τα παιδιά με τα αγγλικά του ιδιωτικού σχολείου που πάνε!!! Και τα παίρνει! Βέβαια, έχει να κάνει με οικογένειες του στυλ "αν δε χρεώνεις πολλά, δεν αξίζεις". Θα μου πείτε "καλά κάνει, αφού τα δίνουν, γιατί να μην τα πάρει". Έχει να κάνει, πάντως, και με την ιδιοσυγκρασία του καθενός και πόσο του πάει να δουλεύει έτσι.

Και από την άλλη, μια άλλη φίλη, η οποία προφανώς είχε μιλήσει με άλλες μαμάδες για το τι τιμές παίζουν στα ιδιαίτερα, μου είπε να αναλάβω το παιδάκι της αφού, and I quote, "γιατί να πάει φροντιστήριο αφού βγαίνει το ίδιο κόστος με το ιδιαίτερο που είναι και καλύτερο;"!!!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #492 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 09:20:54 πμ »
Μα βρε παιδιά δεν είπαμε να ζητάμε 30 € αλλά όχι και 5 και να χρειάζονται έξοδα μετακίνησης και χρόνος γιά προετοιμασία! Και βέβαια δε σημαίνει ότι όποιος παίρνει πολλά λεφτά κάνει και καλό μάθημα!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #493 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 09:49:56 πμ »
Κωνσταντίνε, συμφωνώ. Αλλά όταν οι γονείς καταλάβουν ότι το μάθημα με €5 δεν ήταν ποιοτικό, θα είναι αργά. Και δεν μπορώ να τους κατηγορήσω αφού δεν ξέρουν, και πιστεύουν ότι με αυτόν τον τρόπο (με ιδιαίτερο που μάλιστα κοστίζει φθηνά) κάνουν το καλύτερο για το παιδί τους. Και πλέον έχω σταματήσει να προσπαθώ να τους πείσω σε συζητήσεις ότι το πολύ φθηνό μπορεί να μην είναι και καλό.....

Πάντως, η πλάκα είναι ότι έχω χάσει ιδιαίτερο επειδή τους χρέωσα "λίγα" (μόνο €20!!!).  ;D Τι να πεις.......  ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:19:53 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #494 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 09:51:52 πμ »
Άστα, τι να πεις! Οι γονείς από ότι βλέπω νοιάζονται μόνο για την τιμή! Και αυτό είναι το χειρότερο που μπορούν να κάνουν για τα παιδιά τους!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #495 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:23:03 πμ »
Είναι λίγο άσχετο αυτό που θα πω, αλλά έχω ενοχληθεί πάρα πολύ φέτος από τη στάση των μαθητών και των γονιών. Μητέρα ενδιαφερόταν για παιδί λυκείου για lower, κανονίσαμε 1η συνάντηση όπου και το παιδί και η μητέρα φαινόντουσαν, ήταν, έλεγαν πως είναι σίγουροι ότι θα αρχίσουμε μαζί και είχαμε λύσει και το οικονομικό, κανονίσαμε μέρες, ώρες, και μία μέρα πριν το πρώτο μας μάθημα παίρνω τηλ για επιβεβαίωση ότι το παιδί μπορεί τη συγκεκριμένη ώρα και μου λέει η μητέρα -του στυλ "αα, επί τη ευκαιρία"- πως ο γιος είπε πως δε θα αρχίσει μάθημα στην παρούσα φάση! Εγώ έμεινα ... , είχα κάνει προετοιμασία υλικού, είχα αλλάξει τη μέρα από ένα μάθημά μου, και δε δέχτηκα ένα καινούργιο μάθημα επειδή θα συνέπιπταν οι ώρες! Τι τους λες τώρα;;;  >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #496 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:02:01 μμ »
Τελικά είμαστε αρκετοί με το παρόμοια θέματα, οπότε αυτό από μόνο του είναι δείκτης ότι ειναι γενικό φαινόμενο. Το θέμα είναι πώς μπορούμε να παλέψουμε μια τέτοια κατάσταση;

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #497 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:26:10 μμ »
Έτσι είναι!Ολοι έχουμε τέτοιες ιστορίες να παραθέσουμε!
Φέτος πήγα να δω για ένα ιδιαίτερο το οποίο υποτίθεται είχε τελειώσει την C senior!Η μαμά από το τηλέφωνο μου είπε ότι θέλει το παιδί της να κάνει D και Lower μαζί φέτος και να δώσει τον Μάιο!Της είπα ότι αυτό είναι πολύ δύσκολο και θα το συζητήσουμε από κοντά... Όταν πήγα εκεί είδα ότι το παιδί δεν είχε τελειώσει καν την C με την προηγούμενη επαρκειούχο δασκάλα του! Όταν ρώτησα το γιατί δεν ήξερε τι να μου πει!Και σημειωτέον έκαναν 3 ώρες την εβδομάδα και μου είπε ότι δεν έχασαν σχεδόν καθόλου μαθήματα!Και από βιβλία της είχε βάλει να κάνει το Here we Go από Burlington αλλά -κρατηθείτε- το Functional Grammar από Pagoulatou-Vlachou το οποίο δεν ήξερα καν ότι κυκλοφορεί ακόμα γιατί θυμάμαι που το έκανα εγώ πριν 15 και χρόνια!Φυσικά δεν έκαναν καθόλου ακουστικό γιατί ρώτησα τη μικρή αν της είχε γράψει τα CD για να τα έχει!Και το αποκορύφωμα...Την πλήρωνε 8 ευρώ την ώρα και είχε και μετακίνηση 1 ώρα περίπου γιατί βρισκόταν σε ένα προάστιο μακριά από το κέντρο!
Θέλω να καταλήξω στο ότι δεν μπορεί να με πληρώνεις 8 ευρώ την ώρα και να μπορώ εγώ να κάνω ποιοτικό μάθημα, να αγοράζω τα βιβλία και τα CD, να ανανεώνω τις σειρές των βιβλίων μου συνεχώς, να ενημερώνομαι και να παρακολουθώ σεμινάρια, να έχω τα έξοδα μετακίνησης και φωτοτυπιών και όλα τα σχετικά που είμαι σίγουρη πως κάνετε όλοι όσοι θέλετε να κάνετε σωστά τη δουλειά σας!Αυτά γιατί φέτος έχει παραγίνει το κακό!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #498 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:34:05 μμ »
Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να παραθέτουμε όλους τους παράγοντες στους γονείς!Να τους λέμε ότι τα πράγματα για μας είναι έτσι!Να τους δείχνουμε το πτυχίο μας και ίσως και ένα βιογραφικό μας και να τους ζητήσουμε να απαιτήσουν να δουν και τα προσόντα ενός καθηγητή με πολύ χαμηλότερη τιμή!Επίσης να τους εξηγήσουμε πως το ιδιαίτερο είναι είδος πολυτελείας και ότι για μας είναι ο τρόπος που βιοποριζόμαστε!Τέλος να τους πούμε ότι μέσο όρο την ημέρα δεν μπορούμε να κάνουμε πάνω από 4 ώρες μάθημα με τις μετακινήσεις μας και με τον περιορισμένο χρόνο που μπορούμε να εργαστούμε 4-9!!!Αν παίρνουμε 8 ευρώ την ώρα θα βγάζουμε 32 ευρώ την ημέρα χωρίς να υπολογίσουμε σ'αυτά τα έξοδα μας που αφορούν το μάθημα!!!Είναι αυτό μεροκάματο για απόφοιτο πανεπιστημίου???Αυτά να λέμε στους γονείς!!!Στη δική μου περίπτωση πάντως βοήθησε σε κάποιες περιπτώσεις!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #499 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 01:25:19 μμ »
Τάνια ούτε εγώ αντιγράφω τα CDs στους μαθητές μου. Το έκανα παλιότερα και ως δια μαγείας τα έχαναν συνεχώς. Άσε που κανένας δεν τα άκουγε στο σπίτι, οπότε τα κάνουμε στο μάθημα, για να είμαι σίγουρη. Επίσης, το ότι η καθηγήτρια ήταν με επάρκεια, δε νομίζω να είναι η αποκλειστική αιτία που δεν προχώρησαν στην ύλη. Τον παράγοντα παιδί, δε βλέπω να το θίγει σχεδόν ποτέ κανείς ... εκτός αν έχεις κάνει μάθημα με το παιδί και διαπίστωσες ότι όντως το πρόβλημα ήταν από τη μεριά της καθηγήτριας.
Όσο για την τιμή, ο καθένας κοστολογεί τη δουλειά του όσο θεωρεί ότι του αξίζουν. Όπως λες κι εσύ, δε γίνεται να παίρνεις 8 ευρώ και να έχει την απαίτηση ο άλλος να έχει ενημερωμένη βιβλιοθήκη, να έχει κάνει τα σεμινάριά του κλπ κλπ. Προσωπικά θεωρώ ότι όπως έχει η κατάσταση, η οποία χειροτερεύει όσο περνάει ο καιρός, δε γίνεται ο γονιός να στρέφεται στο ιδιαίτερο, που ήταν, είναι και θα είναι πολυτέλεια, θέλοντας να του βγει φτηνότερο από το φροντιστήριο.  Η μόνη περίπτωση που θα δεχόμουν αυτό το ποσό, είναι με την προϋπόθεση να μου αγοράζουν τα βιβλία μου, τα CDs μου και ό,τι άλλο χρειάζομαι. Ε μα! Από αυτή τη δουλειά ζω, πληρώνω λογαριασμούς και ένα σωρό άλλα πράγματα. Αν εσείς βγαίνετε με 5-6-7 ευρώ την ώρα, πείτε μου κι εμένα το μυστικό, γιατί κάτι κάνω λάθος μάλλον.

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #500 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 01:38:20 μμ »
Η συγκεκριμένη καθηγήτρια δεν έκανε καθόλου ακουστικό γιατί μου το είπε η ίδια της όταν την ρώτησα!Αυτή με σύστησε στα ιδιαίτερα της γιατί θα άλλαζε τόπο διαμονής!Επίσης την ρώτησα γιατί δεν έβγαλαν το βιβλίο και μου είπε "Ξέρεις μωρέ,λίγες ώρες,έδωσα βάση στη Γραμματική, την έκθεση κτλ και δεν χρειάζεται να το τελειώσεις...Θα τα κάνετε στην επόμενη τάξη!!!" Είχαν μείνει περίπου 15 unit από το Here we Go το οποίο έχει σύνολο 35!!!Και η γραμματική ήταν η μισή!!! Επίσης μόνη της μου είπε ότι το παιδί είναι αστέρι και πολύ καλή και ότι διαβάζει!
Και γενικά δεν μέμφομαι ούτε τους επαρκειούχους ούτε τους φοιτητές που βγάζουν χαρτζιλίκι με μαθήματα!Απλά δεν θεωρώ ότι είναι καθηγητές και αυτό είναι κάτι που πρέπει να το ξέρουν οι γονείς από πριν!Αν θέλεις υψηλή ποιότητα μαθήματος θα πρέπει να το πληρώσεις!!!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #501 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 01:53:16 μμ »
Ε τότε η συγκεκριμένη έχει μέγα θράσος για να το παραδέχεται κιόλας και σε καμία περίπτωση δε μπορεί να θεωρηθεί συνάδελφος, από τη στιγμή που το τελευταίο που την ένοιαζε ήταν να κάνει μάθημα. Το κόβω να συζητούσαν περί ανέμων και υδάτων, αντί να προχωράνε με την ύλη! Καλή δύναμη αν αναλάβεις τελικά το παιδί, γιατί έχετε αγώνα δρόμου.

Επίσης, μην έχουμε την αυταπάτη ότι οι γονείς ενδιαφέρονται πλέον για το ποιος κάνει μάθημα στο παιδί τους. Φτηνά να τους βγαίνει και ό,τι να'ναι. Όλοι έχουμε ακούσει ΤΑ τέρατα από γονείς, αλλά κι όμως, ακόμα κι αυτοί θα βρουν άτομα να κάνουν τη δουλειά τους με κόστος λιγότερο από 1 καφέ. Εγώ δεν θέλω συνεργασίες με τέτοια άτομα και τους γειώνω με τη μία.

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #502 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 02:02:53 μμ »
Δεν το ανέλαβα φυσικά!!!Εγώ ζήτησα 15 ευρώ την ώρα γιατί είχα να καλύψω και την απόσταση με το αυτοκίνητο μου που ήταν αρκετά μακριά και της φάνηκαν πολλά της μαμάς!Ασχέτως αν ζούσε σε μια σπιταρόνα, είχε πολλή καλή δουλειά και το πρόσωπο της ήταν τίγκα στο botox!!!
Όπως λες κι εσύ καλύτερα να μην έχεις συνεργασία με τέτοια άτομα!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #503 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 01:25:08 πμ »
Διαβάζω κ συμμερίζομαι όσα λέτε κ πολύ θα ήθελα να το έβλεπαν κ άλλοι συνάδελφοι έτσι, ώστε να μη βοηθούσαμε οι ίδιοι προς αυτή την κατρακύλα των ωρομισθίων. Αλλά πολλοί είναι αυτοί που επικαλούμενοι την κρίση και την ανάγκη για επιβίωση ρίχνουν τόσο πολύ τα στάνταρς τους χωρίς να αναλογιστούν όλους αυτούς τους παράγοντες προφανώς... και το ερώτημα παραμένει: έχουν κέρδος; Γιατί στην τελική είναι απλά μαθηματικά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 471
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 445

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.