*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 192646 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #630 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 11:54:13 πμ »
Σίγουρα υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στους καθηγητές καθώς και ανάμεσα στο γνωστικό τους επίπεδο αλλά και την μεταδοτικότητά τους. Το ζήτημα όμως είναι ότι είναι λίγοι οι γονείς που θα αναγνωρίσουν και θα εκτιμήσουν τον "καλό"-αποτελεσματικό καθηγητή. Ειδικά στις μέρες μας-και λογικό είναι- ο πρώτος παράγοντας επιλογής καθηγητή είναι η τιμή του. Το αποτέλεσμα πολλές φορές είναι οι επαγγελματίες να προσπαθούν να γεμίσουν τις ώρες τους και να ρίχνουν τις τιμές τους γιατί ο α ή β κάτοχος prof με μηδενική προυπηρεσία παραδίδει μαθήματα σε τιμές ευκαιρίας.Δεν είναι κρίμα; Και πώς μπορείς να ανοίξεις τα μάτια στους γονείς και να τους αποδείξεις ότι η φτήνια τρώει τον παρά; 'Οτι δηλαδή άδικα πληρώνουν και αυτά τα λίγα που πληρώνουν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:27:03 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #631 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 12:53:50 μμ »
Ιsla, την ποιοτητα του μαθηματος του ο καθενας απο μας την γνωρίζει. Μου ειναι δυσκολο να κατανοησω το εξης: Πως μπορω εγω που παιρνω 15 ευρω την ωρα (ας πουμε) να λεω πως κανω καλό μαθημα , με καποιον που παιρνει 10 ευρω την ωρα και για τον οποιο να εχω την βεβαιοτητα πως κανει κακης ποιοτητας μαθημα;
Με άλλα λογια δεν νομιζω πως η τιμη ειναι κατι που καθοριζει με απολυτη βεβαιότητα την ποιότητα.

Δεχομαι ομως το εξης: Αν αναλάβω μαθημα, μονο και μονο για να το "πάρω" με 7 ευρω την ωρα, και ενω θελω να κανω καλο μαθημα, γιατι ετσι εμαθα να δουλευω, συντομα θα "κουραστώ" και θα λεω πως δεν αξιζει να "παιδευομαι "  για 7 ευρω την ωρα!! Εκει θα αρχισει η "κακή ποιότητα", ενω στην πραγματικοτητα δεν ειμαι "κακος" καθηγητης, με κανουν οι συνθηκες τις οποιες δεν εκτιμησα εξ αρχης. Εγω θα τραβαω λουκι και θα τα βαζω με τον εαυτο μου. Γιατι απ τη μια,θελω να κανω σωστα το μαθημα μου και απ  την αλλη,στρεσάρομαι γιατι δουλευω για ψιχουλα....Αυτο ομως συμβαινει με όλους? (εδω ειναι το ερωτημα  ;)
Επιλογες, θα πει κανεις.....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #632 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 04:05:37 μμ »
Ιsla, την ποιοτητα του μαθηματος του ο καθενας απο μας την γνωρίζει. Μου ειναι δυσκολο να κατανοησω το εξης: Πως μπορω εγω που παιρνω 15 ευρω την ωρα (ας πουμε) να λεω πως κανω καλό μαθημα , με καποιον που παιρνει 10 ευρω την ωρα και για τον οποιο να εχω την βεβαιοτητα πως κανει κακης ποιοτητας μαθημα;
Με άλλα λογια δεν νομιζω πως η τιμη ειναι κατι που καθοριζει με απολυτη βεβαιότητα την ποιότητα.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς στο παράδειγμα με τα 15 και τα 10 ευρώ... (για ξαναπέστο) Πάντως ως προς το τελευταίο σκέλος έχω να πω ότι σίγουρα η τιμή δεν καθορίζει την ποιότητα, αλλά η ποιότητα θα πρέπει να καθορίζει την τιμή. Τώρα αν την καθορίζει ή όχι; Ως ένα βαθμό ναι. Κανονικά ο κάθε ένας από εμάς που πουλάει τις υπηρεσίες του (είτε σε φροντιστήριο είτε σε ιδιαίτερα) θα πρέπει να έχει ένα όριο πληρωμής. Δεν θα πουλάει πάντα στην ίδια τιμή, αλλά δεν γίνεται να πουλάει κάτω από χ. Αν δεν βάλεις ο ίδιος όριο στον εαυτό σου (με βάση τα έξοδά σου, την κατάσταση της αγοράς, την αντικειμενική ποιότητα του μαθήματός σου και όποιες άλλες συνθήκες) και απλά προσπαθείς να μαζέψεις πελάτες, τότε θα καταλήξεις είτε να μην βγάζεις τα προς το ζην, είτε να βγάζεις μεν τα προς το ζην αλλά να εργάζεσαι τόσο πολλές ώρες που η ποιότητα της δουλειάς σου επηρεάζεται αρνητικά.

Το παιχνίδι με τις τιμές στα μαθήματα είναι μακροπρόσθεσμο. Αν ρίξεις πολύ τις τιμές με αποτέλεσμα η δουλειά σου να μην γίνεται σωστά, τότε θα αποκτήσεις άσχημη φήμη και θα έχεις λιγότερους μαθητές του χρόνου, ακόμα πιο λίγους μαθητές του παρά χρόνου κ.ο.κ. Επιπλέον κυνηγώντας τους τζαμπατζήδες, το μόνο που καταφέρνεις είναι να γίνεσαι γνωστός στον κύκλο τους, δηλαδή να προσελκύεις κι άλλους τζαμπατζήδες. Αυτή η τακτική σπάνια αποφέρει καρπούς.

Με άλλα λόγια εγώ πιστεύω ότι τον καλό καθηγητή τον συμφέρουν καλύτερα οι λιγότερες και πιο καλοπληρωμένες ώρες, ώστε να έχει μέγιστη απόδοση, καλά αποτελέσματα και ως αποτέλεσμα να αποκτήσει και να διατηρήσει καλή φήμη στην αγορά. Τον κακό καθηγητή τον συμφέρει η κατάσταση που επικρατεί στην αγορά σήμερα γιατί μαζεύει ιδιαίτερα. Θα έχει όμως δουλειά και σε 2 ή 3 χρόνια από τώρα;

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι οι γονείς που μπορούν να εκτιμήσουν τον καλό καθηγητή είναι λίγοι. Βέβαια δεν είναι όλοι, και γενικότερα αυτή τη στιγμή στην αγορά επικρατεί μια περίεργη κατάσταση, με τον κόσμο να ασπάζεται αμάσητα τις πιο χαζές ιδέες (από το ότι μας ψεκάζουν μέχρι το ότι το ιδιαίτερο βγαίνει πιο φτηνό από το φροντιστήριο). Δυστυχώς αυτά είναι σημεία των καιρών. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μιλάς, να εξηγείς, να επιχειρηματολογείς με τους γονείς για να καταλάβουν (όσοι έχουν το μυαλό να καταλάβουν) γιατί αξίζει να σε πληρώσουν λίγο παραπάνω από τον πρώτο τυχόντα που πουλάει μούρη. Πόσοι από εσάς πηγαίνετε στα ραντεβού με τους γονείς με αντίγραφο πτυχίου, βεβαιώσεις σεμιναρίων και 2-3 συστατικές επιστολές από πρώην εργοδότες; Πόσοι από εσάς μιλάτε για τους τρόπους που χρησιμοποιείτε για να γίνεται το μάθημα πιο ενδιαφέρον και αποδοτικό; Πόσοι φέρνετε μαζί το υλικό σας για να τους το δείξετε;

Αυτά πιστεύω ότι πρέπει να κάνει αυτός που είναι σοβαρός επαγγελματίας για να κρατηθεί όπως πρέπει στην αγορά, να κυνηγήσει τον ποιοτικό πελάτη που αργότερα θα του φέρει και άλλους καλούς πελάτες.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #633 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 06:30:08 μμ »
Ιsla, την ποιοτητα του μαθηματος του ο καθενας απο μας την γνωρίζει. Μου ειναι δυσκολο να κατανοησω το εξης: Πως μπορω εγω που παιρνω 15 ευρω την ωρα (ας πουμε) να λεω πως κανω καλό μαθημα , με καποιον που παιρνει 10 ευρω την ωρα και για τον οποιο να εχω την βεβαιοτητα πως κανει κακης ποιοτητας μαθημα;
Με άλλα λογια δεν νομιζω πως η τιμη ειναι κατι που καθοριζει με απολυτη βεβαιότητα την ποιότητα.

Δεχομαι ομως το εξης: Αν αναλάβω μαθημα, μονο και μονο για να το "πάρω" με 7 ευρω την ωρα, και ενω θελω να κανω καλο μαθημα, γιατι ετσι εμαθα να δουλευω, συντομα θα "κουραστώ" και θα λεω πως δεν αξιζει να "παιδευομαι "  για 7 ευρω την ωρα!! Εκει θα αρχισει η "κακή ποιότητα", ενω στην πραγματικοτητα δεν ειμαι "κακος" καθηγητης, με κανουν οι συνθηκες τις οποιες δεν εκτιμησα εξ αρχης. Εγω θα τραβαω λουκι και θα τα βαζω με τον εαυτο μου. Γιατι απ τη μια,θελω να κανω σωστα το μαθημα μου και απ  την αλλη,στρεσάρομαι γιατι δουλευω για ψιχουλα....Αυτο ομως συμβαινει με όλους? (εδω ειναι το ερωτημα  ;)
Επιλογες, θα πει κανεις.....
Με εκφράζεις απόλυτα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:27:03 »

Αποσυνδεδεμένος tkgl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #634 στις: Μάρτιος 12, 2014, 09:44:54 πμ »
Καλημέρα σας... Θα ήθελα να σας ρωτήσω για τις τιμές στα μαθήματα αγγλικών! Για τάξη A's πόσες ώρες την εβδομάδα πρέπει να γίνεται μάθημα και πόσα λεφτά θα ζητούσατε για αυτές τις ώρες;

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #635 στις: Μάρτιος 12, 2014, 11:12:18 πμ »
Isla,   Marcos παραβλέπετε κάτι σημαντικό:
Το γεγονός ότι ενώ για τον εαυτό σας δεν επιτρτέπετε χαμηλές τιμές με τη δικαιολογία ότι κάνετε πολύ καλή δουλειά , την ίδια στιγμή δεν αντιλαμβάνεστ ότι πολλοί από τους γονείς οι οποίοι πληρώνουν τα ιδιαιτερα, επιτελούν αριστα την εργασία τους αλλά αμείβονται πολυ λιγώτερο για αυτό που κάνουν.
Την οικονομική δυσπραγία των νοικοκοιριών που απαγορεύουν υψηλές τιμές.
Την θέσει εναντίωση των πολιτών να πληρώνουν την παραπαιδεία η οποία θεωρείται  καρκίνωμα στον τόπο.
Επίσης Isla αν εσύ (οπως και ολοι) αποζητάς τις καλοπληρωμένες αλλά λιγώτερες ώρες, τις άλλες τις περισσότερες και κακοπληρωμένες ποιος θα τις κάνει? Εγώ , ο χ, ο ψ ή ο δ?(υπόψη εγω δεν κάνω, ούτε θα κάνω) Μηπως νομίζεις ότι εσύ έχεις το κάτι παραπάνω και οι υπόλοιποι μόλις και μετά βίας μπορούμε ν α διδάξουμε, άρα ας βολευτούμε με ψιχουλάκια?
Την  αποψη ότι δεν υποχρεωνει κανείς να κάνει φροντιστήρια που ετοιμάζεστε να μου πείτε , μην την λέτε με πολύ ευκολία γιατί χωρίς αυτούς πολλοί ιδιαιτεράκηδες δεν θα μπορούσαν να αγοράσουν ούτε καφε.
Για άλλη μια φορά προτείνω οι τιμές να είναι  χαμηλές και συγνώμη που δεν σας λέω τι ωραία που τ αλέτε.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #636 στις: Μάρτιος 13, 2014, 12:25:35 πμ »
Isla,   Marcos παραβλέπετε κάτι σημαντικό:
Το γεγονός ότι ενώ για τον εαυτό σας δεν επιτρτέπετε χαμηλές τιμές με τη δικαιολογία ότι κάνετε πολύ καλή δουλειά , την ίδια στιγμή δεν αντιλαμβάνεστ ότι πολλοί από τους γονείς οι οποίοι πληρώνουν τα ιδιαιτερα, επιτελούν αριστα την εργασία τους αλλά αμείβονται πολυ λιγώτερο για αυτό που κάνουν.
Στο χώρο της εκπαίδευσης υπάρχουν τιμές για όλα τα βαλάντια. Αν κάποιος γονέας δεν μπορεί (ή δεν θέλει) να πληρώσει τις δικές μου (υψηλές) τιμές, μπορεί κάλλιστα να αναζητήσει υπηρεσίες εκπαίδευσης με χαμηλότερο κόστος. Στην περιοχή που εργάζομαι υπάρχει κοινωνικό φροντιστήριο που είναι εντελώς δωρεάν. Πρέπει να νιώθω υποχρεωμένη να δουλεύω τζάμπα;

Την θέσει εναντίωση των πολιτών να πληρώνουν την παραπαιδεία η οποία θεωρείται  καρκίνωμα στον τόπο.
Κατ' αρχήν δεν αποδέχομαι τον όρο παραπαιδεία για το επάγγελμά μου (έχω φροντιστήριο ξένων γλωσσών).

Ορισμός της παραπαιδείας: συμπληρωματικές γνώσεις, σχολικού κυρίως επιπέδου, τις οποίες παρέχουν ιδιώτες (πρόσωπα ή επιχειρήσεις) σε αντιδιαστολή προς την κρατική ή την εγκεκριμένη από το κράτος ιδιωτική εκπαίδευση.


Τα παιδιά που κάνουν μαθήματα ξένων γλωσσών δεν τα κάνουν  για να συμπληρώσουν τις γνώσεις που τους δίνει το σχολείο, αλλά για να αποκτήσουν γνώσεις που δεν μπορεί να τους δώσει το σχολείο. Το φροντιστήριο δεν λειτουργεί συμπληρωματικά προς το σχολείο, αλλά αυτόνομα. Κατ' αναλογία δεν θεωρώ παραπαιδεία τις ακαδημίες ποδοσφαίρου επειδή στα σχολεία διδάσκεται το μάθημα της γυμναστικής, τα ωδεία επειδή στα σχολεία υπάρχει μάθημα μουσικής, τα εργαστήρια εικαστικών τεχνών επειδή στα σχολεία υπάρχει το μάθημα των καλλιτεχνικών και τα θεατρικά εργαστήρια επειδή στα σχολεία ανεβάζουν θεατρικά έργα στις εθνικές γιορτές.

Διαφωνώ επίσης κάθετα με την θεώρηση της παραπαιδείας ως καρκίνωμα. Είναι δικαίωμα του κάθε γονιού να παρέχει στο παιδί του οποιαδήποτε βοήθεια θεωρεί απαραίτητη και αν δεν μπορεί να την παρέχει ο ίδιος, να αναζητά υπηρεσίες επί πληρωμή. Γιατί είναι "καρκίνωμα" να πληρώνεις μια δασκάλα να διαβάσει το παιδί σου και δεν είναι καρκίνωμα να το διαβάζεις εσύ ο γονιός;

Επίσης Isla αν εσύ (οπως και ολοι) αποζητάς τις καλοπληρωμένες αλλά λιγώτερες ώρες, τις άλλες τις περισσότερες και κακοπληρωμένες ποιος θα τις κάνει? Εγώ , ο χ, ο ψ ή ο δ?(υπόψη εγω δεν κάνω, ούτε θα κάνω) Μηπως νομίζεις ότι εσύ έχεις το κάτι παραπάνω και οι υπόλοιποι μόλις και μετά βίας μπορούμε ν α διδάξουμε, άρα ας βολευτούμε με ψιχουλάκια?
Δεν με ενδιαφέρει ποιος θα κάνει τις φτηνές ώρες και για ποιον λόγο κοστολογεί την εργασία του τόσο φτηνά. Όπως είπα και πιο πάνω, λύσεις υπάρχουν για όλα τα βαλάντια. Ακριβές, φτηνές και δωρεάν. Και ναι, φυσικά πιστεύω ότι έχω κάτι παραπάνω από αυτόν που αναλαμβάνει να κάνει το ίδιο που κάνω εγώ αλλά στη μισή τιμή. Νομίζω ότι αυτό είναι αυτονόητο.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #637 στις: Μάρτιος 13, 2014, 09:32:09 πμ »
...  Marcos παραβλέπετε κάτι σημαντικό:
Το γεγονός ότι ενώ για τον εαυτό σας δεν επιτρτέπετε χαμηλές τιμές με τη δικαιολογία ότι κάνετε πολύ καλή δουλειά ,

H "εξήγηση" που έδωσα δεν αφορουσε εμενα προσωπικά.Ο καθένας κρίνει τί ποσό θα ζητήσει και ο γονιος αποφασίζει. Γενικά, δεν είμαι υπερ τηε μεγάλης τιμής ανα ωρα. Τα της πιάτσας, τα γνωρίζω πολύ καλά,'οπως και το τί συμβαίνει γύρω μου καθώς και πως ποτέ μου δεν το έπαιξα "καθηγηταράς", μαλλον το αντιθετο θα ελεγα, μιας και συχνα αυτοσαρκάζομαι (δες παλαιοτερα μηνυματα μου)
Τελος, δεν κρινω κανέναν. Συμφωνώ με τις αποψεις τόσο τις δικες σου οσο και της/του Isla, για ένα τόσο προσωπικό θέμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2014, 09:47:55 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #638 στις: Μάρτιος 13, 2014, 05:55:48 μμ »
Isla, κατανοώ την αποψή σου επειδή έχεις φροντιστήριο όπως λες, αυτό από μόνο του τα λέει όλα..
Η υψηλή ανεργία στην Ελλάδα και η μη δυνατότητα εργασιακών επιλογών οδηγεί δυστυχώς σε ίδια πράγματα..
Ολη η επιχειρηματική δραστηριότητα να  εξαντλείται σε φροντιστήρια, σε καφετέριες, σε φούρνους, σε  φαρμακεια κάθε 100 μέτρα και σε  χιλιάδες εμπορικά.
Είναι προφανές ότι σε αυτόν εδώ τον τόπο οι Ελληνες δεν θα έχουν να κάνουν κάτι διαφορετικό  , από το να πίνουν καφέ τον ένα μετά τον άλλο, στη συνέχεια να τρέχουν στα φαρμακεία κάθε 100 μέτρα επειδή όλο και θα προκύπτει και κάποια ανάγκη για φάρμακο ΄υστερα θα μπαινοβγαίνουν στα καταστήματα για ψώνια και στο τέλος θα περνάνε και από φροντιστήρια να μάθουν γλώσσες που θα τους φανούν χρήσιμες από την ηλικία των 5..

Εάν πράγματι όλα αυτά τα είχε ανάγκη ο τόπος , καλώς υπάρχουν.
Εαν ομως δεν τα έχει ανάγκη και παρόλα αυτά υπάρχουν , τότε ζουν σαν παράσιτα σε μια κοινωνία που δυστυχώς βαυκαλίζεται με το να θεωρεί την παραπαιδεία ότι  συνεισφέρει κιόλας και ότι λειτουργεί αυτόνομα!!.
Είναι γεγονός ότι αν κάθε μέρα υιοθετείς όλο και πιο χαμηλά στάνταρντς, ερχεται κάποια στιγμή που αυτό το χαμηλό στανταρντ γίνεται το "κανονικο"..

Isla, πρόκειται περί παραπαιδείας  ξεκάθαρα, γιατί χωρίς την Παιδεία, δεν θα είχε ( η παραπαιδεία) ούτε λόγο αλλά ούτε και δυνατότητα ύπαρξης.Παρασιτεί εις βαρος της ( της Παιδείας) διαστρέφοντας την έννοια Παιδεία και τούτο γιατί στην πράξη δεν έχει παιδαγωγική διάθεση αλλά διάθεση για συνέχιση αυτού που της  αποφερει κέρδος.
Καλλιεργεί, με τους περί αυτήν, το φόβο  και εκμεταλλεύται  την ανασφάλεια και τις ελπίδες της οικογένειας ακολουθώντας πρακτικές τετοιες που σκοπό έχουν την συνέχεια της σε πείσμα του Συντάγματος που λέει ότι η Παιδεία στην Ελλάδα παρέχεται δωρεάν σε όλες της τις βαθμίδες.

Οι ωφελούμενοι από αυτήν διαθέτουν συγκροτημένη ρητορική, ιεραρχία, σχέση εξουσίας και μπορούν (μπορείτε)  και επηρεάζουν βαθειά το κοινωνικό συνολο,  αφού εμπλέκεται ένα σύνολο αποτελούμενο από επιχειρηματία φροντιστηριάρχη, ¨αδιόριστο καθηγητή¨, διορισμένο καθηγητή που τα παίρνει μαύρα και πελαγωμένο γονιό που προσπαθεί να δώσει το καλύτερο που νομίζει για τα παιδιά του.

Οσον αφορά το μπλεξιμο που κάνεις φροντιστηρίων με ακαδημίες ποδοσφαίρου κλπ θεωρώ ότι είναι  εντελώς άστοχο.



« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2014, 02:40:15 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #639 στις: Μάρτιος 13, 2014, 09:29:06 μμ »
Η υψηλή ανεργία στην Ελλάδα και η μη δυνατότητα εργασιακών επιλογών οδηγεί δυστυχώς σε ίδια πράγματα..
Ολη η επιχειρηματική δραστηριότητα να  εξαντλείται σε φροντιστήρια, σε καφετέριες, σε φούρνους, σε  φαρμακεια κάθε 100 μέτρα και σε  χιλιάδες εμπορικά.
Αν η άποψή σου είναι ότι τα φροντιστήρια, οι καφετέριες, οι φούρνοι, τα φαρμακεία και τα εμπορικά καταστήματα είναι παρασιτικές υπηρεσίες, νομίζω ότι η υπόλοιπη κουβέντα σχετικά το κόστος είναι περιττή.  Άλλο είναι το πρόβλημα που έχεις με την "παραπαιδεία" και όχι οι τιμές.

Προσωπικά εμένα αυτή η "παραπαιδεία" μου έμαθε αγγλικά πράγμα που μου επέτρεψε πρώτον να ζήσω στο εξωτερικό και δεύτερον να βγάζω μεροκάματο. Αν είχα περιοριστεί σε αυτά που μου πρόσφερε η δημόσια παιδεία, δεν θα είχα μάθει ούτε μια λεξούλα αγγλικά, καθώς 12 χρόνια στο σχολείο διδάχτηκα μόνο γαλλικά και αυτά σε επίπεδο σκάρτο Α2. Όποιος νομίζει ότι η δημόσια παιδεία επαρκεί για τις ανάγκες του και καλύπτει τα ενδιαφέροντά του, με γεια του και χαρά του. Η φοίτηση σε φροντιστήρια δεν είναι υποχρεωτική.

Isla, κατανοώ την αποψή σου επειδή έχεις φροντιστήριο όπως λες, αυτό από μόνο του τα λέει όλα..
Εργάζομαι 26 χρόνια και μόνο τα τελευταία 2-3 είμαι "επιχειρηματίας". Οι απόψεις που έχω για το τι αξίζει και τι όχι και πόσο πρέπει να κοστίζει αυτό που αξίζει δεν έχουν να κάνουν με την τωρινή μου θέση. Αν θέλεις το πιστεύεις.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #640 στις: Μάρτιος 13, 2014, 10:15:43 μμ »
Θα παρακαλέσω στη χρήση απρόσωπης σύνταξης  ;D

 οι τιμες είναι προσωπική υποθεση και βεβαια αυτό το τοπικ βοηθαει στο να δουμε που κυμαίνονται  και ποιοι παραγοντες καθοριζουν την τιμη...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος zina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Arbeit macht frei! Σκάσε και κολύμπα!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #641 στις: Οκτώβριος 09, 2015, 10:31:21 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα.
Ήθελα να ρωτήσω το εξής: 1. ποια τιμή θεωρείτε εσείς καλή τιμή για Advanced/Proficiency σε επαρχιακή πόλη χωρίς μετακινήσεις, όταν ο καθηγητής είναι έμπειρος (20 χρόνια εμπειρίας τουλάχιστον, μπορει και παραπάνω);

2. Για να δώσει Proficiency (είτε Michigan είτε Cambridge) πόσα χρόνια χρειάζεται ένα παιδί Α Γυμνασίου που έχει πάρει μόλις το Lower?

Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #642 στις: Οκτώβριος 09, 2015, 11:00:41 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω το εξής: 1. ποια τιμή θεωρείτε εσείς καλή τιμή για Advanced/Proficiency σε επαρχιακή πόλη χωρίς μετακινήσεις, όταν ο καθηγητής είναι έμπειρος (20 χρόνια εμπειρίας τουλάχιστον, μπορει και παραπάνω);
20+ ευρώ την ώρα

2. Για να δώσει Proficiency (είτε Michigan είτε Cambridge) πόσα χρόνια χρειάζεται ένα παιδί Α Γυμνασίου που έχει πάρει μόλις το Lower?
2-3 χρόνια αναλόγως με το ποιο Lower έχει πάρει, με τι βαθμό, πόσες ώρες την εβδομάδα θα κάνει μάθημα και πόσο σκληρά θα δουλέψει.

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #643 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 05:27:56 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι! Μία γνώμη θα ήθελα θα αναλάβω δύο αδερφάκια που μένουν σε απομονωμένο χωριό μία ώρα δρόμο 2 φορές τη βδομάδα 3 ώρες συνολικά. Οι βενζίνες είναι πληρωμένες ξεχωριστά. Για τα μαθήματα 20 ευρώ την ώρα τα βλέπετε πολλά; Α' class είναι τα παιδάκια.
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.