*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 192039 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #504 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 03:54:31 μμ »
Στο ερωτημα αν υπαρχει κερδος θα σου απαντησω πως αν ο μαθητης ερχεται σπιτι σου και δεν εχεις μετακινησεις λογικα οτι μενει κερδος.Οσον αφορα την προετοιμασια, αν κανεις ενα-δυο χρονια τα ιδια βιβλια εχεις καποιο υλικο και το προσαρμοζεις αναλογα.Τωρα δε νομιζω ο αλλος να μπαινει στη διαδικασια να σκεφτει οτι με τη σταση του κατρακυλουν τα ωρομισθια ενος ολοκληρου κλαδου.Στη χωρα που ζουμε οι περισσοτεροι κοιτουν το προσωπικο και βραχυπροθεσμο οφελος.Και στην τελικη θα σου πει οτι καθενας ζηταει ο,τι θελει/κρινει κτλ.
υ.γ.Δε συμφωνω καθολου με τα παραπανω απλως παραθετω την αποψη των συναδελφων που παιρνουν κατω απο 10 ευρω.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2012, 06:33:05 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:15:09 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #505 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 08:29:31 μμ »
Ναι, Emma, συμφωνώ με την τοποθέτησή σου και αντιλαμβάνομαι πώς το θέτεις. :)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #506 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 01:05:22 μμ »
Από φίλες έμαθα τις εξής τιμές: περιοχές όπως Ωραιόκαστρο και Τρίλοφος (όποιος είναι από Θεσσαλονίκη, θα καταλάβει) €8 για As και €10 για Junior σε δίδυμα!!! Μάλιστα, η τελευταία κοπέλα πάει από Πανόραμα σε Τρίλοφο, Επανωμή, Ρύσιο κλπ και χρεώνει τόσο. Το θέμα είναι ότι μου ζήτησαν να ελέγξω τη δουλειά των συγκεκριμένων καθηγητριών (ως πιο έμπειρη  :P) και δε βρήκα κάτι μεμπτό. Βέβαια, μπόρεσα μόνο να δω με βάση τις ώρες διδασκαλίας αν προχώρησαν σωστά, αλλά δεν έχω ιδέα τι κάνουν μέσα στο μάθημα, φυσικά. Αλλά αρχίζω να πιστεύω ότι πλέον εκπαιδευτικοί που κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους εξαιτίας της κρίσης έχουν τέτοιες τιμές. Βγάζουν γύρω στα €500-€600 τρέχοντας όλη μέρα και μάλλον τους αρκούν, σκεπτόμενοι ότι τέτοιοι είναι οι μισθοί πλέον παντού. Βέβαια, είναι ανασφάλιστοι. ??? Πάντως, σύγκρινα τις τιμές με γνωστή αλυσίδα φροντιστηρίων: για As στο φροντιστήριο θα πληρώσουν €850 ενώ στο ιδιαίτερο κάτω από €800, με αυτά τα δεδομένα. Άρα, γιατί να μην επιλέξουν το ιδιαίτερο; Ειδικά αν και η δουλειά είναι αξιοπρεπής; :-\

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #507 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 02:25:52 μμ »
Κι εγώ στη Δ. Θεσ/νίκη κινούμαι, αλλά δεν έχω τόσο χαμηλές τιμές.  Για τις τιμές που παίζουν, δεν έχω ιδέα να σου πω την αλήθεια, γιατί όσες κοπέλες γνωρίζω που κάνουν μαθήματα, αποφεύγουν να λένε πόσο χρεώνουν. Στα χαρτάκια που βλέπω, οι τιμές είναι οι κλασσικές (γύρω στα 5 ευρώ). Μαμά περσινού μαθητή μου, προωθεί τον ανιψιό της (για μαθήματα Αγγλικών) σε φίλους και γνωστούς της, ο οποίος κάποια στιγμή στο γυμνάσιο είχε πάρει το λόουερ, έδωσε φέτος πανελλήνιες, δεν πέρασε πουθενά και να έχει το παιδί ένα χαρτζιλίκι, κρίμα είναι! Μην αναρωτιόμαστε μετά πώς πέφτουν οι τιμές!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2012, 07:15:18 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:15:09 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #508 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 08:39:50 μμ »
Εγώ θα γράψω κάτι "αντίστροφο" από αυτό που γράφετε όλοι. Δεν θα δώσω πληροφορίες, αλλά θα ζητήσω.  Σκέφτομαι, έστω και στα τριανταπέντε μου να δώσω εξετάσεις για Proficiency. Έχουν περάσει δεκαετίες από τότε που πήρα το FCE, αλλά έχω έντονη επαφή με τα αγγλικά, καθώς παρακολουθώ μεταπτυχιακό, όπου όλη η βιβλιογραφία είναι στα αγγλικά. Για να μπορέσω να έχω μια εικόνα του τωρινού μου επιπέδου, συμπλήρωσα ορισμένα online tests, όπου τα αποτελέσματα με κατατάσσουν σε επίπεδο Advanced. Βέβαια δεν μπορώ να γνωρίζω την αξιοπιστία και ποιότητα αυτών των tests.
Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:
1. Περίπου πόσο καιρό προετοιμασίας πιστεύετε οτι χρειάζεται ένας ενήλικας με τα χαρακτηριστικά που προανέφερα (χωρίς όμως αρκετό χρόνο για μελέτη) και πόσες ώρες εβδομαδιαίως για να είναι έτοιμος για εξετάσεις επιπέδου Proficiency. Ξέρω οτι υπάρχουν πολλές διαφορετικές πιστοποιήσεις επιπέδου Profiency, αλλά θεωρώ ως μέτρο αυτή του Cambridge που είναι και η πιο δύσκολη.

2. Ποια θεωρείτε με τα σημερινά οικονομικά δεδομένα μια δίκαιη τιμή και για τον καθηγητή και για μένα; Μένω σε επαρχιακή πόλη, με μικρές μετακινήσεις. Η αλήθεια είναι πως έχω υπ' όψιν κάποιον καθηγητή, που τον θεωρώ αξιόλογο, αλλά πριν του το προτείνω θα ήθελα να σιγουρέψω και τα οικονομικά δεδομένα. Προτιμώ να μην κάνω μαθήματα, παρά να του προτείνω μαθήματα με μια τιμή που δεν θα την θεωρώ δίκαιη και γι' αυτόν.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #509 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 09:45:21 μμ »
Σε περιπτωση που κανεις 2 φορες την εβδομαδα απο 1 ωρα θελεις 1μιση χρονο, αλλα υποτιθεται παντα οτι ο καθηγητης σου θα σου βαζει μπολικες ασκησεις καθε φορα για το σπιτι (10-12) απο τα βιβλια φυσικα που θα εχετε (συνυπολογιζονται οι ασκησεις γραμματικης, λεξιλογιου, κειμενων, περιληψεις και εκθεσεις), οχι ολα μαζι εννοειται αλλα ο αριθμος να κυμαινεται καπου εκει γιατι ειδικα για Cambridge πρεπει να εχεις εξασκηθει σε περιληψη κειμενου και στο να γραψεις 2 εκθεσεις σε 1μιση ωρα (το 2008 εδωσα τωρα μπορει να τα αλλαξαν) και πολυ και πλουσιο λεξιλογιο γιατι στα κειμενα που θα σου δωθουν θα πρεπει να καταλαβαινεις πολλα για να απαντας στις ερωτησεις που οι περισσοτερες ειναι παγιδες (κρυφα νοηματα, υφος του συγγραφεα κτλ). Οι περισσοτεροι δινουν Michigan γιατι ειναι πιο γρηγορο ως εξεταση  (1μιση ωρα ενω το αλλο ειναι 6μιση  ωρες) αλλα θελει πολλη εξασκηση στο να εισαι γρηγορος και παααααρα πολυ λεξιλογιο, θα δεις λεξεις που δεν ξερεις καν οτι ειναι αγγλικες ενα πραγμα.... Σου προτεινω να κανεις past papers και των 2 για να δεις ποιο σου ταιριαζει μαθησιακα θα σε σωσει απο πολυ κοπο  (πιστεψε με εχω δωσει και τα 2 και ενω το cambridge θεωρειται δυσκολοτερο πηγα πολυ καλυτερα απο το Michigan)και εκει επικεντρωσου μετα για να δωσεις π.χ. οι περισσοτεροι στο Michigan κοβονται λογω χρονου, το listening ειναι μια και εξω  ενω στο αλλο το ακους 2 φορες. Στο λεω αυτο γιατι πολλοι καθηγητες τουw βολευει η δεν ξερω τι αλλο και κανουν μονο εναν τροπο εξετασης οποτε τσεκαρε πριν αρχισεις τι θα σου κανει. Οσο για τα χρηματα εμενα μου επαιρνε 12 ευρω το μαθημα αλλα εκανα μαζι με αλλον. Παντως εκει πιστευω οτι θα κυμαινονται ειδικα για επαρχια οπως ειμαι και εγω.. Αν ο καθηγητης που ξερεις ειναι "διασημος" στην περιοχη σου και κανεις μαθημα μονος σου μπορει και να παει 14-15 ευρω.. αλλα παραπανω θα ειναι υπερβολικο... πιστεψε με στο επιπεδο που βρισκεσαι εσυ θα κανεις ολη τη δουλεια, αυτοι απλως διορθωνουν απο το λυσσαρι απο ενα σημειο και μετα... τα αγγλικα βιβλια ειναι πολυ αναλυτικα στη θεωρια τους και δεν θα εχεις προβλημα στο να την κατανοησεις... Απο εκει και περα το 80% ειναι η εξασκηση που θα κανεις πανω σε αυτο που θα δωσεις.

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #510 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 10:07:08 μμ »
Εγώ σαν καθηγήτρια Αγγλικών δεν θα έπαιρνα κάτω από 18 ευρώ την ώρα για αυτό το επίπεδο!Η δουλειά που χρειάζεται να κάνει ο καθηγητής αντίθετα με το τι πιστεύει η F. είναι αρκετά δύσκολη!Μόνο τις εκθέσεις να διορθώσεις και να προετοιμάσεις τα speaking θέλουν αρκετή ώρα! Όσο για το Cambridge έχει αλλάξει και πλέον διαρκεί 4 μισή ώρες και όχι 6 μισή!
Το πρόβλημα σε ότι γράφεις perastikos_kav είναι το ότι δεν έχεις χρόνο για μελέτη!Για να πετύχεις σε εξετάσεις επιπέδου Γ2 πρέπει να διαβάσεις πολύ!Σε ένα πλάνο ενάμιση χρόνου με 3 ώρες εβδομαδιαίως χρειάζεσαι τουλάχιστον μια ώρα διάβασμα καθημερινά και όχι μόνο τις μέρες που έχεις μάθημα! Αν θέλεις το πιστοποιητικό για την εργασία σου ή για κάποια προκήρυξη ενδεχομένως(λέμε τώρα στη χώρα που ζούμε!!!) να ξέρεις ότι αναγνωρίζονται και άλλα πτυχία που είναι πιο βατά από το Cambridge και το Michigan! Όλα αυτά θα σου τα εξηγήσει και ο καθηγητής ο οποίος τελικά θα επιλέξεις να κάνετε μάθημα!
Να σημειωθεί ότι η τιμή που ανέφερα είναι για Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα για Δυτική!Οι τιμές των φροντιστηρίων για το αντίστοιχο επίπεδο κυμαίνονται από 1500-2000 ευρώ για το σχολικό έτος!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #511 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 07:52:36 πμ »
Πρώτα από όλα ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Ναι ο χρόνος μελέτης είναι ο βασικός προβληματισμός μου. Γνωρίζω για τα άλλα πιστοποιητικά (πχ ελληνοαμερικανική ένωση), αλλά δεν θέλω απλά να πάρω το "χαρτί". Θέλω να το συνδυάσω με μια ουσιαστική βελτίωση της γνώσης και ιδιαίτερα στο να γράφω και να μιλάω, γιατί ίσως να μου χρεαστεί τα επόμενα χρόνια. Ευχαριστώ που κάνατε τον κόπο να μου απαντήσετε.

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #512 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 03:40:09 μμ »
Συμφωνώ και γω ως συνάδελφος με την Τάνια καθώς προετοιμάζω για τον Μάιο μαθήτρια για το Cambridge Proficiency και ο όγκος της δουλειάς είναι αρκετός. Κάνουμε 4 ώρες τη βδομάδα και ενίοτε 5 για να ''στριμώξω'' και ένα listening & speaking προσομοίωσης των εξετάσεων. Το λεξιλόγιο ειδικά θέλει συστηματική μελέτη και εξάσκηση. Επίσης όταν αποφασίσεις να ξεκινήσεις πρέπει να διαθέσεις χρόνο για διάβασμα διότι διαφορετικά πώς θα εξασκηθείς στην ανάπτυξη του γραπτού λόγου? Οι εκθέσεις αποτελούν βασικό κομμάτι σ'αυτό το επίπεδο όπως και το Use of English. Γενικώς πιστεύω ότι για να πάρεις ένα τέτοιο πτυχίο τόσο αξιόλογο όσο το Cambridge πρέπει και η προετοιμασία σου να είναι το ίδιο αξιόλογη και πλούσια. Δεν χωράνε ''προχειροδουλειές'' για να είμαι πιο σαφής. Το οικονομικό είναι θέμα του καθηγητή αλλά να ξέρεις ότι κάτω από 15 ευρώ δύσκολα θα βρεις κάποιον. Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι κι αν κάνεις perastike!  :)

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #513 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 04:52:33 μμ »
μικρη αγγελια:
ζητειται καθηγητης-τρια αγγλικων για ενηλικα φυσικο ;D ;D ;D που δεν εχει διδαχθει ποτε του αγγλικα παρα μονο γερμανικα(πολυ καλα) και κατι γαλλικα....για το γηπεδο :P
δεκτες μονο σοβαρες προτασεις, μη με σκισετε ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος sunrisenat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #514 στις: Μάιος 24, 2013, 07:31:36 μμ »
Βρε συνάδελφοι για βοηθήστε.. 'Εχω τελειώσει την Αγγλική φιλολογία,έχω δυο αδερφάκια στη μέση της c'senior ,είπα να μην ανεβάσω την τιμή στα μέσα της χρονιάς φέτος κι έτσι συνεχίσαμε με τα 12ευρώ/ώρα της b' senior για όλη τη χρονιά. 12 ευρώ όμως για 2 παιδιά και c' τάξη τα θεωρώ λίγα. Γύρω στα Χριστούγεννα λογικά θα τελειώσει και το βιβλίο άρα ένα επίπεδο πάνω. Επειδή είναι άριστες μαθήτριες θα προχωρήσουμε pre-lower και θα βάλουμε μια ώρα επιπλέον, άρα 4 ώρες. Τι ποσό θα ζητούσατε εσεις?? Και κάτι ακόμη, για μαθητή στη c senior και το αδελφάκι στην a senior (3+3 ώρες) τι ποσό θα ζητούσατε?

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #515 στις: Ιούνιος 13, 2013, 03:53:56 μμ »
Μια και διαβάζω τώρα τα μηνύματά σας θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Έχω μια κόρη στην τετάρτη δημοτικού τώρα τελείωσε την Α senior και πήγα προχτές να πάρω τους βαθμούς της και να συζητήσω για την καινούρια χρονιά. Μου είπε ο υπεύθυνος ότι του χρόνου στην B senior θα κάνουν 4,5 ώρες την εβδομάδα και τα δίδακτρα θα είναι 680€. Θα συνεχίσουν το β βιβλίο από αυτό που κάνουν ένα τελείως χάλια για μένα βιβλίο (hot shots 1, hamilton house). Μπορείτε να μου πείτε αν έκανα ιδιαίτερο την κόρη μου πόσες ώρες θα έπρεπε να κάνει την εβδομάδα και πόσα θα έδινα την ώρα; Μένω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης στο Υπουργείο ευχαριστώ πολύ.
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #516 στις: Ιούνιος 13, 2013, 04:06:21 μμ »
Καλησπέρα,

Το βιβλίο το θεωρώ αρκετά καλό. Τι ακριβώς δεν σας άρεσε;
Εγώ θα σας πω με τα δεδομένα Αθήνας όπου κατοικώ. Στην Β κανονική κάνω στα ιδιαίτερά μου 2 ώρες την εβδομάδα από μέσα Σεπτέμβρη ως τέλη Μαίου. Κάποιοι συνάδελφοι κάνουν 3 ώρες για περισσότερη εξάσκηση λύνοντας αρκετες ασκήσεις με το μαθητή. Στην Β κανονική παίρνω 13 ευρώ την ώρα. Φυσικά δεν πληρώνετε Πάσχα και Χριστούγεννα που σταματούν τα μαθήματα. Οπότε λόγω του ότι έχετε τον καθηγητή αποκλειστικά να ασχολείται με το μαθητή / τρια και τις μισές ώρες να κάνει από ότι στο φροντιστήριο σίγουρα υπάρχει μεγαλύτερο κέρδος...

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #517 στις: Ιούνιος 13, 2013, 04:15:53 μμ »
Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το βιβλίο έχει 38 μαθήματα που για να τελειώσουν στο φροντιστήριο θα έπρεπε να μην χάσουν ούτε ένα μάθημα. Κάτι φυσικά αδύνατο με αποτέλεσμα να φτάσει το Πάσχα και η δασκάλα να τρέχει και να μην προλαβαίνει... έφτασε να κάνει 2 μαθήματα σε ένα για να τελειώσει την ύλη, με αποτέλεσμα να μην μπορούν τα παιδιά να τα αφομοιώσουν στο τέλος και η κόρη μου να φτάσει να διαβάζει 4 ώρες την ημέρα αγγλικά!!!! Επίσης, οι λέξεις που τους έβαζε για ορθογραφία ήταν μόνο οι 8 που έδειχνε στο τέλος του μαθήματος και όχι οι λέξεις όλες από το companion του μαθήματος, νομίζω ότι ήταν λάθος αυτό, δεν έπρεπε όλες οι λέξεις του μαθήματος να μαθαίνονται;;
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158555
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 358
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.