*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 378434 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 17, 2007, 11:45:09 μμ »
Εγώ είχα κληρωθεί κανονικά για μεταπτυχιακό, έκανα την εγγραφή, έτρεξα, πλήρωσα τα 800 Ευρώ και μετά μου ήρθε επιστολή ότι τη σχολή μου "ξεχάσανε" να την εντάξουν στις προαπαιτούμενες.  >:( >:( >:(
Ευτυχώς μου επέστρεψαν τα χρήμματα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:53:12 »

Αποσυνδεδεμένος KATERINAF

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 11:37:14 μμ »
700ΕΥΡΩ Η ΚΑΘΕ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ?ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ.ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΟΜΩΣ?ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ.

Αποσυνδεδεμένος demiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 04, 2007, 03:37:56 μμ »
Γίνονται δεκτοί στο ΜΔΕ Εκπαίδευση Ενηλίκων του ΕΑΠ οι : "Εγγεγραμμένοι στο μητρώο Εκπαιδευτών του Ε.ΚΕ.ΠΙΣ". Εννοεί οτι πρέπει να έχει περάσει κανείς και τη πιστοποίηση του ΕΚΕΠΙΣ ή αρκεί να έχει ενταχθεί στο εισαγωγικό μητρώο εκπαιδευτών?

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 12:22:54 πμ »
K γω την έχω αυτή την απορία. Γενικά υπάρχουν σχετικά θέματα και αλλού.

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=3134.0
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2367.0
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=942.0

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:53:12 »

Αποσυνδεδεμένος Ayame

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 07, 2007, 03:01:17 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι! Μήπως κάποιος γνωρίζει αν το Μεταπτυχιακό Δίπλωμα του Ανοικτού Πανεπιστημίου μοριοδοτείται/αναγνωρίζεται μισθολογικά; Είμαι ΠΕ06 και έκανα αίτηση για το μεταπτυχιακό πρόγραμμα καθηγητών Αγγλικής Γλώσσας. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος smev

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 07, 2007, 03:28:12 μμ »
Είμαι δάσκαλος και έχω τελειώσει το μεταπτυχιακό "Σπουδές στην Εκπαίδευση" στο ΕΑΠ. Αναγνωρίστηκε μισθολογικά και παίρνω το επίδομα μεταπτυχικού (45 ευρώ το μήνα). Συνάδελφοι με τον ίδιο τίτλο μοριοδοτήθηκαν στις πρόσφατες κρίσεις για διευθυντές. Το ΕΑΠ είναι ισότιμο με τα άλλα παν/μια και δεν νομίζω ότι θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Shrews

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 07, 2007, 04:03:31 μμ »
Κι εγώ ΠΕ06 είμαι και παρακολουθώ ήδη το μεταπτυχιακό του ΕΑΠ για καθηγητές αγγλικής! Απ'ό,τι ξέρω αναγνωρίζεται κανονικά! ;)

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 07, 2007, 04:17:11 μμ »
Συνάδελφοι, δικαιούμαστε εκαπιαδευτική άδεια για το μεταπτυχιακό του ΕΑΠ και εφόσον είναι συναφές προς την ειδικότητά μας; Έχετε ρωτήσει στο ΥΠΕΠΘ;

Αποσυνδεδεμένος Ayame

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 09, 2007, 06:30:37 μμ »
Shrews και smev σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! 'Οσο για τη δική σου απορία imak εύχομαι να βρεθεί κάποιος που να γνωρίζει την απάντηση...Thanx και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 09, 2007, 06:39:29 μμ »
imak, δεν είμαι απολύτως σίγουρος, αλλά μία συνάδελφός μου που κάνει τώρα μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ -απόλυτα συναφές με την ειδικότητά της- δεν έχει πάρει εκπαιδευτική άδεια. Το μεταπτυχιακό του ΕΑΠ ασφαλώς αναγνωρίζεται μισθολογικά, αλλά δεν νομίζω ότι αυτός θα ήταν ο κύριος λόγος για να κάνουμε κάτι τέτοιο, right?  :)
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος Ich

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 09, 2007, 07:24:18 μμ »
Το μεταπτυχιακό αναγνωρίζεται κανονικότατα μισθολογικά, καθώς ειναι το 13ο επίσημο ΑΕΙ της χώρας. 'Ημουν στις πρώΤες φουρνιές όσων τελείωσαν εκεί το μεταπτυχιακό.Στην αρχή μας δημιούργησαν κάποια προβλήματα, αλλά πλέον δεν υπάρχει θέμα.
Όσον αφορά τώρα στις άδειες οι φοιτητές του ΕΑΠ δεν δικαιούνται εκπαιδευτική άδεια, αλλά έως 20 ημέρες τον χρόνο φοιτητική/εξεταστική. Η διαφορά είναι οτι δεν μπορεί κάποιος να ζητήσει συνεχόμενες αρκετες ημέρες απο αυτήν την άδεια, αλλά να δικαιολογήσει την κάθε ημέρα με κάποια βεβαίωση συμμετοχής σε συναντήσεις του ιδρύματος. Αν κάποιος έχει να ταξιδέψει για την συνάντηση ή την εξέταση, δικαιούται μια μέρα επιπλέον, αλλά το σύνολο αφαιρείται απο αυτές τις 20. Επαναλαμβάνω...πρόκειται για φοιτητική άδεια (έτσι θα την δηλώνετε), μην καταναλώνετε την κανονική σας. Όλα αυτά τα έχω χρησιμοποιήσει και είχα ρωτήσει στο υπουργείο απ'ευθείας. Στο σχολείο δεν είχαν ιδέα για αυτήν την άδεια και η Διευθύντρια τότε δεν ήθελε να μου τη δώσει, αλλά δεν ήταν στο χέρι της. Στο Υπουργείο μου είχαν πεί οτι αν κάποιος μου την αρνιότανε, εγώ να την δήλωνα κανονικά από πρίν και να εστελνα μετά την βεβαίωση και αν υπήρχε αντίρρηση να τηλεφωνούσαν στο τμήμα αδειών του Υπουργείου.
Ελπίζω να μην σας κούρασα και να βοήθησα
Zum Glueck gehoert, dass man irgendwann beschliesst, zufrieden zu sein!

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 09, 2007, 10:04:40 μμ »
Συνάδελφοι, δικαιούμαστε εκαπιαδευτική άδεια για το μεταπτυχιακό του ΕΑΠ και εφόσον είναι συναφές προς την ειδικότητά μας; Έχετε ρωτήσει στο ΥΠΕΠΘ;



E, όχι και αίτημα (;) περί εκπαιδευτικής άδειας για ...."εξ αποστάσεως" (!) εκπαίδευση σε "ανοιχτό πανεπιστήμιο"... Ελεος...

Αποσυνδεδεμένος Shrews

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 12:40:51 πμ »
Το μεταπτυχιακό αναγνωρίζεται κανονικότατα μισθολογικά, καθώς ειναι το 13ο επίσημο ΑΕΙ της χώρας. 'Ημουν στις πρώΤες φουρνιές όσων τελείωσαν εκεί το μεταπτυχιακό.Στην αρχή μας δημιούργησαν κάποια προβλήματα, αλλά πλέον δεν υπάρχει θέμα.
Όσον αφορά τώρα στις άδειες οι φοιτητές του ΕΑΠ δεν δικαιούνται εκπαιδευτική άδεια, αλλά έως 20 ημέρες τον χρόνο φοιτητική/εξεταστική. Η διαφορά είναι οτι δεν μπορεί κάποιος να ζητήσει συνεχόμενες αρκετες ημέρες απο αυτήν την άδεια, αλλά να δικαιολογήσει την κάθε ημέρα με κάποια βεβαίωση συμμετοχής σε συναντήσεις του ιδρύματος. Αν κάποιος έχει να ταξιδέψει για την συνάντηση ή την εξέταση, δικαιούται μια μέρα επιπλέον, αλλά το σύνολο αφαιρείται απο αυτές τις 20. Επαναλαμβάνω...πρόκειται για φοιτητική άδεια (έτσι θα την δηλώνετε), μην καταναλώνετε την κανονική σας. Όλα αυτά τα έχω χρησιμοποιήσει και είχα ρωτήσει στο υπουργείο απ'ευθείας. Στο σχολείο δεν είχαν ιδέα για αυτήν την άδεια και η Διευθύντρια τότε δεν ήθελε να μου τη δώσει, αλλά δεν ήταν στο χέρι της. Στο Υπουργείο μου είχαν πεί οτι αν κάποιος μου την αρνιότανε, εγώ να την δήλωνα κανονικά από πρίν και να εστελνα μετά την βεβαίωση και αν υπήρχε αντίρρηση να τηλεφωνούσαν στο τμήμα αδειών του Υπουργείου.
Ελπίζω να μην σας κούρασα και να βοήθησα
Πολύ χρήσιμη αυτή η πληροφορία Ich, γιατί πέρυσι που χρειαζόμουνα άδεια για τις συναντήσεις αναγκαζόμουν να παίρνω κανονική! Μου είχαν πει μάλιστα ότι για το ΕΑΠ δικαιούμαστε μόνο άδεια εξετάσεων και όχι συναντήσεων!

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 01:05:08 πμ »
Αν ξέρει κάποιος πώς μπορώ να ενημερωθώ για τα μεταπτυχιακά προγράμματα του ανοικτού πανεπιστημίου; Πότε γίνονται οι αιτήσεις;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 461
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.