*

Αποστολέας Θέμα: Οδηγίες Διδασκαλίας Μαθημάτων Λυκείου  (Αναγνώστηκε 50398 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exterr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες Διδασκαλίας Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 10:01:16 πμ »
Αναφέρει ακόμα ότι το κεφάλαιο 2 της γεωμετρίας είναι εκτός , ως γνωστή ύλη από το γυμνάσιο.
αν θέλει ο καθηγητής αφιερώνει 1-2 ώρες για επανάληψη.
Τι να πώ. Δεν ξέρω το κατά πόσο ένας μαθητής γυμνασίου γνωρίζει ότι οι διχοτόμοι εφεξής και παραπληρωματικών γωνιών είναι κάθετες ή σε επίπεδο ασκήσεων το κατά πόσο είναι ικανός να κάνει στοιχειώδεις λογισμούς με τμήματα ή γωνίες ή τόξα.
Στο κάτω - κάτω και τα κριτήρια ισότητας τριγώνων είναι γνωστή ύλη. Γιατί δεν αφαιρεί και το κεφάλαιο 3 ;

Για την άλγεβρα αναφέρει ότι δεν θα διδαχθούν τα συστήματα 2χ2. Τέρμα δηλαδή οι ορίζουσες.

Και βέβαια αυτό που αναφέρει σχετικά συχνά : "προτείνεται να υποστηριχθεί με λογισμικό"
Τέλεια. Παράδοση πχ της παραβολής με υπολογιστή και προτζέκτορα μέσα σε κοντέινερ σε τμήμα 30 ατόμων.!!!!!!!!!

"Πώς είναι δυνατό να μαστουριάζεις
εξήγησέ μου,
άμα σου περιφράξαν την καρδιά."

Νικόλας Ασιμος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδηγίες Διδασκαλίας Μαθημάτων Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:34:51 »

Αποσυνδεδεμένος Kappa_Kay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες Διδασκαλίας Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 08:21:09 μμ »

καλησπέρα
μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω τις οδηγίες διδασκαλίας για τη στατιστική γενικής παιδείας γ λυκείου??
βρήκα όλα τα άλλα εκτός από αυτό!!

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες Διδασκαλίας Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 08:33:23 μμ »

καλησπέρα
μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω τις οδηγίες διδασκαλίας για τη στατιστική γενικής παιδείας γ λυκείου??
βρήκα όλα τα άλλα εκτός από αυτό!!

http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-panellhnies/ejetastea-ylh-panellhnies/73-exetastea-ylh-mathhmatika-stoicheia-statistikh-genikhs.html

(νομίζω δεν έχει αλλάξει κάτι )
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Kappa_Kay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες Διδασκαλίας Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 08:39:53 μμ »


http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-panellhnies/ejetastea-ylh-panellhnies/73-exetastea-ylh-mathhmatika-stoicheia-statistikh-genikhs.html

(νομίζω δεν έχει αλλάξει κάτι )
[/quote]
σορρυ..μάλλον δεν ήμουν σαφής...την εξεταστέα ύλη την έχω,τις οδηγίες δε βρήκα πουθενά..αν έχουν βγει δηλαδή..
που λένε πόσες διδακτικές ώρες προβλέπονται για την κάθε ενότητα κτλ
σ ευχαριστώ πάντως

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδηγίες Διδασκαλίας Μαθημάτων Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:34:51 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες Διδασκαλίας Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 09:41:19 μμ »
Οι οδηγίες που ζητάς υπάρχουν εδώ

http://www.pi-schools.gr/lessons/mathematics/odigies_did_math_lyk.pdf

είναι του 2007-2008 όπως δημοσιεύτηκαν από το παιδαγωγικό ινστιτούτο. Από τοτε δεν έχει υπάρξει κάτι πιο καινούργιο
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2010, 09:46:27 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος Kappa_Kay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες Διδασκαλίας Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 11:26:17 πμ »
Οι οδηγίες που ζητάς υπάρχουν εδώ

http://www.pi-schools.gr/lessons/mathematics/odigies_did_math_lyk.pdf

είναι του 2007-2008 όπως δημοσιεύτηκαν από το παιδαγωγικό ινστιτούτο. Από τοτε δεν έχει υπάρξει κάτι πιο καινούργιο

σ ευχαριστώ :)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες Διδασκαλίας Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 10:02:30 μμ »
Στο σχολείο στην Α Λυκείου, η Άλγεβρα στο Α τετράμηνο διδάσκεται 2 ώρες και η Γεωμετρία 3. Επειδή η Άλγεβρα είναι πολύ πιο χρήσιμη από ότι η Γεωμετρία για τις επόμενες τάξεις, και δεδομένουν των στενών χρονικών περιθωρείων σε ένα σχολείο, θα μπορούσε κάποιος να κάνει 3 ώρες την Αλγεβρα και 2 την Γεωμετρία; ή θα τον κράξουν;

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες Διδασκαλίας Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 01:27:50 μμ »
Επισήμως θα τον κράξουν. Άλλωστε η αναλογία αλλάζει (3 άλγεβρα 2 γεωμετρία) στο δεύτερο τετράμηνο. Ανεπίσημα, αν ο ίδιος καθηγητής κάνει και τα δύο μαθήματα,μπορεί να μεταβάλλει την αναλογία, αλλά όχι συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες Διδασκαλίας Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 02:08:36 μμ »
Επισήμως θα τον κράξουν. Άλλωστε η αναλογία αλλάζει (3 άλγεβρα 2 γεωμετρία) στο δεύτερο τετράμηνο.

Λάθος, Γίνεται 2 Άλγεβρα, 2 Γεωμετρία. Η 1 ώρα πάει στην φυσική και όχι στην Άλγεβρα

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες Διδασκαλίας Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 06:03:53 μμ »
οδηγίες διδασκαλίας Μαθηματικών Γ Κατεύθυνσης αποκλειστικά:

http://www.didefth.gr/mathimata/wp-content/uploads/odigies-math-c-d-esp-lyk.zip
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2010, 04:53:39 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες Διδασκαλίας Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 04:40:04 μμ »
Θέλω να θέσω έναν προβληματισμό μου σχετικά με την διδασκαλία της Άλγεβρας Α Λυκείου:

Σύμφωνα με την νέα δομή, στο 1ο κεφάλαιο διδάσκονται οι απόλυτες τιμές. Όμως σύμφωνα με το νέο βιβλίο, ασκήσεις του στυλ |χ-2|=3 θα διδαχθούν στο 2ο κεφάλαιο, ενώ ασκήσεις του στυλ |χ-2|<3 θα διδαχθούν στο 3ο κεφάλαιο. Συμφωνείτε με αυτό; Εγώ καθόλου! Θα έπρεπε και οι δύο αυτές μορφές ασκήσεων να διδαχθούν την ώρα που εξηγείς τα απόλυτα. Τι θα τους πεις στο 3ο κεφάλαιο δηλαδή; θυμόσαστε τι λέγαμε στο 1ο για τα απόλυτα;

Η νέα δομή δεν μαρεσει καθόλου! Θα προτιμούσα ένα κεφάλαιο να ασχολείται με τα απόλυτα (εξισώσεις, ανισώσεις, γραφική παράσταση), ένα κεφάλαιο να ασχολείται με το τριώνυμο (εξισώσεις, ανισώσεις, γραφική παράσταση, μελέτη, μονοτονία κλπ). Τώρα αυτά είναι σκόρπια.

Περιμένω την άποψή σας

ΥΓ ελπίζω κάποιος να απαντήσει γιατί μου φαίνεται ότι σε αυτό το θέμα μιλάω και απαντάω μόνος μου τελικά!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2010, 04:52:04 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες Διδασκαλίας Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 04:53:23 μμ »
Θέλω να εκφράσω έναν προβληματισμό μου σχετικά με την διδασκαλία της Άλγεβρας Α Λυκείου:
Σύμφωνα με την νέα δομή, στο 1ο κεφάλαιο διδάσκονται οι απόλυτες τιμές. Όμως σύμφωνα με το νέο βιβλίο, ασκήσεις του στυλ |χ-2|=3 θα διδαχθούν στο 2ο κεφάλαιο, ενώ ασκήσεις του στυλ |χ-2|<3 θα διδαχθούν στο 3ο κεφάλαιο. Συμφωνείτε με αυτό; Εγώ καθόλου! Θα έπρεπε και οι δύο αυτές μορφές ασκήσεων να διδαχθούν την ώρα που εξηγείς τα απόλυτα. Τι θα τους πεις στο 3ο κεφάλαιο δηλαδή; θυμόσαστε τι λέγαμε στο 1ο για τα απόλυτα;
Η νέα δομή δεν μαρεσει καθόλου! Θα προτιμούσα ένα κεφάλαιο να ασχολείται με τα απόλυτα (εξισώσεις, ανισώσεις, γραφική παράσταση), ένα κεφάλαιο να ασχολείται με το τριώνυμο (εξισώσεις, ανισώσεις, γραφική παράσταση, μελέτη, μονοτονία κλπ). Τώρα αυτά είναι σκόρπια.
Περιμένω την άποψή σας
Τα βιβλία εξελίσονται για να βοηθούν τους μαθητές (και να κονομάνε οι συγγραφείς και οι παρατρεχάμενοι) :)
Μπορείς να το δεις και σαν επανάληψη: "θυμάστε τα απόλυτα;" Ευκαιρία για επανάληψη...
Το θέμα των εξισώσεις ή ανισώσεων ή γραφικών παραστάσεων είναι γενικό. Ίσως είναι καλύτερο να ανεξαρτητοποιείται το θέμα επίλυση εξίσωσης από συγκεκριμένες περιπτώσεις.
Στην πράξη φαίνονται αυτά.
Τώρα πως σε ένα τμήμα 27 μαθητών θα μπορέσεις να όργανώσεις ουσιαστικά μάθημα είναι άλλη κουβέντα

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες Διδασκαλίας Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 09:32:57 μμ »
Θέλω να θέσω έναν προβληματισμό μου σχετικά με την διδασκαλία της Άλγεβρας Α Λυκείου:

Σύμφωνα με την νέα δομή, στο 1ο κεφάλαιο διδάσκονται οι απόλυτες τιμές. Όμως σύμφωνα με το νέο βιβλίο, ασκήσεις του στυλ |χ-2|=3 θα διδαχθούν στο 2ο κεφάλαιο, ενώ ασκήσεις του στυλ |χ-2|<3 θα διδαχθούν στο 3ο κεφάλαιο. Συμφωνείτε με αυτό; Εγώ καθόλου! Θα έπρεπε και οι δύο αυτές μορφές ασκήσεων να διδαχθούν την ώρα που εξηγείς τα απόλυτα. Τι θα τους πεις στο 3ο κεφάλαιο δηλαδή; θυμόσαστε τι λέγαμε στο 1ο για τα απόλυτα;

Η νέα δομή δεν μαρεσει καθόλου! Θα προτιμούσα ένα κεφάλαιο να ασχολείται με τα απόλυτα (εξισώσεις, ανισώσεις, γραφική παράσταση), ένα κεφάλαιο να ασχολείται με το τριώνυμο (εξισώσεις, ανισώσεις, γραφική παράσταση, μελέτη, μονοτονία κλπ). Τώρα αυτά είναι σκόρπια.

Περιμένω την άποψή σας

ΥΓ ελπίζω κάποιος να απαντήσει γιατί μου φαίνεται ότι σε αυτό το θέμα μιλάω και απαντάω μόνος μου τελικά!
Αν διαβάσεις προσεκτικά τις οδηγίες για την Α' λυκείου, θα δείς ότι δεν ακολουθείται η σειριακή διδασκαλία των ενοτήτων του.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες Διδασκαλίας Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 10:50:43 μμ »
Μπορείς να γίνεις πιο σαφής;

που λέει ότι όταν διδάσκω τα απόλυτα στο 1ο κεφάλαιο μπορώ να κάνω εξισώσεις με απόλυτα από το 2ο, και ανισώσεις με απόλυτα από το 3ο; πάλι τα μπρος πίσω θα κάνουμε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159611
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 444
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 392
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.