*

Ψηφοφορία

θα λαβετε μερος στις εξετασεις του κρατικου διπλωματος γλωσσομαθειας(νοεμβριος)?

ναι
2 (16.7%)
οχι
9 (75%)
τελειωσε η προθεσμια των αιτησεων?
1 (8.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 12

Η ψηφοφορία έληξε: Νοέμβριος 10, 2008, 12:03:20 πμ

Αποστολέας Θέμα: κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας(αγγλικα)  (Αναγνώστηκε 8036 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας(αγγλικα)
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 12:41:28 μμ »
επισης καλα αποτελεσματα!  μαλλον επειδη θεωρειται πολυ καλη γνωση αγγλικων εχει αυξημενες απαιτησεις στα προφορικα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας(αγγλικα)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:57:41 »

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας(αγγλικα)
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 03:35:30 μμ »
  Να ρωτήσω κι εγώ κάτι ρε παιδιά, μιας και έχω πιστοποίηση ήδη, έχω ακούσει από διάφορες πηγές, πάντως όχι επίσημες ακόμη, ότι σκέφτονται να φέρουν την μέγιστη περίοδο ισχύος (στα "πρότυπα" των τίτλων όπως το γνωστό ECDL μας, για παράδειγμα) και στους τίτλους ξένων γλωσσών, έχετε υπ' όψιν σας τίποτε;;
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας(αγγλικα)
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 07:00:16 μμ »
εννοεις ανανεωση καθε 2-3 χρονια ας πουμε?

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας(αγγλικα)
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 11:31:57 μμ »


  Ακριβώς, ανανέωση (βέβαια με μεγαλύτερη διάρκεια, αναλόγως και του τίτλου, θα είναι 5 χρόνια για το επίπεδο Β.2 μάλλον όπως θέλουν να κάνουν το ECDL, και 7 χρόνια για το Γ.2) Θα προσπαθήσω να ρωτήσω και στο Πανεπιστήμιο μήπως ξέρουν κάτι από το Τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας τίποτε... Πάντως όπως και να'χει εγώ το θεωρώ καθαρά εισπρακτικό μέτρο...
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας(αγγλικα)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:57:41 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας(αγγλικα)
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 11:40:05 μμ »
  Να ρωτήσω κι εγώ κάτι ρε παιδιά, μιας και έχω πιστοποίηση ήδη, έχω ακούσει από διάφορες πηγές, πάντως όχι επίσημες ακόμη, ότι σκέφτονται να φέρουν την μέγιστη περίοδο ισχύος (στα "πρότυπα" των τίτλων όπως το γνωστό ECDL μας, για παράδειγμα) και στους τίτλους ξένων γλωσσών, έχετε υπ' όψιν σας τίποτε;;
Παιδιά, μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά!!! Πάντως εδώ και χρόνια φημολογείται κάτι τέτοιο. Δεν το βλέπω να γίνεται. Επίσημα δεν υπάρχει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Efi_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας(αγγλικα)
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 09:51:50 πμ »
καταλαβα τι τον ρωτησαν.εκαναν και σε κατι φιλες μου αυτη την ερωτηση.εμενα με ρωτησαν για το πως μου φαινεταιπου σημερα οι νεοι ανθρωποι κανουν τον παν για να γινουν διασημοι και γιατι συμβαινει αυτο.και στο τελευταιο κομματι μας ειπαν συζητητωντας να βρουμε 4 τροπους για να κοψουν οι ανθρωποι το καπνισμα που θεωρουμε πιο δυσκολο να εφαρμοστουν.και εγω χαλια τα πηγα νομιζω.δε μου ερχοντουσαν ιδεες και εκανα απειρα συντακτικα λαθη απο το αγχος μου.οσο για τα γραπτα νομιζω καλυτερα αλλα στο πρωτο part ξεχασα να κανω τη τελευταια ασκηση!!!δε την ειδα καθολου!!ασε απαραδεκτη!και εμαθα οτι εκεινη η ασκηση εχει και πιο αυξημενο συντελεστη και στεναχωρεθηκα ακομη πιο πολυ.τεσπα,υπαρχει και ο μαιος.
καλα αποτελεσματα!
Στα προφορικά με ρώτησαν κι εμένα για το κάπνισμα, ήταν το 2o activity, όπου έπρεπε να κάνω διάλογο κατα κάποιον τρόπο με την συνεξεταζόμενη κοπέλα. Εγώ "το είχα" το θέμα αλλά έκανα συντακτικά λάθη και είχα χάλια προφορά. Η άλλη κοπέλα είχε μεγάλη ευχέρεια στο λόγο αλλά δεν απάντησε σε αυτό ακριβώς που μας ρώτησαν, απλώς έκανε μια σύνοψη.
Οι συντελεστές βαθμολόγησης έχουν ως εξής:
Ενότητα 1(κατανόηση γραπτού λόγου): 25%, Ενότητα 2(παραγωγή γραπτού λόγου): 30%, Ενότητα 3(κατανόηση προφορικού λόγου):25%, Ενότητα 4(παραγωγή προφορικού λόγου):20%.
Αποκλείεται να ξέχασες κάποια ενότητα, γαιτί αυτό προϋποθέτει ότι δεν πήγες στην αίθουσα να γράψεις

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας(αγγλικα)
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 11:57:25 πμ »
μα εγω δε μιλησα για ενοτητα.ειπα οτι ξεχασα να κανω στο πρωτο part της τελέυταιας ασκηση.δηλαδη στο κατανοηση γραπτου λογου τη τελευταια ασκηση.εμαθα οτι ηθελε να βαλουμε κατι λεξεις στη σειρα.δε γυρισα καν τη σελιδα.απορω με τον εαυτο μου γιατι.


  Ακριβώς, ανανέωση (βέβαια με μεγαλύτερη διάρκεια, αναλόγως και του τίτλου, θα είναι 5 χρόνια για το επίπεδο Β.2 μάλλον όπως θέλουν να κάνουν το ECDL, και 7 χρόνια για το Γ.2) Θα προσπαθήσω να ρωτήσω και στο Πανεπιστήμιο μήπως ξέρουν κάτι από το Τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας τίποτε... Πάντως όπως και να'χει εγώ το θεωρώ καθαρά εισπρακτικό μέτρο...
εννοειται οτι προκειται για καθαρα εισπρακτικο εργο.για το ecdl κατι εχω ακουσει,αλλα για τα αγγλικα οχι.μονο για συγκεκριμενα πτυχια,οπως το toiec ή to toefl(ενα απο τα 2 δε θυμαμαι).τωρα συζητιεται να εφαρμοστει και στα υπολοιπα?π.χ. cambriege,michigan,κρατικο κτλ??τι να πω!απο που παντου θελουν να βγαλουν!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 444
Σύνολο: 463

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.