*

Αποστολέας Θέμα: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους  (Αναγνώστηκε 17774 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dpkouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« στις: Νοέμβριος 15, 2008, 12:06:07 μμ »
αγαπητοι συναδελφοι,

ξερω εκ προοιμιου οτι επισημα δεν εχουν ανοιξει οργανικα κενα σε σμεα, ομως ειδα σε καποιες διευθυνσεις οτι υπαρχουν μερικα για φιλολογους. ξερετε πού μπορω να τα δω συγκεντρωτικα ανα νομο καθως πληρω τις προυποθεσεις για μεταθεση;

σας ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:22:18 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 09:16:15 μμ »
Αυτό που γνωρίζω (βέβαια η γνώση μου είναι από την α/βάθμια) και μάλιστα το γνωρίζω από προσωπική εμπειρία μια και πριν από 2 χρόνια πήρα μετάθεση σε ΚΔΑΥ, είναι ότι πάιρνεις αγκαλιά το τηλέφωνο και τηλεφωνείς σε κάθε διεύθυνση ή σε κάθε σχολείο που σε ενδιαφέρει και ρωτάς αν υπάρχει κενή θέση. Κανονικά, τα κενά πρέπει να γνωστοποιούνται στα σχολεία, αλλα η πραγματικότητα είναι διαφορετική,
Καλή επιτυχία
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος geolil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 16, 2009, 10:58:15 πμ »
Ανοίγω ένα νέο θέμα, γιατί όσο και αν έψαξα τους νόμους και τις εγκύκλιους δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη σχετικά με την παρακάτω απορία μου:

Τον Φεβρουάριο του 2009 ξεκίνησα στο πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας σεμινάριο ειδικής αγωγής για αδιόριστους εκπαιδευτικούς.
Στον πρόσφατο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, είμαι διοριστέα (ΠΕ01 Θεολόγος).

Γνωρίζει κανείς αν το σεμινάριο αυτό αποτελεί προσόν και για τους μόνιμους εκπαιδευτικούς; Μετά το διορισμό μου θα μπορέσω να διδάξω σε τμήμα ένταξης ή δεν υπάρχει πιθανότητα; Χρειάζονται και άλλα προσόντα για τη μετάθεση των μόνιμων σε τμήμα ένταξης; Σε ποιά εγκύκλιο ή σε ποιό νόμο μπορώ να βρω απαντήσεις στα παραπάνω;

Ευχαριστώ πολύ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2009, 04:12:58 μμ από geolil »

Αποσυνδεδεμένος sparos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 14, 2009, 12:26:18 πμ »
προσον δεν αποτελεί . Απλά την επόμενη σχολική χρονιά μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου και να μεταφερθείς σε τμήμα ένταξης ή Κεδδύ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:22:18 »

Αποσυνδεδεμένος samie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 14, 2009, 06:14:23 μμ »
Το σεμινάριο σου δίνει τη δυνατότητα να διεκδικήσεις οργανική θέση ή να πάρεις απόσπαση σε ειδικό σχολείο (γυμνάσιο, ΤΕΕ ή ΕΕΕΚ-όχι τμήμα ένταξης ή ΚΕΔΔΥ,όπου πηγαίνουν μόνο φιλόλογοι και μαθηματικοί) κατά τη δεύτερη χρονιά μετά το διορισμό σου. Την πρώτη χρονιά θα υπηρετήσεις σε κανονικό σχολείο γιατί οι νεοδιόριστοι είναι πολύ δύσκολο να αποσπαστούν.Ο νέος νόμος περί ειδικής αγωγής ( πολύ εύκολο να τον βρεις μέσω google) ορίζει τα κριτήρια για μετάθεση ή απόσπαση.Προηγούνται οι έχοντες διδακτορικό, μεταπτυχιακό κτλ. Στην ειδικότητά σου όμως φαντάζομαι είναι λίγοι μ'αυτά τα προσόντα. Αυτά που γράφω είναι βέβαια καθώς είμαι φιλόλογος με μεταπτυχιακό που μόλις πήρα οργανική σε ειδικό σχολείο....

Αποσυνδεδεμένος geolil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 05:31:41 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά ρώτησα στο υπουργείο και διάβασα στο νόμο ότι για να πάρω απόσπαση, θα πρέπει να έχω (εκτος από το σεμινάριο) και τουλάχιστον 3 χρόνια προυπηρεσία σε δομές ΕΑΕ ή ΚΕΔΔΥ (δηλαδή στην ειδική αγωγή.
Δεν μου εξήγησαν βέβαια πως θα μπορούσε να γίνει αυτό, αφού θα διοριστώ σε γενικό λύκειο ή γυμνάσιο και δεν θα μπορέσω ποτέ να αποκτήσω αυτή την προυπηρεσία στην ειδική αγωγή που θεωρείται αναγκαία για να πάρω μετάθεση.
Νομίζω λοιπόν ότι θα έπρεπε να έχω εργαστεί ήδη ως αναπληρώτρια στην ειδική αγωγή για να "μετρήσει" το σεμινάριο ειδικής αγωγής που παρακολουθώ ως προσόν μετά το διορισμό μου.
Άρα στηριζόμενη σε όσα ο νόμος περι ειδικής αγωγής αναφέρει και στον τρόπο που λειτουργούν αυτά τα σεμινάρια συμπεραίνω πως υπάρχουν μ΄'ονο και μόνο για να διαιωνίζουν τον θεσμό της αναπλήρωσης στην ειδική αγωγή.
Γιατί αν δεν είχα διοριστεί μέσω ΑΣΕΠ θα μπορούσα με προσόν το σεμινάριο να διδάξω ως αναπληρώτρια ειδικής αγωγής, αλλά τώρα που θα διοριστώ μόνιμη θυμήθηκαν ότι θα πρέπει να έχω και 3 χρόνια προυπηρεσία! Πολύ λογικό........................!
 

Αποσυνδεδεμένος tsoup84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 05, 2009, 11:44:40 πμ »
Καλημερα!Ειμαι αποφοιτη του τμηματος Φ.Π.Ψ. κ σκεφτομαι να ξεκινησω τα σεμιναρια 400ωρων της ειδικης αγωγης.Το ερωτημα μου ειμαι το εξης,αν με παρουν σαν αναπληρωτρια σε τμημα ενταξης η ΣΜΕΑ, με τα μορια μου θα αποκτησω,μπορω να κανω τα χαρτια μου για να παρω μεταθεση (δεν ξερω αν θεωρειται οντως μεταθεση η κατι αλλο) σε γενικο γυμνασιο ή λυκειο ή τα μορια της ειδικης αγωγης δεν εχουν σχεση με το γενικο σχολειο?ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος sparos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 05, 2009, 04:47:51 μμ »
Καλημερα!Ειμαι αποφοιτη του τμηματος Φ.Π.Ψ. κ σκεφτομαι να ξεκινησω τα σεμιναρια 400ωρων της ειδικης αγωγης.Το ερωτημα μου ειμαι το εξης,αν με παρουν σαν αναπληρωτρια σε τμημα ενταξης η ΣΜΕΑ, με τα μορια μου θα αποκτησω,μπορω να κανω τα χαρτια μου για να παρω μεταθεση (δεν ξερω αν θεωρειται οντως μεταθεση η κατι αλλο) σε γενικο γυμνασιο ή λυκειο ή τα μορια της ειδικης αγωγης δεν εχουν σχεση με το γενικο σχολειο?ευχαριστω!

Αν δεν έχεις μεταπτυχιακό δεν θα σε πάρουν αναπληρώτρια μόνο με το σεμινάριο...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2012, 03:54:50 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος HomoPanus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 12:45:19 πμ »
Ενδιαφερομαι να κανω αιτηση μεταθεσης σε ΣΜΕΑΕ.
Μηπως γνωριζει καποιος καποιο λινκ στο Υπουργειο ή αλλου οπου να εμφανιζονται ΣΥΝΟΛΙΚΑ τα οργανικα κενα που μπορουμε να δηλωσουμε?
Προς το παρον εχω βρει αποσπασματικα καποια κενα που εχουν δημοσιοποιησει ειτε σχολεια ειτε δευτεροβαθμιες Διευθυνσεις αλλα ομως δεν εχω ετσι συνολικη εικονα καθως λειπουν παρα πολλα σχολεια.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 10:07:40 πμ »
Απ' οσο γνωριζω δεν υπαρχει link με συνολικη καταγραφη κενων σε ειδικα σχολεια και μοναδες.
Αυτο που συμβαινει ειναι οτι οι κατα τοπους Διευθυνσεις κοινοποιουν τα οργανικα κενα τους στις αλλες διευθυνσεις, οι οποιες με τη σειρα τους τα προωθουν με e-mail στα σχολεια της αρμοδιοτητας τους.
Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να πας στην πλησιεστερη Δ/νση ή Γραφειο και να τους ζητησεις τα κενα  που τους απεστειλαν οι αλλες Δ/νσεις, καθοτι τηρειται αρχειο των κοινοποιησεων αυτων.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 09:30:00 μμ »
Εγώ αυτό που είχα κάνει ήταν να παίρνω τηλέφωνο κάθε ΚΕΔΔΥ (αυτό με ενδιέφερε) ξεχωριστά και να ρωτάω αν υπάρχει η ειδικότητα μου. Σε αρκετά υπήρχαν, οπότε δεν τα δήλωσα καθόλου. Σε άλλα όμως δεν υπήρχαν οπότε αυτά και δήλωσα.
Νομίζω ότι κάτι αντίστοιχο μπορείς να κάνεις και με τις διευθύνσεις. Να πάιρνεις δηλαδή σε κάθε διεύθυνση και να ρωτάς αν υπάρχει οργανικό κενό σε ΣΜΕΑΕ στην περιοχή.
Κανονικά (τουλάχιστον πριν από 5 χρόνια που πήρα εγώ μετάθεση) τυπικά έπρεπε μαζί με τις αιτήσεις να στείλουν και τα κενά, γιατί η εγκύκλιος έλεγε ότι πρέπει να δηλωθούν μονάχα κενές θέσεις. Βέβαια, κενά δεν στελνόνταν ποτέ!!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 10:14:58 μμ »
Τώρα που θα καταργηθούν τα σεμινάρια (http://www.alfavita.gr/ank_b/ank16_12_9_0602.php), τι δυνατότητες θα έχουν οι ήδη μόνιμοι καθηγητές;

Μέχρι σήμερα μόνιμοι καθηγητές διορισμένοι σε Γενικά Λύκεια και έχοντας τα σεμινάρια αυτά, μπορούσαν να συμπληρώνουν το ωράριό τους (σε περίπτωση που δεν το κάλυπταν) διδάσκοντας στα τμήματα ένταξης που λειτουργούσαν παράλληλα μέσα στο Γενικό Λύκειο. Έτσι απέφευγαν την διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου σε άλλα σχολεία.

Το ερώτημα είναι τί θα γίνει τώρα. Θα έχουν το δικαίωμα οι μόνιμοι να συμπληρώνουν κάποιες ώρες στα τμήματα ένταξης εφόσον αυτά λειτουργούν στο σχολείο τους;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2009, 10:17:01 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 10:29:23 πμ »
"...Τέλος, για την ειδική αγωγή, η κ. Χριστοφιλοπούλου δήλωσε ότι τα σεμινάρια των 400 ωρών θα καταργηθούν και δεν θα αποτελούν προσόν διορισμού."

Πηγή : Εφημερίδα Ημερησία 17/12/2009
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Προϋποθέσεις Ειδικής Αγωγής για μονίμους
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 02:31:25 μμ »
Eπομένως τέλος για όσους μόνιμους εκπαιδευτικούς που είχαν κάνει σεμινάριο,  και συμπλήρωναν το ωράριό τους κάνοντας κάποιες ώρες στα τμήματα ένταξης;

Θα αρχίσουν να διατίθενται σε 2 και 3 σχολεία;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2009, 02:36:02 μμ από killbill »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158537
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.