*

Αποστολέας Θέμα: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)  (Αναγνώστηκε 77184 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος !!ntin!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 06:16:22 μμ »
Πόσο κοστίζει ο κάθε κύκλος της νοηματικής γλώσσας; Πρέπει να τους περάσεις όλους για να πάρεις επάρκεια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:35:09 »

Αποσυνδεδεμένος FOX85

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 296
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #127 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 10:02:37 πμ »
ναι πρέπει να περάσεις και τα 4 ετη. το κόστος εξαρτάται απο τη σχολή...

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μουσικοπαρμενη..
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 03:16:25 μμ »
Πόσο κοστίζει ο κάθε κύκλος της νοηματικής γλώσσας; Πρέπει να τους περάσεις όλους για να πάρεις επάρκεια;

το κοστος πραγματι εξαρταται απ τη σχολη. για να παρεις την Επάρκεια, πρεπει πρώτα να ολοκληρώσεις επιτυχώς και τους 4 κυκλους, δηλ 480 ώρες, οχι απαραιτήτως σε 4 χρόνια, γιατί γίνονται και εντατικά μαθήματα, και μετά να περάσεις τις εξετάσεις της Επάρκειας.

Αποσυνδεδεμένος pediatrician

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #129 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 12:59:33 μμ »
Καλημερα και Χρονια Πολλα σε Ολους με υγεια το νεο έτος... Θα ήθελα να παραθεσω την δικη μου εμπειρια απο τις εξετασεις Επαρκειας ΕΝΓ. Αν και οχι εκπαιδευτικος στο επαγγελμα, θεωρησα σωστο ως επαγγελματιας υγειας οτι θα πρεπει να κατεχω αρτια την ΕΝΓ γιατι ποτε δεν ξερεις.... Το βασικοτερο ηταν βεβαια και η αγαπη μου για τις γλωσσες γενικα και η ταση μου να μαθαινω συνεχως καινουργια πραγματα... Ξεκινησα την Νοηματικη τον Νοεμβριο 2010 και τωρα τον Νοεμβριο του 2012 ειμαι ενας απο τους ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ της Επαρκειας. Πως συνεβη? Απλα εκανα υπερενταντικα 4ωρα καθημερινα μαθηματα χειμωνα και καλοκαιρι σε ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ μονος με τον δασκαλο μου, ειχα 100% την προσοχη του και εκτελουσα και μαθαινα επιτοπου οτι μου ελεγε-ΦΥΣΙΚΑ διαβασμα τρελλο και στο σπιτι με εξασκηση στο καθρεπτη και επαφη οσο γινονταν με 2 φιλους μου κωφους... Στιγμη εξετασεων: Αποφασισα να δηλωσω συμμετοχη τον Ιουλιο 2012 σε ΕΙΚΟΝΕΣ και ΚΕΙΜΕΝΑ ΜΟΝΟ, εξασκηση μονο στα 2 αυτα πεδια ενταντικα και με προσοχη και προσομοιωση με το δασκαλο μου οπως στις εξετασεις και τωρα δηλωσα μονο το ΒΙΝΤΕΟ και δουλεψαμε ακριβως ετσι... ΘΕΜΑΤΑ: Α) ΕΙΚΟΝΕΣ( ΙΟΥΛΙΟΣ 2012)= Μουσικοι με διαφορα μουσικα οργανα που εφταναν πριν τη παρασταση για να ανεβουν στο βαθρο του μαεστρου και η 2η μια εικονα με ενα ονειρο που εδειχνε ενα παιδι απο το σχολειο και την εξελιξη του σε μεγαλο επιστημονα. Β) ΚΕΙΜΕΝΑ(ΙΟΥΛΙΟΣ 2012)= Μια γυναικα που ετρωγε κανονικα και ομως ΠΑΧΑΙΝΕ παρα πολυ και το 2ο ειχε θεμα τη δυναμη της αγκαλιας και γενικα της αγαπης. Γ) ΒΙΝΤΕΟ(ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2012)= Ενα αποσπασμα απο τον τσεχωφ, ιστορια ενος παππου πολυ βασανισμενο απο οικογενεια και κοινωνια που στελνει γραμμα στον ΘΕΟ για να ερθει να τον παρει αλλα... ξεχνα να γραψει διευθυνση του! και το 2ο Ανασκαφες στην Αιγυπτο για τη μουμια του Φαραω.... Γενικα μου ειχαν φανει πολυ νορμαλ θεματα με πολυ ευγενικους εξεταστες και καλο κλιμα....
Ο καλος γνωστης της Νοηματικης περναει αλλα μετραει και το ταλεντο... Γενικα η ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΘΕΛΕΙ ΤΡΟΠΟ ΟΧΙ ΚΟΠΟ!!!
Καλη συνεχεια στους επομενους- στη διαθεση σας για οτι χρειαστειται!!! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:35:09 »

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #130 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 02:27:29 μμ »
Απλα εκανα υπερενταντικα 4ωρα καθημερινα μαθηματα χειμωνα






Πολυ βαρυ ακουγεται.

Χρονια πολλα  σε ολους.

Αποσυνδεδεμένος pediatrician

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #131 στις: Δεκέμβριος 29, 2012, 08:36:36 μμ »
Ναι ισως να ακουγεται λιγο βαρυ, απλα θυμιζω και παλι οτι ηταν προσωπικος στοχος η γρηγορη επιτυχια στην επαρκεια.... Και το μονο που θελω να τονισω παλι ειναι οτι τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο απλα να θυμαστε η ΕΠΑΡΚΕΙΑ θελει τροπο, συστημα και ταλεντο φυσικά διαβασμα αλλα οχι ΚΟΠΟ!!! Ειναι πολυ αυστηροι το δεχομαι αλλα πιστευω οτι αν δουνε οτι κατεχεις τη γλωσσα σωστα, δεν πρεπει να φοβασαι... Βεβαια τι να πω... Ισως εγω ημουν τυχερος που περασα και με τη πρωτη... ποιος ξερει??

Ευχομαι σε οσους το προσπαθουν υπομονη και επιμονη και ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!! Οχι αγχος ολα θα πανε καλά!!!
Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια σε ολους μας με υγεία ;)


Αποσυνδεδεμένος maroulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εχω και εγω μαρουλι στο δοντι;;;;;
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #132 στις: Μάιος 27, 2013, 08:57:28 μμ »
παιδια,όσοι έχετε δώσει επάρκεια,θυμάστε τι θέματα σας ρώτησαν;κείμενα,εικόνες κ βίντεο;ευχαριστω!
"....κ σου κουρσεύουν τη λαλιά κ ανάσα πια δεν έχεις...."

Αποσυνδεδεμένος pediatrician

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #133 στις: Ιούνιος 16, 2013, 05:47:22 μμ »
Καλησπέρα maroulaki...

Πιο κατω σου παραθέτω τα θέματα που είχαν ρωτήσει εμένα στην Επάρκεια ΕΝΓ....

 ΘΕΜΑΤΑ: Α) ΕΙΚΟΝΕΣ( ΙΟΥΛΙΟΣ 2012)= Μουσικοι με διαφορα μουσικα οργανα που εφταναν πριν τη παρασταση για να ανεβουν στο βαθρο του μαεστρου και η 2η μια εικονα με ενα ονειρο που εδειχνε ενα παιδι απο το σχολειο και την εξελιξη του σε μεγαλο επιστημονα. Β) ΚΕΙΜΕΝΑ(ΙΟΥΛΙΟΣ 2012)= Μια γυναικα που ετρωγε κανονικα και ομως ΠΑΧΑΙΝΕ παρα πολυ και το 2ο ειχε θεμα τη δυναμη της αγκαλιας και γενικα της αγαπης. Γ) ΒΙΝΤΕΟ(ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2012)= Ενα αποσπασμα απο τον τσεχωφ, ιστορια ενος παππου πολυ βασανισμενο απο οικογενεια και κοινωνια που στελνει γραμμα στον ΘΕΟ για να ερθει να τον παρει αλλα... ξεχνα να γραψει διευθυνση του! και το 2ο Ανασκαφες στην Αιγυπτο για τη μουμια του Φαραω.... Γενικα μου ειχαν φανει πολυ νορμαλ θεματα με πολυ ευγενικους εξεταστες και καλο κλιμα....
Εσύ πότε θα δώσεις? Καλή επιτυχία ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ!!!! Απλα καλή γνώση της Νοηματικής και όλα θα πάνε super ;)

Αποσυνδεδεμένος panos2014

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #134 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 03:10:47 μμ »
Συνάδελφοι μια ερώτηση και απο μένα:

Σε ένα μήνα τελειώνω το μεταπτυχιακό που κάνω στην ειδική αγωγή.

Για να μπορώ να προσληφθώ σε σχολεία κωφών και βαρυκόων χρειάζεται απαραιτήτως επάρκεια στην νοηματική ή αρκεί να έχει κάνεις 3 κύκλους;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος weissheit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #135 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 11:48:43 μμ »
Σκέφτομαι να ξεκινήσω μαθήματα νοηματικής. Ξέρει κανείς αν μοριοδοτείται από ΑΣΕΠ η πιστοποίηση και αν είναι αρκετό για να εργαστείς σε κάποιο αντίστοιχο ίδρυμα;

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #136 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 06:56:54 μμ »
γίνεται να σου κάνουν πρόσληψη ως αναπληρωτή έχοντας μόνο το α' ή το β' επίπεδο?? ή πρέπει να έχεις και τα 4 επίπεδα?

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #137 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 09:20:19 μμ »
τι γνωμη εχετε για τη σχολη ΕΝΓ στην ομοσπονδια κωφων ελλαδος; εχει παρακολουθησει κανεις μαθηματα εκει; γιατι σκεφτομουν να αρχιζα αμεσα...

Αποσυνδεδεμένος NikosChatzoglou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Η υπερανάλυση ξενερώνει
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #138 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 03:35:02 μμ »
Έχει κανείς υλικό με τους ιδιωματισμούς στη νοηματική;;  Είναι πάρα πολλοί και δεν υπάρχουν συγκεντρωμένοι κάπου!
Everyone has three lives; a public life, a private life and a secret life.

Αποσυνδεδεμένος marieta90

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #139 στις: Ιούνιος 25, 2016, 10:11:34 πμ »
Καλημέρα  :) Αναγνωρίζεται ο ένας κύκλος νοηματικής για τους πίνακες ή πρέπει να έχεις επάρκεια;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 435
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 424
Σύνολο: 431

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.