*

Αποστολέας Θέμα: City and guilds  (Αναγνώστηκε 46346 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zampeiros22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 02:47:52 μμ »
Πως να δώσω ένα πτυχίο που να μην είναι να αναγνωρίσιμο μετά??ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: City and guilds
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:27:24 »

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 01:26:43 πμ »
Κοίταξε να δεις πώς έχουν τα πράγματα...Πριν αρκετά χρόνια, είχε βγει ένα πτυχίο, δε θυμάμαι καν ποιο είναι, το οποίο αναγνωρίστηκε από τον ΑΣΕΠ, έμεινε στη λίστα με τα αναγνωρισμένα πτυχία για κανένα δύο χρόνια, και μετά αλλάξανε γνώμη, και το βγάλανε. Έγινε μεγάλος σάλος, γιατί πολλά άτομα σαν εσένα, το έδωσαν θεωρώντας το πιο εύκολο και κατέληξαν τελικά να πρέπει να ξανακάνουν μαθήματα για να πάρουν ένα πτυχίο Αγγλικών που να αναγνωρίζεται. Από τότε και μετά, πάντα περιμένουμε λίγα χρόνια για να σιγουρευτούμε ότι δε θα ξανακάνουν τέτοια πατάτα και μετά αρχίζουμε να το συστήνουμε στους μαθητές. Το CITY AND GUILDS έχει ήδη τουλάχιστον τέσσερα χρόνια που αναγνωρίζεται, οπότε δεν πιστεύω να κάνουν καμία τέτοια πατάτα. Παρόλα αυτά, εγώ για να είμαι σίγουρη, προτρέπω να το δώσουν μόνο μαθητές που δεν έχουν δυνατότητα να περάσουν κάποιο άλλο πτυχίο (είτε λόγω πιεσμένου χρονικού πλαισίου, είτε λόγω δυνατοτήτων). Από τη στιγμή που μπαίνεις και ρωτάς σε ένα forum καθηγητών ποιο πτυχίο να δώσεις σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, κάθε καθηγητής που δε σε γνωρίζει, δε σε έχει δει να μιλάς, να γράφεις και πόσο τελικά παίρνεις τα γράμματα ή όχι, το πιο λογικό είναι να σου πει το εύκολο πτυχίο.  Ο έγκυρος τρόπος για να επιλέξεις ποιο πτυχίο θα δώσεις είναι ένας από τους εξής:
α. Έχω γνωστό καθηγητή, συστημένο, που κάνει ιδιαίτερα και ξέρω ότι κάνει καλή δουλειά. Του ζητώ να με αξιολογήσει και να μου πει σε πόσο καιρό μπορώ να δώσω το κάθε πτυχίο.
β. Πηγαίνω σε ένα φροντιστήριο, αν δεν έχω κάποιο γνωστό καθηγητή ή δε θέλω να τα σκάσω, και ζητώ να με αξιολογήσουν και να μου πουν τι επιλογές έχω και το χρονικό διάστημα που απαιτείται για το κάθε πτυχίο.

Εσύ, όμως, μπήκες στο forum κι έκανες την εξής ερώτηση "Καλησπερα. Βρηκα καθηγητη (ιδιοκτητη φροντιστηριου) για μαθημα σε σχετικα καλη τιμη. Με παρωτρυνε να δωσω Μισιγκαν αντι Σιτι εντ Γλιλς. Και θα αποφασισω αυριο να του πω πιο απο τα δυο πτυχια. Ποιο μου προτεινετε? Δεν το χω με τα αγγλικα , το θελω κυριως για τη μοριοδοτηση στο ασεπ και εχω παρει το 2006 λοουερ Μισιγκαν με C και ειμαι σχεδον 30 χρονων. Α και θελω να δωσω ακομη και με λιγες πιθανοτητες το Μαιο του 2012 (ξερω πως ζηταω πολλα!!). "
Συνοπτικά....Δεν το έχεις με τα Αγγλικά, πέρασαν πέντε χρόνια από τότε που πέρασες το Lower και θέλεις το Μάιο να δώσεις Advanced, ή και Proficiency.

Με αυτά τα δεδομένα λοιπόν, σου προτείναμε κι εμείς να δώσεις το City and guilds. Δεν ξέρουμε, η αλήθεια είναι, αν θα αναγνωρίζεται μετά από δέκα χρόνια...αλλά εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν θα υπάρχει και δημόσιο μετά από τόσα χρόνια. Αυτό που ξέρουμε σίγουρα είναι ότι με τα δεδομένα που παρουσίασες, υπό κανονικές συνθήκες, έχεις ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ και μόνο ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ για proficiency του City and Guilds το Μάιο. Προσπαθώ να είμαι όσο πιο ξεκάθαρη γίνεται, για να μη νομίζεις ότι δεν έκανε καλά τη δουλειά του ο καθηγητής στο τέλος του χρόνου αν τυχόν δεν το περάσεις. Αν πάλι τα καταφέρεις, τότε μάλλον θα είσαι παιδί θαύμα!

Συγγνώμη αν ακούγομαι ειρωνική, αλλά πρόσφατα ένας υποψήφιος μαθητής ήρθε να μου ζητήσει μαθήματα, από το μηδέν για να πάρει lower το Μάιο και φυσικά τον έδιωξα όπως όπως. Πρέπει όλοι οι μαθητές να καταλάβουν ότι οι καθηγητές δεν είναι μάγοι. Κάθε καθηγητής μπορεί αν θέλει να σου διδάξει όλη την ύλη της χρονιάς μέσα σε 20 ώρες. Το θέμα είναι τι θα καταλάβει και τι θα αφομοιώσει ο μαθητής από αυτά. Αν θες κάποιο σοβαρό πτυχίο, κάτσε διάβασε, μη βάζεις τρελά χρονικά όρια και αν τυχόν πηγαίνεις τόσο καλά, ο ίδιος ο καθηγητής θα σε παροτρύνει να δώσεις κάποιο πτυχιό νωρίτερα απ'όσο περίμενε και ο ίδιος.


Αποσυνδεδεμένος zampeiros22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 11:08:12 πμ »
Κάποιο λάθος κάνεις....Αυτό που λες το είχε γράψει κάποιο αλλο μέλος 



Καλησπερα. Βρηκα καθηγητη (ιδιοκτητη φροντιστηριου) για μαθημα σε σχετικα καλη τιμη. Με παρωτρυνε να δωσω Μισιγκαν αντι Σιτι εντ Γλιλς. Και θα αποφασισω αυριο να του πω πιο απο τα δυο πτυχια. Ποιο μου προτεινετε? Δεν το χω με τα αγγλικα , το θελω κυριως για τη μοριοδοτηση στο ασεπ και εχω παρει το 2006 λοουερ Μισιγκαν με C και ειμαι σχεδον 30 χρονων. Α και θελω να δωσω ακομη και με λιγες πιθανοτητες το Μαιο του 2012 (ξερω πως ζηταω πολλα!!).




εγώ απλά ρωτησα για την ισχύ. Από κει και πέρα τι προετοιμασία θα κάνω ιδιαίτερα ή όχι και αν θα καταλήξω "παιδί θαύμα" δικό μου θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2011, 11:10:30 πμ από zampeiros22 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 10:04:18 μμ »
Θα παρακαλούσα πολύ να πέσουν οι τόνοι.
Ευχαριστώ,
 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: City and guilds
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:27:24 »

Αποσυνδεδεμένος koslyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 19, 2012, 11:54:16 μμ »
Τα πτυχία του City & Guilds γνωρίζει κανείς εαν έχουν απεριοριστη χρονική ισχύ, όπως π.χ. το Michigan, ή έχουν χρονικό περιορισμό εγκυρότητας όπως το IELTS (pου είναι για 2 χρόνια);

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 21, 2012, 03:08:53 μμ »
Τα πτυχία του City & Guilds γνωρίζει κανείς εαν έχουν απεριοριστη χρονική ισχύ, όπως π.χ. το Michigan, ή έχουν χρονικό περιορισμό εγκυρότητας όπως το IELTS (pου είναι για 2 χρόνια);

Δεν υπάρχει κάποιος χρονικός περιορισμός εγκυρότητας.

Αποσυνδεδεμένος koslamp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Τα λίγα λόγια ζάχαρη και τα καθόλου μέλι
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 21, 2012, 07:10:41 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Μπορώ από κάπου να βρω τα past papers; Ανακοινώνονται;

http://www.cityandguilds.gr/el/En_Lang_Cer/academic/material/Pages/trainingmaterial.aspx
Είναι στα δεξιά της σελίδας..

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 21, 2012, 09:12:57 μμ »
To IELTS είναι μόνο για δύο χρόνια ; Αξίζει να το δώσει κάποιος ή τζάμπα τα λεφτά θα πάνε ;Αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος ...Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 22, 2012, 12:02:39 πμ »
Το IELTS στην Ελλάδα ΔΕΝ έχει χρονικό περιορισμό ως προς την ισχύ του. Χρονικό περιορισμό έχει ως προς την αναγνώριση του από ξένα πανεπιστήμια και ανάλογα με το πανεπιστήμιο π.χ. άλλα ζητούν να έχει αποκτηθεί τα τελευταία δύο χρόνια, άλλα τα τελευταία τρία κτλ. Μερικά βέβαια το δέχονται χωρίς περιορισμό .

Αν σκοπεύεις να κάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό σίγουρα αξίζει και μάλιστα πολλές φορές είναι υποχρεωτικό. Αν το θες μόνο για Ελλάδα μπορείς να επιλέξεις και κάποιο άλλο.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 22, 2012, 05:13:17 μμ »
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου .Έδωσα δύο φορές για proficency και κόπηκα στον πόντο και απογοητεύτηκα και είπα να δοκιμάσω το IELTS .Τι άλλο να δώσω ;

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 23, 2012, 11:22:58 πμ »
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου .Έδωσα δύο φορές για proficency και κόπηκα στον πόντο και απογοητεύτηκα και είπα να δοκιμάσω το IELTS .Τι άλλο να δώσω ;

Το θέμα είναι για ποιον λόγο το χρειάζεσαι. Αν το θέλεις για να πάρεις επάρκεια και να μπορείς να διδάσκεις π.χ. σε φροντιστήρια τότε, αν θυμάμαι καλά, πρέπει να έχεις ή Cambridge ή Michigan ή Edexcel, αν το θέλεις απλά για έξτρα μόρια στο δημόσιο μπορείς να επιλέξεις όποιο θέλεις (το City and Guilds νομίζω είναι από τα ευκολότερα) ενώ για μεταπτυχιακό είτε εσωτερικού αλλά πολύ περισσότερο για εξωτερικού νομίζω το IELTS είναι μονόδρομος.

Υ.Γ. Τα παραπάνω είναι προσωπική άποψη χωρίς να είμαι ειδικός (δεν είμαι ΠΕ06) αλλά επειδή πριν 2 χρόνια το είχα ψάξει αρκετά, νομίζω ότι είναι αρκετά ακριβή ... Προσωπικά είχα δώσει για IELTS και έπιασα το Proficiency (βαθμό 7.5) με ελάχιστη προετοιμασία (3-4 τεστάκια από βιβλία που κυκλοφορούν) αλλά είμαι και λίγο περίπτωση :D .

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 23, 2012, 10:06:35 μμ »


 ενώ για μεταπτυχιακό είτε εσωτερικού αλλά πολύ περισσότερο για εξωτερικού νομίζω το IELTS είναι μονόδρομος.


σε αυτη την περιπτωση ριξε πρωτα μια ματια στα μεταπτυχιακα που σε ενδιαφερουν να δεις τι ζητανε ως αποδειξη γνωσης της γλωσσας. μπορει να μην ζητανε ολα τα προγραμματα το ielts. και μετα αποφασιζεις.

Αποσυνδεδεμένος koslyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 26, 2012, 01:46:11 μμ »
Τα πτυχία του City & Guilds γνωρίζει κανείς εαν έχουν απεριοριστη χρονική ισχύ, όπως π.χ. το Michigan, ή έχουν χρονικό περιορισμό εγκυρότητας όπως το IELTS (pου είναι για 2 χρόνια);
Δεν υπάρχει κάποιος χρονικός περιορισμός εγκυρότητας.
Δηλαδή το πτυχίο που σου δίνουν από το C&G δεν αναφέρει πάνω κάποια συγκεκριμένο χρονικό διάστημα εγκυρότητας, όπως συμβαίνει στις περισσότερες βεβαιώσεις πιστοποίησης (π.χ. IELTS).

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 26, 2012, 03:31:56 μμ »
Άντε πάλι: είπαμε πως το IELTS δεν έχει τυπικά χρονικό περιορισμό εγκυρότητας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.