*

Αποστολέας Θέμα: City and guilds  (Αναγνώστηκε 46337 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manos_z

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 30, 2009, 02:26:23 μμ »
Λοιπον το city and guilds ειναι φιλικο και εγκυρο προς τους μαθητες ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΞΙ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΣΕ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΓΡΑΠΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΘΕΣ ΔΙΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΤΟ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ΔΙΝΕΙΣ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΠΟΥ Η ΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 55% ΣΥΜΨΙΦΙΖΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ 2009 ΕΙΝΑΙ SUPER..


AYTA EΔΩΣΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ

Ok συγνώμη παιδιά που θα το πώ αλλά αυτό είναι σαν αυτοματοποιημένο μήνυμα διαφήμησης...εκφράσεις όπως super , τέλειο και όλοι είμαστε χαρούμενοι δεν αρμόζουν για οποιοδήποτε πτυχίο. Γενικά όλα θέλουν διάβασμα , μαγικά πτυχία δεν υπάρχουν!


Anyway έδωσα εξετάσεις το Μάιο στο επίπεδο C2 πέρασα τα γραπτά αλλά κόπηκα στα προφορικά. Γενικά από την όλη διαδικασία εκτιμώ ότι:
α. Είναι ένα πτυχίο που θέλει ωριμότητα όπως βέβαια όλα τα αντίστοιχα με αυτό , απλά εδώ θέλει επιπλέον ψυχραιμία και σύστημα. Προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι ξέρω καλό λεξιλόγιο και πολύ καλή γραμματική. Βέβαια ίσως από εμπειρία διαβάζοντας ένα κείμενο μπορώ να καταλάβω αρκετά από τα συμφραζόμενα. Το λεξικό είναι ένα σημαντικό βοήθημα αλλά …. Προσοχή μην φάτε το χρόνο σας για λέξεις που μπορείτε από συμφραζόμενα να καταλάβετε. Επίσης νομίζω ότι το καλύτερο είναι να ξεκινήσει κάποιος από τα κείμενα με τις περισσότερες ερωτήσεις και ειδικά αρχικά αυτό που απαιτείται συμπλήρωση  στα κενά με τρεις λέξεις. Αυτά πού έχουν λιγότερες ερωτήσεις ας τα αφήσετε στο τέλος (Αν δεν προλάβετε βάλτε σε αυτό που είναι multiple choice με λίγες ερωτήσεις στην τύχη). Επιπλέον στις εκθέσεις προσπάθησα να γράφω απλά και νομίζω χωρίς ιδιαίτερα γραμματικά λάθη, ενώ τέλος στο listening άφησα μερικά κενά και έφαγα λίγο χρόνο μόλις τελείωσε να τα συμπληρώσω… Νομίζω ότι μερικά multiple στο listening βγαίνουν και με τη λογική, οπότε θα πρότεινα αν για κάτι δεν είστε βέβαιοι/ες αφήστε το για το τέλος… Βέβαια μην αφήσετε τα 30 στα 40, μιλάμε άντε 5-6.
Ο χρόνος είναι οριακός .. μην ξεγελιέστε!!! Γιαυτό θέλει έξυπνη διαχέιρηση!

β. Όσον αφορά τα προφορικά νομίζω ότι δίνουν αρκετή σημασία … και επειδή έχω ελλείψεις τόσο γραμματικές όσο και λεξιλογίου αυτό φάνηκε και με κόψανε. Ξαναέδωσα τον Ιούλιο... δεν ξέρω δεν είμαι και ιδιαίτερα χαρούμενος! Θα δείξει!! Μην ξεχνάτε… σας μαγνητοφωνούν και η κασσέτα στέλνεται στην Αγγλία για βαθμολόγηση!!!

Καλή επιτυχία σε όλους και σε μένα… καλά αποτελέσματα. Πάντως ανεξάρτητα από τα παραπάνω πιστεύω ότι μετά την τροποποίηση που έγινε το Μάιο στο Michigan (συμψηφίζονται μεταξύ τους τα γραπτά) νομίζω ότι θα πρέπει να  είναι πρώτη επιλογή για κάποιον!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2009, 02:37:51 μμ από manos_z »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: City and guilds
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:04:23 »

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 31, 2009, 07:36:03 πμ »
Λοιπον το city and guilds ειναι φιλικο και εγκυρο προς τους μαθητες ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΞΙ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΣΕ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΓΡΑΠΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΘΕΣ ΔΙΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΤΟ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ΔΙΝΕΙΣ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΠΟΥ Η ΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 55% ΣΥΜΨΙΦΙΖΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ 2009 ΕΙΝΑΙ SUPER..


AYTA EΔΩΣΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ

Ok συγνώμη παιδιά που θα το πώ αλλά αυτό είναι σαν αυτοματοποιημένο μήνυμα διαφήμησης...εκφράσεις όπως super , τέλειο και όλοι είμαστε χαρούμενοι δεν αρμόζουν για οποιοδήποτε πτυχίο. Γενικά όλα θέλουν διάβασμα , μαγικά πτυχία δεν υπάρχουν!


Anyway έδωσα εξετάσεις το Μάιο στο επίπεδο C2 πέρασα τα γραπτά αλλά κόπηκα στα προφορικά. Γενικά από την όλη διαδικασία εκτιμώ ότι:
α. Είναι ένα πτυχίο που θέλει ωριμότητα όπως βέβαια όλα τα αντίστοιχα με αυτό , απλά εδώ θέλει επιπλέον ψυχραιμία και σύστημα. Προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι ξέρω καλό λεξιλόγιο και πολύ καλή γραμματική. Βέβαια ίσως από εμπειρία διαβάζοντας ένα κείμενο μπορώ να καταλάβω αρκετά από τα συμφραζόμενα. Το λεξικό είναι ένα σημαντικό βοήθημα αλλά …. Προσοχή μην φάτε το χρόνο σας για λέξεις που μπορείτε από συμφραζόμενα να καταλάβετε. Επίσης νομίζω ότι το καλύτερο είναι να ξεκινήσει κάποιος από τα κείμενα με τις περισσότερες ερωτήσεις και ειδικά αρχικά αυτό που απαιτείται συμπλήρωση  στα κενά με τρεις λέξεις. Αυτά πού έχουν λιγότερες ερωτήσεις ας τα αφήσετε στο τέλος (Αν δεν προλάβετε βάλτε σε αυτό που είναι multiple choice με λίγες ερωτήσεις στην τύχη). Επιπλέον στις εκθέσεις προσπάθησα να γράφω απλά και νομίζω χωρίς ιδιαίτερα γραμματικά λάθη, ενώ τέλος στο listening άφησα μερικά κενά και έφαγα λίγο χρόνο μόλις τελείωσε να τα συμπληρώσω… Νομίζω ότι μερικά multiple στο listening βγαίνουν και με τη λογική, οπότε θα πρότεινα αν για κάτι δεν είστε βέβαιοι/ες αφήστε το για το τέλος… Βέβαια μην αφήσετε τα 30 στα 40, μιλάμε άντε 5-6.
Ο χρόνος είναι οριακός .. μην ξεγελιέστε!!! Γιαυτό θέλει έξυπνη διαχέιρηση!

β. Όσον αφορά τα προφορικά νομίζω ότι δίνουν αρκετή σημασία … και επειδή έχω ελλείψεις τόσο γραμματικές όσο και λεξιλογίου αυτό φάνηκε και με κόψανε. Ξαναέδωσα τον Ιούλιο... δεν ξέρω δεν είμαι και ιδιαίτερα χαρούμενος! Θα δείξει!! Μην ξεχνάτε… σας μαγνητοφωνούν και η κασσέτα στέλνεται στην Αγγλία για βαθμολόγηση!!!

Καλή επιτυχία σε όλους και σε μένα… καλά αποτελέσματα. Πάντως ανεξάρτητα από τα παραπάνω πιστεύω ότι μετά την τροποποίηση που έγινε το Μάιο στο Michigan (συμψηφίζονται μεταξύ τους τα γραπτά) νομίζω ότι θα πρέπει να  είναι πρώτη επιλογή για κάποιον!

Τι εγινε; Αυτο δε γινοταν παντα; Η εννοεις οτι τωρα μπορεις και να κοπεις σε πανω απο ενα;

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 31, 2009, 11:36:12 πμ »
Πρώτη επιλογή το Michigan δε νομίζω, γιατί με τις αλλαγές που έκαναν στα προφορικά ούτε οι ίδιοι οι εξεταστές τους δεν ήξεραν πώς να το χειριστούν. Έγινε πανικός τον Μάιο. Στο δικό μας φροντιστήριο είχαν πάρει τηλ και είχαν πει ότι ενδεχομένως να μετέφεραν σε άλλη ημερομηνία την προφορική εξέταση. Ευτυχώς το γλιτώσαμε γιατί σε καμιά περίπτωση δεν θέλαμε να παραταθεί η αγωνία των παιδιών. Πάντως,  ήταν παντελώς ανέτοιμοι και ανοργάνωτοι, κάτι που το θεωρώ απαράδεκτο. Είναι δυνατόν ένας τόσο ισχυρός και δημοφιλής φορέας εξετάσεων να μην έχει διαχειριστεί τον χρόνο του σωστά και να εμφανίζεται απροετοίμαστος σε εξετάσεις πτυχίου Β2? Αν δηλαδή δεν ήξεραν οι ίδιοι οι εξεταστές πώς να εξετάσουν τα προφορικά, πώς θα καθοδηγήσουν εμάς τους καθηγητές να τα διδάξουμε σωστά?

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 02, 2009, 06:35:33 μμ »
Παιδιά μια άλλη απορία μιας και βρισκόμαστε σε φόρουμ εκπαιδευτικών. Στην ΑΣΠΑΙΤΕ γνωρίζει κανείς αν το δέχονται το συγκεκριμένο πτυχίο (επίπεδο C2) αλλά και γενικότερα σε φορείς οι οποίοι ΔΕΝ το αναφέρουν ρητά στα αποδεκτά πτυχία? Π.χ. αναφέρω την ΑΣΠΑΙΤΕ γιατί στην προκήρυξη που εξέδωσαν ΔΕΝ το αναφέρουν ως τρόπο απόδειξης γνώσης της Αγγλικής. Πιστεύετε ότι αυτό συμβαίνει επειδή είναι απλά καινούριο πτυχίο και "ξέχασαν" να το αναφέρουν και πως αν τους υποδείξεις ότι αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ θα το δεχτούν ή ότι δεν αναγνωρίζεται?

Πάντως από τα past papers που έκανα μου φαίνεται υπερβολικά εύκολο σε σχέση με άλλα, το λεξιλόγιο είναι καθημερινό χωρίς εξεζητημένες λέξεις όπως π.χ. στο Cambridge και γενικά κρίνει "εξυπνάδα" πιο πολύ παρά στεγνές γνώσεις. Εγώ χωρίς προετοιμασία (αλλά με πολύ καλή γνώση της Αγγλικής και σχεδόν καθημερινή της χρήση) σκόραρα στα listening και στα reading μέσο όρο 70% ++. Το speaking ομολογώ ότι με προβληματίζει λίγο γιατί ακούω από όλους ότι είναι "αρκετά" δύσκολο και λόγω του ότι δεν έχω την ευκαιρία να εξασκηθώ μόνος μου με βάζει σε σκέψεις ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: City and guilds
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:04:23 »

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 11:37:48 μμ »
τα πτυχία του city and guilds έχουν ισχύ όπως το michigan κ το cambridge?

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 12:18:44 πμ »
τα πτυχία του city and guilds έχουν ισχύ όπως το michigan κ το cambridge?

Λογικά ναι αλλά ας μας πει κάποιος που ξέρει σίγουρα.Επίσης,θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος θέλει να πάρει απαλλαγή από τα Αγγλικά στο πανεπιστήμιο μπορεί αν έχει το city&guilds?

Αποσυνδεδεμένος nofear

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 05:40:10 μμ »
Αν εννοείς αν έχει την ίδια δύναμη με το Cambridge και το Michigan, τότε ναι!

Έχω δώσει αρκετές εξετάσεις, σε αρκετούς φορείς. Έχω το Proficiency του Cambridge και του City & Guilds και πίστεψε με είναι το ίδιο .
Στις προκηρύξεις υπάρχουν και τα 2 πιστοποιητικά μέσα, άρα αναγνωρίζεται από το ΑΣΕΠ! Το θέλεις απλά για την αγορά εργασίας ή για σπουδές?

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 08:57:35 μμ »
τα πτυχία του city and guilds έχουν ισχύ όπως το michigan κ το cambridge?
Λογικά ναι αλλά ας μας πει κάποιος που ξέρει σίγουρα.Επίσης,θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος θέλει να πάρει απαλλαγή από τα Αγγλικά στο πανεπιστήμιο μπορεί αν έχει το city&guilds?
Για σπουδές ΠΑΝΤΑ ρωτάς στο Πανεπιστήμιο τι αναγνωρίζουν ή τι ζητάνε για την απαλλαγή.
Σίγουρα δεν τα δέχονται όλα.

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 01:10:47 πμ »
τα πτυχία του city and guilds έχουν ισχύ όπως το michigan κ το cambridge?
Λογικά ναι αλλά ας μας πει κάποιος που ξέρει σίγουρα.Επίσης,θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος θέλει να πάρει απαλλαγή από τα Αγγλικά στο πανεπιστήμιο μπορεί αν έχει το city&guilds?
Για σπουδές ΠΑΝΤΑ ρωτάς στο Πανεπιστήμιο τι αναγνωρίζουν ή τι ζητάνε για την απαλλαγή.
Σίγουρα δεν τα δέχονται όλα.

Μια μαθήτρια μου με ρώτησε που είναι στο λύκειο για την απαλλαγή επειδή θέλει να το δώσει και σκέφτεται αν θα της χρησιμεύσει και με αυτό τον τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος lidal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 13, 2011, 11:54:26 μμ »
Μια βασική διαφορά είναι ότι το City and Guilds C2 αναγνωρίζεται κανονικά από τον ΑΣΕΠ αλλά δεν δίνει επάρκεια. Εμένα έχουν δώσει αρκετοί μαθητές μου και είναι αρκετά βατό και "φιλικό" προς τον υποψήφιο.
Την Κυριακή το City and Guilds έχει ένα συνεδριο για Teacher Development, άξιζει όποιος ενδιαφέρεται να το παρακολουθήσει.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 02:52:11 πμ »

Την Κυριακή το City and Guilds έχει ένα συνεδριο για Teacher Development, άξιζει όποιος ενδιαφέρεται να το παρακολουθήσει.

lidal θα πας? θα μας δωσεις ενα feedback? ενδιαφερομαι κ γω να το παρακολουθησω στην θεσσαλονικη την μεθεπομενη κυριακη.

Αποσυνδεδεμένος lidal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 10:35:49 μμ »
Ναι θα πάω, συγκεντρώστε απορίες να ρωτήσω  :)

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 01:04:54 πμ »
Πήγα στο σεμινάριο την Κυριακή,ήταν ενδιαφέρων.Απλά αν θέλετε να μάθετε λεπτομέρειες για τις εξετάσεις πρέπει να μείνετε ως το τέλος.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 01:02:47 πμ »
Καλησπερα. Θα ηθελα τη βοηθεια απο καποιους των αγγλικων. Θελω να μου προτεινετε καποια βιβλια (που αν ειναι δυνατον να υπαρχουν και τα αντιστοιχα βιβλια απαντησεων) ωστε να κανω μια αποπειρα μονος μου να προετοιμαστω για advance η ακομη και για proficiency για city and guilds. Ευχαριστω εκ των προτερων...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159735
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 393
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.