*

Αποστολέας Θέμα: City and guilds  (Αναγνώστηκε 46321 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 02:42:12 μμ »
Καλησπερα. Θα ηθελα τη βοηθεια απο καποιους των αγγλικων. Θελω να μου προτεινετε καποια βιβλια (που αν ειναι δυνατον να υπαρχουν και τα αντιστοιχα βιβλια απαντησεων) ωστε να κανω μια αποπειρα μονος μου να προετοιμαστω για advance η ακομη και για proficiency για city and guilds. Ευχαριστω εκ των προτερων...

Η μόνη περίπτωση που θα καταφέρεις να κάνεις μόνος σου προετοιμασία για C1/C2 είναι να έχεις ήδη κάνει το ανάλογο τμήμα, να έχεις αποτύχει και να θες να προσπαθήσεις να δώσεις ΞΑΝΑ μόνος σου. Όχι πως είναι ό,τι καλύτερο, αλλά έχω δει περιπτώσεις που το πήραν σοβαρά το θέμα και πήραν και το πτυχίο μόνοι τους. Από επίπεδο b1, χωρίς να κάνεις καθόλου προετοιμασία, λυπάμαι, αλλά δεν έχεις πολλές ελπίδες. Το c2 ζητάει να κάνεις report για παράδειγμα στην έκθεση που όσο καλός κι αν είσαι στην αυτοδιδασκαλία, δεν μπορείς να ξέρεις τη δομή και τη σύνταξη του συγκεκριμένου part. Οπότε, ακόμη και να καλύψεις τα readings με αρκετό διάβασμα και λεξιλόγιο, το listening με αρκετή πρακτική, υπάρχει το θέμα της έκθεσης που πρέπει σίγουρα να διδαχτούν τα διαφορετικά format που ζητάνε, αλλά και το κομμάτι των προφορικών.  Το City and Guilds είναι όντως αρκετά φιλικό προς τον εξεταζόμενο, χωρίς αυτό να το κάνει ευκολότερο, αλλά ιδιαίτερα απαιτητικό στα προφορικά. Αν συνεχίζεις να θες να προετοιμαστείς μονος σου, ευχαρίστως να σου πω τι βιβλία είναι διαθέσιμα και από πού μπορείς να τα πάρεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: City and guilds
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:04:03 »

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 03:19:35 πμ »
Σε ευχαριστω για την ενημερωση. Κοιτα ετσι το χα σαν αρχικο πλανο,αλλα ισως να κανω καποιες ωρες μαθημα ή να γραφτω σε καποιο τμημα για καποιο διαστημα. Οποτε δωσε μου μια καθοδηγηση για καποια βιβλια (που αν γινεται να υπαρχουν και τα αντιστοιχα βιβλια με τις λυσεις) Και παλι σε ευχαριστω...
Καλησπερα. Θα ηθελα τη βοηθεια απο καποιους των αγγλικων. Θελω να μου προτεινετε καποια βιβλια (που αν ειναι δυνατον να υπαρχουν και τα αντιστοιχα βιβλια απαντησεων) ωστε να κανω μια αποπειρα μονος μου να προετοιμαστω για advance η ακομη και για proficiency για city and guilds. Ευχαριστω εκ των προτερων...

Η μόνη περίπτωση που θα καταφέρεις να κάνεις μόνος σου προετοιμασία για C1/C2 είναι να έχεις ήδη κάνει το ανάλογο τμήμα, να έχεις αποτύχει και να θες να προσπαθήσεις να δώσεις ΞΑΝΑ μόνος σου. Όχι πως είναι ό,τι καλύτερο, αλλά έχω δει περιπτώσεις που το πήραν σοβαρά το θέμα και πήραν και το πτυχίο μόνοι τους. Από επίπεδο b1, χωρίς να κάνεις καθόλου προετοιμασία, λυπάμαι, αλλά δεν έχεις πολλές ελπίδες. Το c2 ζητάει να κάνεις report για παράδειγμα στην έκθεση που όσο καλός κι αν είσαι στην αυτοδιδασκαλία, δεν μπορείς να ξέρεις τη δομή και τη σύνταξη του συγκεκριμένου part. Οπότε, ακόμη και να καλύψεις τα readings με αρκετό διάβασμα και λεξιλόγιο, το listening με αρκετή πρακτική, υπάρχει το θέμα της έκθεσης που πρέπει σίγουρα να διδαχτούν τα διαφορετικά format που ζητάνε, αλλά και το κομμάτι των προφορικών.  Το City and Guilds είναι όντως αρκετά φιλικό προς τον εξεταζόμενο, χωρίς αυτό να το κάνει ευκολότερο, αλλά ιδιαίτερα απαιτητικό στα προφορικά. Αν συνεχίζεις να θες να προετοιμαστείς μονος σου, ευχαρίστως να σου πω τι βιβλία είναι διαθέσιμα και από πού μπορείς να τα πάρεις.

Αποσυνδεδεμένος zampeiros22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 06:00:00 μμ »
Καλησπέρα απο μένα,
Έχω πάρει το Lower του Michigan και σκεφτόμουν να πάρω το advance του toeic αλλα το έχασα για μία ερώτηση...θέλω να πάρω το proficiency έκανα διάφορα sample tests από michigan και city and guilds και τα δεύτερα μου φαίνονται πολύ εύκολα..Γενικά έχω διαθέσει πολλά χρήματα για τα αγγλικά καθώς είμαι μέτρια μαθήτρια αλλά δεν το βάζω κάτω γι αυτό λέω να προετοιμαστώ μόνη μου για το c2 του city and guilds και στα προφορικά και έκθεση θα χρειαστώ βοήθεια απο την καθηγητριά μου..Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρω υλικό προετοιμασίας εκτος απο τα 5 τεστ που διαθέτει η κεντρική σελίδα του city and guilds??Λέτε να τα καταφέρω??

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 11:00:33 μμ »
Απαντώ και στους δύο ταυτόχρονα. Η εκδοτική ANDREW BETSIS έχει σίγουρα βιβλία για city and guilds με τεστάκια, και μπορείτε να παραγγείλετε από εκεί και τα teacher's books/cd. Από εκεί και πέρα, από την ίδια εταιρειά κυκλοφορεί και coursebook που εστιάζει μόνο στο city and guilds, αλλά το coursebook δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην αυτοδιδασκαλία. Αν το θέλετε για επιπλέον ασκήσεις είναι καλό, αλλά μόνο γι' αυτό το λόγο. Η σελίδα τους είναι http://www.andrewbetsiselt.gr/City-Guilds.html και απ'όσο θυμάμαι μπορείτε από την εταιρεία να παραγγείλετε μόνο το techer's book και μετά να αγοράσετε από βιβλιοπωλείο το student's book. Δεν είμαι σίγουρη, όμως. Κάντε ένα τηλέφωνο να βεβαιωθείτε. Τα τηλ τους είναι στη σελίδα. Τα βιβλία μαθητών μπορείτε να τα αγοράσετε από τον Φλωρά που κάνει την καλύτερη έκπτωση. Είναι στο κέντρο της Αθήνας, οπότε σας βολεύει μόνο αν μένετε Αθήνα. Σίγουρα κάνουν και παράδοση στο σπίτι, αλλά δεν ξέρω αν καλύπτουν όλη την Ελλάδα ή μόνο την Αττική. Και πάλι, με ένα τηλεφώνημά σας θα το μάθετε.Ελπίζω να βοήθησα. Καλή επιτυχία και στους δύο.
p.s. Ξαναλέω, ότι είναι δύσκολο έως και αδύνατο να γίνει σωστή προετοιμασία χωρίς καθηγητή. Το ότι σας προτείνω κάποια βιβλία, δε σημαίνει ότι θεωρώ πως αυτά τα βιβλία είναι για αυτοδιδασκαλία. Η μόνη μέθοδος για αυτοδιδασκαλία είναι τύπου linguaphone και τα σχετικά με τα οποία καταφέρνεις να πας ένα ταξίδι και να παραγγείλεις ή να βρεις την τουαλέτα, όχι για να πάρεις πτυχίο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: City and guilds
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:04:03 »

Αποσυνδεδεμένος zampeiros22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 07:05:28 μμ »
p.s. Ξαναλέω, ότι είναι δύσκολο έως και αδύνατο να γίνει σωστή προετοιμασία χωρίς καθηγητή. Το ότι σας προτείνω κάποια βιβλία, δε σημαίνει ότι θεωρώ πως αυτά τα βιβλία είναι για αυτοδιδασκαλία. Η μόνη μέθοδος για αυτοδιδασκαλία είναι τύπου linguaphone και τα σχετικά με τα οποία καταφέρνεις να πας ένα ταξίδι και να παραγγείλεις ή να βρεις την τουαλέτα, όχι για να πάρεις πτυχίο.



Οτάν κάνεις 8 χρόνια Αγγλικά έχεις δώσει του κόσμου τα λεφτά και χάνεις στο παρα πέντε ενα πτυχίο δεν θεωρώ οτι είναι και αδύνατο η προετοιμασία απο μόνοι μας...Στόχους να βάζετε και όλα θα γίνουν!!!

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 01:41:25 μμ »
p.s. Ξαναλέω, ότι είναι δύσκολο έως και αδύνατο να γίνει σωστή προετοιμασία χωρίς καθηγητή. Το ότι σας προτείνω κάποια βιβλία, δε σημαίνει ότι θεωρώ πως αυτά τα βιβλία είναι για αυτοδιδασκαλία. Η μόνη μέθοδος για αυτοδιδασκαλία είναι τύπου linguaphone και τα σχετικά με τα οποία καταφέρνεις να πας ένα ταξίδι και να παραγγείλεις ή να βρεις την τουαλέτα, όχι για να πάρεις πτυχίο.



Οτάν κάνεις 8 χρόνια Αγγλικά έχεις δώσει του κόσμου τα λεφτά και χάνεις στο παρα πέντε ενα πτυχίο δεν θεωρώ οτι είναι και αδύνατο η προετοιμασία απο μόνοι μας...Στόχους να βάζετε και όλα θα γίνουν!!!

Γι' αυτό είπα ότι είναι "εώς και αδύνατο". Αυτό το "εώς" δίνει το περιθώριο σε λίγες περιπτώσεις ανθρώπων που κόπηκαν στο παρά πέντε να προσπαθήσουν και να το πάρουν μόνοι τους τη δεύτερη φορά. Μόνο που εσύ δε θέλεις να δώσεις εξετάσεις στο επίπεδο που κόπηκες στο παρά πέντε (advanced), αλλά ένα επίπεδο πιο πάνω (proficiency) κι εκεί βρίσκεται η δυσκολία. Φυσικά έχουν υπάρξει περιπτώσεις που τα έχουν καταφέρει, γι' αυτό ναι, μην το βάζεις κάτω.  Και ό,τι απορία έχεις ή ό,τι καθοδήγηση χρειάζεσαι, το forum είναι εδώ!

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 11:52:59 πμ »
Σε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες...
Μια ακομη ερωτηση για οσους ειναι των Αγγλικων. Ποια η γνωμη σας για την Ευρωδιασταση? Μου ειπαν για προετοιμασια στα 900 ευρω (με εγγραφη για εφαπαξ ποσο) και να δωσεις το Μαιο. Απλα μου τη βιδωνει που τους ειπα να παρακολουθησω ενα 45 λεπτο πριν γραφτω ,μιας και το ποσο θα το εδινα εφαπαξ και μου ειπαν ξεκαθαρα οχι και μου φανηκε υποπτο... Αν καποιος ξερει ας μου πει...

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 04:20:24 μμ »
Μακριά από αλυσίδες!!!Ευρωδιάσταση, Ευρωγνώση και όλα τα σχετικά. Δούλεψα σε δυο διαφορετικές αλυσίδες. Και οι δυο είναι τα ίδια χάλια. Κατά πρώτον, οι ιδιοκτήτες δεν είναι απαραίτητο ότι είναι και καθηγητές. Οπότε το βλέπουν τελείως επιχειρησιακά το θέμα όλο. Από την άλλη, τι πάει να πει 900 Ευρώ και να δώσεις το Μάιο. Κι αν είσαι πολύ καλός και μπορείς να δώσεις νωρίτερα?Αν έχεις πολλά κενά και πρέπει να δώσεις το Νοέμβριο? Στις αλυσίδες δίνουν τιμές fix και βάζουν μέσα στο ίδιο τμήμα αρχάριο και προχωρημένο μαθητή και ο καθηγητής τρέχει να προλάβει και φυσικά στις περισσότερες περιπτώσεις δε γίνεται σωστή δουλειά. Ο προχωρημένος θα βαρεθεί γιατί το μάθημα πάει πολύ αργά, ενώ ο αρχάριος θα τα βρει μπαστούνια και πιθανότατα να τα παρατήσει. Αν δεν μπορείς να βρεις καθηγητή για ιδιαίτερο, τότε πήγαινε τρέχοντας σε συνοικιακό. Ξέρεις ότι ο άνθρωπος που το έχει είναι καθηγητής και δε θα σε δει απλώς σαν έναν πελάτη που έπιασε από μία διαφήμιση, αλλά ως μαθητή που αν έχει καλά αποτελέσματα θα λειτουργήσει ως διαφήμιση και θα έρθουν κι άλλοι μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 04:04:43 μμ »
Καλησπερα. Βρηκα καθηγητη (ιδιοκτητη φροντιστηριου) για μαθημα σε σχετικα καλη τιμη. Με παρωτρυνε να δωσω Μισιγκαν αντι Σιτι εντ Γλιλς. Και θα αποφασισω αυριο να του πω πιο απο τα δυο πτυχια. Ποιο μου προτεινετε? Δεν το χω με τα αγγλικα , το θελω κυριως για τη μοριοδοτηση στο ασεπ και εχω παρει το 2006 λοουερ Μισιγκαν με C και ειμαι σχεδον 30 χρονων. Α και θελω να δωσω ακομη και με λιγες πιθανοτητες το Μαιο του 2012 (ξερω πως ζηταω πολλα!!).

Αποσυνδεδεμένος ALICE365

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έν οίδα ότι ουδέν οίδα
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 05:36:33 μμ »
Καλησπερα. Βρηκα καθηγητη (ιδιοκτητη φροντιστηριου) για μαθημα σε σχετικα καλη τιμη. Με παρωτρυνε να δωσω Μισιγκαν αντι Σιτι εντ Γλιλς. Και θα αποφασισω αυριο να του πω πιο απο τα δυο πτυχια. Ποιο μου προτεινετε? Δεν το χω με τα αγγλικα , το θελω κυριως για τη μοριοδοτηση στο ασεπ και εχω παρει το 2006 λοουερ Μισιγκαν με C και ειμαι σχεδον 30 χρονων. Α και θελω να δωσω ακομη και με λιγες πιθανοτητες το Μαιο του 2012 (ξερω πως ζηταω πολλα!!).

κατα την γνωμη καλυτερα να δωσεις το Σιτι εντ Γλιλς ειναι πολυ πιο ευκολο

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 09:22:13 μμ »
City and Guilds και πάλι με αρκετό διάβασμα. Αλλά αν διαβάσεις, η ύλη βγαίνει. Για Michigan ούτε για πλάκα. Σκέψου ότι πρέπει πρώτα να κάνεις μια επανάληψη και μετά να ξεκινήσεις την ύλη του proficiency, οπότε για Μάιο μόνο City and Guilds!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 12:01:21 μμ »
Συμφωνώ! Αν θες να δώσεις το Μάη, επέλεξε το City and Guilds.

Αποσυνδεδεμένος zampeiros22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 02:38:48 μμ »
Μου είπε μια καθηγήτρια οτι το city and guilds σήμερα αναγνωρίζετε μετά απο 5 χρόνια μπορεί να μην αναγνωρίζετε...και να δώσω λέει τα κλασσικά πτυχία για proficiency δηλαδή michigan,cambridge,edexcel...αληθεύει??έχω ήδη αγοράσει βιβλία και διάβασμα...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: City and guilds
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 02:46:43 μμ »
Μου είπε μια καθηγήτρια οτι το city and guilds σήμερα αναγνωρίζετε μετά απο 5 χρόνια μπορεί να μην αναγνωρίζετε...και να δώσω λέει τα κλασσικά πτυχία για proficiency δηλαδή michigan,cambridge,edexcel...αληθεύει??έχω ήδη αγοράσει βιβλία και διάβασμα...

οχι, δεν ισχυει. προς το παρον εχουν "απρεριοστη" ισχυ. τωρα αν αλλαξει κατι, κανεις δεν το ξερει κ ουτε εικασιες μπορεις να κανεις.   

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 331
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 318
Σύνολο: 326

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.