*

Αποστολέας Θέμα: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70  (Αναγνώστηκε 415876 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adria

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #672 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:13:50 μμ »
παιδια ειμαστε σχεδον ενα μηνα πανω απο τον υπολοσιστη, τις τελευταιες 20 μερες νυχθημερον, συν τα καθημερινα μας προβληματα, μαζι με αυτη την αναμονη και ολα τα κακα που συμβαινουν στην ελλαδιτσα εεεεεεεεεεεεεε οκ  εχουμε ενα αρπαγμα παραπανω, ας χαλαρωσουμε λιγο,  γιατι απο οτι φαινεται τα χειροτερα ............... στον δρομο ειναι ....... δεν τα ακουσαμε ακομα :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:59:20 »

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #673 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:18:54 μμ »
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=45216
 Επείγουσες διευκρινήσεις για την ίδρυση Τάξεων Υποδοχής ΖΕΠ / Ενισχυτικών Φροντιστηριακών Τμημάτων ΖΕΠ - 500 δάσκαλοι για τη στελέχωση15-09-2011 - 21:35:06




ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
 
Αγαπητοί/ές Δ/ντές/ντριες
Σήμερα 15-09-2011 μας ενημέρωσε ο Δ/ντής Σπουδών του Υπ.Π.Δ.Β.Μ.Θ. κ. Κώστας Παπαχρήστος ότι η δημιουργία τμημάτων υποδοχής (Τ.Υ.) και φροντιστηριακών τμημάτων (Φ.Τ.), αφορούν όλα τα δημοτικά σχολεία της χώρας και όχι μόνο αυτά που έχουν χαρακτηριστεί ως ΖΕΠ.
Τα Τ.Υ και τα Φ.Τ αφορούν σε α) παλλινοστούντες ή β) αλλοδαπούς ή γ) Ρομά ή δ) μουσουλμάνους.
Τα Τ.Υ. στελεχώνονται με δάσκαλο που στέλνει το Υπουργείο και λειτουργούν στο κανονικό ωράριο του σχολείου και αφορούν τις παραπάνω κατηγορίες που σας ανέφερα και είναι για 2 ώρες την ημέρα (μάθημα: γλώσσα ή  και μαθηματικά), δηλαδή 9-10 ώρες την εβδομάδα 1 τμήμα Ένταξης τύπου Ι. Τα Τμήματα Ένταξης τύπου Ι είναι για τις παραπάνω κατηγορίες μαθητών που δεν γνωρίζουν την ελληνική. Για τη δημιουργία Τ.Υ. τύπου Ι ο μικρότερος αριθμός μαθητών είναι εννέα (9) και ο μεγαλύτερος δεκαεπτά (17). Δηλαδή 9-17 μαθητές φτιάχνουν 1 τμήμα υποδοχής και ζητάμε 1 δάσκαλο για περίπου 10 ώρες. Εάν έχουμε πάνω από 17 μαθητές, μπορούμε να φτιάξουμε και δεύτερο τμήμα υποδοχής που σημαίνει ότι ζητάμε και 2ο δάσκαλο για περίπου 10 ώρες.
Τα Φ.Τ. στελεχώνονται με δάσκαλο από το σχολείο που θα τα προτείνει (δηλαδή το σχολείο σας) και λειτουργούν μετά το πέρας του ωραρίου του σχολείου, δηλαδή υπερωριακά, για 2 ώρες την ημέρα (μάθημα: γλώσσα ή ίσως και μαθηματικά), δηλαδή 9-10 ώρες την εβδομάδα 1 Φροντιστηριακό Τμήμα. Για τη δημιουργία Φροντιστηριακού Τμήματος ο μικρότερος αριθμός μαθητών είναι τρεις (3) και ο μεγαλύτερος οκτώ (8). Δηλαδή 3-8 μαθητές φτιάχνουν 1 Φροντιστηριακό Τμήμα με 1 δάσκαλο από το σχολείο σας που θα το αναλάβει υπερωριακά για περίπου 10 ώρες την εβδομάδα, μετά το πέρας του ωραρίου του σχολείου, κ.λπ.
Η καταληκτική ημερομηνία για να δηλώσετε είναι αύριο Παρασκευή 16-09-2011 (σήμερα έγινε η διευκρίνηση ότι είναι για όλα τα σχολεία).
Όσα σχολεία της Περιφέρειας μας έχουν μαθητές: α) παλλινοστούντες ή β) αλλοδαπούς ή γ) Ρομά ή δ) μουσουλμάνους που δεν γνωρίζουν την Γλώσσα, και επιθυμούν ίδρυση Τ.Υ τύπου Ι ή Φροντιστηριακού Τμήματος και έχουν τις κατάλληλες προϋποθέσεις, (π.χ. αριθμός μαθητών, ελεύθερη αίθουσα, κ.λπ.), μπορούν να συμπληρώσουν τον επισυναπτόμενο πίνακα (Excel) - αφού προηγηθεί συζήτηση για το θέμα με το σύλλογο διδασκόντων του σχολείου - και να τον στείλουν στην ηλεκτρονική διεύθυνση:   spudonpe@minedu.gov.grΑυτήη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.
Αυτό πρέπει να γίνει αύριο 16-09-2011 !!!!
Όπως μας ανέφερε ο Διευθυντής Σπουδών Π.Ε. του Υπ.Π.Δ.Β.Μ.Θ κ. Κώστας Παπαχρήστος, υπάρχουν 500 δάσκαλοι έτοιμοι να διατεθούν για να στελεχώσουν Τμήματα Ένταξης!!!!!!
Όσα σχολεία στείλουν το email με τον πίνακα και ζητήσουν Τμήματα Ένταξης, (αύριο 16-09-2011), παρακαλώ να στείλουν και στο προσωπικό μου email το σχετικό πίνακα.
Το email μου είναι: manosk3@ hotmail.com
Όσοι ενδιαφέρεστε δράστε άμεσα!!!!
Περισσότερα θα πούμε στη συγκέντρωση που έχουμε τη Δευτέρα, 19-09-2011, ώρα 10:30 π.μ., στο 7ο Δ.Σ. Μεγάρων
Ο Σχολικός Σύμβουλος
Κουμπιάς Εμμ
 
 
http://dipe-dytik.att.sch.gr/








   
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

Αποσυνδεδεμένος fwteinoula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1340
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #674 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:19:10 μμ »
Ελπίζω μόνο να μαστε γ φαση και να μη χρειαστεί να μαστε πολύ ακομα πάνω απτο pc...Κανένα νέο από fb??Οι αποσπάσεις θα βγουν σήμερα να τελειώνουμε με αυτό?/

Αποσυνδεδεμένος adria

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #675 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:23:18 μμ »
ποιοι ειναι οι 500 ετοιμοι δασκαλοι για να στελεχωσουν τις τ.υ και φ.τ? μονιμοι υπεραριθμοι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:59:20 »

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #676 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:24:59 μμ »
Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Μπράτη τις προηγούμενες μέρες σήμερα θα ανακοινωθούν οι αποσπάσεις...
Ας τον πιστέψουμε...Δεν έχουμε και ΄τίποτα άλλο να κάνουμε... ;)
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #677 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:26:58 μμ »
παντως απο οτι εχει ειπωθει κ απο αλλους συναδελφους το υπουργειο το συμφερει κατα πολυ να παρει αρκετους δασκαλους σε αυτο το προγραμμα για να μην τ πληρωνει το ιδιο αλλα το εσπα... ετσι καλυπτεται και το ιδιο για τα δηθεν λιγοστα κενα στην πρωτοβαθμια... αλλο ενα τεχνασμα.. τ υπουργειου με μοτο του πλεον "πρωτα η μιζα" προβλεπω πρωτα να γινονται προσληψεις απο εκει και μετα τα υπολοιπα
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #678 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:27:38 μμ »
ποιοι ειναι οι 500 ετοιμοι δασκαλοι για να στελεχωσουν τις τ.υ και φ.τ? μονιμοι υπεραριθμοι?

τι να σου πω δεν γνωριζω.. μηπως κ αυτοι ξερουν?!
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #679 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:29:51 μμ »
Πάντως αφού πριν λίγο βγήκαν οι ειδικότητες για την ειδική αυτό σημαίνει ότι πλέον περιμένουμε την παράλληλη στήριξη...
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος fwteinoula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1340
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #680 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:31:31 μμ »
Πάντως αφού πριν λίγο βγήκαν οι ειδικότητες για την ειδική αυτό σημαίνει ότι πλέον περιμένουμε την παράλληλη στήριξη...
Μακάρι να βγει αύριο να φεύγει κ αυτό..Να ξέρουμε κάπως τη σειρά μας

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #681 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:38:31 μμ »
Πάντως αφού πριν λίγο βγήκαν οι ειδικότητες για την ειδική αυτό σημαίνει ότι πλέον περιμένουμε την παράλληλη στήριξη...
Μακάρι να βγει αύριο να φεύγει κ αυτό..Να ξέρουμε κάπως τη σειρά μας

Αυτό Φωτεινούλα...Να παίρνουν όλα τη σειρά τους... :)
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος fwteinoula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1340
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #682 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:42:22 μμ »
Πάντως αφού πριν λίγο βγήκαν οι ειδικότητες για την ειδική αυτό σημαίνει ότι πλέον περιμένουμε την παράλληλη στήριξη...
Μακάρι να βγει αύριο να φεύγει κ αυτό..Να ξέρουμε κάπως τη σειρά μας

Αυτό Φωτεινούλα...Να παίρνουν όλα τη σειρά τους... :)

Πάντως όποτε βγαίνω απτο σπίτι, μολις ανοιγω Η/Υ μετά έχει ποσες εξελίξεις..Ενώ όσο είμαι μέσα τίποτα..Γκαντεμιά... ???

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #683 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:55:46 μμ »
γνωρίζει κανείς με ποια σειρά θα καλέσουν αναπληρωτές; δηλαδή πρώτα παράλληλης, μετά ΖΕΠ και μετά γ φάση ή τα δύο τελευταία αντίστροφα. έχει κανείς καμιά ιδέα μήπως;
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος adria

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #684 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:59:28 μμ »
λογικα πρωτα παραλληλη, μετα ζεπ (εχουν και τα λεφτα), και γ' φαση τι να σου πω ελπιζω να μην ειναι ενδεικτικη η ονομασια της :-\

Αποσυνδεδεμένος mairh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #685 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:59:54 μμ »
Δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω πρώτα παράλληλης μετά ΖΕΠ και μετά θα βγει γ φάση . Μια άλλη ερώτηση στην παράλληλη και εσπα βγαίνουν και άλλες φάσεις ή μόνο μια;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160242
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.