*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας  (Αναγνώστηκε 216683 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #224 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 03:52:10 μμ »
ioanna από πού πάλι αυτή η πληροφορία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #225 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 04:12:56 μμ »
Από ό,τι φαίνεται όλα καλά πάνε να λήξουν. Άντε γιατί κάποιοι γέρασαν πριν την ώρα τους από την αγωνία-και δικαιολογημένα. Πάντως εδώ που τα λέμε μην περιμένετε και πολλά από τις ακαδημαϊκές συμβούλους. Ο ωραίος τίτλος δε νομίζει πως τους προσδίδει και μεγάλη εξουσία-γνώση σε όλα τα θέματα...

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #226 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 04:17:01 μμ »
ioanna από πού πάλι αυτή η πληροφορία;
Από ένα μέλος σε αυτό το νήμα

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #227 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 04:37:05 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί δεν είναι μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή (για να μπαίνει αμέσως στους πίνακες) αλλά χρειάζονται να δουν το 50% των μαθημάτων αν είναι στην ειδική αγωγή(για να μπεί στους πίνακες)?
Είναι δυνατόν ένα μτπ με όνομα ειδική αγωγή να χρειάζετε να δουν το 50% των μαθημάτων?
Ο τίτλος του μεταπτυχιακού είναι "Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής" από εκεί και πέρα διαλέγεις κατεύθυνση ειδική αγωγή, ηγεσία κτλ. Δηλαδή όλοι ανεξαρτήτως κατεύθυνσης θα έχουμε τον ίδιο τίτλο στο μεταπτυχιακό, η κατεύθυνση θα φαίνεται στη αναλυτική βαθμολογία με την οποία εξασφαλίζουμε το δικαίωμα να μπούμε στους πίνακες της ειδικής διότι πάνω από το 50% των μαθημάτων είναι στην ειδική αγωγή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rainfpapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #228 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 04:51:44 μμ »
Μίλησα κι εγώ σήμερα τηλεφωνικό με το Πανεπιστήμιο
Μου είπαν ότι την Τετάρτη θα βγει ανακοίνωση και πως δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας.
Τώρα όσον αφορά τον ΔΟΑΤΑΠ δε νομίζω ότι μπορεί να παίζει. Υπάρχει ευρωπαϊκή νομοθεσία, το πανεπιστήμιο είναι αναγνωρισμένο και ανήκει σε χώρα της ΕΕ.
Το κακό είναι ότι εμείς ανήκουμε στην Ελλάδα δηλαδή σε αφρικανική χώρα που τυχαίνει να έχει λευκούς κατοίκους... και ο ΔΟΑΤΑΠ δε σηκώνει ούτε τα τηλέφωνα γιατί προφανώς ξύνονται ολημερίς οι "εργαζόμενοι" εκεί. Επομένως πρέπει να πιέσουμε τους εδώ αφρικανούς του ΔΟΑΤΑΠ να συντομεύουν.

Αλήθεια, με τον νέο δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα δεν υπάρχει ευθύνη σε κανέναν που δε σηκώνει τηλέφωνα; ΄Και όχι μόνο αυτό, αλλά, αν λέω αν, ελεήσει καμία θείτσα και σηκώσει κατά λάθος το τηλέφωνο σου απευθύνεται λες και μιλά σε Κονγκολέζους μετανάστες.
Εκεί έχουμε φτάσει να φοβόμαστε πως θα μιλήσουμε στο κηφηναριό του ΔΟΑΤΑΠ.

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #229 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 05:23:42 μμ »
συνάδελφοι μια σχετική άσχετη ερώτηση. έχετε κάνει διπλωματική ή επιλέξατε τα δύο μαθήματα;

Αποσυνδεδεμένος saloniki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #230 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 07:20:03 μμ »
Μίλησα κι εγώ σήμερα τηλεφωνικό με το Πανεπιστήμιο
Μου είπαν ότι την Τετάρτη θα βγει ανακοίνωση και πως δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας.
Τώρα όσον αφορά τον ΔΟΑΤΑΠ δε νομίζω ότι μπορεί να παίζει. Υπάρχει ευρωπαϊκή νομοθεσία, το πανεπιστήμιο είναι αναγνωρισμένο και ανήκει σε χώρα της ΕΕ.
Το κακό είναι ότι εμείς ανήκουμε στην Ελλάδα δηλαδή σε αφρικανική χώρα που τυχαίνει να έχει λευκούς κατοίκους... και ο ΔΟΑΤΑΠ δε σηκώνει ούτε τα τηλέφωνα γιατί προφανώς ξύνονται ολημερίς οι "εργαζόμενοι" εκεί. Επομένως πρέπει να πιέσουμε τους εδώ αφρικανούς του ΔΟΑΤΑΠ να συντομεύουν.

Αλήθεια, με τον νέο δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα δεν υπάρχει ευθύνη σε κανέναν που δε σηκώνει τηλέφωνα; ΄Και όχι μόνο αυτό, αλλά, αν λέω αν, ελεήσει καμία θείτσα και σηκώσει κατά λάθος το τηλέφωνο σου απευθύνεται λες και μιλά σε Κονγκολέζους μετανάστες.
Εκεί έχουμε φτάσει να φοβόμαστε πως θα μιλήσουμε στο κηφηναριό του ΔΟΑΤΑΠ.
Φίλε μου, ο ΔΟΑΤΑΠ είναι ένας οργανισμός με επιστημονικό κύρος και μέλη επιστήμονες από διάφορα αντικείμενα που κάνουν πολύ καλή δουλειά. Το καλοκαίρι αναγνώρισαν μόνο από το Λευκωσίας μέσα σε ένα μήνα 800 πτυχία. Τα περί "ξύνονται" και "θείτσες" σαν εκπαιδευτικό με προσβάλλουν, όπως νομίζω και όλους τους εκπαιδευτικούς που γράφουμε σε αυτό το forum.

Αποσυνδεδεμένος rainfpapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #231 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 09:16:18 μμ »
εμένα με προσβάλλει ο τρόπος που με αντιμετωπίζουν κάτι κυρίες εκεί μέσα
έχεις δοκιμάσει φίλε να μιλήσεις μαζί τους;
στις πόσες φορές σηκώνουν τηλέφωνο;
και αν το σηκώσουν εχεις παρατηρήσει πώς μιλανε; σχεδόν σου απαγορεύουν να τους ξαναενοχλήσεις. Είναι δημόσιοι υπάλληλοι και οφείλουν να εξυπηρετούν τον πολίτη. Κι εμείς δεν είμαστε αγράμματοι ούτε από την Ουγκάντα να μας λένε "μη μας ξαναπάρετε". Από τη δική μας φορολογία πληρώνονται. Και έχουν ακουστεί ουκ ολίγα για χρηματισμούς και τα τοιαύτα εκεί μέσα

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #232 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 09:20:53 μμ »
Σας παρακαλώ πολύ να επιστρέψουμε στο θέμα μας, χωρίς αντεγκλίσεις. Οποιοδήποτε νέο μήνυμα αυτού του είδους θα διαγράφεται χωρίς προειδοποίηση.
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #234 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 02:26:25 μμ »
Επομένως περιμένουμε την έγκριση από το Δοαταπ;

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #235 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 03:39:10 μμ »
Όλοι έχετε κάποιο δίκιο. Προσωπικά έχω καταθέσει φάκελο για αναγνώριση από τον Σεπτέμβρη και στη συνέχεια θα έστελναν το πτυχίο, είναι σύνηθες από τις 2 φουρνιές που έχουν προηγηθεί και αναγνωρίσει το ΠΜΣ τους στον δοαταπ. Οπότε, ρώτησα την υπάλληλο στο δοαταπ και θα συνεχιστεί η διαδικασία. Γιατί φοβήθηκα μήπως πρέπει να ξανακαταθέσω το παράβολο τώρα που έγινε νέα αναγνώριση ή αναβάθμιση, δεν ξέρω πώς το βαφτίζουν.
Όντως για να μιλήσεις rainfpapa με δοαταπ πρέπει να καλείς από τις 11-2 συνεχώς. Έχουν τεράστιο φόρτο εργασίας λόγω ειδικής αγωγής από Ιταλία, Βουλγαρία, κύπρο. Δεν επαρκεί το προσωπικό, τους καταλαβαίνω αλλά είναι ένα γεγονός που έπρεπε να διορθώσουν και όχι να μας ταλαιπωρούν. Αλλά τι να πούμε; Εδώ στην Ελλάδα της κρίσης συνηθίσαμε τις εκπτώσεις, τους συμβιβασμούς, τη συμπόνοια ότι για όλα φταίει η κρίση και τα δεχόμαστε, αυτό λέγεται παραίτηση που σίγουρα δίνει πειστική δικαιολογία για κάθε κακοτεχνία, βλάβη, παράλειψη και πάει λέγοντας.
Ο Αγγελίδης λέει πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, ήταν διαδικαστικό, θα στείλουν ανακοίνωση όταν έρθουν γραπτές απαντήσεις από ΕΑΙΠ. Οπότε, pde2000, λογικά, πρώτα θα παραλάβουν τις απαντήσεις από ΕΑΙΠ στο παν.Λευκωσίας, θα  ετοιμάσουν και θα στείλουν τα πτυχία στο δοαταπ και μετά από συνεδρίαση θα αναγνωρίσουν τα πτυχία. Θα μας ενημερώσουν αναλυτικά βέβαια, εγώ δεν ξέρω ακριβώς τα στάδια που θα ακολουθήσουν. Μου είχε πει η υπάλληλος στο δοαταπ ότι είναι δύσκολο να συγκεντρώσεις τους καθηγητές γι'αυτό, οπότε ναι παίρνει κανα μήνα. Mακάρι να επιταχύνουν τις διαδικασίες αφού είδαν την αναστάτωση που προκλήθηκε. Ζήτησα από τον Αγγελίδη να το επισπεύσει, δεν απάντησε, γιατί μάλλον δεν μπορεί να κάνει κάτι πάνω σε αυτό.
Ευχαριστούμε, Maraki_math, που ανέβασες τα εγκεκριμένα προγράμματα, γράφει πάνω πάνω ημερομηνία 1Δεκεμβρίου.
Πάντως όπως λέει ο rem μας γέρασαν πριν την ώρα μας με αυτό το καψόνι.
Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος ekat2210

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #236 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 03:40:53 μμ »
Παράθεση
Επομένως περιμένουμε την έγκριση από το Δοαταπ;

Είμαι κάπως επιφυλακτικός αν και ελπίζω να βγω ψεύτης. Την ίδια υποσημείωση είχε από πριν η ΕΑΙΠ στην Ιστοσελίδα της. Λέει ότι δε χρειάζεται να ελέγξει αυστηρά τα προγράμματα σπουδών γιατί το Πανεπιστήμιο έχει τελική άδεια λειτουργίας. Ωστόσο ο ΔΟΑΤΑΠ απαιτεί κάτι τέτοιο στις προϋποθέσεις του. Λέτε να έχουμε κανένα θέμα πάλι;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2014, 03:42:57 μμ από ekat2210 »

Αποσυνδεδεμένος rem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #237 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 04:20:57 μμ »
Χαλαρώστε. Πλέον και τα υπόλοιπα του εξαποστάσεως στις επιστήμες αγωγής είναι στα εγκεκριμένα από εαιπ . Όσο για την Τανζανία-Ταγκανίκα-Κονγκό που αναφέρει ο συνάδελφος δε διαφωνώ και κανείς δεν ξέρει τι του ξημερώνει στην Ελλάδα. Αυτήν την ανησυχία την είχα και όταν πρωτοεπέλεξα το μεταπτυχιακό και δε νομίζω ποτέ να μου(μας) φύγει. Το θέμα όμως είναι πως τα πράγματα  πάνε να διορθώνουν όπως φαίνεται.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 736
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 697
Σύνολο: 705

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.