*

Αποστολέας Θέμα: Αμοιβαίες μεταθέσεις  (Αναγνώστηκε 79745 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cynop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #182 στις: Μάιος 03, 2011, 08:02:45 μμ »
Αν και δεν ενδιαφερομαι αμεσα για αμοιβαια μεταθεση, θα ηθελα να ρωτησω το εξης: ειχα την εντυπωση οτι τα τελευταια χρονια οι αμοιβαιες μεταθεσεις απορριπτονται γενικα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:25:19 »

Αποσυνδεδεμένος natsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #183 στις: Μάιος 04, 2011, 12:01:04 πμ »
Παιδιά γειά σας!! Η θέση μου βρίσκεται στην Α΄ Σάμου και ενδιαφέρομαι για αμοιβαία μετάθεση στους νομούς Ροδόπης, Ξάνθης, Έβρου ή Καβάλας. Άντε!!!μην το σκέφτεστε... ;)

Αποσυνδεδεμένος boukitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #184 στις: Μάιος 05, 2011, 02:58:19 μμ »
Γεια σας....Είμαι ΠΕ 70 ΔΑΣΚΑΛΑ.Επιθυμώ αμοιβαία μετάθεση οπουδήποτε σε ΑΘΗΝΑ-ΠΕΙΡΑΙΑ-ΑΤΤΙΚΗ. Έχω οργανική στο Δ.Σ. Γαλατά (Γ' Πειραιάς,δίπλα στον Πόρο, 4 μόρια).

Αποσυνδεδεμένος anthoulaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #185 στις: Μάιος 05, 2011, 03:09:05 μμ »
Kalispera paidia! Exw organiki sta xania k endiaferomai gia attiki, korin8o, lakonia, aitoloakarnania, leukada, kerkyra! Opoios endiaferetai, as mou apantisei! Euxaristw!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:25:19 »

Αποσυνδεδεμένος lastexx

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #186 στις: Μάιος 05, 2011, 06:33:35 μμ »
Καλησπέρα είμαι ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΠΕ 70 ΜΕ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΣΤΗΝ Α ΑΘΗΝΩΝ και ενδιαφέρομαι για οπουδήποτε στην Μακεδονία.Παρακαλώ όποιος ενδιαφέρεται να επικοινωνήσει μαζί μου.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #187 στις: Μάιος 05, 2011, 06:40:07 μμ »
σας παραθέτω τις προϋποθέσεις για αμοιβαία μετάθεση έτσι ώστε να αναγράφετε στις αγγελίες σας  τα ΣΩΣΤΑ και ΧΡΗΣΙΜΑ στοιχεία όπως την ημερομηνία διορισμού -εφόσον δεν είναι διαφορετική απο΄αυτή την ορκωμοσίας -  , τον κλάδο τους, τα έτη υπηρεσιας τους, τη θέση οργανικής τους και τις περιοχές που ζητούν αμοιβαία μετάθεση.

1. Δικαίωμα υποβολής αίτησης για αμοιβαία μετάθεση έχουν οι εκπαιδευτικοί εφόσον συντρέχουν οι παρακάτω προϋποθέσεις του άρθρου 10 του Π.Δ. 50/96 (ΦΕΚ 45Α’) όπως τροποποιήθηκε από το άρθρο 9 του Π.Δ. 100/97 (ΦΕΚ 94Α’):
α) Να ανήκουν στον ίδιο κλάδο και να μην έχουν συμπληρώσει 25ετή πραγματική υπηρεσία μέχρι τη 31 Αυγούστου του τρέχοντος σχολικού έτους.
β) Η διαφορά της συνολικής εκπαιδευτικής υπηρεσία τους να μην υπερβαίνει κατά την 31 Αυγούστου τα δέκα (10) έτη
γ) Να έχουν συμπληρώσει δύο χρόνια υπηρεσίας από την ημερομηνία δημοσίευσης του ΦΕΚ διορισμού τους μέχρι την 31 Αυγούστου, εκ των οποίων τον ένα χρόνο στην οργανική τους θέση.
2. Δεν δικαιούνται αμοιβαίας μετάθεσης οι χαρακτηριζόμενοι ως υπεράριθμοι (άρθρο 10 παρ. 4 του Π.Δ. 50/96 όπως προστέθηκε με το άρθρο 9 παρ. 2 του 100/97) καθώς και όσοι δεν υπηρετούν οργανικά σε σχολική μονάδα.
3. Οι εκπαιδευτικοί που μετατίθενται αμοιβαία έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης μετάθεσης για σχολεία των περιοχών μετάθεσης της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης από την οποία προήλθαν, εφόσον από την ημερομηνία της μετάθεσής τους αυτής και μέχρι 31 Αυγούστου του έτους που πραγματοποιούνται οι μεταθέσεις υπηρετήσουν για μια τριετία εκτός της περιοχής από σχολείο της οποίας μετατέθηκαν.
4. Οι ενδιαφερόμενοι για αμοιβαία μετάθεση υποβάλλουν τις σχετικές αιτήσεις στην οικεία Διεύθυνση Εκπαίδευσης, μέσα σε δεκαπέντε (15) ημέρες από την ανακοίνωση των μεταθέσεων, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 7 του Π.Δ. 50/96 (Φ.Ε.Κ. 45Α’), όπως τροποποιήθηκε από το Π.Δ. 100/97 (ΦΕΚ 94Α’).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος lastexx

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #188 στις: Μάιος 05, 2011, 06:42:23 μμ »
Ας βρεθεί αρχικά κάποιος..............και βλέπουμε και τις προυποθέσεις έπειτα......... :-\

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #189 στις: Μάιος 05, 2011, 06:43:30 μμ »
Ας βρεθεί αρχικά κάποιος..............και βλέπουμε και τις προυποθέσεις έπειτα......... :-\
:) :)  το θέμα είναι να βρεθεί ο σωστός όμως... μην πάει και τσάμπα η χαρά.... ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος p2030143

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #190 στις: Μάιος 05, 2011, 06:45:18 μμ »
Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει οργανική θέση δεν μπορεί να κάνει αμοιβαία???

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #191 στις: Μάιος 05, 2011, 06:48:35 μμ »
Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει οργανική θέση δεν μπορεί να κάνει αμοιβαία???

ακριβώς!  :-\  οι αμοιβαίες μεταθέσεις αφορούν οργανικά κενά και όχι λειτουργικά . Γιαυτό αν κάποιος βρίσκεται στη διάθεση δεν μπορεί να αιτηθεί αμοιβαίας μετάθεσης.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #192 στις: Μάιος 05, 2011, 07:10:40 μμ »
ακριβώς!  :-\  οι αμοιβαίες μεταθέσεις αφορούν οργανικά κενά και όχι λειτουργικά . Γιαυτό αν κάποιος βρίσκεται στη διάθεση δεν μπορεί να αιτηθεί αμοιβαίας μετάθεσης.

δυστυχώς η εκάστοτε κεφαλή του υπουργείου μας στερείτε της κοινής λογικής. γιατί να μην ανταλλάξουν θέσεις δύο εκπαιδευτικοί που είναι σε διάθεση και οι δύο;
συντηρείται ένας νόμος χωρίς να εξετάζεται αν έχει λογική.
είναι κάτι που πρέπει να αλλάξει, δεν εξυπηρετεί σε τίποτα αυτός ο διαχωρισμός.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #193 στις: Μάιος 05, 2011, 07:21:22 μμ »
ακριβώς!  :-\  οι αμοιβαίες μεταθέσεις αφορούν οργανικά κενά και όχι λειτουργικά . Γιαυτό αν κάποιος βρίσκεται στη διάθεση δεν μπορεί να αιτηθεί αμοιβαίας μετάθεσης.

δυστυχώς η εκάστοτε κεφαλή του υπουργείου μας στερείτε της κοινής λογικής. γιατί να μην ανταλλάξουν θέσεις δύο εκπαιδευτικοί που είναι σε διάθεση και οι δύο;
συντηρείται ένας νόμος χωρίς να εξετάζεται αν έχει λογική.
είναι κάτι που πρέπει να αλλάξει, δεν εξυπηρετεί σε τίποτα αυτός ο διαχωρισμός.

Δυστυχώς.... Κι εγώ έχω βρει ακριβώς εκεί που θέλω, αλλά επειδή και οι 2 θέσεις είναι στη διάθεση, δε γίνεται με βάση το νόμο. Πάντως αξίζει μια απόπειρα αίτησης αμοιβαίας στο ΚΥΣΔΕ, αν και θα απορριφθεί.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #194 στις: Μάιος 05, 2011, 07:23:13 μμ »
ακριβώς!  :-\  οι αμοιβαίες μεταθέσεις αφορούν οργανικά κενά και όχι λειτουργικά . Γιαυτό αν κάποιος βρίσκεται στη διάθεση δεν μπορεί να αιτηθεί αμοιβαίας μετάθεσης.

δυστυχώς η εκάστοτε κεφαλή του υπουργείου μας στερείτε της κοινής λογικής. γιατί να μην ανταλλάξουν θέσεις δύο εκπαιδευτικοί που είναι σε διάθεση και οι δύο;
συντηρείται ένας νόμος χωρίς να εξετάζεται αν έχει λογική.
είναι κάτι που πρέπει να αλλάξει, δεν εξυπηρετεί σε τίποτα αυτός ο διαχωρισμός.

Δυστυχώς.... Κι εγώ έχω βρει ακριβώς εκεί που θέλω, αλλά επειδή και οι 2 θέσεις είναι στη διάθεση, δε γίνεται με βάση το νόμο. Πάντως αξίζει μια απόπειρα αίτησης αμοιβαίας στο ΚΥΣΔΕ, αν και θα απορριφθεί.

Κανονικά τους χρειάζεται βομβαρδισμός τέτοιων αιτήσεων...
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #195 στις: Μάιος 05, 2011, 08:28:51 μμ »
δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λέτε... αυτός που έρχεται από διάθεση - όπως εσείς προτείνετε - φυσικά θα κουβαλήσει μαζί του και τα μόριά του! που σημαίνει ότι σε κάποιες περιπτώσεις θα τα ανεβάσει στον Θεό.
Αν ας πούμε εγώ είμαι στην Α Αθήνας με 190 μόρια και εσύ είσαι στην Α Θεσ/νίκης με 110 μόρια και πάρουμε αμοιβαία μετάθεση όντες και οι δύο στη διάθεση ΠΥΣΔΕ εγώ που θα έρθω Θεσ/νίκη και μετά θα διεκδικήσω οργανική μαζί με όλους τους υπόλοιπους που βρίσκονται στη διάθεση, θα έχω 190 μόρια με αποτέλεσμα οι υπόλοιποι να ψάχνονται.

για αυτόν ακριβώς το λόγο δεν επιτρέπονται αμοιβαίες μεταθέσεις σε λειτουργικά κενά.  ;) ;) Θα ήταν άδικο για τους υπόλοιπους.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159997
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 615
Σύνολο: 627

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.