*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση  (Αναγνώστηκε 34757 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 22, 2011, 12:14:40 πμ »
Λωρα μου φαινεται οτι δεν εχεις καμια σχεση με εξωσωματικες  :) σαν την μανα μου που νομιζε οτι θα παω μια μερα στο νοσοκομειο και θα την κανω!τοσο απλα!λοιπον θα σου πω οτι αν ολα πανε καλα θελεις σιγουρα καμια τριανταρια μερες.υπαρχουν και περιπτωσεις σαν την δικια μου που δεν ειχα την αναμενομενη ανταποκριση στα φαρμακα με αποτελεσμα να εχει τελειωσει η κανονικη μου αδεια + μια βδομαδα αναρρωτικης και ακομα δεν ξερω τι θα προκυψει!υπολογιζα οτι θα γυρισω τελος Ιανουαριου στην δουλεια και τωρα σιγουρα θα παρω και τον μισο Φεβρουαριο!και παλι αν προχωρησω καλα.Σου ευχομαι να μην χρειαστει ποτε να περασεις απο αυτα τα μονοπατια...
Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι..στο μέτρο που μπορώ...σίγουρα δεν είναι απλή υπόθεση,απλά δεν ήξερα τον χρόνο που απαιτείται....
Ξέρεις τι θα σου λεγα...; Κάνε πως δεν υπάρχει αυτό το θέμα...ασχολήσου με πολλά άλλα...όταν το μυαλό μας πηγαίνει και σε άλλες κατευθύνσεις απ'αυτά που μας βασανίζουν,συνήθως έρχονται πιο καλά αποτελέσματα... ;)

Καλή επιτυχία εύχομαι...!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:08:43 »

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 22, 2011, 11:58:53 πμ »
Και εγω πριν μπω στον χορο δεν περιμενα οτι θα ειναι ετσι τα πραγματα και να φανταστεις οτι ειχα ενημερωθει κιολας!παντως σ΄ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου!

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 22, 2011, 04:13:32 μμ »
Ανναχχχχ σου ευχομαι και εγω απο την πλευρα καλη επιτυχια και δευτερη προσπαθεια να μην υπαρξη να το πετυχεις με την πρωτη ηθελα να μπω και εγω σε αυτη τη διαδικασια αλλα μαλλον δεν θα το προσπαθησω εχω ηδη δυο παιδια και εδω και μια δεκαετια προσπαθουμε για ενα τριτο και δεν μπορουμε, αν η διαδικασια ειναι τοσο μεγαλη θα εγκαταληψω την προσπαθεια ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 22, 2011, 09:40:14 μμ »
ELEN LIA η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.Εσυ μπορει να ανταποκριθεις αμεσως στα φαρμακα!και ετσι να ειναι ομως τις 20 μερουλες αδειας τις θελεις αν δουλευεις εκει που ειναι το σπιτι σου.
Δεν θελω να ειμαι η αιτια που δεν θα προσπαθησεις...ομως δεν θελω και να σε παραμυθιασω... η διαδικασια θελει γερα νευρα, μεγαλη υπομονη και θεληση!
Σε ευχαριστω και εσενα για την ευχη σου!να χαιρεσαι τα παιδακια σου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:08:43 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 23, 2011, 11:50:01 πμ »
Δεν έχω προσωπική εμπειρία στο θέμα.
Όμως έχω φίλες που έχουν προσπαθήσει με εξωσωματική και μπορώ να διαβεβαιώσω ότι όντως η καθε περιπτωση είναι διαφορετική.
Σε μια περίπτωση φίλη μου δεν ταλαιπωρήθηκε καθόλου και με την πρώτη προσπάθεια είχε επιτυχία , ενω υπήρξε και άλλη περίπτωση που ταλαιπωρήθηκε αφάνταστα.
Γι' αυτό πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα ευαισθητοι σε τέτοιες περιπτώσεις  :)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 23, 2011, 12:06:08 μμ »
Εγω που ειμαι αναπληρωτρια(ειμαι σε διαδικασια εξωσωματικης) πηγα στον προισταμενο και μου εδωσε οση κανονικη αδεια ειχα και θα παρω και την αναρωτικη. Απλα στην αναρωτικη πρεπει να παμε το χαρτι του γιατρου στο ικα να περασει απο ελεγκτη και μετα στο γραφειο.
Καλη επιτυχια με ολη μου την καρδια.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 23, 2011, 03:21:12 μμ »
Φυσικά, όλοι ευχόμαστε μέσα από την καρδιά μας καλή επιτυχία και κουράγιο :) :) :) :) :)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 23, 2011, 07:09:50 μμ »
Φυσικά και ευχόμαστε τα καλύτερα στην κοπέλα.

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 06:14:46 μμ »
Εγώ επειδή διορίστηκα μακρυά από το σπίτι μου πήρα απόσπαση για να είμαι πιο κοντά στο γιατρό μου και δε χρειάστηκε να πάρω πολύ άδεια γιατί το σχολείο ήταν σε κατάληψη. Αλλιώς θα έπερνα όλη την κανονική και αναρρωτικές. Θα το έψαχνα και για άνευ αποδοχών. Χρειάζεται ανά δύο μέρες ορμονικός και υπερηχογραφηκός έλεχγος για περίπου 10 ημέρες (δε θυμάμαι καλά), μια μέρα για την ωοληψία, μια μέρα για την τοποθέτηση και όσες μέρες θεωρήσει ο γιατρός ότι πρέπει να κάτσεις (μέχρι 15 αλλά εμένα μου είπε περίπου 4). Είναι αρκετές μέρες και η άδεια θα επρεπε να είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να μας απασχολεί σε αυτή την περίπτωση, αλλά κι εγώ βρισκόμουν σε κατάσταση πανικού. Καλή τύχη!!

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 07:25:16 μμ »
Α και κάτι άσχετο. Σε μένα τα φάρμακα λειτούργησαν πολύ ανεβαστικά και ήμουν high  σε όλη τη διαδικασία. Μόνο το θέμα των αδειών με άγχωνε, το οποίο προσπέρασα φυσικά με την  έναρξη της κατάληψης. Βέβαια αν δεν έπερνα απόσπαση θα χρειαζόμουν καμιά τριανταριά μερούλες αλλά το είχα ήδη συζητήσει με τον προυστάμενο της ΔΕ ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι θα βρίσκαμε τρόπο για την άδεια.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 07:53:06 μμ »
dodop,

      εννοείς ότι υπήρχε πρόβλημα στο να πάρεις αναρρωτική. Γιατί; Η εξωσωματική δε δικαιολογεί αναρρωτική άδεια; Ενώ η απλή ιωσούλα δικαιολογεί;

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 01:22:19 πμ »
Δεν ξερω αν το εχω ξανα αναφερει αλλα και εμενα φετος με διορισανε στην Πατρα ενω ειμαι απο Αθηνα και ηταν 100% σιγουρο οτι θα ημουν και φετος σπιτι μου οπως και περσι..αυτο φυσικα αν δεν τα σκατωνε το υπουργειο μας που δεν ειναι μονο η δικια μου περιπτωση που εγινε σ....!!!!Γι΄αυτο αλλωστε και ειχα προγραμματισει να κανω την εξωσωματικη τον Σεπτεμβριο...μου ηρθε η κατραπακια και ετρεχα Πατρα με χαλια ψυχολογια να βρω σπιτι,που θα με βαλουν κτλ.Τα ξερετε!Δεν νοιαζεται κανενας για τιποτα!μεχρι τις εκλογες εριξα τα μουτρα μου και επερνα σε διαφορους αιρετους(πριν δεν ηξερα καν τι ειναι αιρετος) και ολοι υποσχεσεις,δεν γινεται τιποτα,ειναι δυσκολα τα πραγματα.Ειδικα τους αναπληρωτες μας εχουν γραμμενους και τα αιτηματα μας???ουτε σημασια δινουν.Και αυτοι που νοιαζονται πραγματικα (γιατι υπαρχουν και σωστα ατομα) θελουν να βοηθησουν νομιμα γιατι δικαιουμαι καποια πραγματα ρε φιλε αλλα δεν τους αφηνουν!εκανα ενστασεις και για το θεμα της αναπηριας,πηγα και σε δικηγορο,πηγα και στο υπουργειο γιατι θα επρεπε να διοριστο στην πρωτη μου επιλογη...η απαντηση ηταν ναιετρεξαν αναποδα τους πινακες φετος και οι ψηλα στον πινακα βρεθηκαν στο τελος,να εισασταν πιο σωφρονες μας ειπαν την αλλη φορα να μην δηλωνετε και αλλες περιοχες!μετα φταιει ο δολοφονος????

Συγνωμη αν πηγα αλλου το θεμα αλλα εχασα 4 μηνες που μας πηγαν παρα πολυ πισω σε θεμα αποτελεσματων διαφορων εξετασεων και τρελαινομαι!φυσικα και θα παρω και αδεια ανευ αποδοχων και παραιτηση δηλωνω!
Με πηραν εχθες να μου πουν απο το γραφειο οτι θα μου κοψουν καποια επιδοματα!αν ειναι δυνατον!ασε με κυρα μου να ηρεμησω να κανω κανενα παιδι!!!!μετα λεει δεν κανουν τωρα παιδια...τυχαιο?ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 08:44:18 μμ »
erietta, δε δικαιούμουν αναρρωτική ως νεοδιόριστη!!! Επίσης όταν έψαξα δημοσιουπαλληλικό κώδικα κτλ ανακάλυψα ότι δικαιούμουν 11 μέρες άνευ αοδοχών για σοβαρό λόγο και άλλες 11 με έγκριση του προυστάμενου, οι οποίες μου έφταναν για μία προσπάθεια. Οταν ζήτησα την πρώτη μέρα από το διευθυντή μου είπε ότι έπρεπε να πάρω κανονική άδεια αφού δεν ήμουν άρρωστη αλλά του εξήγησα ότι δε θα μου έφτανε  και τελικά με βοήθησε πάρα πολύ, μέχρι αλλαγή προγράμματος έκανε για να προλαβαίνω να πάω νωρίς το πρωί για τον έλεγχο αν είχα πρώτη ώρα και να πηγαίνω στο σχολεί μετά. 'Ετσι χαθηκαν οι ελάχιστες δυνατές ώρες (περίπου 4) και με βοήθησε πολύ ψυχογικά να πάω για δουλειά μετά. Ακόμα και όταν είχε κατάληψη πήγαινα για το παρόν.

Αννα τι να πω. Επικρατεί χάος. Είναι απίστευτο ότι δεν υπαρχει πρόβλεψη για τις άδειες για εξωσωματική και πρέπει να ψαχνόμαστε με αυτό τον τρόπο. Εντελώς παράλογο!!! θα έπρεπε να υπάρχει ειδική διάταξη ώστε όλοι (διευθυντές, προυστάμενοι, επιτροπές) να κινούνται σε ένα γνωστό πλαίσιο και να μη λέει ο καθένας το κοντό του και το μακρύ  του.

Τουλάχιστον η Αννούλα στο νέο τρομοσχέδιο μεταθέσεων αποσπάσεων έχει ανακοινώσει ότι θα δίνονται αποσπάσεις στην περίπτωση εξωσωματικής ενώ παλιά δεν συμπεριλαμβανόταν στις περιπτώσεις που έπερναν αποσπάσεις χωρίς φίλημα κατουρημένων ποδιών. 

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για εξωσωματική γονιμοποίηση
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 08:49:27 μμ »
Επίσης Αννα σε περίπτωση που με το καλό μείνεις έγκυος σε δίδυμα να ξέρεις ότι είναι κύηση υψηλού κινδύνου και δε νομίζω ότι θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα να πάρεις άδεια τη συνέχεια από το ΙΚΑ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 415
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.